Sari la conținut

Accident intre Piata Iancului si Vatra Luminoasa


Dan.Andrei
 Share

Postări Recomandate

Cati dintre cei cu permis stiu miscarea asta corect? Ca asa teoria e simpla. Tii capul drept si extragi casca, nu?

pana sa fac un curs de prim ajutor nu prea stiam exact care e procedura ...desi am ABCE . la scoala de soferi nu mi-a explicat nimeni vreodata iar in cartile de legislatie nu-mi amintesc sa fie explicata undeva procedura.

un curs de prim ajutor e chiar util in viata! am fost pus in situatia de a interveni in doua cazuri...un drogat care bause cam mult si a cazut pe strada...si alt nene beat care era intins pe trotuar cu niste politisti comunitari care se uitau la el si ala se sufoca.

in cazul lui George putea sa intervina si cineva de pe strada pana venea salvarea. macar evalua situatia pentru a putea cere ambulanta potrivita cand s-a sunat la 112.

Editat de Sergiu_Q
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 285
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cati dintre cei cu permis stiu miscarea asta corect? Ca asa teoria e simpla. Tii capul drept si extragi casca, nu?

Pai ar trebui sa exerseze.In teorie este simplu dar in real life casca nu iese asa usor mai ales o casca bine fixata pe cap dar asta nu trebuie sa te descurajeze.

 

pana sa fac un curs de prim ajutor nu prea stiam exact care e procedura ...desi am ABCE . la scoala de soferi nu mi-a explicat nimeni vreodata iar in cartile de legislatie nu-mi amintesc sa fie explicata undeva procedura.

un curs de prim ajutor e chiar util in viata! am fost pus in situatia de a interveni in doua cazuri...un drogat care bause cam mult si a cazut pe strada...si alt nene beat care era intins pe trotuar cu niste politisti comunitari care se uitau la el si ala se sufoca.

in cazul lui George putea sa intervina si cineva de pe strada pana venea salvarea. macar evalua situatia pentru a putea cere ambulanta potrivita cand s-a sunat la 112.

La accidente se trimite echipaj cu medic (daca este disponibil si nu cara vreun betziv sau vreun boschetar cazut pe strada care constitue urgenta maxima sau nu este trimisa la vreun romulan pe care-l intzeapa la inima- toata tiganimea este suferinda de inima).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tot avem atatea cluburi , asociatii...ligi si federatii in motociclism hai sa ne adunam cu totii, discutam si facem presiuni pentru schimbarea legii si introducerea pedepsei cu executarea pentru asemenea cazuri.

de undeva tot trebuie sa inceapa schimbarea. incepem cu un protest la care sa ne mobilizam cateva mii in toata tara ca sa aratam ca suntem unit si vrem schimbarea.

atunci nu vom mai folosi scuza..."traim in romania"

pai nu merge bre, ca motociclistii omoara si ei oameni in accidente si atuncea nu mai au cum sa se victimizeze... intelegi, astia care o ard pe doua roti sunt un fel de zei... cat despre adunat si facut ceva concret :crack: :crack: :crack: :crack: nu ne strangem nici la o bere, darmite la munca. sunt sigur ca marea majoritate a organizatorilor de evenimente moto sunt de acord cu ce am scris mai sus asa ca influentarea unor decizii legislative este o utopie. uite de exemplu fenomenul "joia moto" a avut la baza o idee desteapta dar alaturanduse tot felul de isteti cu impresii de raceri a iesit de kko si pana la urma se stinge incet... Zaelu, nu te supara dar asta e parerea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene, nu stiu ce logica ai matale in cap, dar nu mi se pare corecta .Primul ajutor e cea mai simpla interventie. Nu suni la 112 si te uiti ca prostu juma de ora pana vine salvarea. Eu ti-am zis ca am certificat ca sa pot acorda primul ajutor. Nu-ti trebuie facultate de medicina ca sa verifici daca ranitul are puls, daca e constient, ce-l doare , sau in cel mai rau caz sa-l resuscitezi .sa suni la 112 sa spui exact imprejurarile starea, s.a

Constat ca tu esti unul dintre acei care se uita si atat. N-avem nevoie de astia ca tine. La scoala de soferi nu te-au invatat ca tre sa dai primul ajutor ? bineinteles, la chestiile simple. Pentru ce mai sunt intrebarile alea acolo ?

