Sari la conținut

Accident Blvd Basarabia - Bucuresti


Japon
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Pe la ora 21:30 in seara asta a fost un accident, kawasaki naked, numar B-**-AHO vs un taxi de la Leon.

 

Accidentul s-a petrecut in fata mea (eram in masina la 10m in urma moto):

- taxi stationat pe dreapta, fara semnal fara nimic, brusc, intoarce stanga fara sa se asigure macar 1 secunda, ia motociclistul din plin, nu a avut timp de reactie baiatul cu motorul pt ca i-a intors la 2m in fata.

- motociclistul lipit de portiera stanga spate a taxiului.

 

Am oprit, sunat la salvare si politie. Politia a venit in 2 minute, era in zona pt ca mergea la alt accident. Salvarea a venit in 7 minute (smurd mai exact). Fratele si cativa prieteni ai motociclistului au venit la fel in 5 - 6 minute. Lume multa. Politia zicea ca are martori.

 

Daca e nevoie de martori, poti conta pe inca 2 oameni. Am lasat nr de tel fratelui motociclistului.

 

Moto nu era foarte grav din ce parea, mana dreapta rupta (fractura deschisa), ceva sange, insa era destul de speriat. Tot el acuza si o durere de picioare... Sper sa fie ok. S-a strans bine inainte de impact, putea sa fie si mai rau de atat. Viteza mica, 50 - 60 km/h.

 

Multa sanatate baiatului. Trebuie facut ceva cu cei care intorc asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, trebuie facut ceva: impuscat unul, poate se invata minte :scratch: Dar la cum sunt romanasii nostri, il iau in brate pe 'mie nu mi se poate intampla', o sa se continua cu intoarcerile de genul. La fel si taximetristii, scosi din rand, cate 1 din 10 si impuscati, macar de placere :grinbandit:

 

Pacat de motociclist, cum ziceam si in alta parte, dupa ce dai cat dai pe o mobra, vine unu ti-o face varza si te mai si ologeste. Sanatate sa fie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam aceasi chiestia am patito eu acum 3 saptamani in constanta,un bivol cu un audi a6 mi-a intrat de pe prima banda in a 2-a unde eram la 3 metri in fata fara semnalizare fara nimic,nici macar nu sa uitat in oglinda,aveam 2 variante sa intru in el si sa ma fac praf sau sa trag stanga,am aleso pe a 2-a,motorul destul de lovit iar eu destul de bine,bivolul nici macar nu sa oprit,multa bafta la toata lumea sper sincer ca baiatu din basarab sa-si revina,INVATATI SA-I BATETI PE DOBITOCII ASTIA!:angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclistul e relativ ok! Doar plaga...fara fractura la mana dreapta (nu purta manusi....le-a uitat acasa) si dureri in dreptul sternului! Era un pic amnezic.... ceea ce e normal dupa dupa o buseala d-asta (a lovit cu casca masina)! Sanatate!

Editat de krong28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa sanate ride-rului, si sunt total de acord cu ' banzay ' , nu neaaparat impuscati, dar cu un paintball ceva tot merita sa le faci varza masina ( si pe ei ).....o lata mica dovada, nu numai taximetristii distrug mobrele dar si soferitele :moron:

, dati mai departe, poate ajunge pe la proprietar...... Editat de dexterus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa sanate ride-rului, si sunt total de acord cu ' banzay ' , nu neaaparat impuscati, dar cu un paintball ceva tot merita sa le faci varza masina ( si pe ei ).....o lata mica dovada, nu numai taximetristii distrug mobrele dar si soferitele :moron:

, dati mai departe, poate ajunge pe la proprietar......

S-a discutat deja. Chiar baiatul domnei a postat la un momentdat. S-a cautat proprietarul si s-a rezolvat amiabil toata treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu de fata , am ajuns odata cu smurd-ul , si nu vedeam de ce s-a lovit , desii eram ferm convins ca a intors unu aiurea , si surpriza , dupa ce am intrebat un martor mi-a spus ca s-a lovit de un taxi care era parcat la mama dracu pe partea cealalta , camuflat de alti colegi si luat la intrebari de politisti , vinovatul , un nene pe la vre-o 50+ de ani si care nici nu se daduse jos de la volan . . . . :angryfire:

 

Sanatate multa motociclistului , casca era destul de sifonata din ce am vazut si am avut emotii ca e cu nasoale .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am trecut si eu prin zona..de la departare am vazut 2 masini de politie..deja stiam ca se petrecuse ceva de rau...iar apoi zaresc 1-2-3-4 motociclete...mi-am dat seama ca sigur iarasi vreun conservar.. a taiat benzile cum a vrut el..sau a iesit de pe o straduta.. in fine incetinesc, opresc si vad chiar pe partea restaurantului un taxi lovit.. usa stanga spate facuta praf, infundata, geam spart ..in acel moment eram 100% sigur ca iarasi un criminal.. ca astia sunt taximetristii... a iesit fara sa se asigure langa taxi.. se afla un om de vreo 40 de ani asa ff nervos, agitat si o femeie care cred ca era sotia lui... mi-am dat seama imediat ca ori este soferul taxiului (angajatul la firma) ori propietarul masinii.. si il salut politicos si il intreb daca stie cumva ce s-a intamplat si ce mi-a raspuns suna cam asa..:

