Sari la conținut

Evitare accident la mustatã


razvan.fitiila
 Share

Postări Recomandate

Salutare.

 

Spre ... fericirea mea ... postez aici dupa ce am reusit aseara sa evit la mustata un accident.

Aseara pe la noua jumate - zece mergeam linistit pe strada Dristorului, intre Baba Novac si Camil Ressu.

Aproximativ la jumatatea strazii exista o trecere de pietoni foarte pacatoasa, in sensul ca nu este luminata, semnul de trecere de pietoni este aproape insesizabil datorita unor copaci, strada a fost de curand re-asfaltata si nu a fost inca refacut marcajul, iar pe partea dreapta sunt intotdeauna parcate masini paralel cu trotuarul pana pe trecerea de pietoni si inclusiv dupa.

Stiind despre acestea, de fiecare data cand trec pe acolo incetinesc si ma uit cu mare atentie dupa eventuali pietoni, caini, etc.

De cum am intrat pe strada Dristorului, am observat in spatele meu o masina care statea foarte aproape de mine si desi ciupeam destul de des frana incat sa se aprinda becul in spate si sa ii dau de inteles ca e cazul sa mareasca distanta intre noi, masina nimic.

Accelerez cat sa maresc eu putin distanta intre noi si ma apropii de trecerea de pietoni. Observ de la distanta un pieton care vrea sa traverseze. Incep sa franez strangand si eliberand foarte des frana incat sa se observe cat mai bine intentia de franare si .. constat cu stupoare ca masina din spate se apropia fara niciun stres de mine. In ultimul moment, cand am realizat ca desteptul cu masina nu va opri si vazand ca pietonul nu a inceput inca sa traverseze, renunt la franare si accelerez, trec de trecerea de pietoni si ma uit in spate. Exact cum ma asteptam, masina nu a schitat nici cel mai mic gest de a acorda prioritate pietonului ...

Sunt absolut sigur ca daca opream sa dau prioritate pietonului, masina se suia peste mine .. si probabil ne-am fi suit impreuna peste pietonul care ar fi inceput sa traverseze.

Dupa trecerea de pietoni, la vreo 300 de metri mai in fata ajung la semafor si astept desteptul sa il intreb pe sofer ce e in capul lui. Surpriza .. cine era la volan?

O tipa care radea cu gura pana la urechi impreuna cu o prietena probabil.

Le fac semn sa lase geamul jos sa le intreb "de sanatate" si ele lasa geamul jos razand in continuare, insa se pune verde si las balta viitoarea discutie ...

Oameni buni, atentie mare si ochii cat cepele si la ce se intampla in fata si la ce se intampla in spatele vostru cand puneti frana ...

Sfat - Niciodata cand opriti primul la semafor sau la trecerea de pietoni si nu aveti nicio masina oprita in spatele vostru, NU scoateti motocicleta din viteza (pe liber)!!! Niciodata nu stiti ce idiot va crede ca veti trece si ca va trece si el dupa voi sau cine stie ce probleme are cu franele si nu reuseste sa opreasca..

 

Sper sa va fie utila si voua experienta mea de aseara.

Salutare si atentie maxima in trafic.

Editat de razvan.fitiila
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce mi-am luat-o de 3 ori din spate (cu masina), intotdeauna cand franez ma uit si-n oglinda sa vad daca nu vine vreun berbec peste mine.

am fost in situatia ta si chiar mi-am luat-o. ca sa protejez pietonul am franat si mi-a dat-o un mosulica. dar repet , eram cu masina. cu motoreta nu prea ai de ales. daca poti evita pietonul bine...altfel franezi la risc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu era sa trimit, intr-o seara, un motociclist taras (eu fiind cu masina). Acest motociclist, fara echipament doar cu casca, calarind o vitezana a trecut ca racheta pe langa mine si la nici 50m in fata mea a incetinit pana aproape la 0 (nu am inteles motivul dar fie), eu nu mi-am dat seama de lucrul asta deoarece stopul lui nu se aprindea. In ultimul moment am realizat ca defapt el aproape oprise si l-am ocolit "razant". Daca nu era iluminatul stradal, doar cu lumina farurilor, cred ca il vedem prea tarziu si il luam la plimbare.

 

Morala: mai verificati si voi becurile mai oameni... si nu mergeti seara daca aveti probleme cu luminile

Editat de Sharky66
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuia sa-i umpli gura aia pana la urechi cu ceva.

 

Treburile astea-s la ordinea zilei. O idee ar fi sa franezi din timp la trecere, indiferent ca-i pieton sau nu, sa-i dai timp lu' ala sa incetineasca si el. O alta idee, muta-te cat mai aproape de "intre benzi" sau langa axul drumului, ca ala, daca franeaza brusc, sa franeze langa tine, nu in tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre Razvane, topicul asta e facut la misto? Care este accidentul evitat la mustata?