Daca Doamne fereste se intampla vreodata ceva, roaga-te sa ai pe unu care sa stie ce sa te intrebe sau cum sa reactioneze pana vine salvarea, si care sa nu stea sa se uite, cum ai face tu. Eu nu am spus expres ca trebuia scoasa casca, dar nici lipsit de interes cu au fost toti.

P.S eu nu ma cred pregatit deloc, chiar o sa fac un curs pentru avansati in viitorul apropiat.

 

 

Imi cer scuze daca te-am suparat/ofensat nu asa era ideea , eu nu ma refeream la tine expres ca persoana, am vazut ca ai cursuri de prim ajutor facute atat in USA cat si in Romania si ma bucur pt tine ca sti si poti acorda primul ajutor, eu nu am fost si nu sunt de acord cu faptul ca tu ai spus ( asta am inteles eu din postul tau) , ca nu conteaza daca sti sau nu sti sa acorzi primul ajutor tu trebuie sa ii faci "ceva" in opinia ta "orice" este mai bine decat nimic, eu te contrazic aici este foarte rau sa te se apuce o persoana care nu stie sa acorde primul ajutor sa faca altceva decat sa sune la 112 , doar in cazul in care exista un pericol iminent care ii pune viata in pericol victimei ( incendiu/ explozie/ chiar traficul in unele cazuri) si atunci cand viata salvatorului nu este pusa in pericol poate sa intervina pentru scoatere victimei din mediul ostil vietii si nimic mai mult, tu dupa cursurile urmate ar trebui sa sti ca regula de aur a salvatorului pe langa siguranta personala este aceea de " a nu face mai mult rau decat este deja" si ca " salvatorul face parte din rezolvarea problemei nu din problema" asa ca daca o persoana neavizata se apuca ea dupa cum il taie capul sa acorde primul ajutor va face mai mult rau decat bine si crede-ma pe cuvant ca stiu ce vorbesc nu imi dau doar cu parerea asa ca nu am ce face si ma plictisesc in fata calculatorului. Prim faptul ca o persoana care nu are cunostinte in a acorda primul ajutor nu intervine asupra victimei si doar anunta serviciul de urgenta unic 112 si da cat mai multe detalii de la fata lcului inseamna enorm pt victima deoarece echipele de interventie vor avea mai multe detalii despre incident astfel facilitand ca interventia sa fie cat mai rapida si mai eficienta lucru care este mai benefic pt victima decat sa te apuci de capul tau fara sa sti ce trebuie si cum trebuie acordat primul ajutor .

Sa sti ca nu sunt o persoana care in caz de accident sta si se uita crede-ma pe cuvant sunt chiar obligat de lege ca eu sa intervin in astfel de cazuri , nu vroiam sa spunasta pe forum si e prima oara cand o fac si ultima oara dar sa sti ca sunt paramedic smurd si sunt incadrat pe autospeciala de descarcerare asa ca crede-ma ca nu vorbesc in necunostinta de cauza. Faptul ca vrei sa iti aprofundezi cunostintele de prim ajutor prin absolvirea unui curs pt avansati este de laudat, salut aceasta intentie si nu pot spune decat...jos palaria.

P.S: Un link util : https://www.erc.edu/...hp/mainpage/en/

Editat de oly_x
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nu merge bre, ca motociclistii omoara si ei oameni in accidente si atuncea nu mai au cum sa se victimizeze... intelegi, astia care o ard pe doua roti sunt un fel de zei... cat despre adunat si facut ceva concret :crack: :crack: :crack: :crack: nu ne strangem nici la o bere, darmite la munca. sunt sigur ca marea majoritate a organizatorilor de evenimente moto sunt de acord cu ce am scris mai sus asa ca influentarea unor decizii legislative este o utopie. uite de exemplu fenomenul "joia moto" a avut la baza o idee desteapta dar alaturanduse tot felul de isteti cu impresii de raceri a iesit de kko si pana la urma se stinge incet... Zaelu, nu te supara dar asta e parerea mea...

