Sari la conținut

Accident intre Piata Iancului si Vatra Luminoasa


Dan.Andrei
 Share

Postări Recomandate

Tocmai ce am ajuns acasa de la un accident in zona Piata Iancului (fix in fata bisericii). Am ajuns la locul accidentului dupa ce s-a intamplat asa ca relatez doar din ce ziceau martorii. Rider-ul venea dinspre Pasajul Muncii. A plecat mai tare de la semaforul de la Vatra iar cand a ajuns in dreptul bisericii un Clio care tocmai iesise cu spatele din parcare a vrut sa intoarca dn scurt fara sa se asigure (Atentie .. Bvd. cu 3 benzi pe sens, linie de tranvai si linie dubla continua). Rider-ul a franat si a tras stanga pe linia de tramvai lovind in plin masina in viteza a doua cam la 2000 ture ( aproximativ 45km/h zicea lumea, dar nu cunosc motocicleta ca sa ma pronunt). Motocicleta este o Honda 1000RR (cred) Repsol cu numar B-78-MUG (parca, eram mai concentrat sa-i ajut pe prietenii lui sa o duca de acolo). Am inteles ca a fost transportat la spitalul Floreasca si ca este in stare destul de grava.

 

Pentru cei care il cunosc sau care vor sa faca o fapta buna mergend pana la spital. In orice caz, insanatosire grabnica riderului!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 285
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

hai frate, e ditai bulevardul...target fixation? :(

 

multa sanatate riderului, sper sa isi revina repede

Nu cred ... mai mult ghinion. Am uitat sa mentionez ca lumea prezenta zicea ca au fost 2 motociclete. Cand masina s-a pus de-a curmezisul dumului celalalat motociclist a facut dreapta si a ocolit-o prin spate iar el a facut stanga sperand ca soferul o sa opreasca si o sa aibe timp sa se strecoare prin fata, dar, din pacate nu a fost asa, acesta continuandu-si drumul peste linia de tramvai.

 

 

Oricum, totul s-a petrecut in cateva fractiuni de secunda. Incerc sa aflu in ce stare se afla rider-ul, daca sti cineva ar fi bine pentru ca am auzit tot felul de zvonuri si sunt ingrijorat.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut si eu pe acolo.

Eram in masina cu familionul, am vrut sa opresc, dar nu eram bine incadrat. Eram pe banda a treia... si multa politie.

Motorul era imprastiat (multe plastice zburate, fragmente mici si medii), pozitionat pe sinele de tramvai.

I-am si spus sotiei ca 100% i-a intors o masina in fata.

Daca masina era culare albastra, am vazut-o si pe ea. dar nu am reusit din cauza politiei sa zabovesc.

Ma uitam dupa motociclist insa nu l-am vazut.

Chiar eram curios sa stiu cum seste si daca a patit ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ... mai mult ghinion. Am uitat sa mentionez ca lumea prezenta zicea ca au fost 2 motociclete. Cand masina s-a pus de-a curmezisul dumului celalalat motociclist a facut dreapta si a ocolit-o prin spate iar el a facut stanga sperand ca soferul o sa opreasca si o sa aibe timp sa se strecoare prin fata, dar, din pacate nu a fost asa, acesta continuandu-si drumul peste linia de tramvai.

 

 

Oricum, totul s-a petrecut in cateva fractiuni de secunda. Incerc sa aflu in ce stare se afla rider-ul, daca sti cineva ar fi bine pentru ca am auzit tot felul de zvonuri si sunt ingrijorat.

 

 

 

Eu am ajuns tocmai cand salvarea pleca in mare viteza cu el spre spital unde am inteles, de la prietenii lui care au venit dupa motor, ca incepuse sa scuipe sange. Si ei erau foarte ingrijorati, i-am ajutat sa urce motorul intr-o masina pentru ca se stransesera prea multi curios in jur, apoi au plecat spre spital.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vroiam sa zic ceva , dar nici eu nu mai stiu ce , dupa cele citite. Poate sint eu mai slab de inger , dar m-a luat cu friguri pe sira spinarii , sanatate multa motociclistuli , ca asta conteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am ajuns acolo la cateva secunde dupa accident, eram in trecere, tot pe motor. Masina era perpendicular cu linia de tramvai iar el era pe asfalt paralel cu masina lipit de ea. Benzina si ceva sange pe jos, nu foarte mult.

 

Viziera la casca sarita, dar casca era inca pe cap. Misca, respira dar nu stiu cat era de constient. Ambulanta si smurd au ajuns in cateva minute. medicii de pe ambulanta nu ne-au dat nici un fel de info despre starea lui desi am intrebat. Se misca si in ambulanta, dadea din maini. Un genunchi parea destul de distrus, dar cred ca s-a lovit nasol si la cap si buba e cu posibile probleme interne...

 

Numarul e MUJ, mie mi-a parut a fi un 954, culori repsol. Stiu si numele motociclistului, dar nu stiu daca e ok sa il scriu aici. Eventual dc e cineva interesat, dati PM

 

Soferul spunea ca atunci cand s-a uitat motocicleta cu celelalte masini erau la semafor si ca nu a vazut cand a ajuns langa el...

 

Nu am putut sta sa ajutam cu motocicleta ca doar ce plecase ambulanta si politia doar ce incepuse cu masuratori si procese verbale si declaratii

 

Trist... Sper sa se faca bine, sa se insanatoseasca repede si complet ! Si sa ne fereasca Dumnezeu de din astea pe toti !