 

Da .. la misto e facut...

 

Cum spuneam, Incepusem sa franez si urma sa opresc sa dau prioritate pietonului, dar in ultimul moment am plecat de pe loc pentru ca cel cu masina nu ar fi oprit, dar .. se pare ca doar atat ai fost in stare sa intelegi ...

Ce ai fi facut in locul meu? Ai fi oprit sa dai prioritate pietonului si ai fi asteptat sa se suie masina peste tine si impreuna cu tine sa va suiti peste pietonul care s-ar fi aflat in traversare? Foarte buna, logica si corecta gandirea ta. Respect ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

indiferent de sexul maimutei de la volan, trebuie sa ii vorbesti pe limba si intelesul ei. dupa cum ai descris situatia, aia fiind echivalentul feminin cu seria 3 coupe al shaormistului pe avarii de la intersectia mare :), ii ziceai cam asa:

 

fah, proasta p_ula a mai fost la curu lu ma-ta!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avea martor, nu puteai face nimic. Dar sper ca i-ai luat numarul si mai tarziu poti sa le dai ocazi celor de la CASCO(daca are) sa isi exprime skillurile de refuz la plata, reducerea valorii masinii la dauna, marirea fransizei samd.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avea martor, nu puteai face nimic. Dar sper ca i-ai luat numarul si mai tarziu poti sa le dai ocazi celor de la CASCO(daca are) sa isi exprime skillurile de refuz la plata, reducerea valorii masinii la dauna, marirea fransizei samd.

Era intuneric, iar la semafor a mers in alta directie decat mine ... si nu am apucat sa vad numarul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da .. la misto e facut...

 

Cum spuneam, Incepusem sa franez si urma sa opresc sa dau prioritate pietonului, dar in ultimul moment am plecat de pe loc pentru ca cel cu masina nu ar fi oprit, dar .. se pare ca doar atat ai fost in stare sa intelegi ...

Ce ai fi facut in locul meu? Ai fi oprit sa dai prioritate pietonului si ai fi asteptat sa se suie masina peste tine si impreuna cu tine sa va suiti peste pietonul care s-ar fi aflat in traversare? Foarte buna, logica si corecta gandirea ta. Respect ...

 

Accident evitat la mustata era daca tu opreai la trecere, si din spate auzeai un mare SCARTZZZ si reuseai sa faci o manevra sa nu se urce masina pe tine. In cazul de fata, soferita a facut misto de tine, a incercat sa te sperie si chiar a reusit.

 

Ce-as fi facut in locul tau? Simplu, de prima data cand observam, citez: "am observat in spatele meu o masina care statea foarte aproape de mine si desi ciupeam destul de des frana incat sa se aprinda becul in spate si sa ii dau de inteles ca e cazul sa mareasca distanta intre noi, masina nimic" ma dadem in lateral si lasam masina sa treaca.

 

PS: iti merge stopul pe frana?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai motor din 2001? Perfect. Gaseste o masina de prosti (ca aia din povestea ta) si FRANEAZA. O sa ai in aproximativ 2 luni motor din 2004 pe banii lor.

 

 

FRANEAZA :crack: In aproximativ 2 luni o sa ai motor mai nou si in aproximativ 4 luni o sa fii externat :moron:

Editat de Ramirez707
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg de ce te-ai oprit aici si nu te-ai dus dupa ele sa le pulifici calumea.

mi se pare ca nu ai reusit destul de bine s-o faci pe proasta sa priceapa ca trebuie sa franeze, trebuia sa mergi cu frana spate "aprinsa" pana se lipea de curu tau si o tineai asa la 20 la ora.. poate pricepea ce se intampla, sau poate te depasea prin banda ta, cam asta fac soferii daca nu te misti repede, te imping sau depasesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce se intampla, insa parca in ultima saptamana a luat-o lumea razna.

Zilnic mai aud de inca un accident:

Inca un pieton spulberat pe trecerea de pietoni.

Inca un dobitoc care intoarce pe linia continua si accidenteaza un motociclist

Inca unu' care taie fata altuia si face poc ...

M-am saturat de fazele astea.

Tot ce am vrut prin postarea asta a fost sa impartasesc o experienta din trafic,

care poate sa mai deschide ochii si altora vis-a-vis de eventuale situatii nasoale.