 

orice miscare se pierde fara indrumare. asta e problema elementara la noi, la romani, ca trebuie sa fim indrumati.

am oprit azi langa doi motopolitisti care stateau la umbra pe bd unirii. asteptau sa li se raceasca motoarele au zis..

i-am intrebat de ce nu stau in alte bulevarde, unde s-a format un obicei negativ, ca pe mihai bravu.

nu sunt destui oameni, nu au cum sa stea intr-un loc sa supravegheze zona(tineti cont ca acu stateau LA UMBRA) plus ca, asta e zona lor. 2 motopolitisti, bulevardul unirii.

i-am zis ca daca tot au de stat, sa mergem la dristor la shaormerie, e suficient sa stea acolo, vizibili, se sparge obiceiul ala urat cu blocatul intersectiei.

nu e zona lor.

i-am intrebat de ce nu stau macar mai in bulevard sa opreasca soferii care vorbesc la telefon.

pai, e doar o amenda si doua puncte..

 

bai, deci numai scuze scoteau.

 

pana la urma, sunt prost motivati, prost instruiti si prost condusi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze daca te-am suparat/ofensat nu asa era ideea , eu nu ma refeream la tine expres ca persoana, am vazut ca ai cursuri de prim ajutor facute atat in USA cat si in Romania si ma bucur pt tine ca sti si poti acorda primul ajutor, eu nu am fost si nu sunt de acord cu faptul ca tu ai spus ( asta am inteles eu din postul tau) , ca nu conteaza daca sti sau nu sti sa acorzi primul ajutor tu trebuie sa ii faci "ceva" in opinia ta "orice" este mai bine decat nimic, eu te contrazic aici este foarte rau sa te se apuce o persoana care nu stie sa acorde primul ajutor sa faca altceva decat sa sune la 112 , doar in cazul in care exista un pericol iminent care ii pune viata in pericol victimei ( incendiu/ explozie/ chiar traficul in unele cazuri) si atunci cand viata salvatorului nu este pusa in pericol poate sa intervina pentru scoatere victimei din mediul ostil vietii si nimic mai mult, tu dupa cursurile urmate ar trebui sa sti ca regula de aur a salvatorului pe langa siguranta personala este aceea de " a nu face mai mult rau decat este deja" si ca " salvatorul face parte din rezolvarea problemei nu din problema" asa ca daca o persoana neavizata se apuca ea dupa cum il taie capul sa acorde primul ajutor va face mai mult rau decat bine si crede-ma pe cuvant ca stiu ce vorbesc nu imi dau doar cu parerea asa ca nu am ce face si ma plictisesc in fata calculatorului. Prim faptul ca o persoana care nu are cunostinte in a acorda primul ajutor nu intervine asupra victimei si doar anunta serviciul de urgenta unic 112 si da cat mai multe detalii de la fata lcului inseamna enorm pt victima deoarece echipele de interventie vor avea mai multe detalii despre incident astfel facilitand ca interventia sa fie cat mai rapida si mai eficienta lucru care este mai benefic pt victima decat sa te apuci de capul tau fara sa sti ce trebuie si cum trebuie acordat primul ajutor .

Sa sti ca nu sunt o persoana care in caz de accident sta si se uita crede-ma pe cuvant sunt chiar obligat de lege ca eu sa intervin in astfel de cazuri , nu vroiam sa spunasta pe forum si e prima oara cand o fac si ultima oara dar sa sti ca sunt paramedic smurd si sunt incadrat pe autospeciala de descarcerare asa ca crede-ma ca nu vorbesc in necunostinta de cauza. Faptul ca vrei sa iti aprofundezi cunostintele de prim ajutor prin absolvirea unui curs pt avansati este de laudat, salut aceasta intentie si nu pot spune decat...jos palaria.

