Sari la conținut

Accident Milostea (intre Tg Jiu si Rm. Valcea)


Adrian2011
 Share

Postări Recomandate

Sa-ti fie de bine, eu nu prea am multi de acasa asa ca nu ai cu ce te lauda...

 

Am zis: "mai multi".

 

 

aham, deci impulsul e scalar... tare!

La asta m-am referit, nu neaparat in sensul fizic al cuvantului "scalar". Voiam sa zic ca impulsul cuantifica forta. De fapt cred ca asta am si zis acolo.

"Impulsul unui corp este o mărime fizică produs dintre masă și viteză. O altă denumire (mai veche) este cea dată de Newton, care a definit impulsul ca fiind o cantitate de mișcare."

 

 

Aha... si atunci cum stai cu patrat si adunare normala in ce presupui tu ca efectele se aduna liniar?

Inteleg ca ti-e greu sa-ti imaginezi ce se intampla fizic acolo, dar macar atata lucru poti sa pricepi:

Doua corpuri in miscare care se ciocnesc vor consuma toata energia cinetica in acel impact, ecuatia conservarii energiei este cu + si -. Nu conteaza cum s-au obtinut acele energii, ca formula lor contine o ridicare la patrat sau la cub sau la ce vrei tu, in momentul ciocnirii energia cinetica a celor doua corpuri SE ADUNA. Si cu cat ambele energii sunt mai mari cu atat efectul e mai puternic. In speta, distrugerea celor doua corpuri.

Trebuie sa fii cel putin prost sa nu intelegi ca energiile se insumeaza si conform legii conservarii energiei, energia consumata la impact (materializata prin deformarea puternica a celor doua corpuri, caldura, ricosarea corpurilor etc) este suma energiilor cinetice a celor doua corpuri.

:mellow: :mellow:

 

Desi cred ca intreb degeaba: totusi ce se poate invata din aceste accidentele ?

Da.

Ca depasirea este o manevra periculoasa, si cand este executata fara a avea vizibilitate duce la moarte. Si mai rau, omoara si oameni nevinovati - in cazul de fata pasagerul masinii si pasagerul motocicletei.

 

Cata prostie, si cati prosti pe forumul asta,,, nu puteti respecta faptul ca un om a murit,, indiferent daca a gresit sau nu a gresit , sau ca a luat dupa el si pe altii etc, au murit niste suflete si nu mai despicati ca,ca,tul in 10,,,,

Dumnezeu sa Va odihneasca, si ne vedem acolo sus cu totii :(:(

Pe fiecare topic de accidente trebuie sa apara unul ca tine care sa tipe ca o baba la noi astia care vorbim tare in biserica.

Sssst, memoria motociclistilor, tineti un moment de reculegere...

 

 

Ok, am tinut, hai sa trecem mai departe, sa aflam cum sa nu moara altii ca el.

Am mai zis de 7456321 de ori, aceasta sectiune se numeste "de accidente" - in care discutam despre accidente.

Pentru bocete si RIP-uri faceti o sectiune separata intitulata: "bocete de jale pentru cei care au murit in accidente" sau "biserica forumistica", "capela forumului" - unde sa intre fiecare sa aprinda o lumanare.

Pana atunci aici discutam despre accident noi astia, vii, does it ring any bell to you? Noi, astia INCA IN VIATA.

Avem inca dreptul sa vorbim si sa speram ca nu murim ca prostii.

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 161
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cata prostie, si cati prosti pe forumul asta,,, nu puteti respecta faptul ca un om a murit,, indiferent daca a gresit sau nu a gresit , sau ca a luat dupa el si pe altii etc, au murit niste suflete si nu mai despicati ca,ca,tul in 10,,,,

Vad ca si la interes ti-ai trecut ''sa rad de prostii de pe acest forum''..mai inteligentule care te bagi in seama pe aici ca sa ne faci pe noi prosti..asta este scopul acestui forum si acestei sectiuni..sa despicam kakatul, nu in 10 ci in 1000..poate invata si altii sa nu repete aceleasi greseli, mai invatam si niste fizica, ceva..si nu este vorba de nerespectat sau altceva aicea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Belbody,cred că ai tras ceva pe nas,numai profa mea de matematică mai făcea ciudățenii d-astea. Când era fumată rău începea sa amestece elemente de literatură în matematică, punea niÂşte litere printre cifrele alea de nu mai înțelegea nimeni ce vrea.

