Jump to content

Transalpina si statiunea Rinca

Recommended Posts

daca se doreste cineva sa ramana cu cortul in zona Voineasa sa aiba si ceva petarde la el, cam misuna ursii prin zona!

Multumesc ca ai spus asta, chiar intentionam...

• Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Multumesc ca ai spus asta, chiar intentionam...

Am stat cu cortul cam la un km de Voineasa, zona este foarte frumoasa, fara muntii de deseuri si alte accesorii. Dimineata a trecut un localnic si ne-a vazut ca am dat cu o petarda si ne-a intrebat daca am avut vizitatorii... foarte lejer ne-a zis ca misuna ursii prin zona dar "cum vin cum dispar, nu stau mult, sunt in tranzit" :) :) Tine mancarea departe de cort sau in pungi bagate in topcase, sidecase. Bafta si drum bun!

Edited by bmw_life

Pana la urma cum e, se poate circula decent? A fost terminata asfaltarea? Am facut TP acum 3ani si mi-am blestemat zilele... peisajul insa e superb, am zis ca o sa revin dupa ce drumul devine practicabil...

Intre Brezoi si Voineasa drumul e destul de ok. De la Voineasa insa mai departe spre Vidra (pana acolo am ajuns sambata 4 mai), drumul e groaznic, plin de gropi si de pietris fin. Si dupa Vidra parea la fel drumul. Am avut noroc si am evitat si ploaia, am prins doar cateva picaturi.

:goodposting: Da asa este portiunea de la Obarsia Lotrului prin Voineasa pana la Brezoi e praf! Am fost pe 1 mai 2013 si de abia ocoleam gropile, la fel plombe si gropi... este o zona foarte frumoasa si putin circulata. Merita o tura pe acolo!

Ps. daca se doreste cineva sa ramana cu cortul in zona Voineasa sa aiba si ceva petarde la el, cam misuna ursii prin zona!

Mda...ma gandeam eu, cine stie cati ani mai dureaza sa-l termine...si probabil intre timp o sa se strice si ce e bun acum. Pacat...

Dimineata a trecut un localnic si ne-a vazut ca am dat cu o petarda si ne-a intrebat daca am avut vizitatorii... foarte lejer ne-a zis ca misuna ursii prin zona dar "cum vin cum dispar, nu stau mult, sunt in tranzit" :) :) Bafta si drum bun!

M-ai speriat cu ursii astia... zau! Am vazut o data unul in actiune... nu ti-ai dori sa fii acolo...

Dinspre Lotru spre Rinca nu se poate circula pt ca drumu-i blocat de zapada. Constatat ieri cu conserva din dotare.

• 2 weeks later...

Pentru cei care vreți să vedeți, sâmbătă și duminică 18,19 mai este etapă VTM pe Transalpina.

http://www.autorally.ro/results/results.php?event=816&active=entryList

Pentru cei care vreți să evitați, circulația dinspre Novaci spre Rânca se inchide la 8.30 iar apoi se apoi se mai deschide pe la 11 și 13 dar numai câte o jumătate de oră.

LE Circulatia se va inchide la 7.30 Edited by adrianm
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Pentru cei care aveau de gind sa mearga in aceste zile pe Transalpina, cititi asta!

http://www.pandurul.ro/Ultima%20ora/2013-06-25/Interzis+pe+Transalpina

Nasoala treaba, cand mai aveti informatii ca se deschide drumul, postati va rog, ca in acel articol nu scrie cand se va redeschide.

Luni, 24.06.2013 am facut toata Transalpina, SB - Sugag - Obarsia Lotrului - Ranca -Novaci - Rm.Valcea - SB.

Zeci de mobre si auto, totul deschis, totul OK.

Mergeti cu incredere.

• 1 month later...

ma poate ajuta si pe mine cineva cu o locatie pt campare pe langa novaci? venim pe traseul brasov-sibiu-rm valcea-novaci. nu asi vrea sa mergem mai mult de 15-20 km in plus. de acolo a doua zi ranca-sebes-hunedoara.

Edited by BxP_BV

In localitatile Baia de Fier si Polovragi poti gasi usor cazare la pensiunile din zona (cauta pe internet, telefoneaza si iti poti rezerva locurile dorite), iar apoi poti face traseul pina la Novaci, Ranca, foarte lejer...fiind aproape. :peace:

Cortul il poti monta pe orice poiana spre Ranca, unde nu exista animale la pasunat (alea sint deja terenuri particulare), pe orice cornisa de deal, la umbra, unde iti doreste sufletelul! Numai sa nu intri in zone ingradite sau prea apropiate de stinele ciobanilor.

vineri ne-am intors de pe transalpina.drumul superb,fara aglomeratie.cazare ptr cort am gasit in apropiere de vladeasa,langa un rau.deviezi putin de la traseu,dar merita osteneala.nu se plateste nimic,e plin de corturi si rulote care campeaza acolo.avantajul e ca in apropiere ai si o benzinarie.

Andreizalau, daca nu vrei sa stai exact in Novaci iti recomand sa stai cu cortul In Cheile Oltetului, se gasesc exact in spatele manastirii Polovragi. cam asa arata intrarea in cheipost-69840-0-57872100-1375614325_thumb.jpg

Iar daca vrei sa stai in Sebes sau sunteti in trecere da-ti o fuga si pana la Rapa Rosie. E un rau langa unde puteti pune cortul.post-69840-0-48950900-1375614502_thumb.jpg

In localitatile Baia de Fier si Polovragi poti gasi usor cazare la pensiunile din zona (cauta pe internet, telefoneaza si iti poti rezerva locurile dorite), iar apoi poti face traseul pina la Novaci, Ranca, foarte lejer...fiind aproape. :peace:

Exact ce ziceam io...fiindca localitatile astea sint exact in zona Oltetului, inainte de intrarea pe Chei. ;)