Sari la conținut

Manusi Alpinestars Gp-Pro fake


rotarumary
 Share

Postări Recomandate

Parerea mea din punct de vedere tehnic este urmatoarea:

Ganditi-va la masinile opel astra clasic fabricate in Polonia versus cele facute in Germania.E acelasi lucru si la manusile astea:

1) La toate capitolele de design, air flow, racire, numar de straturi de piele, locurile unde se afla protectiile SUNT IDENTICE!!!!Deci automat daca originalele ALpinestar sunt printre cele mai performante din gama lor, aceste FAKE-uri vor fi MUUULT mai performante decat niste manusi Icon de exemplu la 200 RON sau orice alta manusa originala low price CU CONDITIA CA DIFERENTELE DINTRE MATERIALE SA NU FIE PREA MARI.Adica sa nu fie vinilin in loc de piele, sa nu fie cusute cu ata de calitate proasta, etc.

2)Nu mai credeti fudulii care dau 700 ron in plus pentru originale doar pentru ca stiu ei ca sigla alpinestar e facuta din plasticul care trebuie poate ca sunt invidiosi ca aveti APROAPE ACELEASI PERFORMANTE ca ei la 1/4 din bani.Cine nu are bani de echipament PRO poate improviza atata timp cat nu merge in slapi pe mobra.

3) NU am aceste manusi dar le voi lua, nu pentru ca scrie alpinestar dar pentru ca ,,,,copiaza foarte bine niste manusi care intr-adevar isi fac treaba.

4)Am avut niste probike-uri de rahat care iti faceau mainile negre dupa 30 min de plimbare, si am avut niste noname-uri din polonia din piele care imi lasau mana curata ca a unui hand-model.

5) Concluzia este ca desi a mea a fost facuta in DE si Opel-ul facut in Polonia este ok daca nu iei in seama ca scartaie plasticele de pe ea.

6)La casti insa, NU SE APLICA REGULILE DE MAI SUS

 

Ce uitasem sa mentionez, nu exista vaci Alpinestar ,ci MILKA :))

 

 

Man, De Icon eu nu am fost dezamagit pana acum. Chiar mi se pare ok.

 

Cat despre manusile Alpinestarts FAKE. Clar , Merita banii. Referitor la Probiker, am o pereche de aproape trei ani si abia acum incepe pielea intoarsa din podul palmei sa se duca. Cat despre maini negre, eu nu am intalnit.

 

Parerea mea este ca o manusa ramane tot o manusa. Atat timp cat este din piele, are intarituri si este la un pret decent, poate sa scrie si in mandarina pe ea. Important e sa te protejeze de asfalt si sa stea mana ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Răspunsuri 52
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ca sa aduc un feedback ,tocmai am cumparat niste alpinestar SP1 d-astea FAKE.Vreau sa spun ca sunt foarte ok, dpdv calitativ la banii aia.N-am nici un interes sa fac reclama e doar o parere proprie si personala.Sa vad acum cum se comporta in timp.Nu stiu cat de groasa e pielea pe alea originale sa fac o diferenta,dar sunt destul de ok si astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

idem..nu le menajez delok! si sunt comode, pielea sa lasat plus cusaturile sunt tzapene..sa ma lase in pace figurantii lu' peste cu manusi de 2sute de eur..imi iau o pereche pe an de astea si le am noi forever dak e asa..snobismul asta!! dar am si eu o intrebare la coca style'...da' femeia voastra duce la tavaleala cand ai rupe pielea amicul vecinu' etc?? cred ca da ca vine intreaga acasa si e si mai noua..hahahahhaaa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut o pereche si dupa prima spalare nu am mai putut sa le port , erau tari , scortoase , nici nu puteai sa bagi mana in ele , le`am dat cu tot felu de tratamente pt piele si nimic , deci dupa prima ploaie aveti grija plus ca iese culoare din ele , cel putin la cele negre .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

eu am avut unele rosii si s-au comportat exemplar... nu stiu cum sunt cele originale ca nici macar nu am avut curiozitatea sa le incerc dar si la astea exista replici si replici, mai bune si mai proaste... eu am avut replicile bune care puse comparativ una langa alta in poze aratau identic, aerisirile la fel, logourile la fel etc... eu zic ca poti sa iei linistit o pereche si sa nu iti para rau. Legat de iesit culoarea din ele n u am avut niciodata problema asta, nici macar o tenta de negru nu am avut pe maini cat le-am purtat...mi s-au rupt pe la degete ca aveam placerea de a tarsai mainile pe jos in curbe pe amkart dar in rest si-au facut treaba mai mult decat bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2)Nu mai credeti fudulii care dau 700 ron in plus pentru originale doar pentru ca stiu ei ca sigla alpinestar e facuta din plasticul care trebuie poate ca sunt invidiosi ca aveti APROAPE ACELEASI PERFORMANTE ca ei la 1/4 din