P.S: Un link util : https://www.erc.edu/...hp/mainpage/en/

 

Nu nu, nu de catre oricine. Nici vorba. Sunt perfect de acord cu tine ca mai mult rau faci daca esti nepregatit .Daca s-a inteles asa din ce-am scris eu, imi pare rau, nu asta am vrut sa spun .Dar eu ma asteptam ca macar unu din toti aia care erau acolo sa aiba notiuni de prim ajutor . Dar poate am eu asteptari prea mari de la tara noastra, mi se intampla des. Acuma m-ai facut sa ma simt prost, daca asta s-a inteles din ce-am zis eu si te-am jignint, imi pare rau :unsure:

Mare respect pentru faptul ca esti paramedic! am si eu un coleg care a fost paramedic si acum a trecut la altceva. Dar inca o data : Pe cuvant ca nu am vrut sa zic ca oricine ar trebui sa dea ajutor.Ci doar cineva care are habar. Si m-a enervat ca nici asistenta aia n-a excelat deloc.

Editat de Guzuman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

orice miscare se pierde fara indrumare. asta e problema elementara la noi, la romani, ca trebuie sa fim indrumati.

am oprit azi langa doi motopolitisti care stateau la umbra pe bd unirii. asteptau sa li se raceasca motoarele au zis..

i-am intrebat de ce nu stau in alte bulevarde, unde s-a format un obicei negativ, ca pe mihai bravu.

nu sunt destui oameni, nu au cum sa stea intr-un loc sa supravegheze zona(tineti cont ca acu stateau LA UMBRA) plus ca, asta e zona lor. 2 motopolitisti, bulevardul unirii.

i-am zis ca daca tot au de stat, sa mergem la dristor la shaormerie, e suficient sa stea acolo, vizibili, se sparge obiceiul ala urat cu blocatul intersectiei.

nu e zona lor.

i-am intrebat de ce nu stau macar mai in bulevard sa opreasca soferii care vorbesc la telefon.

pai, e doar o amenda si doua puncte..

 

bai, deci numai scuze scoteau.

 

pana la urma, sunt prost motivati, prost instruiti si prost condusi.

eu cred ca sunt doar foarte prost platiti pentru ceea ce fac...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te abtii, te abtii ..apoi dai buzna.

 

Aia de pe ambulanta nu au facut altceva decat sa vina la fata locului si sa-l salte pe targa dupa N minute. ATAAT !

Smurdu aproape te lasa in p.la goala si te resusciteaza (procedura parca e ~45 minute), abia dupa aia te suie in duba, cand esti stabilizat. Pardon? Mwe privitori si aia care ati filmat nepasatori. Mwe sofer de conserva, asta nu il aduce inapoi, sper sa nu mai ai somn dulce toata viata ta!!!

 

De ce am scris aici? Eram exact la metrou la ora aia, ma intorceam acasa si mi-am lasat motorul in poligon la ilioara!!! Am zis in gand.. "azi nu ies cu el".

 

Puteai fi TU, puteam fi EU...mers legal.

 

:rose: :rose: :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Odihneasca-se in pace!

 

vorbiti despre prim ajutor..

smurd-u',de ex,nu prea are oameni pregatiti pt astefel de cazuri..stiu caz concret..

 

la o fractura cervicala nu scoate casca oricine,ok..

da' daca omu' a luat foc ce faci?

te uiti la el cum arde doar pt ca sa nu-i provoci daune si mai mari??

 

din pacate,pt acest baiat,urmarile cazaturii au fost mult prea grave pt a mai supravietui..

 

unui om nu-i trebuie mult sa moara..

 

mare pacat..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Odihneasca-se in pace!

 

vorbiti despre prim ajutor..

smurd-u',de ex,nu prea are oameni pregatiti pt astefel de cazuri..stiu caz concret..

 

la o fractura cervicala nu scoate casca oricine,ok..

da' daca omu' a luat foc ce faci?

te uiti la el cum arde doar pt ca sa nu-i provoci daune si mai mari??

 

din pacate,pt acest baiat,urmarile cazaturii au fost mult prea grave pt a mai supravietui..

 

unui om nu-i trebuie mult sa moara..

