Sari la conținut

Consumul la comunistele noastre.


pedros
 Share

Postări Recomandate

A mea ij P 5 cu ataj, 2 magari si bagaj a consumat 4,4\100 km, drum drept asfaltat cu 50-55 la ora.

Drum de tara si in urcare cam 6,5 \ %.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uralul meu papă cam 4,5 - 5 la suta de km, nu contează dacă-i dau forjă (adică peste 100, maxim 120) sau dacă duc pasager (chiar dacă are 100 de kg, ca știm noi cine). Cel mai mult mi-a luat 6, cred, deși nu-s convins. Oricum, e un consum foarte bun, sînt mulțumit!

Toate bune! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Planeta mea a mers cu un consum de 4 la 100 de km ..... desi la drum intins cu o viteza de 60 la ora cred ca-mi consuma sub 4 la suta si am montat pe ea carburator K68 NOU ......desi acum pot spune ca nu mai este nou dupa ce a ars benzina pe parcursul a 1000 de km :burnout: facuti vara asta cu el .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acu pe primul loc este Silviu.Cred ca numai tataie Radu poate sa-l mai intreaca.

Amarata mea consuma numai 2.7l/100 km.Atata poate si la intruniri ,numai putina bere.Deci ultimu loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revin eu pe ultimul loc, (sau de ce nu primul), cu un consum de 2,3 - 2,5 litrii /100km de combustibil (benzina + ulei), mers singur, doar cu bagaje (topcase, coburi, si un rucsac in spate cu haine), viteza maxima 80kmh, viteza medie in jur de 65-70 kmh!

Editat de iuli-voshod
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am avut o jawa care la drum drept, cu bagaje si pasagera consuma 3.5% si la munte 4%. dar era echilibrat tot in motor si avea o aprindere programabila de la imfsoft :)

 

ah, la 100 la ora pe drum drept. pe serpentine prindea 80 intr-a doua :D ma rog, pe ceasul ei. real nu stiu cat dar era destul de nervoasa pentru vremea aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

hai sa va dau consumul meu că să aveți un punct foarte jos de referință

7% 5oo km cu 35 litri -e adevărat am tras f tare de el peste Magura si Oituz (Vulpoiu e martor)

Cînd am sa fac rost de ceva bani am sa-i pun un k 68 poate mai scade un pic.

oricum drumul de la Nehoiu la buzau l-am facut cu benzina de 98 (alta nu era) Âşi parcă a fost o diferentă, mergea mai bine, accelerație bună si urcam rampele cu ceva viteze

credeți că benzina de 98 face diferentă la motoarele astea in 2 T.

baftă tuturor, drumuri bune ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU

Planeta.

Set motor aproape nou, original, cutie bună, pinion de 15 dinți.

Făcut HuÂşi - IaÂşi - HuÂşi Âşi ceva prin IaÂşi, deci cam 200 km, pus la plecare pe uscat 9 litri, ajuns înapoi mai era sub un litru. Mers întins cu a 4-a aproape la blană. Cuiul de dozaj la a doua gradație de sus.

 

Cu pinion de 20, acum, consum scăzut garantat sub 4%, una persoană, bagaj lejer. La deal în curbe strînse a 2-a, în rest a 3-a fără probleme.

 

Ural.

Făcut 350 kilometri cu un plin - aproape 19 litri. Drum întins, primii 115 mers cu a 4-a la miÂşto (ținut după un ataÂş), ultimii mers pe european cu a 4-a aproape la blană, constant cu cel puțin 90, vîrf 140 Âşi ținut puțin.

Cu puțin atenție deci, consumă Âşi ăla sub 5%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nipra mea consuma 10 litri de benzina la suta (cu toate bagajele, sculele, piesele de schimb, accesoriile, pasager si cu mine).

Cam la o zi de mers consuma si o jumate de ulei.

Iar la intruniri cu prietenii mai consuma si cam un litru de palinca pe zi.

 

:friends:

 

Salve! Asta e un raspuns corect,dat de un motociclist echilibrat(sincer banuiam vreo 12-13 litri). Nu mai e nimic de latrat,restul e buga-buga. Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era vorba sa specificam; cu ataj sau fara; cu o persoana sau 2.Eu vorbesc eu aud, cind intra Vulpoiu pe felie se duce totul de ripa, parca e turc, batut in cap si-curcan, :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU

Vaaaleu ce mă fac, m-o luat neica în cardan

 

A mea ij P 5 cu ataj, 2 magari si bagaj a consumat 4,4\100 km, drum drept asfaltat cu 50-55 la ora.

Drum de tara si in urcare cam 6,5 \ %.

 

Bine, fie

 

A mea IJ P 5 fără ataÂş, 1 OM Âşi bagaj a consumat PÎNĂ ÎN 4 / 100 km, drum drept asfaltat cu 70-80 la ora.

Drum de tara Âşi în urcare cam 5 / %.

 

AÂşa e bine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No...mt19 a consumat cam 5,cu toate bagajele de rigoare,a avut zile si mai bune cand a consumat 4,4 dar pe drum de campie spre mare,la munte si cu bagaje ca de tura europiana e multumit5-5,5 l/100km.DAR ce importanta are consumul de benzina?,alte consumuri ne ingrijoreaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MZ ETZ 250, solo, pilot(ca ursu) + bagaje, folosit doar in ture, nimic oras.

 

Consum in ultimii 10000km(daii click pe link - verificati, am trecut toate plinurile):

364718_5.png

 

In uweekendul trecut de 1072km Brasov - Baia Mare si retur + pasul Varghis 2x, pasul Rotunda x 2, Gutin x1 + numai drumuri secundare, viteza de croaziera 70, 3.72l/100km

Editat de owene
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la drum intins M61 cu atas imi consuma aprox 6 +1,5/-0,5 L/100 incarcat cu bagaje in atas si cu un pasager. In functie de inclinatie, vant, cauciucuri. Viteza de croaziera 65-70. Consum de ulei ca la 2T. Trebuie revizuita.

 

la drum intins MT16 cu atas imi consuma aprox 6 +1,5/-0,5 L/100 incarcat cu bagaje in atas si cu un pasager. In functie de inclinatie, vant, cauciucuri. Viteza de croaziera 70-75. Consum de ulei aproape ca la 2T. Trebuie revizuita.

 

 

la drum intins MT19 solo fara pasager imi consuma aprox 6 +0,5/-0,5 in functie de binga. Viteza de croaziera 90-100. Mentionez ca aprinderea merge bine si amestecul nu e prea bogat. Consum de ulei aprox 100mL/100 km, rezonabil.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uleiul ...e la fel pe joja(la semn sus)decand am completat(50ml) inainte sa plec la focsani,si deatunci am pus cam 700km.Ideea e ca ma enerveaza consumul de alternatoare. :angryfire:

Editat de lantz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Buli. Din putinele mele drumuri, ca incepator, consuma cam 10, poate si mai mult. Acum depinde, de trafic, etc. :scratch: Nu ma mira absolut deloc, deoarece Trabantul meu este tot pe acolo :moto:

cum maestre ca mie traby in oras nu ia mai mult de 6!

Editat de iuli-voshod
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bombița stă în 6,5 mixt (oraÂş Âşi naveta constanța-ovidiu) Âşi asta fără pasager Âşi fără bagaje. Plaja de molestare a motorului e foarte largă, de la mers subturat că îmi place cum se aude până la blană într-a patra că îmi place când fuge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...