Sari la conținut

Romania pe drumuri judetene


diarzvn
 Share

Postări Recomandate

Vax... scuza aiurea, poti cu motoreta de o cumperi cu 1500 lejer.

 

@diarzvn - vad ca mergi cu harta deci n-ai tracks pe harti... interesant si util daca ai putea sa pui si "mazgalit" pe un scan / img de pe net traseele aproximative.

Am sa descriu traseul exact cu nr de drumuri si tot tacamul. Si da nu folosesc GPS , mai mult ma incurca, prefer sa intru in vorba cu lumea.

 

Dupa ce am luat micul dejun la Vila Ursu din Tismana, am plecat mai departe spre Baia de Arama pe DJ 670. Drumul este asfalt perfect. Dupa Baia de Arama am luat-o pe DN67D catre Obarsia Closani. Acest drum se intersecteaza cu DN 66 A, care traverseaza parcul National Domogled -Valea Cernei.

Mai este denumit si drumul lui Basescu, pentru ca el a vrut sa-l asfalteze in intregime, dar cei de la Greenpeace s-au opus fiind speriau "caprele negre si "bufnitele cu "mot " :baldy: . Asa ca drumul este asfaltat doar pe cativa km.

 

DSC01163_zps8348a45d.jpg

DSC01162_zpsfdea5e89.jpg

DSC01160_zpsc5918f5f.jpg

DJ 670

 

Apoi DN 66A

 

DSC01243_zps1b7a601f.jpg

DSC01242_zps4896aca7.jpg

DSC01234_zpse76d0e93.jpg

DSC01218_zps33f4959c.jpg

DSC01214_zpsa855a7ba.jpg

DSC01212_zps2b4c94ff.jpg

DSC01209_zps6632e291.jpg

DSC01188_zps1554dc6d.jpg

DSC01187_zps0d82438a.jpg

DSC01185_zpsd25b42f4.jpg

DSC01183_zps58b5fdf5.jpg

DSC01179_zps487e7204.jpg

DSC01178_zpsc049b879.jpg

DSC01177_zps92290121.jpg

DSC01173_zps699c521f.jpg

DSC01170_zps07113fea.jpg

DSC01166_zps8f7e75b7.jpg

 

Si aici DN66A asfaltat, drum care iese pe Valea Jiului.

 

DSC01246_zpse0968d31.jpg

DSC01245_zpsbaf30a19.jpg

DSC01244_zpsee8375b1.jpg

 

Astept injuraturi in continuare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a vrut sa-l asfalteze in intregime, dar cei de la Greenpeace s-au opus fiind speriau "caprele negre si "bufnitele cu "mot " :baldy: . Asa ca drumul este asfaltat doar pe cativa km.

 

Sa inteleg ca voi ati fi vrut sa fie asfaltat in intregime?

Ma uit la poze, raman uimit, imi dau seama ca "trebuie" sa ajung si eu pe acolo. Serios, nu are ce cauta asfaltul in astfel de locuri! Unde apare asfaltul, apare si loganul cu maneaua si gratarul, gunoaiele etc. Si chiar daca nu ar fi asa, tot nu vad ce rost ar avea asfaltul acolo. Avem suficiente drumuri asfaltate in tara pentru nevoile de zi cu zi, pentru deplasarile in interes de "business". Este bine ca noi inca mai avem astfel de drumuri, neasfaltate, pe care este legal sa circuli. Daca inteleg bine, sunt turisti din Europa "civilizata" care vin la noi in concediu tocmai pentru la noi inca se mai poate circula legal pe genul asta de drumuri... ca la ei au fost asfaltate de mult, sau inchise.

 

Parerea mea, nu dati cu parul... :wave:

 

Astept cu mare interes continuarea povestii :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Continuam pe DN 66A inspre Lupeni, unde ne-am oprit sa mancam ceva . Vroiam sa inoptam la Voineasa . Pentru asta am luat-o prin Petrosani pe DN 7A drum care se intersecteaza cu DN67C(Transalpina) la Obarsia Lotrului si pe langa lacul Vidra se ajunge in final la Voineasa.

 

Poze de pe DN66A asfaltat.

 

 

DSC01252_zpsbc7ccfac.jpg

DSC01254_zpsde7802ce.jpg

 

Catre Obarsia Lotrului plecand din Petrosani

 

 

DSC01284_zps4269ac83.jpg

DSC01282_zps3a44ba45.jpg

DSC01279_zpse3f7b4e5.jpg

DSC01278_zpscb1b1cfc.jpg

DSC01276_zpsb20d2658.jpg

DSC01275_zps1e6d1dee.jpg

 

Lacul Vidra si drumul forestier spre Voineasa pe langa Barajul Balindru

 

DSC01313_zps016ec512.jpg

DSC01309_zps77948e35.jpg

DSC01299_zpsd5c332a9.jpg

DSC01297_zps33d5ac69.jpg

DSC01296_zpsd0f46b20.jpg

DSC01295_zpsc1fd9efb.jpg

DSC01288_zpsd8a49dc5.jpg

 

Barajul Balindru, un lac foarte mic de acumulare in mijlocul padurii. Vreau sa mentionez ca am fost foarte mirat sa constat ca sunt foarte multe asemenea lacuri prin padurile patriei.

