Sari la conținut

Recomandare moto '70 si '80


buli
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Am vazut pe mai multe threaduri ca va suparati cand cineva posteaza aiurea pe sectiunea asta si s-ar putea si post-ul meu sa nu se incadreze 100% deoarece eu caut o motocicleta veche, nu clasica. Dar consider ca know-how-ul vostru ma poate ajuta asa ca poate pe mine ma scuzati :) . Ma intereseaza un proiect de cafe racer si caut o motocicleta din anii '70/'80..poate imi puteti recomanda ceva dupa urmatoare criterii:

1.Piesele sa nu reprezinte o problema; sa nu fie o raritate la noi si sa fiu obligat sa comand piese din strainatate, daca ii pica ceva sa o pot rezolva repede

2.Sa pot achizitiona moto-ul la un pret ok pe piata noastra (e veche, nu rara sau clasica)

3.Fiabilitate; la inceput clar tb sa bag bani in ea, dar dupa aceata etapa sa fie un motor pe care ma pot baza

3.Look normal pentru vremea respectiva si exemplu

cb4004.jpg

 

 

Multumesc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca un bmw r60/5 ,r75,r80. s'ar putea sa iti placa. :)

 

sau poti incerca o japoneza.... honda cx 500 da al dracu de bine facuta cafe racer.... si gasesti in 700 de euro numai buna de modificat.

 

ambele au kickstarter...

 

insa eu as alege honda.... din motive financiare. :)).

post-47359-0-37367700-1345443629_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uita-te la mine in semnatura, o sa vezi doua japoneze din '82 care s-ar putea sa-ti faca cu ochiul .

Editat de Louis Cyphre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca mai bine iesi cu un bandit din prima generatie ca am vazut destule ieftine pe bikeshop. nu tre decat sa-i tai codita si s-o faci dreapta, mai departe ai toate ingredientele necesare pentru un cafe, dar cu performante ceva mai bune.

ar trebui sa mergi cu unul sa vezi cum iti place, eu am mers cu un zephyr inainte sa-l iau pe al meu si ceva s-a activat in interior, mi-a placut foarte mult. parea mult mai retro decat e in realitate, singura lui limitare fiind motorul de 550. asa era ala pe care am mers eu. de la 50 cp ai unui cb mai vechi, cx500 sau zephyr pana la cei aproape 80 ai unui bandit e o diferenta destul de maricica. in schimb, feeling-ul e aproape acelasi, mobra grea, L4, tre doar sa-i pui semighidoanele si sa-ti rearanjezi spatele cat sa arate cum iti doresti.

de fiabilitate si gasirea pieselor nu mai zic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

si eu personal sunt pasionat de cafe racere ... momentan - oricat de ciudat ar suna - am in proiect un Cafe Racer dintr-o IJ Planeta 5 - varianta cu jenti de aluminiu si etc. ... si poate o sa razi dar bifeaza TOATE cerintele enumerate de tine mai sus ... stiu ca acum aspectul nu e tocmai tocmai tocmai - dar am o colectie mare de poze-proiecte de Cafe-uri si am vazut din ce sunt facute unele - ok recunosc - din IJ Pl 5 o sa iasa un Tracker asa dar nagh Cafe Racer-Tracker

 

(poti urmari proiectul pe facebook la IzhMotoOwner)

 

si eventual pot da share la arhiva de poze cu proiecte (da-mi un PM) - si arunci si tu un ochi sa vezi din ce face lumea Cafe-uri

 

spor !

Editat de alectronic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

si eu personal sunt pasionat de cafe racere ... momentan - oricat de ciudat ar suna - am in proiect un Cafe Racer dintr-o IJ Planeta 5 - varianta cu jenti de aluminiu si etc. ... si poate o sa razi dar bifeaza TOATE cerintele enumerate de tine mai sus ... stiu ca acum aspectul nu e tocmai tocmai tocmai - dar am o colectie mare de poze-proiecte de Cafe-uri si am vazut din ce sunt facute unele - ok recunosc - din IJ Pl 5 o sa iasa un Tracker asa dar nagh Cafe Racer-Tracker

 

(poti urmari proiectul pe facebook la IzhMotoOwner)

 

si eventual pot da share la arhiva de poze cu proiecte (da-mi un PM) - si arunci si tu un ochi sa vezi din ce face lumea Cafe-uri

 

spor !

Nu conteaza tipul motorului, important e sa te simti tu cafe racer!

apropo, am vazut cateva Ij-uri si un nipru facute cafe racer si m-au dat gata!

Spor la treaba, eu ma apuc de un Suzuki tu250x...Cafe Racer!

 

Salut,

 

Am vazut pe mai multe threaduri ca va suparati cand cineva posteaza aiurea pe sectiunea asta si s-ar putea si post-ul meu sa nu se incadreze 100% deoarece eu caut o motocicleta veche, nu clasica. Dar consider ca know-how-ul vostru ma poate ajuta asa ca poate pe mine ma scuzati :) . Ma intereseaza un proiect de cafe racer si caut o motocicleta din anii '70/'80..poate imi puteti recomanda ceva dupa urmatoare criterii:

1.Piesele sa nu reprezinte o problema; sa nu fie o raritate la noi si sa fiu obligat sa comand piese din strainatate, daca ii pica ceva sa o pot rezolva repede

2.Sa pot achizitiona moto-ul la un pret ok pe piata noastra (e veche, nu rara sau clasica)

3.Fiabilitate; la inceput clar tb sa bag bani in ea, dar dupa aceata etapa sa fie un motor pe care ma pot baza

3.Look normal pentru vremea respectiva si exemplu

 

 

Multumesc :)

Poti sa te orientezi oriunde! Cb, TU, GN, CX, XS, LS (asta iese frumos) si altele..japoneza stock sa fie!

