Sari la conținut

Accident intre Piata Iancului si Vatra Luminoasa


Dan.Andrei
 Share

Postări Recomandate

acum m-am intors de la priveghi...am aflat ca georgica a murit in urma multiplelor hemoragii interne...plaman stang,splina,ficat...toate rupte pt ca imbecilul l-a si calcat cu masina iar dupa ce a trecut cu roata din fata peste cap,masina a aterizat cu pragul direct pe diagonala umar stang-bazin drept....opelul avea garda f joasa si va dati seama....

Sambata la ora 9 noi plecam in coloana pana la cimitir....loc ciresu...acolo il vom ingropa pe scumpul nostru prieten Georgica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 285
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

acum m-am intors de la priveghi...am aflat ca georgica a murit in urma multiplelor hemoragii interne...plaman stang,splina,ficat...toate rupte pt ca imbecilul l-a si calcat cu masina iar dupa ce a trecut cu roata din fata peste cap,masina a aterizat cu pragul direct pe diagonala umar stang-bazin drept....opelul avea garda f joasa si va dati seama....

Sambata la ora 9 noi plecam in coloana pana la cimitir....loc ciresu...acolo il vom ingropa pe scumpul nostru prieten Georgica

cum sa i treaca cu roata peste cap ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Carnatu ala de sofer chiar merita o corectie. Si din inregistrare se vede ca il cam doare-n pl de ce-a facut, are alte griji mai importante...

carnatu era probabil in stare de soc si in momentul ala nu prea mai ai repere. e usor sa zici ca il durea in pix ca nu stii ce era in mintea lui. sper sa ajunga la puscarie oricum. acum deja l-am bate degeaba :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

carnatu era probabil in stare de soc si in momentul ala nu prea mai ai repere. e usor sa zici ca il durea in pix ca nu stii ce era in mintea lui. sper sa ajunga la puscarie oricum. acum deja l-am bate degeaba :(

 

si cand trebuia? inainte? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Carnatu ala de sofer chiar merita o corectie. Si din inregistrare se vede ca il cam doare-n pl de ce-a facut, are alte griji mai importante...

 

... tipic romanesc si cand vine vorba de pus mana la treaba... ca carr, ca mrrrr.... cate dinastea am auzit(citit) ...

 

si acum ia mai lumineaza-ne si pe noi cam ce corectie ai vrea tu sa ii faci unuia care are acum toata politia pe cap, dosar penal, tribulan si il paste puscaria???

 

din pacate inca se intampla tragedi, nu stim niciodata cand se stinge lumina asa ca atentie mare si nu comfundati strada cu circuitul de curse desi e tentant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...si il paste puscaria???

 

oare?

ca din experienta cazurilor de pana acum mai rar a luat cu executare soferul vinovat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa ajunga pe draqu la puscarie, ia cu suspendare, chiar daca a omorat un om. daca exista o parte buna aici este ca tembelul o sa traiasca de acum incolo cu frica-n san si daca o sa mai conduca (desi ar trebui anulat permisul daca este gasit vinovat)o sa mearga cum trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tot avem atatea cluburi , asociatii...ligi si federatii in motociclism hai sa ne adunam cu totii, discutam si facem presiuni pentru schimbarea legii si introducerea pedepsei cu executarea pentru asemenea cazuri.

de undeva tot trebuie sa inceapa schimbarea. incepem cu un protest la care sa ne mobilizam cateva mii in toata tara ca sa aratam ca suntem unit si vrem schimbarea.

atunci nu vom mai folosi scuza..."traim in romania"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tot avem atatea cluburi , asociatii...ligi si federatii in motociclism hai sa ne adunam cu totii, discutam si facem presiuni pentru schimbarea legii si introducerea pedepsei cu executarea pentru asemenea cazuri.

de undeva tot trebuie sa inceapa schimbarea. incepem cu un protest la care sa ne mobilizam cateva mii in toata tara ca sa aratam ca suntem unit si vrem schimbarea.

atunci nu vom mai folosi scuza..."traim in romania"

 

Consider ca pedeapsa cu executare nu-i solutie, schimbarea trebuie sa vina din legislatie si aplicarea ei, adica ai gresit paltesti o amenda de te ustura c**u si ramai o perioada lunga fara permis, dar si politistul trebuie sa aplice legea, sa fie platit bine, sa nu fie intimidat de GIGEL care are relatii...etc, este clar ca nu merge cu vorba buna.

