Sari la conținut

Trecere de la roadster carenat la cruiser


pasatux
 Share

Postări Recomandate

uleiul, placutele si filtrele le poti schimba si tu...sau un pretin mai priceput daca nu-ti place sa te murdaresti pe maini.

 

normal ca HD-urile sunt scumpe daca le pui briz-brizuri tot de la HD care-s de 3 ori mai scumpe ca unele normale, sau daca dai 300 euro pe un schimb de ulei si placute.... nu te obliga nimeni.

nu prea mai exista motocicleta nefiabila in sec nostru (ma refer la producatorii consacrati, nu la chinezarii)....pana si Ducati au rezolvat problemele de fiabilitate... ideea e cum sunt intretinute.

eu personal, decat sa dau 9000 euro pe un VN900 nou, mai bine dau 9500 pe un Porkster 883 nou.

 

De curiozitate, ce a patit ERu dupa 2 sezoane? nu de alta, dar am avut un VN800A din '99 si era tipla cand l-am luat, tipla cand l-am dat (crom, vopsea, al, tot)

 

Pai pentru intretinere , nu ca nu mi-ar place s-o fac singur da cum sunt io perfectionist , vreau sa stiu ca e facuta de cine trebuie cum trebuie. De aia vorbeam de concesiune. M-am mai uitat aseara prin catalogul h.d si acum sunt pe ganduri din nou (pt un sportster iron 883)

Oricum , nu cumpar nimic pana nu incerc cate una din fiecare.

 

Avantaj sportser e ca e pe carburatoare , pe de-o-parte imi place ( face motorul mai caracterial) , pe de alta parte imi e teama ca o sa-i trebuiasca intretinere suplimentara .

Alta parte ce-mi place ca e toata in metal ( e mai viril :D) , nu de alta da am auzit ca VN ar avea plastice destule ce imita metalul/cromul

 

Ce nu-mi place :

 

Rezervor destul de limitat ( poate exista aftermarket mai mare?)

Cat de bine va sade pasagera ? imi pare ca are ampatamentul destul de redus fata de concurente.

 

 

 

Cu er6-ul e poveste mai lunga.

 

Cumparat nou in primavara tocmai pt a avea un motor fara griji.

La 4 mii de km cauciucu de pe spate mancat de parca facusem burn cu el . ( avand in vedere ca nu depasesc 5 mii ture) n-am tras de el

Dupa anumite forumuri cica e "normal " cu primul set de pneuri .

 

Dupa ce l-am schimbat ( aceeasi marca acelasi model ), acum pneul are 8 mii facuti si abia e uzat 3 sferturi. Deci ce sa inteleg?

 

 

Apoi in vara am venit in romania cu prietena bagaje , bref motoru incarcat ochi. Vreme buna pana cand , la retur prin slovenia se voaleaza pinionu de la iesire din cutie ,400 km mai tarziu lantu era praf de parca trecuse un bulodozer peste el .( mai ramane 1500 pana acasa) . Am ajuns acasa foarte greu si cu spaima ca se blocheaza roata dracu si ne ducem de-a dura prin alpi. ( la ora asta kit-ul lant avea abia 10 mii km cu intretinere ca la carte cu spalare si grasime zilnica)

 

Acasa ajuns am cerut socoteala la concesionar ( ca vroiam sa fac garantia sa mearga) , si cu un ranjet pe buze mi-a zis ca e "Normal" sa se futa kit-ul lant la 10 mii km.

 

Sa inteleg ca baga materiale varza sa poata scade pretul la cumparare?

 

Dupa forumuri cica placutele de frana trebuie supravegheate din aceleasi motive.

 

Ah si cateva detalii , vopsea luata la nivelul ghetelor , mansoane de cauciuc deja uzate , da astea nu sunt asa importante deoarece nu pun in pericol nimic.

 

 

 

 

 

Ah si inca ceva , Sportserul e mai ieftin cu 200 euroi decat vn ( in catalogul de aici)

Editat de pasatux
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 68
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca iei Iron sa faci si tu o poza cand vei fi calare pe motor, impreuna cu pasagera si bagaje. Eu personal nu-mi pot imagina cum veti incapea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-2855-0-42390400-1347703814_thumb.jpgera sa uit .. Royal star venture (mi se pare ca e cel mai recent fabricat) .. echipat gata de touring .. nu trebuie sa te agiti ce cutii sa-ti cumperi, cum sa le adaptezi, etc

daca tot esti gandit pe VN .. hai sa-ti mai zic

curea .. usor de intretinut .. la tine in franta service-uri pt reglat sunt gramada .. nu ca la romanica .. te duce o curea mult si bine

o sa-ti placa pe curbele de acolo daca mergi singur mai ales, ii plac la nebunie

e usoara si manevrabila, calitatea e f buna, a sotiei are 30.000 km si e la fel ca in prima zi, nu sa stricat nimic in timpu asta