 

 

 

 

 

 

Sper sa înțeleagă oamenii ce spun eu aici. :crack: :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Belbody,cred că ai tras ceva pe nas,numai profa mea de matematică mai făcea ciudățenii d-astea. Când era fumată rău începea sa amestece elemente de literatură în matematică, punea niÂşte litere printre cifrele alea de nu mai înțelegea nimeni ce vrea.

Daca tu ai avut profa' de mate' "fumata" e clar cu cine stam de vorba. :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dea...aia e impresia ta, a mea si a tuturor ca salvam vieti daca se scriu 20-50 de pagini pe forum, s-au tot scris si tot degeaba.

 

Oamenii mor si or sa mai moara in continuare, fie din greselile lor fie din ale altora. Tu ala care te simti, pune-te si culcate si gandeste-te ca cine stie, maine poate greseala ta. sau a mea va fi fatala.sunt si dintre cei care au murit ce au scris pe forum....si din pacate nu mai sunt printre noi.

 

Un sincer RIP e cel mai bine , si te rog invata pentru tine. Nimeni nu stie cat ii merge ceasu pe pamantu asta. TIC TAC TIC TAC :blink:

Editat de O_Stefan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator AparTe

Ma bucur ca bagatorii de seama ai forumului care in loc sa faca km fac scurta la degete dand sfaturi si analizand compozitia chimica a ca, ca ..tului s-au simtit , mi-am atins scopul mai motociclistilor de tastatura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uitati va ce "frumos" scriu oamenii ai de pe bmw club romania!!!!!!!!!!!!!!! nimeni nu injura !!!!

insa asta este o adevarata replica:

Posted 35 minutes ago

 

RIP, nu mi-as pune in veci viata in mainile vreunui motociclist , adica sa urc in spate . O singura data am facut asta si mi-a fost de ajuns ,aviz amatorilor .

poate unii doritori de"PASAGEREALA" baga la capheadscratch.gif

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1346703961[/url]' post='3221207']

Si o filmare cu zona, cel din masina care a filmat venea pe acelasi traseu cu moto:

http://www.youtube.com/watch?v=F3ToqadP4rA

Sursa: Trafictube

 

Depasire gresita = 3 morti. Urat de tot...

 

DIN MOM IN CARE INCEPE FILMAREA CELOR DIN MASINA SI PANA SE TERMINA AI VIZIBILITATE CA PALMA

LINIE INTRERUPTA .... NICI CUM CONTINUA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de curba nu se vede directia drumului, este inselator indicatorul "sfirsitul interziceri de a depasi". Intradevar este rampa, usor convexa. Indicatorul "curba la dreapta" poate fi mascat de ex. de o dubita. Acolo ar fi normal sa fie linie continua si eventual discontinua pentru contrasens. Daca se formeaza coloana, in curba nu mai exista vizibilitate iar depasirea pe exterior devine periculoasa.

Scriu acestea deoarece am trecut pe acolo la 5 min de la producerea accidentului.

Editat de blue_led
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca bagatorii de seama ai forumului care in loc sa faca km fac scurta la degete dand sfaturi si analizand compozitia chimica a ca, ca ..tului s-au simtit , mi-am atins scopul mai motociclistilor de tastatura

istetule, poate unii isi permit sa stea 10 minute din ora in ora la lucru sau la scoala sa citeasca si sa scrie, cand nu pot sa mearga cu motoru, ca sa faca scurta la degete. tu catzi km ai facut anul asta ? ai depasit macar granita judetului tau?

asa m-am sictirit de din astia ca tine, ca imi vine sa va dau ignore la toti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg o chestie. cand depasesti o masina pe linie continua, in curba fara vizibilitate-am facut-o de cateva ori cu scuterelul la viteze de 70-110- de ce trebuie sa te lovesti de vreo masina? am trecut printre ele...drumul permite sa te strecori printre 2 masini, in cel mai rau caz agati o oglinda...