In Canada daca nu ai oprit la STOP (oprit ma refer la stationat masina si asigurat) 800 dolari, ai intors in loc nepermis ramai fara carnet, ai depasit viteza legala platesti amenda de te ustura c**u, si tot asa. Aia nici nu se gandesc sa faca vreuna dintre astea.

 

Condoleante familiei si prietenilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sergiu_Q nu tu erai baiatul care comentai cand am organizat marsul de la inceputul sezonului? Nu tu ziceai ca nu au niciun sens miscarile astea, ca una, ca alta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce tara mizerabila avem si la cate ilegalitati se produc, propun ca fiecare greseala sa fie sanctionata cu munca in folosul comunitatii. Nu ajuta pe nimeni puscaria in astfel de situatii, mai ales ca baiatul nu se intoarce printre noi in cazul in care vinovatul isi ispaseste pedeapsa cu executare intr-un penitenciar.

 

Sunt curios daca Sergiu_q isi doreste o lege in care sa fie sanctionat cu puscarie, cand depaseste viteza cu 50km/h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor! Nu-mi place sa plang " degeaba" pe cineva si, din pacate, in tara asta bananiera ( cine a fost in Egipt poate sa faca o comparatie intre traficul din Egipt-fara reguli, fara permise- si traficul din Bucuresti), din 89 tot plangem "degeaba" fara sa schimbam nimic! Tot vad pe drumurile noastre, DN-uri pline de balegi, pietris, namol, caini morti si MAI ALES MUUUUULTE GROPI, semne de genul " ATENTIE VITEZA UCIDE" sau "VIATA ARE PRIORITATE"sau aud "la stiri" ca Puli tia Romana anunta ca principala cauza a accidentelor este viteza! Zau?! Si ca sa previna "vitezomanii" si-au cumparat n-spe mii de radare ultraperformante montate pe niste "sicrie" marca Logan care au costat de 5-6 ori valoare de vanzare reala!Hai sa discutam pe fata si SA FACEM IN P...ULITIA mea ceva ca am ajuns ultima tara din Europa: 80% din amenzile incasate (de orice fel) merg la BUGETUL DE STAT ca venituri extrabugetare-asta inseamna ca nimeni nu tine cont de acesti banuti (multe milion de euroi) cand face bugetele anului viitor sau orice rectificare si nimeni nu le enumara la raportare!!!! HOPA, Mitica! Si nu sunt singurii bani care sunt " venituri extrabugetare"!:-) Mai departe....Sa conduci PREVENTIV este cel mai bun stil de calareala a unui motor ( si recomand tuturor) dar, in orice tara din Europa asta ( exceptie Romania si Bulgaria) Politia face PREVENTIE nu CONSTATARE, ceea ce face acum la noi! Ei constata ca ai mers cu o viteza, ca te-ai dat de 3 ori peste cap is te-ai facut porumbel si ai zburat la ingeri! In loc sa-l opreasca p'ala/p'aia care merge pe mijlocul drumului, pe cel care a iesit de pe camp cu namol pe roti, pe cel care a intors brusc si n-a semnalizat, pe cel care nu se asigura....si sunt multe cazuri in care, daca am preveni si i-ar trimite sa mai invete inca odata cum e cu orasul/poligonul er fi ok nu am mai discuta azi despre cei "prefacuti in porumbei si zburati la ingeri"! Dar nu, ca nu facem cota la amenzi din asta! Adica HOPA Mitica!!!!!pulitistii au target la amenzi, amenzi care sunt venituri extrabugetare!!! Ce interesant! Am fost si am vizitat Croatia cu speranta ca voi gasi si eu o tara mai "naspa" decat asta! Ghinion!! (mai incerc). Bai frate, pe langa faptul ca astia au autostrazi din casa in casa, pe subcasa, peste munte, pe sub munte, limita de viteza este aceeasi 130km/h. Platesti 25-50 e sa functionezi pe autostrazi dar....surpriza ...eu si un neamt de-al meu mergeam cu 190-230 si am trecut pe langa masina de politie si...nimic! mergeam regulamentar fara flash-uri de " smecher" fara depasiri pe dreapta, etc... Dupa un timp (noi in parcare) au oprit o masina careia nu-i mergeau stopurile! Ei na! Asta inseamna preventie nu sa alerg dupa bani! daca eu cu 230 intram in ala fara stopuri, intram pentru ca boului nu-i mergeau stopurile nu pentru ca eu aveam 230! Corect? Si nu a fost singura experienta de acest fel! Apropo, autostrazile sunt facute in ultimi 2 ani, 100% din bani europeni, adica bani si de la noi si pe care noi nu-i putem folosi pentru ca trebuie sa aratam la ce ii folosim :-) dar, asta e alt subiect..... Subiectul legat de preventie si nu de contraventie, e lung si cred ca noi ar trb sa ridicam acest subiect stimabililor pulitisti. Poate cineva, candva, undeva va ceda presiunii....daca aceasta este constant in crestere! ( o lege a fizicii nu apropo :-) )