consuma 4.2 l/100 la mers lejer 90-100 cu depasiri 100-130 .. daca pui bagaje si al doilea om .. 4-5, maxim 5

pe clasic poti pune genti de piele .. pe custom nu mai merge estetica .. dar sunt ieftine din plastic

un rezervor iti merge 350 km lejer

iti atasez o poza sa vezi cum arata echipata gata de drum .. la topcase va trebui sa ii fac un alt luggage rack pt ca arata aiurea actualul

in varianta stoc zici ca e scuter, nu face galagie deloc, dar trage misto

poti sa ii adaptezi si parbriz si partea frontala ca la venture .. plm

daca ar fi dupa mine mi-as lua venture pt all inclusive

 

P.S singurul HD care mi l-as lua dpdvd al tehnici, fiabilitatii, etc ar fi Vrod-ul .. restu e un fel de Dnepr american .. repari mult si des

mai Smeagol nu stiu cum sta treaba cu dniprele, dar crossbones-ul meu are deja peste 45.000 si nu avui o problema cu el. Te anunt cand trec de 50.000, adeca cam in doua saptamani, daca face vreo buba ;)

Editat de foxdesert
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce e er6-le asta?japoneza cumva?si nu e fiabila?nu merge 100.000 fara RK?hmmmm,ciudat...

 

ia uita-te la specs,sa vezi ca sporty e mai lung decit ER6...so,dupa cum vezi,unii se baga in seama aiurea...

 

http://www.motorcyclespecs.info/2011/10/kawasaki-er-6n-2012/

http://www.bikez.com/motorcycles/harley-davidson_xl1200r_sportster_roadster_2007.php

http://www.bikez.com/motorcycles/harley-davidson_xl883r_sportster_r_2007.php

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

smeagol ..de ce vorbesti tu oare ? te dai cu customul tau in jurul casei ,si spui ca nu ai probleme ....ai facut 5 mii anu asta cu el?lasa sa vorbeasca si sa dea sfaturi oameni cu km/an mai multi,si nu cred ca baiatul e interesat de customuri,el vrea sa se plimbe nu sa expuna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hm, urmaresc topicul pentru ca este o idee cu care si eu cochetez, si anume trecerea (mereu amanata) la un cruiser mediu-mare.

Ar fi ok sa vorbeasca aici experienta de rider, si nu orgoliile legate de marca. Deja toata lumea stie ca Hasde e cel mai tare. Si cu 'Onda!

 

Pentru initiator, posteaza aici daca te hotarasti in directia cruiser, si primele impresii dupa achizitie. Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

smeagol ..de ce vorbesti tu oare ? te dai cu customul tau in jurul casei ,si spui ca nu ai probleme ....ai facut 5 mii anu asta cu el?lasa sa vorbeasca si sa dea sfaturi oameni cu km/an mai multi,si nu cred ca baiatul e interesat de customuri,el vrea sa se plimbe nu sa expuna

 

frate ce se oftica posesori de HD pe aici .. adevaru doare, nu-i asa ?

ia cautati putin pe forum topicu cu omu care si-a luat 883 nou si a zis ca daca vrei sa mearga decent trebuie sa schimbi amortizoare, ca vibreaza in draci, ca trebuie sa ii schimbi toba, filtru, etc ca e lenes .. si mai vorbim dupa aia

 

cat despre tine dequiallo .. cand o sa ajungi la km mei mai vorbim .. putem face un test chiar sezonu viitor cu poza la bord la inceput si sf de sezon .. (te referi la mobra mea verde cumva ? cu aia ies doar pe Magheru seara sa fac senzatie, pt plimbari serioase am alt motor)

 

in rest .. despre fiabilitatea HD .. pot sa umplu topicuri intregi cu exemple de pe net

uite aici o lista recenta cu probleme Harley .. lista frumoasa cu modele si problema aparuta :

 

http://www.allaboutbikes.com/feature-articles/motorcycle-maintenance/6966-common-problems-with-harley-davidson-motorcycles-part-1

http://www.allaboutbikes.com/feature-articles/motorcycle-maintenance/6968-common-problems-with-harley-davidson-motorcycles-part-2

 

http://www.jamesrussellpublishing.biz/beforeyoubuyharley.html

 

chiar si noile CVO : http://www.v-twinforum.com/forums/evolution-engine-technical-discussion/121849-evo-case-issues-what-look.html

 

mai sunt .. dar mie lene

 

P.S Eu am raspuns concret cu detalii si exemple spre diferenta de dequiallo, foxdesert, thefatbob, etc .. care au postat doar sa isi apere orgoliu ranit .. e concurs de cine are mai mult posturi la ei

 

fapte nu vorbe : http://www.motorcycle-usa.com/10/6068/Motorcycle-Article/2010-Middleweight-Cruiser-Shootout-Conclusion.aspx