Editat de micla.ushu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toata saptamana nu m-am urcat deloc pe motoreta .. am avut un sentiment f ciudat si nu am avut chef .. trec zilnic pe acolo si stiu cum e .. oricum nu mai conteaza nimic din pacate .. dumnezeu sa-l ierte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut si eu pe acolo pe la 12. Erau cativa baieti stransi pe langa o masina, si lumanari pe jos. :( Urat sentiment sa vezi o asa 'scena' ! Sper, totusi, sa nu fie cazul de "RIP", ci doar de "sanatate" ! :disappointed:

Editat de Lary
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, treziti-va odata. Vreti adrenalina, mergeti macar in afara orasului, daca pe circuit nu aveti bani sa mergeti. Cunosc zona accidentului ca-n palma, merg zilnic, si eu intorc cu masina pe linia tramvaiului. In zona, se afla cofetaria Alice, in fiecare minut se opresc masini in dreptul cofetariei, dupa ce-si fac cumparaturile, multi soferi intorc masinile direct pe linia tramvaiului.

In cazul nostru, soferul daca nu a baut, ia 1-2-3 ani cu suspendare si asta-i tot. Riderul care pleaca-n forja in acea zona e practic sinucigas, ori era prima data-n viata lui pe acel tronson de drum, ceea ce nu prea cred. Zilnic vad in acea intersectie, Vatra Luminoasa- Mihai Bavu, rideri care se cred la concursul " Care Fentam Mai Bine Moartea". Chiar si la iesirea din pasajul Muncii poti sa ai surpriza sa vezi masini de-a curmezisul.

Concluzia: daca pleci racheta de la semafor, soferul parcat care a asteptat ceva mai incolo sa se elibereze soseaua, nu te va vedea ca DEJA ai plecat in tromba, el abia se uitase cu 2-3 secunde mai devreme si te vazuse oprit cuminte la semafor. Stiu din proprie experienta senzatia soferului, era s-o patesc cu o masina BMW care venea din dreapta foarte foarte tare, eu am vazuto departe, am zis ca am timp sa iau viraj stinga, si surpriza, BMW-ul avea de 3 ori vitea celorlalte masini care mergeau pe sensul lui. Mi-am dat seama in ultima fractiune de secunda de eroarea mea si am calcat frinele.BMW-ul a fandat si a trecut, daca era o motocicleta, nu cred ca reusea manevra masinii, sigur o punea de-un accident (legal, eu vinovat).

Nu cred ca riderul era incepator absolut in traficul pe 2 roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offffff.... acum am vazut si eu accidentul la ProTv...Imi pare rau sa aud ca a decedat riderul... RIP :rose: Deja ma simt mai bine si mai impacat cu mine ca am schimbat categoria...de la SS de 12 ani la enduro... Multa putere familiei sa poata sa treaca peste aceasta grea incercare :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, treziti-va odata. Vreti adrenalina, mergeti macar in afara orasului, daca pe circuit nu aveti bani sa mergeti. Cunosc zona accidentului ca-n palma, merg zilnic, si eu intorc cu masina pe linia tramvaiului. In zona, se afla cofetaria Alice, in fiecare minut se opresc masini in dreptul cofetariei, dupa ce-si fac cumparaturile, multi soferi intorc masinile direct pe linia tramvaiului.

In cazul nostru, soferul daca nu a baut, ia 1-2-3 ani cu suspendare si asta-i tot. Riderul care pleaca-n forja in acea zona e practic sinucigas, ori era prima data-n viata lui pe acel tronson de drum, ceea ce nu prea cred. Zilnic vad in acea intersectie, Vatra Luminoasa- Mihai Bavu, rideri care se cred la concursul " Care Fentam Mai Bine Moartea". Chiar si la iesirea din pasajul Muncii poti sa ai surpriza sa vezi masini de-a curmezisul.

Concluzia: daca pleci racheta de la semafor, soferul parcat care a asteptat ceva mai incolo sa se elibereze soseaua, nu te va vedea ca DEJA ai plecat in tromba, el abia se uitase cu 2-3 secunde mai devreme si te vazuse oprit cuminte la semafor. Stiu din proprie experienta senzatia soferului, era s-o patesc cu o masina BMW care venea din dreapta foarte foarte tare, eu am vazuto departe, am zis ca am timp sa iau viraj stinga, si surpriza, BMW-ul avea de 3 ori vitea celorlalte masini care mergeau pe sensul lui. Mi-am dat seama in ultima fractiune de secunda de eroarea mea si am calcat frinele.BMW-ul a fandat si a trecut, daca era o motocicleta, nu cred ca reusea manevra masinii, sigur o punea de-un accident (legal, eu vinovat)... moral n-aveai nici o treaba, era vina riderului ca se trezea cu un prost ca tine in fata...

Nu cred ca riderul era incepator absolut in traficul pe 2 roti.

Din cauza expertilor ca tine mor oameni... mai dai si lectii pe aici

Editat de AlexPAC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate @JAGI cam are dreptate , desi contextul in care o spune este unul absolut nefericit. Pe Antiaeriana , de exemplu , e ruleta ruseasca non stop , daca mergi prea tare esti halit , la cite masini intorc ca sa intre pe stradute.

Din pacate pentru victima nu mai conteaza , macar sa conteze pentru aia care inca mai traiesc. RIP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...