Sari la conținut

Aprilia Rs 125 sau Yamaha R125


Postări Recomandate

Ce prost esti ... pe cuvantu' meu ..

 

R125 e apropiat de 600 SS ????

 

Iar Rs125 e pozitie incomoda ??

 

Atuncinu esti de SS ... nu e o rusine .. nu oricine se simte bine. Mergi pe un SS de 600 .. si vezi care e mai aproape : Rs sau R125.

 

Nici gugle nu stii ...Vezi cain2006 a aparut Rs ul ...apoi au pus faruri si bord pe SR.

 

Acum RS4 ul seamana cu RSV4.

 

Frate ... esti mic ...si prost.

 

Habar nu ai cu ce se mananaca motocicletele.

cred ca tu esti cam fara tigla pe casa si iti ploua in creier de sa umflat inteligenta in el, in ciuda scriusului de la profilul tau, tin sa cred ca esti prea grandoman pentru forum asta.

pentru tine r125 pare a semana cu un naked sau cu un choper? de zici ca nu e apropiat de ss? mam referit strict la aspect nu la motor.

da la rs mi se pare incomod, e parerea mea stricta, e democratie fiecare are dreptul sa isi spuna opinia...corect daca mie nu mi se pare comod te caci in gustu meu?

da sincer imi plac ss ca aspect (sincer in romania nu ai ce face cu SS, PAREREA MEA), dar na sunt putini care isi iau permisul si opteaza pentru un naked, toti sunt atrasi de SS ... DE, stilul turma.

ok, sunt mic, na ca oricare om cresc si eu capat cunostinte, de la cei mai mari dar de la tine sincer inafara de o atitudine de frustrat si de jmencher (cu J) nu am vazut.

daca esti mare ce esti si destept, nu in toate cazurile, mai ai si tu multe de invatat pe lumea asta:>

daca intradevar erai un om cumpatat la afirmatia facuta de mine puteai sa imi dai cateva argumente in care sami arati ca am gresit cu afirmatia mea, dar astia mari si tari.

din cate am mai citit prin posturile tale , faci niste afirmatii de om laudaros.

desi din afirmatiile tale ridici rs in slavi(poate cai ai detinut una)(ca na forma aia romaneasca: fiecare tigan isi lauda ciocanul), dupa cum spune si FRANA com poti spune ca RS mananca 3-4 ??? am vazut foarte multe topicuri legate de consum RS si sub 5 nu prea spune mineni ca mananca(desi am vazut si consumuri de 9-10 date de detinatori >> http://www.motocicli...consum-efectiv/ <<

Editat de nanotel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 68
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Hai sa iti spun o faza ....

 

Cand spui ceva ... sa spui la final ... "parerea mea neavizata" ...

 

Pana atunci ... n-am nimic cu tine ... dar din cauza la astia ca tine se distrug 2T urile ...

 

In fine ...

 

Eu acum cu R6 ele ... cam 20 km ... nu mi-a consumat gram de benzina ... deci daca vrei poti reusi consum foarte mic. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa iti spun o faza ....

 

Cand spui ceva ... sa spui la final ... "parerea mea neavizata" ...

 

Pana atunci ... n-am nimic cu tine ... dar din cauza la astia ca tine se distrug 2T urile ...

 

In fine ...

 

Eu acum cu R6 ele ... cam 20 km ... nu mi-a consumat gram de benzina ... deci daca vrei poti reusi consum foarte mic. :crack:

 

in 20 de km aia cu ce a mers? cu aer simblu fara benzina? nu abera.crezi tu ca nu tia consumat gram dupa ce teai uitat in rezervor, dar rezervorul are o latime mare si daca iti ia 200-300gr e aproape insesizabil.

nu vreau sa ma cert cu tine, dar am vazut ca tea fript ceva la posterior si ai sarit tare in sus. am incheiat discutia cu tine.PUNCT

tu esti ca toti ceilalti. mie imi consuma r6 cam cat o drujba (dupa cum ai spus ca in 20km nu a mancat gram de benzina, deci pare a merge pe aer,), nu va place sa recunoasteti, ca si cei cu masini gen 1.6 16v bnezinar imi povesteste ca ii mananca 5.% la drum intins, (dao incolo de treaba).