Editat de Smeagol
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate ce se oftica posesori de HD pe aici .. adevaru doare, nu-i asa ?

ia cautati putin pe forum topicu cu omu care si-a luat 883 nou si a zis ca daca vrei sa mearga decent trebuie sa schimbi amortizoare, ca vibreaza in draci, ca trebuie sa ii schimbi toba, filtru, etc ca e lenes .. si mai vorbim dupa aia

 

cat despre tine dequiallo .. cand o sa ajungi la km mei mai vorbim .. putem face un test chiar sezonu viitor cu poza la bord la inceput si sf de sezon .. (te referi la mobra mea verde cumva ? cu aia ies doar pe Magheru seara sa fac senzatie, pt plimbari serioase am alt motor)

 

in rest .. despre fiabilitatea HD .. pot sa umplu topicuri intregi cu exemple de pe net

uite aici o lista recenta cu probleme Harley .. lista frumoasa cu modele si problema aparuta :

 

http://www.allaboutbikes.com/feature-articles/motorcycle-maintenance/6966-common-problems-with-harley-davidson-motorcycles-part-1

http://www.allaboutbikes.com/feature-articles/motorcycle-maintenance/6968-common-problems-with-harley-davidson-motorcycles-part-2

 

http://www.jamesrussellpublishing.biz/beforeyoubuyharley.html

 

chiar si noile CVO : http://www.v-twinforum.com/forums/evolution-engine-technical-discussion/121849-evo-case-issues-what-look.html

 

mai sunt .. dar mie lene

 

P.S Eu am raspuns concret cu detalii si exemple spre diferenta de dequiallo, foxdesert, thefatbob, etc .. care au postat doar sa isi apere orgoliu ranit .. e concurs de cine are mai mult posturi la ei

 

fapte nu vorbe : http://www.motorcycle-usa.com/10/6068/Motorcycle-Article/2010-Middleweight-Cruiser-Shootout-Conclusion.aspx

 

 

amice,"fapte nu vorbe" inseamna sa fii posesor de HD si sa ai ce spune....exemple de pe net,putem da toti.

nenea ala care a trecut de la vitezana la sporkster,e un fel de Zoran si el...trece de la sport-tech la oldschool si are aceleasi pretentii...

vezi ca esti pe teren alunecos si tu....ai mai gafat odata acu citiva ani,nu am uitat!

 

concluzie,da,HD e ok.

daca vrea o copie mai "buna" decit HD dar care nu e mai ieftina semnificativ ,sa-si ia japoneza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor !

 

Salut tuturor ! Pentru sezonul viitor m-am hotarat sa schimb motorul. Actual un er6-f as vrea sa trec pe un cruiser sau chopper ( deoarece am ajuns la concluzia ca plasticele nu-mi plac ). Am 24 ani ,1.83 si 85 kg si merg mereu cu prietena (1.75/63kg) , deci as vrea sa fie confortabil sa putem face 500 km/zi ( caci anul viitor vacanta).

 

Pentru moment, m-am oprit la clasa "mica" (900-1300cc) a cruiserelor din pricina consumului si a autonomiei ( de benzina si cauciucuri).Vreau un model nou sau cel putin recent (>2010).Am in vedere un VN900 , un midnight star de 900 sau 1300 , intruder 800 , si eventual shadow 750. Pentru gusturile mele , toate arata bestial dar am un ochi pentru VN si pentru midnight de 1300. Si acum sa revin la intrebare , stiu ca puterea nu e neaparat importanta , dar totusi , pot depasi in siguranta un camion sau o masina ce merge cu 90/100 la ora? (avand in vedere ca eu cu prietena cu motorul si bagaje= juma de tona? Nu stiu daca e relevant , dar am un stil de condus foarte calm si fluid (cu actuala nu stiu de cate ori am depasit 5.000 rpm). In afara de look , astfel de motociclete, procura senzatii? (nu aruncati cu pietre ca nu am avut ocazia sa incerc) .

 

Am vorbit deja cu concesiuni de pe la mine de pe aici , da treaba e ca ei iti spun mereu ce vrei sa auzi , si in plus , probabil ei nu au mers niciodata cu asa ceva. O parere de la cunscatori mi-ar prinde bine.

 

Va multumesc

 

Fenomenali romanii astia. Ce intreaba omul si ce i se raspunde... unii au inceput sa viseze ce si-ar lua ei pe banii altuia, altii au inceput vesnica polemica HD vs japoneze. Halal ajutor.