 

PAI ITI SPUN EU CE S-A INTAMPLAT!!!! UN PROST CU O MOTOCICLETA, CARE NU STIA SA MEARGA, A INTRAT SI MI-A FACUT PRAF MASINA, ASTA S-A INTAMPLAT , AVEA VITEZA, FACEA JALOANE, SE VEDEA REGE"

 

 

 

Trist nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda, aceeasi treaba mi s-a intamplat si mie de doua ori chiar, noroc ca eram cu masina si nu cu moto. intors in fata de pe loc in 4 metri. ce sa mai faci?! toti retardatii au carnet, asta e clar.

 

 

 

 

insanatosire rapida si data viitoare inchide ochii si pune-ti o dorinta: sa se transforme motocicleta in tanc, pana treci de ala care iti intoarce in fata.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropos de jaloane, sunt momente in care nu te poti uita la secunda in oglinzi si exact atunci trece unul cu motorul pe langa tine ocupat sa depaseasca tot ce intalneste in trafic.Am vazut si din astia...de nu le sta nimic in trafic.Idiotul cu motorul nu se gandeste ca si tu ca si el poti ocoli ceva de pe carosabil si sa tragi de ghidon, facandu-te varza impreuna cu el. Nu veniti din spate ca rachetele, caci ne putem acrosa unii pe altii !!! La fel si cand va bagati printre masini dati dracu un claxon, ceva de avertizare(sau turati motorul) sa nu ne bagam in acelasi timp printre siruri spre semafor. Nu zic ca in acest caz pilotul e asemenea gen de om ca nu il cunosc, dar mai au dreptate si soferii uneori...Sanatate accidentatului si soferul sa plateasca greseala comisa...

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu de fata , am ajuns odata cu smurd-ul , si nu vedeam de ce s-a lovit , desii eram ferm convins ca a intors unu aiurea , si surpriza , dupa ce am intrebat un martor mi-a spus ca s-a lovit de un taxi care era parcat la mama dracu pe partea cealalta , camuflat de alti colegi si luat la intrebari de politisti , vinovatul , un nene pe la vre-o 50+ de ani si care nici nu se daduse jos de la volan .

interesant.

din ce zici tu, ai ajuns oricum inainte de finalizarea cercetarilor. poate chiar inainte sa inceapa. nenea "sofer profesionist" nu stie ca nu are voie sa miste agregatul fara aprobarea organelor de cercetare? (care sigur nu i-ar fi dat voie inainte de cateva poze si masuratori care nu se fac in 5 minute)

sanatate la coleg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fast Arrorw: Nu inteleg ce nu ai inteles. Te-ai trezit si ai pus un post. Repet: cel cu taxiul a INTORS fara semnalizare si fara sa se asigure, la 2 metri in fata motociclistului; din moment ce ma aflam la 10 metri in spate si nu mai erau masini inafara de noi (taxi, noi, moto) pe o raza de 30 de metri ce treaba are turatul si claxonatul? cel cu moto era singur practic pe un drum cu 2 benzi, partea proasta era ca iluminatul public era foarte... precar sa ii spunem, dar asta nu este o scuza din moment ce exista faruri.

 

Aici nu discutam vina, speram sa aflam vesti bune despre pilot si taximetristul sa fie pedepsit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate un xenon pe motor i-ar fi sarit in ochi mai bine taximetristului, cine stie? recuperare rapida riderului..

Sunt unii care nu vad ditamai autobuzul care depaseste. ma uitam fix la fufa: se uita in oglinda - autobuzul se angajase deja in depasire si cand ajunge in dreptul masinii ei, ea da se bage, dupa ce se uitase FIX la el. Ce sa mai zici sa ne vada pe noi, ca suntem mici si amarati si vai de noi :grinbandit: Plm, sofatul nu este pt. toti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate un xenon pe motor i-ar fi sarit in ochi mai bine taximetristului, cine stie? recuperare rapida riderului..

Neaaah! Risipa de enrgie!