si pana la urma dc se distrug 2T? din cauza mea? desi daca ai deschis ochi bine posed si eu un scuter in 2 timpi, da are viata in el fata de 50cc in 4T, dar ca fiabilitate e fix PIX. si acu ca orice om cu creier: dc sa iau 2T de 125 sa manance 6-7 forjat la blana(inafara de consum nu stii pe unde ti se gripeaza pistonu sau ambielajul) cand pot lua un 4 timpi de 125 si consuma 2-3%(ma refer la injectie cum e si R125, si de restul banilor ma plimb dublu decat unul ca tine cu 2T. unde ajungi tu cu 150km/h ajung si eu cu 120km/h

Editat de nanotel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in 20 de km aia cu ce a mers? cu aer simblu fara benzina? nu abera.crezi tu ca nu tia consumat gram dupa ce teai uitat in rezervor, dar rezervorul are o latime mare si daca iti ia 200-300gr e aproape insesizabil.

nu vreau sa ma cert cu tine,

 

tu esti ca toti ceilalti. mie imi consuma r6 cam cat o drujba (dupa cum ai spus ca in 20km nu a mancat gram de benzina, deci pare a merge pe aer,),

 

Nu am consumat gram de benzina 20 km ... da e foarte adevarat ...

 

Ca am ramas fara benzina si am impins la ea 20 km ... :crack:

 

In afara de viteza ,... si linii drepte ca incepator mai ai si curbele care trebuie sa le inveti ... si mai bine si mai in siguranta inveti cu RS 125 decat R125 ... sau orice alt 125 in 4T.

Editat de BQGDDAN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

In afara de viteza ,... si linii drepte ca incepator mai ai si curbele care trebuie sa le inveti ... si mai bine si mai in siguranta inveti cu RS 125 decat R125 ... sau orice alt 125 in 4T.

 

Deci ca incepator tre sa inveti, conform ce ai scris tu mai sus, urmatoarele :

 

- liniile drepte. Presupun ca te referi sa mearga blana cu rs-u la 150 km/h sa vada cat de repede se termina linia dreapta sau ce plm? O alta basina de-a creierului tau.

- curbe. Nu vad cum plm MAI BINE si MAI IN SIGURANTA pe o motocicleta de 125cc dar in 2 timpi. Ca ce, are cauciuc pe spate de 150? De unde stii tu care are ciclistica mai buna? Esti cumva vreun pilot profesionist, ai cumva ore intregi in spate pe circuit si cu RS si cu R ? Nu mai scrie dracu toate tampeniile pe forum ca bagi toti incepatorii in ceata, si decat sa-si ia ce e mai fiabil si mai potrivit pentru 16 ani, isi iau 2 timpi sa-si blesteme zilele, pentru 30 km/h in plus viteza maxima in linie dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci ca incepator tre sa inveti, conform ce ai scris tu mai sus, urmatoarele :

 

- liniile drepte. Presupun ca te referi sa mearga blana cu rs-u la 150 km/h sa vada cat de repede se termina linia dreapta sau ce plm? O alta basina de-a creierului tau.

- curbe. Nu vad cum plm MAI BINE si MAI IN SIGURANTA pe o motocicleta de 125cc dar in 2 timpi. Ca ce, are cauciuc pe spate de 150? De unde stii tu care are ciclistica mai buna? Esti cumva vreun pilot profesionist, ai cumva ore intregi in spate pe circuit si cu RS si cu R ? Nu mai scrie dracu toate tampeniile pe forum ca bagi toti incepatorii in ceata, si decat sa-si ia ce e mai fiabil si mai potrivit pentru 16 ani, isi iau 2 timpi sa-si blesteme zilele, pentru 30 km/h in plus viteza maxima in linie dreapta.

Nu e chiar 30 ... e mai mult.

 

Si ai Google ..sa te documentezi ... care are ciclistica mai buna.

 

Succes la cautari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok de la 135 la 170 sunt 35 km/h

 

Esti constient ca daca mergi cu RS-ul cu peste 140 la ora constant la drum lung iti bubuie setul. Asa la R 125, mergi linistit cu 120-125 ca nu se intampla nimic.

 

Si am Google sa citesc ce? Parerile tuturor idiotilor care-si dau cu parerea dupa ce au 3000 km in spate pe 125 ca domne e mai bun RS-ul ca ciclistica?

 

Sustine TU prin 3 argumente solide si LOGICE de ce ciclistica RS-ului este mai buna :) daca tot ai chef de cautat pe google si o vasta experienta pe circuitele de viteza din intreaga lume, pe 125cc.

 

Succes la argumentare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citeste si tu mai bine... am zis peste. Adica merge sa faci de exemplu autostrada soarelui la 40 grade cu 160km/h de exemplu fara sa faca poc? Nu stiu ce sa zic, mai ales daca iti iei un RS obosit second hand, alergat, etc etc

 

Cei de la MCN au pus Aprilia RS 125 deasupra r125-ului la ciclistica, RS-ul merge foarte bine la 40 de grade,isi face racirea mai usor la 160 km\h

Daca iti iei un r125 second nu se poate intampla la fel?

MI se pare ca esti cam fanboy R125....si mie imi plac r125...mi se par mai bune pentru drum lung....dar nu pot spune da este mai buna la ciclistica , cand toti review-eri (care au ani si ani de experienta in spate) spun ca rs-ul este mai bun....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pot sa iti ofer o parere impartiala,deoarece am avut o Honda Nsr 125 (2T)..Ma leg STRICT de acest lucru(2 T)..Daca e sa fim realisti,2T este ca o oaza de fericire,ma refer la senzatia de sub fundulet si la caracteristicile motorului,dar oaza asta trebuie alimentata cu..ghici ce...Bani..nu zic acum ca e mai scump de intretinut..daca ti motocicleta din scurt cu verificari de ulei,consumabile etc..e imposibil sa nu iti mearga brici..dar revenim la alimentarea cu Bani..daca bani nu e,nimic nu e..

 

Am avut ocazia sa fac o tura de vreo 100 km cu un RS 2001 si pot spune ca merge super..era si foarte intretinut..nu se compara performantele cu alte motociclete de 125 Cmc..(poate doar cagiva mito,dar nu ma pronunt)..

 

R125..parerea mea este o motociclte potrivita pt vremurile noastre..caci in fond,motociclismul este o pasiune..daca iti iei motocicleta pentru ca sa zbori cu 160kmph,eu zic sa mai astepti si sa reflectezi...o plimbare in limite de viteza normale e mult mai placuta decat una in forja maxima..mai vezi o "pisi" ceva:))

 

orienteaza-te bine si ai grija ce iti alegi..sa nu sufere buzunarul mai tarziu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R125 este foarte rezistent, inafara de codita arata bestial si l-as alege in locul oricarui RS pana in 2006. Modelele dupa 2006 arata genial si motorizarile trebuie sa fie mai bune decat cele anterioare. Despre fiabilitate in general DA, 4T bate 2T. Dar sa fim seriosi, sa ne uitam putin la scuterele 2T de la aprilia, care au peste 20 000 km cu motorul original. Un RS125, cat ar fi el de obosit, il repari o data si nu mai ai treaba. De consumat, iti consuma toate cat tragi de gaz, si sunt situatii cand un plus de putere iti salveaza viata. Povestea cu bidonasul de ulei dupa tine e valabila la mobra hoinar. 2T-urile din ziua de azi au rezervor separat te ulei, amestecul si-l face automat deci nu ai treaba. Recomand RS 125 cel putin 2007 pentru plusul de putere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde ce vrei sa faci cu motocicleta...daca iesi numai duminica la o plimbare de 20km...e ok...iti poti lua aprilia rs125..faci un full si iti ajunge 2 luni....dar daca vrei sa o folosesti aproape in fiecare zi..si la plimbari mai lungi yamaha r125..consum 3% fata de 6%(asta e cam minim) ajunge si la 10%...cum am mai zis..deca te plimbi doar ocazional..duminica..merita sa bagi triplu benzina...dar sa o folosesti in fiecare zi pentru acei 35km/h sa bagi tripu benzina(care e +6lei) sincer eu zic ca nu merita....si acei 130-135km/h cu care merge yamaha este de ajuns pentru 16 ani...si pentru drumurile din Romania....imi cer scuze daca s-a mai scris..nu am citit tot topicul.

Asfaltu uscat! :transport-040:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

salut,toti spune ca nu se merita RS pt 30-35 kmph in plus dar de demaraj nu ziketi ,consuma mult dar si da rezultate, nu ai nevoie de 160kmph dar demarajul iti trebuie la orice moto



de la o bicicleta de 125 e prea bn asta a fost prima mea moto deki RS rules

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

salut,toti spune ca nu se merita RS pt 30-35 kmph in plus dar de demaraj nu ziketi ,consuma mult dar si da rezultate, nu ai nevoie de 160kmph dar demarajul iti trebuie la orice moto

 

de la o bicicleta de 125 e prea bn asta a fost prima mea moto deki RS rules

Da ... Rs 125 regina 125 urilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...