 

Dupa parerea mea, as clasa modelele enumerate in urmatoarea ordine:

 

1 - Yamaha Midhnight Star 1300 - minus: are un pret mai mare decat bugetul; plusuri: motocicleta mare, loc suficient pentru bagaje si pasager; motor puternic; finisaje si design ok; mentenanta zero (exceptand consumabile); transmisie pe curea (e cea mai buna, dar costa mai mult schimbarea curelei la t'spe kilometri decat schimbatul uleiului de cardan); fiabilitate mare

2 - Suzuki Intruder 800 - minusuri: saua pilot nu e confortabila la drum lung; finisaje mai putin calitative decat Yamaha; plusuri: pret foarte bun pentru ce ofera; motocicleta mare si incapatoare; fiabilitate mare, mentenanta zero; transmisie cardan (teoretic se mai pierde din puterea transmisa la roata, dar compenseaza cu lipsa de batai de cap)

3 - Honda Shadow 750 - minusuri: motorul cel mai mic dintre cele enumerate; pret un pic mai mare decat ce ofera (ca deh, Honda e Honda si platsti si firma); plusuri: motocicleta mare, fiabilitate excelenta, mentenanta zero; cardan; la capitolul design pe mine nu prea ma atrage, dar asta e o parere personala asa ca nu il pun drept minus

4 - Kawasaki Vulcan 900 - minusuri: exista semne de intrebare cu fiabilitatea motocicletelor Kawasaki (s-ar putea sa mearga excelent, s-ar putea sa aiba si probleme); finisaje de mai slaba calitate (comparativ cu modelele de mai sus, dar nu in absolut); plusuri: motocicleta destul de mare (parca e mai mica decat cele 3 de mai sus, dar suficient cat sa incapa tot ce vrei pe ea); valoare buna pentru bani (daca ai norocul sa prinzi una fiabila)

5 - Yamaha Midnight Star 900 - nu are minusuri, dar daca poti sa iei Midnight Star-ul de 1300 nu mai are rost sa te uiti la cel de 900.

6 - Harley-Davidson Sportster 883 - minusuri: motocicleta foarte mica, inadecvata pentru calatorii lungi; design oribilicios (singurul Harley care nu imi place cum arata) - daca te uiti la ea in poze pare ok, dar cand o vezi in realitate nu iti inspira nimic (exact cum e si Yamaha Virago - in poze misto, in realitate bicicleta). Legat de design, asta e parerea mea personala nu am pretentia sa aiba toti aceleasi gusturi ca si mine; plusuri: imaginea HD (si priviri admirative de la cei care pretuiesc etichetele mai mult decat marfa); finisaje de exceptie (daca sunt cu adevarat buni la ceva cei de la HD, atunci la detalii sunt foarte buni); fiabilitate ok (e adevarat ca legenda HD include si faptul ca mai mult se strica decat merge, dar asta a fost adevarat pentru modelele din anii '70. Astazi HD sunt la fel de fiabile ca orice japoneza).

 

In plus, fata de cele de mai sus, mai fac o consideratie generala:

Pentru mers linistit cu 130km/h oricare din motoarele de mai sus face fata, indiferent cat sunt de incarcate. Totusi, la viteza asta sunt un pic fortate si foarte aproape de limita. Un motor mai mare ofera o rezerva de putere (necesara poate o data la cativa ani, dar atunci cand ai nevoie o ai) si un cruising mult mai linistit, ideal pentru regim de autostrada. Din acest motiv eu as recomanda un motor mai mare (minim 1100).

 

Daca iti intra in vedere si o motocicleta SH, atunci ti-as recomanda sa arunci o privire si la Yamaha RoadStar / WildStar 1700. Se gaseste pe la 6-8000 euro (in functie de stare si accesorizari). Este modelul cu care Yamaha a cucerit piata din US (pana atunci americanii nu aveau ochi decat pentru HD, dar RoadStar-ul le-a intrat la inima pentru ca e exact cruiserul clasic la care viseaza ei).

Acum nah, la SH sunt mai multe variante - de exemplu Honda VTX 1300/1800 sau chiar Harley (pana in 10.000 euro se gasete un RoadKing super misto)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

amice,"fapte nu vorbe" inseamna sa fii posesor de HD si sa ai ce spune....exemple de pe net,putem da toti.

nenea ala care a trecut de la vitezana la sporkster,e un fel de Zoran si el...trece de la sport-tech la oldschool si are aceleasi pretentii...

vezi ca esti pe teren alunecos si tu....ai mai gafat odata acu citiva ani,nu am uitat!

 

concluzie,da,HD e ok.

daca vrea o copie mai "buna" decit HD dar care nu e mai ieftina semnificativ ,sa-si ia japoneza.

