Jump to content

Moto Gp / Brno / Cursa nr. 12

Recommended Posts

In final, Crutchlow a fost cel mai rapid in testele de azi. Pe 2 a fost Dovi, iar pe 3 Lorenzo. Rezultatele testelor -> http://www.motogp.com/en/TestResults/MotoGP+Brno+Test+2012

Iar informatii, declaratii, etc. gasiti aici -> http://www.motogp.com/en/news/MotoGP

• Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Si da, Lorenzo e un tip super. Eu nu am crezut asta si mereu l-am vazut arogant si cu nasul pe sus. DAR... erau in paddock 2 baieti in carucioare si iasa Lorenzo din motorhome sa mearga la antrenamente. Cand i-a vazut, s-a dus inapoi in motorhome si a iesit cu sepci tricouri, potere si le-a dat celor 2 baieti + poze , autografe etc.

in caz ca v-a fost dor

post-39653-0-08965100-1346173768_thumb.jpg

daa de departe cea mai spectaculoasa cursa din sezon cu cea de la le mans dupa parerea mea...nu mam mai bucurat asa (pt pedrosa)de cand castiga stoner cu ducati:)))...eu unul sper sa mai vedem dueluri pe final ca sde pare ca avem noroc si competitia devine palpitanta asa cu incetinitorul dar devine sincer eu imi doresc ca pedrosa sa ia campionatul o merita iar inca o data lorenzo este invins in duel unu la unu de data asta creca nici el nu se astepta la replica vedem ce se intampla in viitor...

@larisa46...creca toata lumea sia dat seama ca sa maturizat asa este plus ca mai e vb si de imagine...oricum frumos gestul

daa de departe cea mai spectaculoasa cursa din sezon cu cea de la le mans dupa parerea mea...nu mam mai bucurat asa (pt pedrosa)de cand castiga stoner cu ducati:)))...eu unul sper sa mai vedem dueluri pe final ca sde pare ca avem noroc si competitia devine palpitanta asa cu incetinitorul dar devine sincer eu imi doresc ca pedrosa sa ia campionatul o merita iar inca o data lorenzo este invins in duel unu la unu de data asta creca nici el nu se astepta la replica vedem ce se intampla in viitor...

@larisa46...creca toata lumea sia dat seama ca sa maturizat asa este plus ca mai e vb si de imagine...oricum frumos gestul

GP-ul a ajuns intr-adevar jos la capitolul spectacol daca la 3 depasiri sare lumea in sus....imi amintesc ca la "12 laps to go" am atipit la propriu de interesant ce era...am deschis ochii cateva minute mai tarziu si Pedrosa trecuse intre timp la conducere...apoi Laurentiu a lălăit-o muuult si bine pana a declansat un atac -> contracarat. Asadar maxim 90s de spectacol exact la final dupa o cursa anosta...dar no..se pare ca trebuie sa ne multumim si cu atat...intradevar a fost fain ca Dani a castigat pe ultimii metri (cam a la Rossi in Catalunya 2009 sau Elias in Assen 2006)... Jiorjel si-a facut clar strategia gresit de data asta. A asteptat prea mult, si s-a bazat pe faptul ca Dani nu va replica (ceea ce si este adevarat in 90% din cazuri), dar nu cred ca va mai face greseala asta a2a oara -> asta pt cei care il vad deja pe Pedrosa castigand campionatul :scratch:

aaa si am uitat: clar Horhelu e in campanie de imagine. Baiatul asta a inteles ca inafara de a fi cel mai bun pe pista, trebuie sa fii un si un bun produs pt media si public - si asa cum a copiat reteta de la Rossi in privinta extravagantelor de pe echipament (casti cu desene "originale" si o cizma de o culoare , cealalta de alta culoare etc) si a modului de celebrare a victoriilor, la fel se pare ca adopta si reteta crearii de imagine - bravo lui! Stoner nu a inteles acest lucru referitor la imagine si a avut doar de pierdut :)

si asa cum a copiat reteta de la Rossi in privinta extravagantelor de pe echipament (casti cu desene "originale" si o cizma de o culoare , cealalta de alta culoare etc) si a modului de celebrare a victoriilor, la fel se pare ca adopta si reteta crearii de imagine - bravo lui! Stoner nu a inteles acest lucru referitor la imagine si a avut doar de pierdut :)

Face asta de cand rula la clasele mici din modialu' de viteza nu de cand a ajuns sa-l vada pe rossi in boxa alaturata :blink:

Edited by Budd

I-au pus prea mult ulei!

Lui Spies cred ca nu i-au pus deloc!

Asta ii cea mai tare :laugh:

Comentatorii italieni au explicat pb infumurata a lui rossi printr-un lucru normal la ducati deoarece

Nu stiu cat de normal e, ca nu am mai vazut fumul asta pana cuma la Ducatisti

Intai il ia toata lumea peste picior, sustinand ca nu va putea stapani vreodata o motocicleta de 1000, sa castige curse nici vorba..... Iar atunci cand castiga statura/greutatea devine un avantaj.

De acord. Totusi nu cred ca Perdosa ii poate sufla titlul lui Lorenzo, desi sper sa ma insel.

Bietul Dovi, cred ca anu asta ce mai auzim de el, ca de la anu, adio top 5. Nu stiu ce a fost in capul lui cand a semnat cu Duati.

Si aici sper sa ma insel.