5) Concluzia este ca desi a mea a fost facuta in DE si Opel-ul facut in Polonia este ok daca nu iei in seama ca scartaie plasticele de pe ea.

6)La casti insa, NU SE APLICA REGULILE DE MAI SUS

Pai la casti de ce nu se aplica? Ai avea o casca fake la aceleasi performante dar la 1\4 din pret nu? Da io sunt ofticat ca mi-am luat una originala doar la 1\2 reducere.

Iar la opel in afara de plastice dupa cativa ani cea%2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai la casti de ce nu se aplica? Ai avea o casca fake la aceleasi performante dar la 1\4 din pret nu? Da io sunt ofticat ca mi-am luat una originala doar la 1\2 reducere.

Iar la opel in afara de plastice dupa cativa ani cea%2

Pentru ca la casti operatiunea de productie presupune procese complicate executate de masinarii foarte scumpe care au mii de senzori si mii de procese pana ajunge la forma finala.Cum am mai spus, da-mi bucati de piele si iti fac si eu o pereche d-aia de SP1 pe care o sa o cumperi din magazin ca si originala.

Si da, la Opel-ul ala facut din flori cade si alternatorul des...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca totul se reduce la mirajul de "ieftin si bun" - la urma urmei e o problema de preferinta - ca si unii colegu care au postat si eu as prefera sa imi iau o pereche de manusi mai putin aratoase dar de calitate (nu fake-uri chinezesti ale unor modele renumite chiar daca pe eticheta lor scrie "Made in China").

 

Cat despre comparative in caz de "aoleu" ar fi interesante niste pareri avizate despre cum se comporta manusile astea fake vs niste manusi la acelasi pret "de firma" vs manusile originale..

 

Spunea un coleg aici - /index.php?/topic/353253-incepatorii-si-motocicletele-puternice/ ca la echipament este foarte important pe langa protectia in caz de "aoleu" sa fie si confortabil. Niste manusi care isi pierd proprietatile (elasticitate, etc) dupa prima spalare (sau ploaie mai serioasa) mi se par indoielnice cel putin.

Editat de kaiten
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Repet intrebarea, a cazut cineva cu ele? Nu de pe loc, macar 60-70km/h, cu slide de niste metri buni, eventual cu tumbe. Eu am cazut cu GP Pro OEM, sint fenomenale. Am avut Icon, Berik, care erau o glujma proasta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa rog un prieten sa va arate poze cu manusile lui revit de 200 de lei(adica, nu tre sa coste 700 de lei ca alpinestars) dupa ce s-a tarsiit cativa metrii pe burta.

nu vreti deloc sa pricepeti ca plasticul ala de pe mont nu e ce trebuie la manusile fake, si ca sunt cusute cu atza care o sa cedeze la putina frecare?

mi se pare ca asta e ca faza cu unsul lantului cu mobra bagata in viteza.. nu crede nimeni ce usor ramai fara degete pana nu cunoaste pe cineva patzit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa rog un prieten sa va arate poze cu manusile lui revit de 200 de lei(adica, nu tre sa coste 700 de lei ca alpinestars) dupa ce s-a tarsiit cativa metrii pe burta.

nu vreti deloc sa pricepeti ca plasticul ala de pe mont nu e ce trebuie la manusile fake, si ca sunt cusute cu atza care o sa cedeze la putina frecare?

mi se pare ca asta e ca faza cu unsul lantului cu mobra bagata in viteza.. nu crede nimeni ce usor ramai fara degete pana nu cunoaste pe cineva patzit.