Editat de razvan.fitiila
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai luat o decizie perfecta din punctul meu de vedere..felicitari..domnisoarele soferite de acest gen sunt din ce in ce mai des prezente pe strazile capitalei :) vai si amar de fasneata lor..sunt inconstiente si nici macar nu realizeaza ce pericol reprezinta pe sosele..asta e :) respect

 

@p.s : eu personal aplicam metoda ciobaneasca..si le spargeam un geam sau o injuratura buna :)

Editat de Razvan1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti sa le tragi un pumn destul de zdravan in geam ca nu se sparge, macar le sperii calumea. problema e ca nu o sa inteleaga ce s-a intamplat daca le iei asa din scurt.

daca in schimb le explici frumos, te iau de pampalau si nu te baga in seama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti sa le tragi un pumn destul de zdravan in geam ca nu se sparge, macar le sperii calumea. problema e ca nu o sa inteleaga ce s-a intamplat daca le iei asa din scurt.

daca in schimb le explici frumos, te iau de pampalau si nu te baga in seama.

Niciodata sa nu faci asa ceva!

 

Le sperii, te descarci si atat!

Ele/ei nu inteleg nimic, ba mai mult le inversunezi impotriva motociclistilor.

Nu obtii decat reactii de genul: "Ce nenorocit ... motociclistii dracului ...etc". La ce bun?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Razvane, topicul asta mergea la "motociclisti in fiecare zi" si nu la rubrica accidente, ca n-a fost nici un accident.

Daca am posta toti cate chestii evitam pe zi, am umple forumul intr-o saptamana.

 

Ochii-n patru si bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-a fost contact, legal nu ai ce face. Tacem si inghitim. Eu le fac loc sa depaseasca, sunt obisnuit ca am motor mai lesinat, si nu am probleme cu impinsul.

Cand are martor in habitaclu, si tu esti singur, singura faza e ca sa fie din familie, ca nu poate fi folosit ca martor. dar nu poti sa stii. Nu poti nici sa injuri nustiucum ca tot tu iesi prost. Daca vrei sa faci ceva, camera pe casca, filmezi, iei numarul si daca treci peste faptul ca razbunarea e a incompetentilor, rezolvi dupa. Oricum nu rezolvi nimic, chiar daca ii indoi masina sau oasele. Rezolvarea ar trebui sa o faca legea, sa poti merge sa te plangi la politie, sa o cheme, sa-i dea un avertisment, si daca aduna x avertismente dinastea sa trebuiasca sa trebuiasca sa treaca un examen psihologic.

Asta nu se va intampla in viitorul previzibil, deci pentru motoristul singuratic evitarea situatiilor este baza.

In haita e mai usor, ai martori, poti exercita o presiune psihologica mai mare cand 5-6 inconjoara soferul si incep sa-i "explice".

Ar trebui sa fie aplicata legea de asemenea maniera sa se teama soferii de lege, ca desi suna romantic, nu mi-as dori sa traiesc intr-o tara in care se tem de motoristi fiindca motociclistii sunt violenti, scot pistolul si toti sunt organizati in bande gen HA si nu-i bine sa-ti pui mintea cu ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce se intampla, insa parca in ultima saptamana a luat-o lumea razna.

Zilnic mai aud de inca un accident:

Inca un pieton spulberat pe trecerea de pietoni.

Inca un dobitoc care intoarce pe linia continua si accidenteaza un motociclist

Inca unu' care taie fata altuia si face poc ...

M-am saturat de fazele astea.

Tot ce am vrut prin postarea asta a fost sa impartasesc o experienta din trafic,

care poate sa mai deschide ochii si altora vis-a-vis de eventuale situatii nasoale.

 

 

De luni s-a aglomerat tare in oras... probabil s-au terminat concediile;

Mai multi oameni si mai multe radare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai multe radare

+ verificari stare tehnica (azi-noapte pe Chitilei)

 

Razvane, topicul asta mergea la "motociclisti in fiecare zi" si nu la rubrica accidente, ca n-a fost nici un accident.

Daca am posta toti cate chestii evitam pe zi, am umple forumul intr-o saptamana.

exact, d-astea sunt in fiecare zi.

Eu am primit trei "la fund" pe moto: de doua ori masini, o data un biciclist (aham, eu am franat, dar biciclistul nu, si s-a proptit in motoreta)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era s-o patesc si eu asa pe "supercentura" Bucurestiului, in zonele alea decopertate (intrarea dinspre Alexandria si pana in Catelu). Am franat destul de brusc pentru ca am vazut o zona decopertata tarziu....si nenea cu TIRu` din spate mi-a umplut oglinzile. Am tras de gaz din instinct si am ramas astfel cu o simpla amintire neplacuta.

 

Dar subscriu la ce spunea cineva, ca e bine sa te uiti si-n spate cand franezi. Distanta regulamentara e o utopie. :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...