 

mare pacat..

SMURD-ul se bazeaza pe a da primul ajutor. Indiferent de situatie.

Din punctul meu de vedere, oricat am fi noi de sceptici, SMURD-ul are cea mai buna pregatire din tara noastra ce poate fi gasita la un serviciu public. Cred ca e cea mai buna sansa . De aia am zis ca il respect pe paramedicul de mai sus ! Si cand au incercat sa-l frece pe Arafat, atat m-am gandit : Doamne, SMURD-ul era cea mai buna speranta a mea . Acuma ce se va intampla ?

Editat de Guzuman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@guzuman mai devreme, confuzia aparuse ca tu ai zis ca oamenilor le e prea frica sa intervina ca sa nu fie trasi la raspundere si pe urma ai zis ca ar trebui sa puna mana sa faca ceva, nu sa priveasca. asta a sunat ca o invitatie pentru toti desi ai precizat, daca ai niste cunostinte elementare, fa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si mie mi s-a parut obositor de inceata reactia celor de pe ambulanta..asta sa fie protocolu'?

ori am vazut prea multe filme?

 

zilele trecute un coleg de munca a fost martor la un accident cu motocicleta..

doar ca baiatu',echipat bine fiind,dupa rostogolire s-a ridicat dintr-un sant..

putin ametit..da' destul de intreg..

a avut zile pt ca s-a intamplat pe drumu' dintre BZ si BC..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@guzuman mai devreme, confuzia aparuse ca tu ai zis ca oamenilor le e prea frica sa intervina ca sa nu fie trasi la raspundere si pe urma ai zis ca ar trebui sa puna mana sa faca ceva, nu sa priveasca. asta a sunat ca o invitatie pentru toti desi ai precizat, daca ai niste cunostinte elementare, fa ceva.

 

Da, este extraordinar de posibil ca sa fi fost inteles gresit( sau sa ma fi exprimat gresit ) , fara nici o discutie. Eu am considerat in felul urmator:

Am presupus( se pare total eronat) ca macar 1 din cei 20 de oameni care se uitau, aveau cea mai simpla pregatirea de acordare a primului ajutor ( si nu ma refer in principal la scoaterea castii, ci la verificarea pulsului, starii de constienta, degajararea cailor respiratorii ). Deasemenea considerand, eronat ca nu poate exista cineva la locul accidentului fara cunostine de prim ajutor, am indemnat colegii motociclisti sa faca ceva intr-un caz asemanator. Raman ferm convins pe pozitia care spune ca legea nu te poate pedepsi pentru ca ai incercat sa dai primul ajutor( asta daca nu s-a schimbat in ultimele 4 luni). Iar asa cum mi-a zis colegul de mai sus, paramedic , ca m-am exprimat gresit, vreau sa stiti ca m-am referit la persoane trecute prin cursul de interventie, si nicidecum rrrromii de pe strada. Si ma repet, si s-ar putea sa fiu eu visator total, nu-mi vine sa cred ca nimeni din tot grupul ala de oameni nu avea nici cea mai mica idee despre ce sa faca . Mi-e frica pentru mine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Există un principiu în medicină: „Primum non nocere”, adică principiul non-vătamarii, care atrage atenția că uneori e mai bine sa ne abținem de la orice acțiune în scop curativ decît să riscăm să facem mai mult rău decît bine. Cu alte cuvinte, e important să avem permanent în minte ideea că, uneori, remediul poate cauza mai mult rău decît boala în sine.Acest principiu se referă, evident, și la primul ajutor. Nu mă bazez pe faptul că niște privitori curioși, dornici de senzațional, care apar ca muștele la fiecare accident, ar ști ceva despre acest principiu. Mi-aș dori, în schimb, ca cei care acordă acest prim ajutor să-l știe. Și mi-aș mai dori ca o persoană care încearcă așa ceva să poată fi trasă la răspundere pentru greșeli grave; faptul că legea te-ar absolvi de răspundere poate părea o încurajare a acordării primului ajutor, dar eu nu-s de acord. Cel mai important lucru, după părerea mea, e să știi cînd ai nevoie de ajutor și să nu-ți fie frică sau rușine să-l ceri! Deci, dacă dai primul ajutor în cazul unui accident, primul lucru pe care trebuie să-l faci, dacă ești pus în încurcătură, este să suni la 112! Cu îndrumare la telefon (ceea ce nu se putea face oriunde acum 15 ani) se poate acorda primul ajutor care este crucial de foarte multe ori! Sînt multe de discutat pe această temă, dar nu cred că e locul aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