 

inseamna sa dai sfaturi si sa contribui constructiv la topic .. n-are importanta ca ai HD sau nu .. e o vorba mai veche pe care tu se pare ca n-o stii .. "mai bine inveti din greseala altuia decat din a ta" .. in traducere libera .. daca eu am un prieten care are HD si are probleme sau citesc undeva despre asta, se cheama ca am experienta si o impartasesc cu cine cred de cuvinta

eu spre diferenta de tine am contribuit .. tu n-ai facut decat sa zici ca se baga lumea aiurea in seama

ai HD .. de ce nu impartasesti din imensa ta experienta pe motorul tau .. explica-i omului de ce merita sa isi ia HD, fi impartial si sincer, prezinta avantaje si defecte .. sau daca nu .. lasa-ne sa discutam noi

ce conteaza de la ce a trecut omu .. putea sa fie si dacia 1310 .. a spus ce probleme are, ce nu-i convine, etc

tie nu ti se pare normal ca pe orice motor te-ai urca sa ai un minim de confort sau performante ? aici nu e vb de oldschool .. e un 883 ultimu model nou .. caruia i se face reclama si este comparat cu alte motociclete de top din gama lui .. nu a zis nimeni ca e harb, deci nu trebuie sa ai pretentii

 

am gafat, o sa mai gafez .. asta e .. toti gresim .. inclusiv tu .. care e faza ?

demonstreaza-mi contrariu si ai tot respectu ..

pana acu ce am zis e adevarat si sustinut de exemple, cazuri reale .. nu e doar in imaginatia mea

deocamdata eu am avut si am niste motoare pe care am lucrat si la care am contribuit .. de care vezi doar la tv .. cat despre "munca" ta, multe n-am auzit .. daca tot discutam hai sa discutam .. prezinta-ne ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inseamna sa dai sfaturi si sa contribui constructiv la topic .. n-are importanta ca ai HD sau nu .. e o vorba mai veche pe care tu se pare ca n-o stii .. "mai bine inveti din greseala altuia decat din a ta" .. in traducere libera .. daca eu am un prieten care are HD si are probleme sau citesc undeva despre asta, se cheama ca am experienta si o impartasesc cu cine cred de cuvinta

eu spre diferenta de tine am contribuit .. tu n-ai facut decat sa zici ca se baga lumea aiurea in seama

ai HD .. de ce nu impartasesti din imensa ta experienta pe motorul tau .. explica-i omului de ce merita sa isi ia HD, fi impartial si sincer, prezinta avantaje si defecte .. sau daca nu .. lasa-ne sa discutam noi

ce conteaza de la ce a trecut omu .. putea sa fie si dacia 1310 .. a spus ce probleme are, ce nu-i convine, etc

tie nu ti se pare normal ca pe orice motor te-ai urca sa ai un minim de confort sau performante ? aici nu e vb de oldschool .. e un 883 ultimu model nou .. caruia i se face reclama si este comparat cu alte motociclete de top din gama lui .. nu a zis nimeni ca e harb, deci nu trebuie sa ai pretentii

 

am gafat, o sa mai gafez .. asta e .. toti gresim .. inclusiv tu .. care e faza ?

demonstreaza-mi contrariu si ai tot respectu ..

pana acu ce am zis e adevarat si sustinut de exemple, cazuri reale .. nu e doar in imaginatia mea

deocamdata eu am avut si am niste motoare pe care am lucrat si la care am contribuit .. de care vezi doar la tv .. cat despre "munca" ta, multe n-am auzit .. daca tot discutam hai sa discutam .. prezinta-ne ..

smeagol. orgoliu ranit nu am. am spus doar ca modelul pe care il am eu nu are probleme tehnice desi am facut cu el 20.000 si ceva de kilometri anul asta. dar ii recunosc si hibele care tin de tipul sau de motor: cele mai proaste suspensii spate posibile pe un crusier, si am tot incercat multe modele. cutie de viteze galagioasa si care te chinuieste sa-i gasesti neutralul la semafor pana te inveti cu ea ce si cum. Far chior, dar usor de rezolvat cu un alt bec. in rest, intra in viraje in draci chiar daca este extrem de joasa (imi place teribil sa aud scaritele alea scrasnind), tine trasa cum nu o tine nici un cruiser cu furca normala, are cuplu super (recunosc, cu cateva modificari :P ), iar consumul afara e nesimtit de mic la 140-150. de cand o am nu am schimbat decat uleiurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa gabaritul tau, nu ti-as recomanda cruiser sub 1000 cmc si spun asta din proprie experienta (1,83, 80kg, am avut VN800).

La HD nu te pot sfatui, proprietarii stiu mai bine.

La japoneze, daca vrei motor nou, poate incerci si Suzuki Intruder C1500 (cred VL 1500 de care s-a vorbit mai sus nu se mai produc).

Uita de Honda, la +1000 cmc nu mai au nimic in afara de lesinaturile derivate din Fury.

Midnight-ul are racire pe aer, vorbeste cu un proprietar daca il arde vara in oras.

La Kawasaki, mai degraba cauta VN1500 sau VN1600.

 

In ce priveste depasirile la 90-100 km/h, la mai toate cruiserele +1000 cmc cam pe acolo se schimba in viteza a 5-a. Si cum cruiserele V2 au cuplul maxim la ture joase (2500-3500 rpm), exact in zona asta poti face cele mai rapide depasiri. La viteze mai mari, ia ceva mai mult timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

smeagol. orgoliu ranit nu am. am spus doar ca modelul pe care il am eu nu are probleme tehnice desi am facut cu el 20.000 si ceva de kilometri anul asta. dar ii recunosc si hibele care tin de tipul sau de motor: cele mai proaste suspensii spate posibile pe un crusier, si am tot incercat multe modele. cutie de viteze galagioasa si care te chinuieste sa-i gasesti neutralul la semafor pana te inveti cu ea ce si cum. Far chior, dar usor de rezolvat cu un alt bec. in rest, intra in viraje in draci chiar daca este extrem de joasa (imi place teribil sa aud scaritele alea scrasnind), tine trasa cum nu o tine nici un cruiser cu furca normala, are cuplu super (recunosc, cu cateva modificari :P ), iar consumul afara e nesimtit de mic la 140-150. de cand o am nu am schimbat decat uleiurile.

 

beton .. deja recunosc omu cu care stateam in fata la iron de povesti cu berea in mana despre bobberu VN .. total alta faza ..

 

plm .. de mine omu sa isi ia trotineta .. nu ma intereseaza

am considerat ca pot sa-i dau un sfat .. am facut-o .. restu e can can

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

beton .. deja recunosc omu cu care stateam in fata la iron de povesti cu berea in mana despre bobberu VN .. total alta faza ..

 

plm .. de mine omu sa isi ia trotineta .. nu ma intereseaza

am considerat ca pot sa-i dau un sfat .. am facut-o .. restu e can can

corect smeagol :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa gabaritul tau, nu ti-as recomanda cruiser sub 1000 cmc si spun asta din proprie experienta (1,83, 80kg, am avut VN800).

La HD nu te pot sfatui, proprietarii stiu mai bine.

La japoneze, daca vrei motor nou, poate incerci si Suzuki Intruder C1500 (cred VL 1500 de care s-a vorbit mai sus nu se mai produc).

Uita de Honda, la +1000 cmc nu mai au nimic in afara de lesinaturile derivate din Fury.

Midnight-ul are racire pe aer, vorbeste cu un proprietar daca il arde vara in oras.

La Kawasaki, mai degraba cauta VN1500 sau VN1600.

 

In ce priveste depasirile la 90-100 km/h, la mai toate cruiserele +1000 cmc cam pe acolo se schimba in viteza a 5-a. Si cum cruiserele V2 au cuplul maxim la ture joase (2500-3500 rpm), exact in zona asta poti face cele mai rapide depasiri. La viteze mai mari, ia ceva mai mult timp.

 

nush daca am inteles bine dar cred ca vrea nou prin dealership .. deci se exclud SH-urile .. si mai cred ca e limita de vreo 10.000 .. deci se cam exclud si motoarele mari

anyway .. daca totusi intereseaza idea :

am roadstar 1600 .. nu e insuportabil, motoru e solid, facut sa reziste .. bagi 20w-50 si n-ai treaba .. dar nu cred ca in franta stai la semafor la fel .. plus ca omu a zis ca vrea sa se plimbe

motoru e recunoscut ca cel mai customizabil si cu cele mai multe aftermarket-uri produse .. n-ai cum sa dai gres

am si stratolineru 1900 cu aceeasi racire pe aer .. la fel .. pot sa trag si rulota dupa mine .. merge de rupe .. posibil sa prinzi modele 2006 cu probleme la cutie (viteza 3 recall) .. in rest e beton (uite aici recunosc .. de cativa anii incoa electra face legea pe clasa mare .. plm .. nu mie ciuda, asta e)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa gabaritul tau, nu ti-as recomanda cruiser sub 1000 cmc si spun asta din proprie experienta (1,83, 80kg, am avut VN800).

La HD nu te pot sfatui, proprietarii stiu mai bine.

La japoneze, daca vrei motor nou, poate incerci si Suzuki Intruder C1500 (cred VL 1500 de care s-a vorbit mai sus nu se mai produc).

Uita de Honda, la +1000 cmc nu mai au nimic in afara de lesinaturile derivate din Fury.

Midnight-ul are racire pe aer, vorbeste cu un proprietar daca il arde vara in oras.

La Kawasaki, mai degraba cauta VN1500 sau VN1600.

 

In ce priveste depasirile la 90-100 km/h, la mai toate cruiserele +1000 cmc cam pe acolo se schimba in viteza a 5-a. Si cum cruiserele V2 au cuplul maxim la ture joase (2500-3500 rpm), exact in zona asta poti face cele mai rapide depasiri. La viteze mai mari, ia ceva mai mult timp.

 

Midnight Star 900 - racire pe aer, Midnight Star 1300 - racire lichid.

