Sari la conținut

Noi Si Motoarele Noastre


LordRhadoo
 Share

Postări Recomandate

asa e......dar macar nu ma dau cu motorul zilnic de la tic-tac pana la statuie si inapoi :scratch:)))))))).......iar la faza cu vechimea.......prea putini dintre forumisti la intrunirile moto........eu cantam la intruniri moto dinainte sa te dai tu cu motoare.........asa ca tzaranoi sau nu.......who cares?........vina e de fapt a mea ca m-am bagat in seama cu japca in loc sa va las sa va legati de ajtia mai mici care nu mai incap de unii dintre voi pe strada:)))))))......indiferent ca merg bine sau merg prost nu tre' sa cer aprobarea nimanui sa-mi iau motor sau permis si mai departe vad eu cum ma descurc......era legata de o anumita discutie postul meu dar unora le place sa faca pe desteptii.........:lol:)))

unii poate chiar sunt destepti,

- pe cati forumisti cunosti tu de aici ca stii cati merg la intrunirle moto?

Eu recunosc ca nu te cunosc si ca m-a deranjat atitudinea ta pentru ca ai inceput direct sa generalizezi, iar daca postul tau era replica la o anumita discutie cum spui tu, foloseste si tu butonul care se numeste (+QUOTE) ca sa vedem si noi exat la ce discutie te referi, nu de alta dar poate ai dreptate.

 

 

Radu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 174
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Salutare.Asa cum am promis am revenit cu una bucata poza a noii mele achizitii(eram ghostrider_yamaha)....un Fireblade,pacat ca m-o faultat un nene cu un utilaj cand mergeam spre Roman si mi-a cam stricat jumatate de sezon :D (e bine si asa ca era sa nu mai fiu :P) .......Da' motoreta tot n-are nimic :lol:

Va salut si s-auzim numai de bine!.....si of course....asfalt uscat! :D

post-47109-1240597335_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Salutare!

Mi-am facut timp din curiozitate si am zis ,hai sa vad cine mai e nou,am mai citit cateva comentarii de pe aici si am constatat ca suna fgoarte comic acele certuri intre cei nou veniti si cei mai vechi de pe aici, dar oare isi au rostul? Cineva spunea pe aici ca : Motociclistul se masoara in Km parcursi ! -trebuie sa aprob acest om, asa este , EXPERIENTA ESTE TOTUL, cred ca , cunoastem impreuna cateva cazuri de asa zisi motociclisti care dupa 1-2 luni dupa ce au achizitiobnat un super motor cu ceva caii putere au cazut , unii au scapat teferi ,alti s-au dus... ( Dumnezeul sa ii ierte !) . Hai sa privim mai bine motociclismul ca pe o evadare din cotidian , o placere nemasurata de a alerga pe doua roti dar nu mai repede decat ingeraul tau pazitor. Deci FITZE sau PASIUNE ? ...si cum spune un bun prieten :

" De cate ori ati auzit un zgomot de motor si ati intors capul? Exact! Si astfel se concretizeaza si intrebarea: “Ce vrea sa spuna el prin asta?” sau “De ce a trebuit sa ma depaseasca ruland atat de aproape de portiera mea?” “ce poti simti cand mergi pe o roata pe mijocul bulevardului inconjurat de pericole?” “chiar nu ii este frica de moarte?”

Deja destule intrebari pentru o scurta ancheta in care vrem sa aflam ce sta la baza unor astel de comportamente.

Probabil prima impresie este ca ravneste centrul atentiei si se foloseste astfel de motocicleta pentru a se face remarcat, ceea ce este posibil.

Mergand mai departe aud pareri ale “veteranilor” motociclisti spunand ca motociclismul in Romania in ultimii ani s-a schimbat foarte mult aparand astfel “pseudomotociclistii”.

Si totusi motociclismul ramane o pasiune. Spun cu certitudine asta pentru ca nu am intalnit “motorist” sa nu afirme acest lucru, sa nu recunoasca ca e “bolnav” de cand s-a suit prima data pe o motocicleta cand sangele lui a fost contaminat si nu se simte implinit decat simtind viteza si curentul de aer in plin, libertate pe care ti-o confera doar acest sport... Probabil asa se explica si nostalgia celor care trecand bine de prima tinerete nu se pot resemna, si recunosc cu totii ca cea mai puternica senzatie o au doar pe 2 roti.