 

 

Deaia si repet intrebarea cu verificarea lor. Bine, nu doresc nimanui sa cada, dar se stie ca pe 2 roti, daca bagi km, mai vine si cite o cazatura. Am avut Berik de cangur la care s-a rupt pielea, nu pe cusatura, mi-a iesit degetul mic prin pielea manusii, evident, degetul s-a si rupt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe pagina cealalta ziceam ca am niste astars de care cred ca sunt fake...ele erau misto, comode, materiale bune

maerialul din palma s`a ros si s`a rupt din cauza mansonului

iarna asta m`am enervat si mi`am luat din uk manusi RST MOTO PILOT S, nu sunt varf de gama, dar sa moara masa sunt belea...piele de cangur, aerisire calumea si protectii adevarate, le`amluat cu 30 de lire, super afacere, mai sunt si lungi

 

deci, evitati fakeurile, va spune unul care crede ca ale lui erau fake`uri bine facute

mai bine iiti iei o firma nu foparte cunoscuta, decat o imitatie renumita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer la 3200 de eur cu tot cu inscris echipament casti traduceri si transport nu-mi mai venea sa mai iau manusi de 150 eur..zic si eu acum, daca aveam un motor de 5-6000..mergea! stiti cum e cand stai in loc si de 50 eur..acum ma uit de o alarma lantz masiv husa e pe vine ceva deosebit la comanda..alti bani! si tata nu mi-a nici doi lei asta face diferenta ca sunt mandru ca e din munca mea si nu accept ''donatii'' ca plozii de bani gata, putorile ce nu stiu cum e sa mergi zilnic la servici...de aici si bataia de joc, cad cu ele le strica daca sunt ''cacadou'', snobismul pe banii lu' tati e la moda vad!

ah ce n-as da sa fiu in locul unuia care n-are nicio grija :)

 

crede-ma, te-ai obisnui si tu repejor ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si cum e bucuria mai mare ca iti iei mobra scumpa si manusi ieftine, da pe banii tai?

eu mi-am luat pana acu tot, pe banii mei si am regretat prima pereche de manusi suomy, deci nu orice tzeapa, si acu cu niste furygan de 250 de lei tot nu sunt asa sigur ca o sa tina prea mult.. in acelasi timp ma uit la manusile unui prieten care au crapat abia dupa 4 ani, cand si-a schimbat mobra(deci, putem sa dam vina si pe mansoane, daca tot se poarta).. manusi de 400 de lei.

o data dai banu, daca tii la tine, alegerea e simpla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer la 3200 de eur cu tot cu inscris echipament casti traduceri si transport nu-mi mai venea sa mai iau manusi de 150 eur..zic si eu acum, daca aveam un motor de 5-6000..mergea! stiti cum e cand stai in loc si de 50 eur..acum ma uit de o alarma lantz masiv husa e pe vine ceva deosebit la comanda..alti bani! si tata nu mi-a nici doi lei asta face diferenta ca sunt mandru ca e din munca mea si nu accept ''donatii'' ca plozii de bani gata, putorile ce nu stiu cum e sa mergi zilnic la servici...de aici si bataia de joc, cad cu ele le strica daca sunt ''cacadou'', snobismul pe banii lu' tati e la moda vad!

 

Nu vad logica... integritatea ta corporala, sanatatea si viata au valoare in bani? Ce legatura are valoarea mobrei cu cea a echipamentului? Pe logica asta, daca eu am mobra de 500 euro, trebuie sa-mi iau manusi crosetate de bunica?

Nu te mai bate cu pumnul in piept ca strici manusa... nu esti singurul care munceste si isi cumpara singur o mobra. Tocmai pt ca ai muncit pt bucuria asta, trebuie sa ai in vedere si echipamentul, ca sa ramai intreg in caz ca...

Nu mai zic de confort si rezistenta in timp...

Inteleg ca se plateste SI marca, dar mare parte din diferenta de pret mai apare si din cauza calitatii materialelor si a executiei, evident reflectate in produsul finit, respectiv manusa in cazul asta.

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca inteleg mai bine logica manusilor si echipamentului ieftin sau inexistent dupa ce am cunoscut un om cu mobra de >3000 euro care merge FARA manusi.. ce vrei frate, daca nu simte comenzile cum trebe.. de la nimic la niste plastice peste degete nu e mare distanta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa dau un feedback dupa ce am mers putin cu ele,

1) in primii 100 km sunt BATZ , cand strangi mana te tin dar asta e din cauza marimii la mine, ca nu am putut sa le probez inainte sa le iau.