Metoda de racire nu as pune-o nici ca plus nici ca minus. Pentru drum lung racirea pe aer s-ar putea sa fie chiar mai buna - nu e radiatorul in fata si trece aerul direct pe cilindri. In plus e o bataie de cap in minus (riscul sa se sparga radiatorul de la vre-o piatra luata pe drum). Pentru mers in oras, clar e mai misto sa ai racire pe lichid, dar nah si lichidul ala tot de la miscare se raceste; daca stai pe loc iti prajeste fundul si motorul racit cu aer si cel cu lichid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu unu deja am ochit ce vreau urmatoru motor ..

2013 star 1300 deluxe .. batwing, parbriz, genti, greutate redusa, motor suficient pt drumurile de europa .. adica au adaptat stratoliner deluxe pt cerintele noastre .. greutate redusa, functionalitate maxima, handling adaptat drumurilor noastra

pacat ca e la aceelasi pret cu fratele mai mare de 1900 .. asta miscare de marketing n-o inteleg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu unu deja am ochit ce vreau urmatoru motor ..

2013 star 1300 deluxe .. batwing, parbriz, genti, greutate redusa, motor suficient pt drumurile de europa .. adica au adaptat stratoliner deluxe pt cerintele noastre .. greutate redusa, functionalitate maxima, handling adaptat drumurilor noastra

pacat ca e la aceelasi pret cu fratele mai mare de 1900 .. asta miscare de marketing n-o inteleg

 

Cumva asta e motorul tau?

post-23583-0-42530800-1347876712_thumb.jpg

 

Superb

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Midnight Star 900 - racire pe aer, Midnight Star 1300 - racire lichid.

Metoda de racire nu as pune-o nici ca plus nici ca minus. Pentru drum lung racirea pe aer s-ar putea sa fie chiar mai buna - nu e radiatorul in fata si trece aerul direct pe cilindri. In plus e o bataie de cap in minus (riscul sa se sparga radiatorul de la vre-o piatra luata pe drum). Pentru mers in oras, clar e mai misto sa ai racire pe lichid, dar nah si lichidul ala tot de la miscare se raceste; daca stai pe loc iti prajeste fundul si motorul racit cu aer si cel cu lichid.

 

Hello,

 

Am Raider-ul de 1900, care are motorul de la Stratoliner/Roadliner, doar ca fara radiatorul de ulei, Singurele momente cand simt caldura puternica, care vine de la tobe/motor, sunt cand stau la semafor in oras si sunt 35 grade afara.

Inainte de Raider, am mers 10 ani cu un VN800A, racire cu lichid.

 

In concluzie, la drum intins nu simt nici o diferenta, doar in oras, cand este foarte cald afara si stai la semafor, simt ca motorul este foarte cald.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi smeagol diferenta? eu am un custom,cu care fac kilometrii ,cred ca mai multi decat faci tu cu ala carentat ...si da,e harley .si am suspensie semi rigida,si am unghiul la furca cu 6 grade,si am 240 pe spate,si nu ma deranjeaza sa fac km

cat despre concurs,nu te pot ajuta,nu am absolut nici un ceas pe motor,nici un indicator.dar e lume(dintre amicii tai) care iti pot confirma ca fac destui km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fenomenali romanii astia. Ce intreaba omul si ce i se raspunde... unii au inceput sa viseze ce si-ar lua ei pe banii altuia, altii au inceput vesnica polemica HD vs japoneze. Halal ajutor.

 

Dupa parerea mea, as clasa modelele enumerate in urmatoarea ordine:

 

1 - Yamaha Midhnight Star 1300 - minus: are un pret mai mare decat bugetul; plusuri: motocicleta mare, loc suficient pentru bagaje si pasager; motor puternic; finisaje si design ok; mentenanta zero (exceptand consumabile); transmisie pe curea (e cea mai buna, dar costa mai mult schimbarea curelei la t'spe kilometri decat schimbatul uleiului de cardan); fiabilitate mare

2 - Suzuki Intruder 800 - minusuri: saua pilot nu e confortabila la drum lung; finisaje mai putin calitative decat Yamaha; plusuri: pret foarte bun pentru ce ofera; motocicleta mare si incapatoare; fiabilitate mare, mentenanta zero; transmisie cardan (teoretic se mai pierde din puterea transmisa la roata, dar compenseaza cu lipsa de batai de cap)

3 - Honda Shadow 750 - minusuri: motorul cel mai mic dintre cele enumerate; pret un pic mai mare decat ce ofera (ca deh, Honda e Honda si platsti si firma); plusuri: motocicleta mare, fiabilitate excelenta, mentenanta zero; cardan; la capitolul design pe mine nu prea ma atrage, dar asta e o parere personala asa ca nu il pun drept minus

4 - Kawasaki Vulcan 900 - minusuri: exista semne de intrebare cu fiabilitatea motocicletelor Kawasaki (s-ar putea sa mearga excelent, s-ar putea sa aiba si probleme); finisaje de mai slaba calitate (comparativ cu modelele de mai sus, dar nu in absolut); plusuri: motocicleta destul de mare (parca e mai mica decat cele 3 de mai sus, dar suficient cat sa incapa tot ce vrei pe ea); valoare buna pentru bani (daca ai norocul sa prinzi una fiabila)

5 - Yamaha Midnight Star 900 - nu are minusuri, dar daca poti sa iei Midnight Star-ul de 1300 nu mai are rost sa te uiti la cel de 900.