 

Asfalt uscat tuturor! ( ca doar de asa ceva putem avea parte in Romania)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt eu singurul anormal care ar fi dat primul ajutor ? sau doar nu stiu ca nu se da ? Vad ca toata lumea sta si se uita la el . asa e normal ? Iar casca aia nu trebuia data jos? sau e musai sa se dea jos in ambulanta?

M-am bucurat ca nepriceputii aia (nu e o jignire, e o realitate) nu i-au scos casca. Si nici cei din jur. Dar nu am inteles abosolut deloc de ce atatia timpi morti la o interventie de urgenta?

Pacat de baiat. George am inteles ca-l chema... mi s-a strans inima cand l-am vazut miscandu-se pe targa cand stiam deja ca a murit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Kosh parca omu a zis ca s-a uitat si a vazut ca masinile(adica farurile) erau la semafor si de-aia s-a bagat.. probabil a mai pierdut si vreo 2 secunde pana a plecat si HOP surpriza.

Ce ziceam inainte cu o oarecare dificultate de apreciere in adincime a "etajarii" masinilor la acel semafor e amplificata la crepuscul, cu farurile aprinse. Mare atentie acolo, e un punct foarte delicat din orasul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa ajunga pe draqu la puscarie, ia cu suspendare, chiar daca a omorat un om. daca exista o parte buna aici este ca tembelul o sa traiasca de acum incolo cu frica-n san si daca o sa mai conduca (desi ar trebui anulat permisul daca este gasit vinovat)o sa mearga cum trebuie.

 

crezi ca era necesar sa omoare un om ca sa conduca bine , sa-i fie invatare de minte ? nu este prea mult pentru asta ?

 

"Regula" in astfel de cazuri este ca vinovatul "ia cu suspendare"! In mod exceptional....daca exista circumstante agravante ....executa cativa ani! Traim in Romania....:(( !

 

din pacate, ai dreptate - subscriu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine a fost la priveghi,am cateva intrebari,se poate veni cu moto sau e mai bine sa le lasam acasa si sa luam taxi,masina,altceva ,ma gandesc la familie cred ca ultimul lucru care ar vrea sa il vada e un motor acum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

limita de viteza este aceeasi 130km/h. Platesti 25-50 e sa functionezi pe autostrazi dar....surpriza ...eu si un neamt de-al meu mergeam cu 190-230 si am trecut pe langa masina de politie si...nimic! mergeam regulamentar fara flash-uri de " smecher" fara depasiri pe dreapta, etc... Dupa un timp (noi in parcare) au oprit o masina careia nu-i mergeau stopurile! Ei na! Asta inseamna preventie nu sa alerg dupa bani! daca eu cu 230 intram in ala fara stopuri, intram pentru ca boului nu-i mergeau stopurile nu pentru ca eu aveam 230! Corect? Si nu a fost singura experienta de acest fel!

