Sari la conținut

Honda Hornet 2004 sare din viteza in treapta 2


Postări Recomandate

Salut ,

 

De curand mi-am luat un Hornet din 2004 , toate bune si frumoase pana am observat ca in treapta a doua , dupa ce trece de 7-8000 ture imi sare din viteza , cand se intampla asta motorul se tureaza in gol iar uneori daca o mentin accelerata isi revine si merge sa o accelerezi pana la 13.000 ,

 

As fi recunoscator daca mi-ati putea oferi ceva sfaturi , sugetii despre ce problema as avea si cum o pot remedia ,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu zic la fel, la 100kmh tot 7-8k ture uneori cand deschid gazul mai mult sare in ture pana la 10k si pe urma coboara inapoi si accelereaza normal.

mi s-a intamplat si sa-mi sara din treapta si e altceva, trancane ca dracu in cutie si tre s-o smucesti in superioara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

In primul rand multumesc pentru interes si sfaturi ,

 

Ieri am luat o la o tura de control , ambreiajul sigur nu e fiindca nu are nici un alt simptom in alta treapta si asa cum spuneati , ambreiajul se simte prima data la I -a ,

 

In ceea ce priveste treapta a II-a , la o accelerare mai lenta ajunge pana la 13k ture fara probleme daca accelerezi rapid sare pe la 7-8k dar daca ii mai iei din gaz intra inapoi in viteza ,

 

Probabil trebuie inlocuit pinionul de a II-a dar fiindca inca suntem in sezon si problema nu este grava , o sa astept pana mai spre iarna ,

 

Aveti ceva recomandari de service bun si ieftin in Buc care sa se priceapa la astfel de "operatii" ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti ceva recomandari de service bun si ieftin in Buc care sa se priceapa la astfel de "operatii" ?

 

Imi place cum pui problema :D

 

In primul rand mergi la un service sa identifice clar problema. Cele mai multe nu percep nici un leu ca sa verifice daca iti sare din viteza. La reparatii si piese discuti mai departe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...