6 - Harley-Davidson Sportster 883 - minusuri: motocicleta foarte mica, inadecvata pentru calatorii lungi; design oribilicios (singurul Harley care nu imi place cum arata) - daca te uiti la ea in poze pare ok, dar cand o vezi in realitate nu iti inspira nimic (exact cum e si Yamaha Virago - in poze misto, in realitate bicicleta). Legat de design, asta e parerea mea personala nu am pretentia sa aiba toti aceleasi gusturi ca si mine; plusuri: imaginea HD (si priviri admirative de la cei care pretuiesc etichetele mai mult decat marfa); finisaje de exceptie (daca sunt cu adevarat buni la ceva cei de la HD, atunci la detalii sunt foarte buni); fiabilitate ok (e adevarat ca legenda HD include si faptul ca mai mult se strica decat merge, dar asta a fost adevarat pentru modelele din anii '70. Astazi HD sunt la fel de fiabile ca orice japoneza).

 

In plus, fata de cele de mai sus, mai fac o consideratie generala:

Pentru mers linistit cu 130km/h oricare din motoarele de mai sus face fata, indiferent cat sunt de incarcate. Totusi, la viteza asta sunt un pic fortate si foarte aproape de limita. Un motor mai mare ofera o rezerva de putere (necesara poate o data la cativa ani, dar atunci cand ai nevoie o ai) si un cruising mult mai linistit, ideal pentru regim de autostrada. Din acest motiv eu as recomanda un motor mai mare (minim 1100).

 

Daca iti intra in vedere si o motocicleta SH, atunci ti-as recomanda sa arunci o privire si la Yamaha RoadStar / WildStar 1700. Se gaseste pe la 6-8000 euro (in functie de stare si accesorizari). Este modelul cu care Yamaha a cucerit piata din US (pana atunci americanii nu aveau ochi decat pentru HD, dar RoadStar-ul le-a intrat la inima pentru ca e exact cruiserul clasic la care viseaza ei).

Acum nah, la SH sunt mai multe variante - de exemplu Honda VTX 1300/1800 sau chiar Harley (pana in 10.000 euro se gasete un RoadKing super misto)

 

 

Interessant ce spui , am acelasi clasament, totusi un plus pentru 883 e finitia si detaliile de gust. In rest nu stiu dar voi incerca , si ne vom da verdictul si eu si prietena . Intr-adevar japonezele par mai masive si totodata mai confortabile ( cu atat mai valabil pentru yam de 1300) .

 

 

In ce priveste depasirile la 90-100 km/h, la mai toate cruiserele +1000 cmc cam pe acolo se schimba in viteza a 5-a. Si cum cruiserele V2 au cuplul maxim la ture joase (2500-3500 rpm), exact in zona asta poti face cele mai rapide depasiri. La viteze mai mari, ia ceva mai mult timp.

 

 

Multumesc pentru info , fraza asta chiar ma linisteste .

 

 

VN-urile mai mari nu prea indraznesc deoarece ma gandesc la penuri si benzina (si aici intervine si autonomia)

 

 

 

@Smeagol: Da as vrea nou sau cel putin dupa 2010 si daca midnight-ul ma convinge dupa drive test mai pot pune vreo mie doua daca e nevoie . (sa nu mai zic ca am gasit un midnigght de 1300 la 9999 euroi (in promo la un dealer proaspat infiintat)

 

@Dstar , pentru pietre nu stiu care e probabilitatea sa- spargi un radiator avand in vedere cat de mare e aripa fata , gandesc ca chiar tre sa n-ai noroc

 

@dequiallo : poti pune mai multe detalii? model , an , cm3 ? orice sugestie e binevenita .

 

 

Va multumesc inca odata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

softail,2004,carburatie. nu e sugestie,nu se incadreaza in banii care vrei sa i investesti,iar customurile nu sunt facute pt drumuri lungi cu pasager

 

iar la consum ..nu am idee cum de unii scot cu motoarele lor de 1450 , consum de 5% ..ca eu cam greu scad sub 6% ..(sa fie injectia atat de utila?)

poza

 

sau roata spate?sau faptu ca de cand am pus amortizor pt voblatii ma duc mult mai tare ca inainte ...dracu stie

post-67966-0-47452900-1347913626_thumb.jpg

post-67966-0-72419400-1347913716_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...