Face asta de cand rula la clasele mici din modialu' de viteza nu de cand a ajuns sa-l vada pe rossi in boxa alaturata :blink:

Man lorenzo era fan rossi inca de mic(scrie in cartea lui..publicata pana sa fie campion mgp)..acum cred ca i-a trecut dupa ce l-a cunoscut :D

da...zicea ca pentru el Rossi "is not a God"...daca te tii de treaba, il poti bate.....si l-a batut.

La fel zicea si Rossi de Lorenzo, "e rapid si trebuie sa te tii de treaba sa il poti bate"...ceva de genu.

@vampria t ...dap intradevar a ales gresit strategia si si eu sunt sigur ca nu se va mai repeta greseala ca nu prea ii sta in fire ce sper eu ca si pedrosa sa lupte pana la sf sezonului in egala masura cu lorenzo nu de alta da sa avem si noi parte de ceva spectacol ca si cum spuneai tu si am mai ziso si eu am ajuns sa ne bucuram de niste lucruri de carre alta data ni se pareau normale...pacat de stoner ca ar fi fost si mai interesant

cat despre lorenzo se stie clar ca a copiat stilul rossi de cand era la 125 si daca nu gresesc a inceput sal copieze cu celebrarea de victorii eu personaldasta nu lam agreat :)))acum sa schimbat socoteala e altul se vede

Cu siguranta pe vremea cand rula la clasele mici, nici macar nu auzise de Rossi, daramite sa il si vada ;)

Una peste alta, ceea ce am vrut sa evidentiez este nu ca a copiat sau nu - ci faptul ca se pare ca Laurentiu este destul de istet sa urmeze o reteta de succes si sa castige puncte de popularitate in fata publicului si a media. Nu stiu cat de sincere sunt declaratiile lui (probabil l-ar manca pe Rossi pe pită, dar nu dadea bine sa zica ca el e impotriva intoarcerii găinii bătrâne la Yamaha), dar e clar ca dau bine la public si e clar ca are un manager de imagine care il ajuta pe partea asta pt ca schimbarea e vizibila , de aceea am spus ca e in campanie de imagine. Acum pune munca la imagine pe langa niste performante deosebite, si ai gasit intradevar reteta successului - bravo lui!

alooooooo mai traieste lumea pe aici :)))...am citit ceva despre spies ca e posibil sa mearaga la ducati junior stie cineva mai multe ...

nush io am citit pe nush unde ca se duce in sbk la BMW cu Melandri

Am citit ceva despre spies ca e posibil sa mearaga la ducati junior stie cineva mai multe ...

http://www.twowheelsblog.com/post/14733/ben-spies-to-ride-for-ducatis-junior-team

Radem noi, dar nu cred ca Dovizioso, stiind cat de mult seamana stilul lui cu al lui Rossi si al lui Melandri, ar fi semnat cu Ducati sa-si ingroape cariera fara sa fi primit acorduri in scris ca se va revolutiona toata smecheria si ca le pune Audi sula-n coaste sa renunte la orice fel de traditie si sa faca orice numa' sa iasa un proiect castigator.

Macar cu astea italienesti va termina cursele..

Edited by ZaiR

@belbody...din cate am inteles ducati pramac se va transforma in ducati junior pramac ne mai avand fonduri destule vedem daca strategia va merge...

@kriminal...esti sigur de ceea ce afirmi...

@bibi...eeeh sa nu ne avantam chiar asa macar de ar avea rezultatele de anu asta

Ma refeream la modul general, nu ca merge fix ca Rossi. E scoala italieneasca de pilotaj, trase precise, mult accent pe trenul fata, smooth etc. Adica Dovizioso stie, fara indoiala, ca acolo unde Melandri si Rossi n-au reusit, cel mai probabil nu va reusi nici el. De-aia nu cred ca s-a bagat in afacerea asta fara sa scrie in contract ca vor face motocicleta cum vrea el, lasand orice orgoliu legat de unghiul V-ului motorului sau mai stiu eu ce altceva la o parte. Sa inteleg ca nu sunteti de acord?

Yeeei, Ducati se implica si in moto2? :crack:

Nuuuu, ai inteles gresit. Sunt piloti de la moto2 care la anul vor merge in echipa Ducati Junior, ducati Junior va fi tot la MotoGP. Pilotii vor fi adusi de la moto2. Ianone (saracul - ii prevedeam un viitor mai bun) si inca cineva..

Ducati nu are cum sa se implice ca nu face motoare de 600.. si oricum la moto2 monopolul la motorizare e luat de Honda. De-aia e si frumos acolo.

Uite explicat aici de Buggy:

@belbody...din cate am inteles ducati pramac se va transforma in ducati junior pramac ne mai avand fonduri destule vedem daca strategia va merge...

Good to know.

@kriminal...nu unghiul de 90grade este problema la ducati in moto gp...mare parte ciclistica care problema o au de cand sunt in gp chiar daca la cls 800 resusisera sa o mai dreaga...cat despre dovi putea sa ramana la tech3 (asta insemna sa plece crutchlow)dar a preferat o moto de uzina acum vedem ce o iesi asta nu inseamana ca se va ingropa...nu stiu de unde atat asta cu ingropatu aaa ca nu le iese la baieti ce trebuie da ...da mi se pare exagerat cu ingropat(app de melandri daca nu gresesc a avut un sezon sau 2 mai sclipite prin 2005 2006 in rest ciuciu si las ca isi ia gloria la SBK:))

@belbody...stai sa vedem ca mai nou a aparut un zvon cum ca spies e posibil sa vina la ducati junior cu iannone ramane de vazut incepe sa fie mai palpitant cum se fac echipele ptr la anu decat cursa in sine :crack: