Jump to content

Transalpina si statiunea Rinca

Recommended Posts

Fiindca foarte multi motociclisti (si nu numai) in ultima vreme au ca punct de atractie statiunea Rinca si Transalpina, haideti sa incercam sa venim in intimpinarea lor cu sfaturi utile, informatii si eventual fotografii din zona, cum le sta bine unor gazde ce vreau sa cred ca sintem noi, gorjenii.

Pentru inceput o sa postez un link ce contine informatii utile oricarui turist care vrea sa ajunga in zona respectiva. :cheers:

http://www.ranca.ro/

• Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Eu va recomand sa mergeti in cursul saptamanii, daca este posibil ! Marti sau miercuri ar fi perfect, altfel in week-end este mai multa lume decat pe faleza la Constanta, ... ba mai nou au inceput sa manance si in mijlocul drumului ! Daca brusc ,,ii taie" mancatul, nu au nicio sfiala sa scoata gratarul intre masinile parcate pe carosabil ...

Altfel, cine are posibilitatea, ii recomand sos. Strategica ! Sunt mult mai putini oameni pe acolo ..... ceea ce E' PERFECT !

:cheers:

post-10224-0-48325700-1345835073_thumb.jpg

Eu vă recomand să mergeți cu mașina de asistență după voi... post-7334-0-40811400-1345836695_thumb.jpg :crack:

Știe el, Ivan, ce zic io aici! :bigstar:

Toate bune! :cheers:

Pentru cei din vest interesati de Transalpina, cateva detalii: am fost acum doua saptamani, pe ruta TM - Caransebes - Otelul Rosu - Hateg - Petrosani - Bumbesti Jiu - Novaci - Ranca - Obarsia Lotrului - Dobra - Jina - SB.

Drumul, in proportie de 90% a fost bun inspre foarte bun. Partile mai proaste au fost Defileul Jiului (zona superba dar cu drum groaznic, gen curbe fara vizibilitate pe unde trece doar o masina) si iesirea din Bumbesti spre Novaci, o bucata destul de lunga unde se lucreaza la canalizare (??), adica drumul spart intr-un stil barbar, unde chiar si o capra de F650 parca se dadea inapoi cand vedea marginile stil bordura ale asfaltului taiat de-a latul drumului. In rest, ceva de vis, absolut tot. Peisaj, drum si mancare smile.gif. Transalpina merita!!!

Putin offtopic: in tura asta, am avut norocul (neprogramat) sa prind si o etapa din campionatul national de viteza in coasta, chiar de la iesirea din Novaci inspre Ranca. A fost bestial sa aud motoarele si sa vad derapaje controlate de toata frumusetea. Am plecat cu zambetul pe buze, bucuros ca avem printre noi oameni pasionati si foarte talentati (unii din ei wink.gif )

ranca este o BASINA de statiune

case si HOTELURI puse alandala si fara logica

inghesuite si urate

pacat de ce au in zona aia

inghesuite si urate

beer.gif

Cunoaste cineva in tara asta vreo localitate in care s-a tinut cont de modul amplasarii constructiilor, de felul lor, stil...etc.? Sau haideti sa vorbim, ca-i liber...si in felul asta mai faceti si voi niste posturi, ca da bine la profil! :disappointed:

Nici mie nu-mi place "maneraleala" care a transformat Rinca intr-o zona plina de oameni cu bani, care vor sa fie cool, care vor sa vada ceva care-i la moda si sa-si arate muschii pe forumurile de socializare in ipostaze inedite pe serpentinele Transalpinei. Dar asta e altceva! Aici doream sa aduc informatii despre zona, despre locuri de cazare, despre starea drumurilor...etc. Incercati sa va abtineti sa postati doar ca sa va aflati in treaba! Daca nu va intereseaza, verde! :ok:

inghesuite si urate

O descriere pe masura si intocmai!Ce sa i faci daca sunt ahtiati sa faca tata casoaie repede si de prost gust...cat mai mare si pusa cum necum,dupa cum prinde locul,sa vada vecinul ca a mea e mai mare...pacat...de sus de pe munte se vede ca dracu localitatea!

post-43702-0-53402000-1346139735_thumb.jpg

post-43702-0-81953100-1346139799_thumb.jpg

post-43702-0-73367400-1346139841_thumb.jpg

Edited by obeapaul

Parerea mea este ca atunci cind mergi acolo n-o faci ca sa vezi constructiile, sa asculti manele in jurul gratarului, sau sa scuipi seminte! Drumul, peisajul muntos, lacurile, piscurile...cred ca fac mult mai mult decit cocalareala localitatii...localitate care nu iese deloc din tiparele statiunilor ridicate in ultimii ani. :bigstar:

Cunoaste cineva in tara asta vreo localitate in care s-a tinut cont de modul amplasarii constructiilor, de felul lor, stil...etc.? Sau haideti sa vorbim, ca-i liber...si in felul asta mai faceti si voi niste posturi, ca da bine la profil! :disappointed:

Nici mie nu-mi place "maneraleala" care a transformat Rinca intr-o zona plina de oameni cu bani, care vor sa fie cool, care vor sa vada ceva care-i la moda si sa-si arate muschii pe forumurile de socializare in ipostaze inedite pe serpentinele Transalpinei. Dar asta e altceva! Aici doream sa aduc informatii despre zona, despre locuri de cazare, despre starea drumurilor...etc. Incercati sa va abtineti sa postati doar ca sa va aflati in treaba! Daca nu va intereseaza, verde! :ok:

Nea Ivane sunt de acord cu matale,dar,ce e rau in a vorbii de adevar?Faza e ca in concluzie degeaba avem frate tara frumoasa daca ne batem joc de ce avem...ar fi putut fi ceva extraordinar Ranca in zona dar...oricum Transalpina e o splendoare...de cazat ar fi mai ok in Novaci decat in Ranca,parerea mea,dupa care in Sebes pt cei care merg in zona de vest(Tm,Ar)...acolo am stat noi la o pensine super tare si ieftina ,,FAUR,, (http://www.casa-faur.ro/! )!

Edited by obeapaul

Crezi ca lumea nu stie acest adevar? Poate numai orbii si surzii nu cunosc si nu vor sa vada realitatea. Dar daca noi vrem sa ne simtim liberi, sa vedem frumuseti inedite pe care altii nu le au si nu au acces la ele, trebuie sa suportam (fiindca n-avem ce ne face!) si cocalareala care a cuprins intreaga tara. Iar daca putem da o mina de ajutor confratilor nostri, de ce sa n-o facem?! Buna ideea cu locurile de cazare in alte parti...chiar imi amintesc de faptul ca spre Polovragi, spre exemplu, exista citeva pensiuni frumoase, cochete, cu preturi decente, in care cei care vor sa traverseze Transalpina pot face popas. Si cred ca exemple exista destule. Asta cred ca intereseaza. :bigstar:

• 2 weeks later...

nea ivane stiti cumva daca de la obarsia mergi spre valea oltului cam in ce stadiu este drumul si daca este si pe acolo cazare ? am auzit ca s-ar face partii de schi in zona aia, si nu stiu daca se merita ajuns acolo via ranca sau via valcea.

Edited by Fulguletz

nea ivane stiti cumva daca de la obarsia mergi spre valea oltului cam in ce stadiu este drumul si daca este si pe acolo cazare ? am auzit ca s-ar face partii de schi in zona aia, si nu stiu daca se merita ajuns acolo via ranca sau via valcea.

Pt motor e cat de cat bun,acum sa nu te astepti la minuni...dar e practicabil.

Cat despre drumul intre Obarsie si Sugag,am venit acum o saptamana de acolo....e practicabil dar din 100 in 100 de metri au spart drumul transversal si e nebunie sa-l parcurgi cu un motor de strada.Dar,mergand incet,se poate ajunge la destinatie.

Crezi ca lumea nu stie acest adevar? Poate numai orbii si surzii nu cunosc si nu vor sa vada realitatea. Dar daca noi vrem sa ne simtim liberi, sa vedem frumuseti inedite pe care altii nu le au si nu au acces la ele, trebuie sa suportam (fiindca n-avem ce ne face!) si cocalareala care a cuprins intreaga tara. Iar daca putem da o mina de ajutor confratilor nostri, de ce sa n-o facem?! Buna ideea cu locurile de cazare in alte parti...chiar imi amintesc de faptul ca spre Polovragi, spre exemplu, exista citeva pensiuni frumoase, cochete, cu preturi decente, in care cei care vor sa traverseze Transalpina pot face popas. Si cred ca exemple exista destule. Asta cred ca intereseaza. :bigstar:

Foarte de acord cu tine Nene Ivane!

Arhitectura atat de deranjanta ne-ar face sa nu mai iesim din casa,sa nu mai trecem prin Strehaia,Huedoara,Calan,Resita si exemplele pot continua cu aproape toate orasele din Romania.....asta insemnand ca n-o sa avem drumuri de acces spre ceea ce vrem sa vizitam si mai ales spre drumuri care sunt bine cunoscute ca fiind extraordinare in lume si nu doar la noi in tara.

In Sibiu este o pensiune ELI aproape de gara,foarte curata unde motoarele si chiar masinile pot sta in curte..preturile sunt undeva in jur de 90 de lei camera dubla....se poate gasi pe net daca e cineva intersat.

Cu motorul poti ajunge in orice zona/locatie, cu mici eforturi si mers incet, atent. In zona aia asfaltul este spart des pe alocuri, lipsa pe anumite portiuni si se lucreaza in citeva puncte, dar asta nu constituie un impediment pentru motociclete, indiferent de felul lor. Cazarea este o problema in weekend, daca nu ti-ai rezervat dinainte, poti avea probleme. Vezi ca gasesti pensiuni frumoase si bune, la preturi rezonabile, dincolo de Voineasa, la Ciungetu (undeva pe dreapta, pe un drum lateral). Incearca la nr. 0745150777 si poate ai noroc! :cheers:

Bucata de la Obarsia Lotrului (prin Voineasa) pana la Brezoi, in V. Oltului, e praf si pulbere... Am fost acum 3 saptamani cu un CBR F3. M-am si incapatzanat sa nu o las sub 50 km/h, mi-au zdranganit creierii si rinichii de mare angajament. Sunt locuri unde asfaltul este o amintire optimista a .. ceva ce a fost. Plombe peste plombe, cateva portiuni in lucru (dar mici), pacat de zona aia, ca e vis! Nu e imposibila, cum ziceau unii care au vrut sa ma descurajeze, dar nici lejera nu mi-a fost, trebuie sa recunosc... Inca imi resimt coatele si 2 degete de la fiecare mana de la drumul ala. Repet, vina a fost a mea, i-am dat ca sa ajung la Brasov pe lumina... Si nu regret o secunda ca am luat-o pe acolo. Ultima data am fost acum 30 de ani, intr-un anume context..

• 5 weeks later...

Kali, stai linistita ca la acea bifurcatie eu am facut stanga spre Petrosani, gandidu'ma ca ma intorc prin defileul Jiului si Tg. Jiu inapoi spre Horezu. Proasta alegere. 28 de kilometri de drum spart alternat cu macadam, ca sa nu mai zic de santuri transversale pe defileul Jiului.. Data viitoare sigur fac cale intoarsa si mai fac o data Trasalpina si pe retur. :)

• 2 months later...
  • 4 months later...

Oficial nu s-a deschis...dar stiu citiva aventurieri care au reusit sa treaca spre Sebes deja cu doua capre! Nu cunosc insa detalii despre starea drumului si vremea din zona.

Bucata de la Obarsia Lotrului (prin Voineasa) pana la Brezoi, in V. Oltului, e praf si pulbere... Am fost acum 3 saptamani cu un CBR F3. M-am si incapatzanat sa nu o las sub 50 km/h, mi-au zdranganit creierii si rinichii de mare angajament. Sunt locuri unde asfaltul este o amintire optimista a .. ceva ce a fost. Plombe peste plombe, cateva portiuni in lucru (dar mici), pacat de zona aia, ca e vis! Nu e imposibila, cum ziceau unii care au vrut sa ma descurajeze, dar nici lejera nu mi-a fost, trebuie sa recunosc... Inca imi resimt coatele si 2 degete de la fiecare mana de la drumul ala. Repet, vina a fost a mea, i-am dat ca sa ajung la Brasov pe lumina... Si nu regret o secunda ca am luat-o pe acolo. Ultima data am fost acum 30 de ani, intr-un anume context..

:goodposting: Da asa este portiunea de la Obarsia Lotrului prin Voineasa pana la Brezoi e praf! Am fost pe 1 mai 2013 si de abia ocoleam gropile, la fel plombe si gropi... este o zona foarte frumoasa si putin circulata. Merita o tura pe acolo!

Ps. daca se doreste cineva sa ramana cu cortul in zona Voineasa sa aiba si ceva petarde la el, cam misuna ursii prin zona!

Edited by bmw_life