Ca un contra atac am intalnit VIPuri sau persoane din lumea buna care au motor si permis ( vezi Fizz). Sunt ei oare motociclisti si impartasesc aceeasi pasiune cu ceilalti colegi? Sau doar considera ca sunt cool prin acest comportament.

Comunitarile de motociclisti nu mai sunt noutati, majoritatea deja functionand dupa forme legale si astel se explica si declarariile membrilor potrivit carora “drumul in gasca” e de domeniul superlativului.Dar atunci ce se intampla cu motociclistii singuratici?

Deja multe idei care se bat cap in cap. La o analizare si mai amanuntita observam actiuni ale acestora car pot fi catalogate fite dar si materializarea pasiunii lor pentru acest sport.

Si totusi, care este realitatea?

Putem afirma ca o parte a “fitelor de motor” sunt exacerbarea pasiunii unor tineri motociclisti care simt nevoia de mai multa adrenalina.De fapt se pare ca asta e prima tinta a tuturor motociclistilor: goana dupa adrenalina! Si de aici moduri diferite de procurare raportate la individ.

O prima clasificare o putem raporta chiar la motocicleta folosita. Astfel intalnim impatimiti de chopper, superbike, motocross sau touring.Realizand astfel ca acesti oameni sunt motociclisti cu totii dar au pareri impartite privind motociclismul si conduita moto.

O alta clasificare care ne ajuta si mai mult sa elucidam misterul justificarii faptelor excentrice ale motociclistilor o putem realiza impartindu-i in categoria veteranilor si a celor care au stat mult pe langa ei si au inteles intradevar ce inseamna asta si o alta categorie in care se incadreaza bobocii, cei care inca nu au inteles in intregime ce inseamna un motociclist, care sunt riscurile la care se supun si cand sunt permise exravagantele.Mai putem nota inca o tendinta tragica in comunitatea motociclistilor si anume datorita preturilor ultimelor modele destul de mari, observam tendinta de crestere a numarului de motociclisti “facuti peste noapte” sau cu alte cuvinte a celor rasfatati ce se pomenesc cu ultimul model de motocicleta pe mana si nestiind ce sa faca cu el, incearca sa impresioneze prin orice mijloace. Din pacate aste acte sfarsesc de multe ori dramatic, intrand in atentia participantilor la trafic, de unde si ideea eronata despre toti motociclisti.

Astfel putem concluziona prin faptul ca sportul cu motocicleta este intradevar palpitant si iti rezerva multa adrenalina, deci involuntar de multe ori simti nevoia de mai mult. De aici mai departe ramane doar mentalitatea conducatorului pur individuala.

Asa ca suntem toti la fel dar totusi diferiti.Drive safe."

Apropo, am uitat sa ma prezint Florin ma numesc, si fac parte dintre veterani daca pot spune asa cu toate ca am doar 33 de ani.

Am sa postez aici cateva din motoarele mele, asupra carora mi-am lasat amprenta:

1. IJ jupiter 350

2. Suzuki GSX 600 F

3.Honda CB 400N

post-6102-1246959086_thumb.jpg

post-6102-1246959157_thumb.jpg

post-6102-1246959644_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Salutare ... am postat si eu acum cu toate ca sunt cam intarziat.

 

Numele meu e Stefan

 

Honda CBR1000RR

Rosie ca FOCU

 

Targu-Ocna / Bucuresti

 

Astfalt uscat tuturor.

Mesaj completat

Salutare ... am postat si eu acum cu toate ca sunt cam intarziat.

 

Numele meu e Stefan

 

Honda CBR1000RR

Rosie ca FOCU

 

Targu-Ocna / Bucuresti

 

Astfalt uscat tuturor.

post-2862-1251959838_thumb.jpg

post-2862-1251960057_thumb.jpg

post-2862-1251960074_thumb.jpg

post-2862-1251960080_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...
  • 1 month later...

/index.php?...t&p=1987238

 

Apropo, am uitat sa ma prezint Florin ma numesc, si fac parte dintre veterani daca pot spune asa cu toate ca am doar 33 de ani.

Am sa postez aici cateva din motoarele mele, asupra carora mi-am lasat amprenta:

1. IJ jupiter 350

2. Suzuki GSX 600 F

3.Honda CB 400N

si cea din urma :

4. Honda CBR 900 RR.....sa vedem cum o vom transforma .......

post-6102-1268572807_thumb.jpg

post-6102-1268573089_thumb.jpg

post-6102-1268573208_thumb.jpg

post-6102-1268573611_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 3 months later...
  • 2 months later...
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...