Incorect. Daca mergeai cu viteza legala aveai sanse sa vezi ceva reflectorizant (toate masinile au elemente reflectorizante in spate), aveai sanse sa vezi ca e o oarecare sursa de lumina in fata (am patit-o eu pe autostrada, veneam din spate si vedeam o lumina difuza in fata, cand m-am apropiat vedeam ca e o masina fara stopuri dar cu farurile aprinse). In cazul in care mergi cu 230 si ala nu are stopuri, e culpa comuna. Si inconstienta, dupa parerea mea, sa mergi noaptea cu asemenea viteza, oriunde ai fi. Nu stii ce iti poate sari in fata, iar la viteza f mare nu mai ai timp de reactie. Uita-te la postul 9 sa vezi cum arata o masina dupa un impact cu un pasaroi: http://advrider.com/forums/showthread.php?t=810990. Daca iei un caine la 230, cu toate ca nu ar trebui sa fie pe autostrada, dar se poate intampla, s-ar putea sa nu mai scapi intreg nici tu. Ma refer la masina, ca la motor..... Shit happens, de obicei cand te astepti mai putin.

 

Daca nu s-au luat aia dupa tine ca mergeai vajaind pe langa ei, nu inseamna ca e si bine sa faci asta.

 

Toata lumea vorbeste de mersul preventiv, dar nimeni nu il aplica. E mai usor sa arunci vina in ograda vecinului. S-a mai scris de 20.000 ori, daca tu mergi cu viteza de n ori mai mare ca aia legala, nu prea te mai poti astepta ca restul participantilor la trafic sa fie in stare sa aprecieze ca vii tu racheta.

 

On topic: Dumnezeu sa il odihneasca.

Editat de adyrip1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine a fost la priveghi,am cateva intrebari,se poate veni cu moto sau e mai bine sa le lasam acasa si sa luam taxi,masina,altceva ,ma gandesc la familie cred ca ultimul lucru care ar vrea sa il vada e un motor acum?

 

se poate venii cu moto...voi fi acolo langa fratele meu si in seara asta, incepand cu ora 18:00 pana maine , la inmormantare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Consider ca pedeapsa cu executare nu-i solutie, schimbarea trebuie sa vina din legislatie si aplicarea ei, adica ai gresit paltesti o amenda de te ustura c**u si ramai o perioada lunga fara permis, dar si politistul trebuie sa aplice legea, sa fie platit bine, sa nu fie intimidat de GIGEL care are relatii...etc, este clar ca nu merge cu vorba buna.

In Canada daca nu ai oprit la STOP (oprit ma refer la stationat masina si asigurat) 800 dolari, ai intors in loc nepermis ramai fara carnet, ai depasit viteza legala platesti amenda de te ustura c**u, si tot asa. Aia nici nu se gandesc sa faca vreuna dintre astea.

 

Condoleante familiei si prietenilor.

 

prietene la noi daca nu opresti la stop ti se ''ia permisul'' sau cel putin asa e legea ...nu primesti numa amenda ca in canada....avem si noi cateva legi bune...PROBLEMA e ca nu se aplica...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

To:adyrip1

Ideea era alta iar, cu raspunsul tau te raportezi la cum arata la noi, ceea ce eu spuneam e ca NU ASA TREBUIE! Pe o autosdrada/ DN, sosea poteca etc NU ar trb sa-ti sar un caine in fata! Afla ca pe unele bucati din autostrazile nemtilor astora se circula fara restrictie de viteza intr-un anumit interval orar! De ce? pentru ca sunt construite sa nu sara caini in fata si tu, ala care plateste rovigneta/taxa, sa fi in siguranta. Cat despre cat de praf de faci la 230 sau la 50 vezi topic-ul deschis: a plecat dintre noi la 50-60 la ora. Impactul conteaza, legile fizicii sunt universal aplicabile. ON TOPIC: subiectul principal era Preventia si ceea ce ar trb sa facem sa o facem cu adevarat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