indrumare de la 112 de la o dispecera fara cine stie ce pregatire medicala.stiu ca acum vorbim vorbe , dar poate vorbele astea vor fi bagate la cap de unii si nu vom mai vedea astfel de cazuri.

nu vreau sa fiu macabru , morbid sausadic dar eu unul as fi tare curios sa citesc raportul medico-legal.abia atunci as putea sa zic daca echipajul de ambulanta se face vinovat de miserupism sau prostie -criminala.

sincere condoleante familiei si sa speram ca in cer se merge pe motor mai in siguranta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ma repet, si s-ar putea sa fiu eu visator total, nu-mi vine sa cred ca nimeni din tot grupul ala de oameni nu avea nici cea mai mica idee despre ce sa faca . Mi-e frica pentru mine!

 

Erau pe putin 3-4 persoane acolo care ar fi putut sa acorde primul ajutor:

1 - soferul care a comis fapta - era conducator auto, nu?

2 - soferii masinilor oprite in jur.

 

Pe mine ma uimeste ca atatia pe forumul asta, oameni care se presupune ca detin macar categoria A de permis auto, NU STIU ca in caz de accident soldat cu victime trebuie sa acorzi primul ajutor. Ca sofer, nu ca paramedic, medic, etc. Ca sofer.

Chiar nu stiu ce scoli ati facut voi, dar eu cand am facut scoala am facut cursul de legislatie si cel de prim ajutor. Fara sa fac cursul nu-mi puneau stampila pe fisa de finalizare a scolii de soferi.

 

Mi-e groaza ca as putea fi eu in situatia celui din acest accident, sa fiu cazut pe jos cu gatul sucit intr-o parte, si 20 de idioti sa se uite la mine si sa astepte salvarea in loc sa vada daca pot sa respir sau daca respir.. :disappointed:

 

http://forum.4tuning.ro/35-constanta/67399-primul-ajutor-caz-accident.html

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

indrumare de la 112 de la o dispecera fara cine stie ce pregatire medicala...

 

D-aia e dispeceră, ca să te redirecționeze către un serviciu care să te poată îndruma. Nu dispecera dă sfaturile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@braid

EVIDENT!!! Ce e mai important, sa moara sufocat sau sa traiasca cu coloana rupta? :scratch:

Ai stat intr-un scaun cu rotile sa vezi ce viata duci?

 

 

Imi pare rau, George. Sa ramai la fel de zambitor, oriunde ai fi. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

D-aia e dispeceră, ca să te redirecționeze către un serviciu care să te poată îndruma. Nu dispecera dă sfaturile.

scuze ca nu am fost mai clar:cand se da legatura la ambulanta tot o dispecera preia apelul,existand un singur medic coordonator care se ocupa in general de distribuirea echipajelor in anumte cazuri sau de eventuale probleme organizatorice.nu exista in dispecerate mai multe persoane cu pregatirea necesara sa dea ndicatii medicale prin telefon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai stat intr-un scaun cu rotile sa vezi ce viata duci?

Am impresia ca discut cu o persoana complet imatura. Evident ca nu.

Dar intre a muri si a ramane paralizat si a trai chiar si asa cred ca orice om normal la cap prefera a doua varianta.

 

Tu crezi ca faci bine unui om care e posibil sa ramana paralizat lasandu-l sa moara? :scratch:

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt in masura sa-ti raspund, fiindca am invatat sa merg a doua oara dupa multa multa vreme, insa nu o voi face. E mai bine sa lasam topicul asta asa, niciun lucru bun nu mai poate fi facut :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...