Nu trebuie neaparat anii 70-80, gasesti de prin 90 motoare cu pedigree cafe racer, doar ca au evoluat un pic, de exemplu CB500. Eu iti recomand un moncilindru, cu 4 supape, sau un paralel twin, cu racire pe aer (stiu, e recomandat cu apa dar parca e mai cafe racer asa:)).

Trebuie sa ai posibilitatea montarii unor semighidoane, comenzi frana si schimbator de sportiva (rearset), saua mono (o tabla cu burete:)) plus multe altele..doamne si cate sunt!

Hai ca te orientezi tu repede!

uite linkuricafe racer

cafe racer2

sunt multe..mai revin daca ai nevoie.

Apropo..vezi ca o sa te coste ceva, dar o sa ai macar satisfactie...poate facem si un club!

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi se pare ciudat deloc un cafe racer IJ Planeta 5 si pe mine m-ar incanta un astfel de proiect mai ales din punct de vedere financiar, dar din pacate nu ma pricep la mecanica si din cate stiu, la astfel de modele ai de mesterit.

 

 

Sunt interesat de modele mai vechi datorita cadrelor cilindrice. O motocicleta moderna (in afara de ducati-uri, pe care nu mi le permit) in general are un cadru "dreptunghiular", care din punctul meu de vedere strica total look-ul unui cafe racer, dar merg foarte bine pentru streetfightere.

 

Suzuki cafe racer (e frumos, dar parca era mai frumos cu un cadru cilindric)

FKC01.jpg?__SQUARESPACE_CACHEVERSION=1325085195501

 

Suzuki streetfighter (nota 10+)

buiten3.jpeg

 

O varianta ar fi suzuki gsf400 (are cadrul asemanator unui ducati), dar cam nasol cu piesele pt ca sunt raritati pe la noi.

 

Un alt motiv pentru care a-si opta pt o moto veche: proportiile cadrului/motorului

 

CB relativ modern

robc_1.jpg

 

CB vechi (nota 10+)

honda-cb450-cafe-racw.jpg

 

 

Oare cum s-ar putea umple golul din spate la modelul modern? Se poate "impinge roate" mai spre cadru? Banuiesc ca ar afecta handlingul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cu cine am vorbit despre IJ Pl 5 - UN CILINDRU - 2 TIMPI - TOTI au spus ca odata reglata - desigur si cu aprindere electonica - nu are moarte, foarte foarte fiabila, ok ca o arunca ulei pe ici colo e de inteles - sunt turnate cu picioarele dar bla

 

iar eu am optat pt. asta pentru ca e un fel de Dacia romaneasca - foarte foarte simpla ca mecanica, se poate repara la nevoie cu sârmă, toata lumea o stie si isi poate da cu parerea la ea, iar piesele se gasesc si sunt si ieftine

 

in privinta mecanicii - si eu sunt in aceeasi situatia - cunosc principiile dar nu am practica deloc

 

(vreau si eu poze cu IZH-uri facute cafe :) ... eu am gasit un singur proiect de cafe racer cred ca, in rest am mai gasit streetfightere dar bla - nu-s de mine alea)

Editat de alectronic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

excelent, arata surprinzator de bine ... pe mine ma sperie unghiul destul de mare al furcii ... deaia ziceam de Tracker - dar aici vad ca arata f f bine

 

ma rog - tre sa tin cont ca asta e un Jupiter si e si modelul ala clasic - nu stiu daca aia care o am eu varianta "Deluxe" nu cumva are cadru putin altfel

 

ms. de link

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am vazut pe mai multe threaduri ca va suparati cand cineva posteaza aiurea pe sectiunea asta si s-ar putea si post-ul meu sa nu se incadreze 100% deoarece eu caut o motocicleta veche, nu clasica. Dar consider ca know-how-ul vostru ma poate ajuta asa ca poate pe mine ma scuzati :) . Ma intereseaza un proiect de cafe racer si caut o motocicleta din anii '70/'80..poate imi puteti recomanda ceva dupa urmatoare criterii:

1.Piesele sa nu reprezinte o problema; sa nu fie o raritate la noi si sa fiu obligat sa comand piese din strainatate, daca ii pica ceva sa o pot rezolva repede

2.Sa pot achizitiona moto-ul la un pret ok pe piata noastra (e veche, nu rara sau clasica)

3.Fiabilitate; la inceput clar tb sa bag bani in ea, dar dupa aceata etapa sa fie un motor pe care ma pot baza

3.Look normal pentru vremea respectiva si exemplu

cb4004.jpg

 

 

Multumesc :)

cand gasesti o moto in starea din poza - care este din toate punctele de vedere o motocicleta clasica- e tare pacat sa te apuci sa o ciobanizezi ca ai vagi cunostinte despre ceva numit cafe-racer, da' e la moda. Ai garaj/atelier, unelte si un pic de pricepere tehnica sau vrei sa zaca in service-ul unuia cu lunile si la sfarsit sa iasa un rat-bike scump?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aleko in viata mea n-as sacrifica asa o bijuterie, am respect pentru clasice. Pentru un astfel de proiect, m-ar interesa un exemplar nu intr-o stare buna din punct de vedere estetic + nici nu vreau sa-mi imaginez cat costa un moto din anii aia impecabil tehinic si estetic. Am ales imaginea aia ca sa dau un exemplu de cadru bun pentru cafe racer :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

buli, nu te bagi la o comanda pe ebay pt niste piese cafe racer? pe mine ma intereseaza niste mansoane vintage, cam ca astea si probabil o pereche de oglinzi capete de ghidon, cam asa ceva...

ma gandesc sa iesim mai ieftin cu transportul si poate daca gasim pisesele la acelasi vanzator ne face si vreo reducere!

ce zici? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...