To:adyrip1

Ideea era alta iar, cu raspunsul tau te raportezi la cum arata la noi, ceea ce eu spuneam e ca NU ASA TREBUIE! Pe o autosdrada/ DN, sosea poteca etc NU ar trb sa-ti sar un caine in fata! Afla ca pe unele bucati din autostrazile nemtilor astora se circula fara restrictie de viteza intr-un anumit interval orar! De ce? pentru ca sunt construite sa nu sara caini in fata si tu, ala care plateste rovigneta/taxa, sa fi in siguranta. Cat despre cat de praf de faci la 230 sau la 50 vezi topic-ul deschis: a plecat dintre noi la 50-60 la ora. Impactul conteaza, legile fizicii sunt universal aplicabile. ON TOPIC: subiectul principal era Preventia si ceea ce ar trb sa facem sa o facem cu adevarat.

 

 

Colegule, traiesti in RO, nu in Germania, e o diferentza culturala si economica de vreo 100,poate 200 de ani intre noi si ei. Sper, spre binele tau , ca nu visezi ca ii vom egala vreodata. Cea mai simpla rezolvare pt cei ce nu se pot adapta in RO, e sa emigreze. Nici nepotii nepotilor tai nu or sa apuce vremuri mai bune in tinutul asta, e o realitate. Haideti sa haidem, si noi in loc "sa facem ceva"stam si ne certam online. Toata lumea injura shoferii, nu uitati ca nu sint criminali vinatori, sint doar mai nedotati, mai handicapati si nu vad rachetele pe 2 roti conduse de tineri imbatati de adrenalina.

 

Referitor la faptul ca unii rideri, desi merg incet si cu atentie, dar la un moment dat fac accidente grave si se da instinctiv 100% vina doar pe shoferi: e foarte nasol pt acesti rideri ca merg incet si intr-una din zile pisca acceleratia mai mult, creierul lor nu e obisnuit cu viteza si e suficient sa acceleze doar o data si deaici urmarile nefaste. Sint multi forjatori stradali, o fac zilnic si nu mor, e si genetic, poseda mai multa concentrare, si pot observa din timp eventualele obstacole. Nu va mai luati dupa ei, e ruleta ruseasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegule, traiesti in RO, nu in Germania, e o diferentza culturala si economica de vreo 100,poate 200 de ani intre noi si ei. Sper, spre binele tau , ca nu visezi ca ii vom egala vreodata. Cea mai simpla rezolvare pt cei ce nu se pot adapta in RO, e sa emigreze. Nici nepotii nepotilor tai nu or sa apuce vremuri mai bune in tinutul asta, e o realitate. Haideti sa haidem, si noi in loc "sa facem ceva"stam si ne certam online. Toata lumea injura shoferii, nu uitati ca nu sint criminali vinatori, sint doar mai nedotati, mai handicapati si nu vad rachetele pe 2 roti conduse de tineri imbatati de adrenalina.

 

Referitor la faptul ca unii rideri, desi merg incet si cu atentie, dar la un moment dat fac accidente grave si se da instinctiv 100% vina doar pe shoferi: e foarte nasol pt acesti rideri ca merg incet si intr-una din zile pisca acceleratia mai mult, creierul lor nu e obisnuit cu viteza si e suficient sa acceleze doar o data si deaici urmarile nefaste. Sint multi forjatori stradali, o fac zilnic si nu mor, e si genetic, poseda mai multa concentrare, si pot observa din timp eventualele obstacole. Nu va mai luati dupa ei, e ruleta ruseasca.

CORECT! Si sunt constient si eu de ceea ce ai scris! Eu VREAU sa fac ceva si , la nivelul meu mic/mare, chiar fac. Nu vreau sa emigrez vreau sa schimb, asta era si esenta mesajului meu: Sa nu mai plangem, sa nu mai stam la taclale SA FACEM IN G.....masii ceva !

Respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...