 

Si daca o " agati" nu-i problema, asa-i?

:unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si o filmare cu zona, cel din masina care a filmat venea pe acelasi traseu cu moto:

http://www.youtube.com/watch?v=F3ToqadP4rA

Sursa: Trafictube

 

Depasire gresita = 3 morti. Urat de tot...

 

acum stiu zona, e de viteza, iar in curba ai vizibilitate, mai buna cand te apropii, pe sensul din video, este o coborare nu prea mare dupa care iar o linie dreapta.

ca sa-mi dau cu parerea, cred ca bikerul venind tare ( e o zona de viteza) a depasit exact cand auto implicat era "mascat" in curba de auto ce urma a fi depasit; adica a vazut prin dreapta continuarea curbei ( se vede chiar foarte bine) si ca urmeaza o linie dreapta, dar nu s-a gandit ca poate fi o masina pe contrasens, si a depasit, rezultatul .....

Zic de scenariul asta ca am patit-o si eu, dar cu masina, totusi nu am iesit pe contrasesns, doar am fost tentat sa depasesc.

Editat de KOS36
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DIN MOM IN CARE INCEPE FILMAREA CELOR DIN MASINA SI PANA SE TERMINA AI VIZIBILITATE CA PALMA

LINIE INTRERUPTA .... NICI CUM CONTINUA

Ai vizibilitate ca-n ....

Si daca e linie intrerupta ce, inseamna ca nu vin masini pe contrasens?

 

acum stiu zona, e de viteza, iar in curba ai vizibilitate, mai buna cand te apropii, pe sensul din video, este o coborare nu prea mare dupa care iar o linie dreapta.

ca sa-mi dau cu parerea, cred ca bikerul venind tare ( e o zona de viteza) a depasit exact cand auto implicat era "mascat" in curba de auto ce urma a fi depasit; adica a vazut prin dreapta continuarea curbei ( se vede chiar foarte bine) si ca urmeaza o linie dreapta, dar nu s-a gandit ca poate fi o masina pe contrasens, si a depasit, rezultatul .....

Zic de scenariul asta ca am patit-o si eu, dar cu masina, totusi nu am iesit pe contrasesns, doar am fost tentat sa depasesc.

Exact ce ziceam eu mai devreme...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

interesanta asta cu fortele care nu se aduna.

ca sa dau un exemplu (extrem ce e drept, dar se poate intampla), daca un biciclist care merge cu 20km/h se loveste frontal de un camion ce merge cu 80km/h, biciclistul va simti ca si cum se loveste el cu 20km/h de un zid. adica cu ceva echipament, supravietuieste fara probleme.

sau camionul resimte impactul ca si cum se loveste de zid? stiu, e vorba si de mase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Curiozitate: cati din cei care scriu aici au mai reusit sa fie amendati de 5 ori intr-un an pentru viteza?

 

Eu nu

Cu moto nici o amenda pana in prezent; doar cu masina de 2 ori in ultimii 2 ani.

70km/h pe limita de 50km/h-centura Targoviste si 141km/h pe autostrada pe limita de 130km/h.baldy.gif

 

 

Retoric: Nu cumva acumulase numarul maxim de puncte? Mai avea dreptul sa circule?

Militia a incercat sa-l tempereze, dar....

Editat de KOS36
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta nu este un criteriu de "evaluare"

 

da, nu e un criteriu de evaluare, este un semn de intrebare. Asa mergea el sau a avut ghinion cu radarele?Sau o fi prins de 5 ori cu 65km/h pe limita de 50km/h?unsure.gif

 

 

Sa fim putin realisti, avea Ducati! Doar de 5 ori l-a prins facandu-i PV....

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Curiozitate: cati din cei care scriu aici au mai reusit sa fie amendati de 5 ori intr-un an pentru viteza?

Eu am fost amendat de 2 ori pentru viteza, de fiecare data in oras cu 65km/h. :unsure: (cu masina) - (cu moto nu am luat anul asta nici o amenda de viteza) :unsure:

Nu e un criteriu, cum zicea si Ianachim.

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...