2) si-au dat drumul,s-a mai lasat materialul, acum pot strange ok din degete dar daca le speli ,iar BATZ .Chestia e ca toate manusile de piele se intaresc dar isi revin.

3)nu imi fac degetele negre si nu transpir in ele cum mi se mai intampla la ultimele 2 perechi.

4)e materialul cam gros in palma si nu prea simti bine mansoanele

5)au aparut niste cute pe ele dar asta se intampla la orice piele cand o indoi.

6)nu s-au murdarit mai deloc in conditiile in care geaca mea de piele alba am curatat-o deja de 3 ori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

decat sa iei niste fakeuri care arata spectaculos mai bine mai pui ceva si cumperi manusi de la o firma specializata mai ieftina decat fakeuri de firma. Stai un pic, ca alea sunt fakeuri, deci nu sunt de firma, m-am zapacit de tot.

 

sincer sa fiu nu inteleg de ce ti-ai cumpara vreodata ceva fake, doar asa sa ii minti pe altii si pe tine in primul rand. nu ai bani, iei ce iti permiti dar nu fake, mai ales echipamente de protectie, e o prostie. Cu rabdare si un dram de noroc eu am luat tot echipamentul de firma la jumatate din valoarea de catalog.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

decat sa iei niste fakeuri care arata spectaculos mai bine mai pui ceva si cumperi manusi de la o firma specializata mai ieftina decat fakeuri de firma. Stai un pic, ca alea sunt fakeuri, deci nu sunt de firma, m-am zapacit de tot.

 

sincer sa fiu nu inteleg de ce ti-ai cumpara vreodata ceva fake, doar asa sa ii minti pe altii si pe tine in primul rand. nu ai bani, iei ce iti permiti dar nu fake, mai ales echipamente de protectie, e o prostie. Cu rabdare si un dram de noroc eu am luat tot echipamentul de firma la jumatate din valoarea de catalog.

Am luat manusile alea ca nu am gasit la momentul respectiv niste manusi ALBE care sa arate bine(era iarna, frig, stat in casa, visezi cu ochii deschisi la echipamentul perfect, TREBUIE sa cumperi ceva in momentul ala, nu stiu daca ma intelege cineva, altfel nu te simti impacat.).Restul echipamentului meu este SCUMP ca sa ma integrez aici si cu pasionatii de branduri de top, dar nu ma laud cu ele, incerc doar sa inteleg de ce daca ai casca de top, cizme de top si combi de top nu poti sa ai manusi FAKE care isi fac treaba 70-80 la suta din ce fac alea originale.Mentionez ca manusile astea FAKE le port doar ca se asorteaza cu combinezonul cizmele si casca.Sunt pitzy, stiu.Cand ma cobor din "Olimp" am o geaca si niste manusi de muncitor care isi fac treaba bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat manusile alea ca nu am gasit la momentul respectiv niste manusi ALBE care sa arate bine(era iarna, frig, stat in casa, visezi cu ochii deschisi la echipamentul perfect, TREBUIE sa cumperi ceva in momentul ala, nu stiu daca ma intelege cineva, altfel nu te simti impacat.).Restul echipamentului meu este SCUMP ca sa ma integrez aici si cu pasionatii de branduri de top, dar nu ma laud cu ele, incerc doar sa inteleg de ce daca ai casca de top, cizme de top si combi de top nu poti sa ai manusi FAKE care isi fac treaba 70-80 la suta din ce fac alea originale.Mentionez ca manusile astea FAKE le port doar ca se asorteaza cu combinezonul cizmele si casca.Sunt pitzy, stiu.Cand ma cobor din "Olimp" am o geaca si niste manusi de muncitor care isi fac treaba bine.

Colegu, tu oricum faci cum consideri, eu vorbeam strict din punct de vedere al protectiei. Nu sunt ipocrit, si eu vreau sa arat decent pe motor sau in afara lui dar pe moto siguranta primeaza si pe urma cum arati, la tine e invers si nu e in regula. Fakeuri sa-si faca treaba la 70-80% fata de originale ? Nici tu nu crezi ce spui.

 

Si inca ceva, pitzy-nepitzy o sa iti blestemi zilele ca ti-ai luat manusi albe, eventual si restul echipamentului. Omul cat traieste invata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...