Pentru un taximetrist pierderea e mai mare sa ramana 30 de zile fara permis pentru intoarcere nepermisa si apoi dovada reinoita la fiecare 30 de zile pana cand se termina procesul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt pur si simplu retarzi :) asta e cuvantul cel mai potrivit.....retarzi retarzi dar cu atitudine dupa cum se vede.. eu am fost cel care am vorbit cu propietarul taxi-ului si l-am rugat pe razvan1 sa posteze pt. ca nu-mi mai aduceam aminte vechiul cont de pe forum....iar cand am auzit ce mi-a raspuns am ramas pur si simplu socat...nu stiu cum m-am abtinut sa nu-i dau una sa-l lesin acolo...si lui si sotiei lui sau isterica aia care tot gesticula si jignea la telefon....mint cu o nerusinare ..nu-mi vine sa cred ca se poate asa ceva..Dumnezeu sa le dea sanatate tuturor martorilor, si oamenilor corecti!!! care intervin (Japon de exemplu), sanatate motociclistului :)

 

 

P.S. Uitasem sa zic, ca pe langa ce a zis razvan tot propietarul masinii imi zicea ca "soferul ala merge de 1000 de ani e cel mai bun sofer, dar s-a gasit prostu ala sa intre in el" ........................................ ...

 

 

.....................................................................................

Editat de Savinnn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aviz victimei: sa se astepte la cacaturi. La amenintari, injuraturi, promisiuni, rugaminti.

 

Daca cedeaza s-a dus pe (cuvant urat), nu mai vede nici un leu de la asigurari. Oricum, taximetristul o sa vina cu martori ca s-a asigurat, o sa faca tot ce-i sta in putinta sa nu i se suspende carnetul (pentru ca la fractura ia automat cel putin 10 zile de la IML).

 

Sa se pregateasca mental pentru tiganeala si minciuni, poate chiar amenintari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice ar fi.. nu trebuie sa cedeze.. nu merita sa pice la pace cu criminalii astia......Macar sa zicem.. se intampla accidente.. mai greste omu, cu totii gresim , greseala e omeneasca.. in fine..ideea e ca macar daca ai fost prost, ai gresit atunci pe moment asumati frate responsabilitatea, recunoaste-ti greesala asa ar fi mult mai bine ca nu se termina lumea aici...decat asa tiganeala, minciuni incredibile, vorbe aiurea, jigniri si asa mai departe..mai ales ca este om in varsta.. ar trebui sa stie lucrurile astea..poate are si el copii acasa.. nu se gandeste ca este un Dumnezeu sus, care vede tot ce se intampla?? Si o minti el acum, scapa nevinovat sa zicem, sau fara permis suspendat, dar credeti ca nu o sa-i intoarca Dumnezeu inzecit raul facut????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era la tv, acum vreo cateva luni o baba care spunea de nepotul ei : " pai la ce-i trebuie scoala multa, doar nu se duce la facultate, a facut 8 clase, dar nu s-a mai dus, ca nu i-a placut. E sofer, are o meserie..".

 

Eu serios, propun ca absolventul de 5 clase, sa dea BAC-ul. Nu poti sa conditionezi un om, sa termine 12 clase pentru BAC, dar sa nu-l conditionezi la obtinerea permisului???. Cu BAC sau fara BAC, are mai mici sanse sa omoare pe cineva pe strada, dar cu 5 clase si permis, sansele sunt foarte mari.

 

Taxistul profesionist, ar fi trebuit sa stie ca ii apartine greseala, ar fi trebuit sa si-o asume, dar el n-a facut asta, a facut ceea ce era contraindicat , sa modifice scena accidentului fara incuviintarea Pol., ba mai mult a dat dovada ca nu cunoaste un minim de cod rutier. Si cand te gandesti ca omul asta transporta oameni zi de zi...

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aviz victimei: sa se astepte la cacaturi. La amenintari, injuraturi, promisiuni, rugaminti.

 

Daca cedeaza s-a dus pe (cuvant urat), nu mai vede nici un leu de la asigurari. Oricum, taximetristul o sa vina cu martori ca s-a asigurat, o sa faca tot ce-i sta in putinta sa nu i se suspende carnetul (pentru ca la fractura ia automat cel putin 10 zile de la IML).

 

Sa se pregateasca mental pentru tiganeala si minciuni, poate chiar amenintari.

 

Cred ca se mai pot gasi ceva martori si pentru motociclist, ce ziceti baieti?

Cat despre amenintari, sa va spun ceva, se depune plangere la politie si se deschide un dosar penal.

Pentru taximetrist ii doresc ca data viitoare in locul motocicletei sa fie un tir.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate un xenon pe motor i-ar fi sarit in ochi mai bine taximetristului, cine stie? recuperare rapida riderului..

 

Becuri albe si faza lunga. Aproape ca un Xenon, dar fara sa stai cu panica daca te opreste RAR-ul. Mentionez ca fata de becurile normale, chiar se vede diferenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adaug si eu ca de doua saptamani nu mai merg cu faza lunga prin oras. diferenta? niciuna

astea sunt mituri facute sa ne faca pe noi sa ne simtim bine, in realitate dobitocii astia nu te vad decat daca ai sirena pe casca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...