Jump to content

Ce sa imi cumpar ?

ILoveScooter
 Share

Recommended Posts

salut . o sa fac 16 ani in putin timp si vreau sa imi achizitionez un scuter , motor . am un buget de 1000-1200 de euro . de atestat m-am interesat si costa 300 de lei . problema este ca nu prea stiu ce sa imi iau scuter , enduro sau ceva gen yamaha virago . care credeti ca sunt mai bune pentru incepatori ( exclus varianta nici una ) . se merita sa aduci motoreta din alta tara ? in cazul unui scuter prefer ceva de 125cc pentru ca sunt mult mai maricele fata de cele de 49cc + ca au un zgomot facut de motor mai frumos . Astept pareri . Multumesc .

Nou venit pe forum!

Add as Friend

PM this member

Group: Membru

Moto: -

Numar: -

Time Online: 20m 47s

Ai voie doar 50cc,propun să-ți iei un simulator dacă te interesează zgomotul...

am pus numele acesta pentru ca nu aveam nici cea mai mica idee ce alt nume sa imi pun . cand am fost sa ma interesez de atestat a zis ca pot sa conduc scutere pana in 125cc inclusiv 125cc cu o putere de 11kw . M-am uitat la Yamaha Virago si are motor de 125cc si chiar 11kw . deci ? nu se poate conduce de 125cc decat de 49 ?

pai nu prea inteleg, de ce sa-ti cumperi acum, daca tot de la anul nu mai ai voie sa-l conduci? A1 se poate obtine de la 18 ani incepand cu ianuarie...si sincer o yamaha virago nu am vazut "inmatriculata" pe primarie pana acum....

eu am inteles ca sta altcumva treaba cu permisul .pana acuma pentru scuterele sub 50cc trebuia decat ore de legislatie nimica mai mult adica categoria AM . in schimb din 2013 chiar daca ai AM facut trebuie sa dai de A1 ca sa faci si ore de poligon . in plus in majoritatea tarilor exista posibilitatea de a conduce de la 16 iar in romania de ce nu ?

citat, la fel cu ti-a zis si predecesorul meu:

De la data de 19 ianuarie 2013, vârsta minimă pentru obținerea permisului de conducere este de:

* 16 ani împliniți pentru categoriile AM, A1 Âşi B1;

* 18 ani împliniți pentru categoriile A2, B, BE, C1, C1E Âşi Tr;

* 20 ani împliniți Âşi o experiență de cel puțin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria de permis A2, sau cel puțin 24 de ani, pentru motocicletele din categoria A;

* 21 de ani pentru categoriile C, CE, D1 Âşi D1E, precum Âşi pentru triciclurile cu motor cu puterea de peste 15kW;

* 24 de ani pentru categoriile D, DE, Tb și Tv.

De la data de 19 ianuarie 2013, permisul de conducere se eliberează pentru una sau mai multe dintre următoarele categorii de vehicule:

CATEGORIA AM

Mopede.

CATEGORIA A1

Motociclete cu cilindree maximă de 125 cm3, cu puterea maximă de 11 kW Âşi cu un raport putere/greutate de cel mult 0,1 kW/kg. Tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW.

CATEGORIA A2

Motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăÂşeÂşte 0,2 kW/kg și care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale.

CATEGORIA A

motociclete cu sau fără ataÂş Âşi tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW.

Edited by cry_ss

Daca vrei Strada/Sport :

Honda CBR 125R - http://www.bikez.com/motorcycles/honda_cbr_125_r_2006.php

sau ceva frumos : YZF 125R - http://www.bikez.com/motorcycles/yamaha_yzf-r125_2011.php

Daca vrei gen chopper:

Yamaha Dragstar 125 - http://www.bikez.com/motorcycles/yamaha_xvs_125_drag_star_2001.php

Virago 125 - http://www.bikez.com/motorcycles/yamaha_xv_125_virago_1999.php

Ceva gen enduro/strada :

Yamaha TDR 125 - http://www.bikez.com/motorcycles/yamaha_tdr_125_2001.php

Sau altele de genul.Poti folosi legatura care ti-am dat-o si cauti "125cmc" sau ceva de genul si iti afiseaza detaliile despre motocicleta.Daca te documentezi bine, gasesti.

Bafta cu permisul!

Edited by cry_ss

• 1 month later...

Depinde si de tine,am prieteni cu firstbike cu 20k km rulati,dar stiu si persoane carora le-a cazut motorul la 7-8k km rulati.

Daca tu ai grija de el si nu te intereseaza doar jar si benzina e ok..Eu unu daca as fi sa aleg dintre o china noua si o yamaha la mana a 2 nu as sta sa ma gandesc,yamaha e yamaha.

Daca iti faci dosaru pt a1 anu asta poti sa iti iei un motor de 125 cc,legea nu se aplica retroactiv. Am un prieten in situatia asta el da pt categoria A ,are 19 ani si la anu nu mai putea s-a interesat si a zis ca daca a se inscrie la scola poate sa isi ia A-ul.

da , dar si la o motocicleta veche ( parerea mea ) poate sa iti pice nu stiu ce mai ales ca una pana in 1200 de euro nu o cumperi la Km putini . de-a lungul anilor nu sti cum a fost exploatat motorul. poti sa nimeresti una ca noua dar poti sa si dai de una care a mancat jar la viata ei . ma gandesc ca totusi ii noua si daca ii dai tot ce ii trebuie si sa fie de calitate 2-3 ani te tine . stilul de condus variaza de la om la om , nu zice nimeni sa ii dai tot timpul jar dar din cand in cand mai merge sa ii dai putin cox mai ales daca ai o toba care scoate un sunet ca lumea . yakwza ce ai vrut sa zici ca de la anu nu mai pot sa dau de a1 sau ?

Guest little wayne

postul lui yakwza are legatura cu ce a postat cry_ss .Pentru A1 te califici fara probleme,la cat A se pun bete in roate celor care vor R6- R1 la 18 ani