 

 

DSC01308_zps127df0bd.jpg

DSC01306_zpsf740cc31.jpg

DSC01304_zps2a4bb80d.jpg

 

In seara aceea am inoptat in Voineasa.

 

DSC01334_zps6530dc7e.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Felicitari pentru tura! Bine ca mai exista cativa care ne reamintesc de unde vin initialele GS. Respecte!

 

 

fara suparare dar de la ce vine GS?????

nu cred ca ai vrea sa stii cat te costa piesele la BMW........

nu cred ca merita sa strici jucaria asta pe unele din drumurile de aici...ma refer la zonele unde o moto de 150 kg deja e grea

 

@DIARZVN frumos pe unde ti ajuns , destul de periculos pe unele zone cu pasager si cateodata prea chinuitor ....

 

o harta cu traseul ai ?

 

merci...

 

ps... chiar te .ai saturat de THASOS???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara suparare dar de la ce vine GS?????

 

Gelande/Strasse.

 

nu cred ca ai vrea sa stii cat te costa piesele la BMW........

nu cred ca merita sa strici jucaria asta pe unele din drumurile de aici...ma refer la zonele unde o moto de 150 kg deja e grea

 

Pe mine nu ma intereseaza cat costa piesele. Atunci cand iti cumperi o motocicleta pe care intentionezi sa o scoti de pe asfalt, te gandesti si ca o vei tranti cateodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa e.

Si eu l-am laudat pe @diarzvn ca foloseste GS-ul si pe strada si "pe teren".

Am gresit cu ceva?

 

nu...

din contra

omul e de admirat

eu nu as baga nici motorul si nici pasagerul prin unele "drumuri"

 

insa mi.ar place sa te dai pe acolo cu o moto de 250 kg si sa mi spui cat de fun e......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insa mi.ar place sa te dai pe acolo cu o moto de 250 kg si sa mi spui cat de fun e......

 

Asta poate sa ne-o spuna chiar calatorul nostru. Asteptam continuarea povestirii si detalierea traseului (inclusiv bucata lipsa Baia Mare-Belis). :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu...

din contra

omul e de admirat

eu nu as baga nici motorul si nici pasagerul prin unele "drumuri"

 

insa mi.ar place sa te dai pe acolo cu o moto de 250 kg si sa mi spui cat de fun e......

 

Mai sa stiti ca daca setezi corect suspensia pe spate , pe drumurile astea forestiere GS se simte foarte bine. Ce a-ti vazut acolo la Sapanta a fost cam tare , dar tot nu pot sa spun ca am chinuit prea mult motorul. Legat de pasager, pot spune ca este doar jumatate de pasager, cantareste 48 kg si are cam 35000 km pe motor ca pasager. Anyway a fost FUN si ceva inedit.

O sa continui povestea, iar legat de traseu o sa va spun directiile si numerele de strada. Nu stiu cum sa pun harti pe aici.

 

De la Voineasa trebuia sa o luam pe DJ105G spre Rau Sadului, dar cei la care am inoptat ne-au spus ca drumul este rupt si nu o sa putem trece. Asa ca am ne-am cam suparat si am hotarat sa venim spre casa in aceeasi zi pe Transfagarasan.

Multe nu mai sunt de povestit, o sa pun poze cu drumul spre casa. Asadar am plecat din Voineasa inspre valea Oltului spre Cartisoara ca sa intram pe DN7C (Transfagarasan).

 

DSC01404_zps3234914c.jpg

DSC01343_zps346722d8.jpg

DSC01362_zpsb90003ea.jpg

DSC01366_zps4a86df5b.jpg

DSC01395_zpsbc99366b.jpg

DSC01396_zps9fa49336.jpg

DSC01400_zps5cd70797.jpg

 

Ar mai fi de spus ca dupa ce treci de tunel pe Transfagarasan la un moment dat se face un drum la dreapta spre cabana Cumpana. Este tot drum forestier si iese la Barajul Vidraru. Noi pe acolo am luat-o ,dar nu am mai facut poze , am facut o baie in lacul Vidraru si am plecat spre casa.

 

DSC01421_zps9e7ddfe2.jpg

Si-am descalecat o sa si v-am spus povestea mea.

 

Traseul a fost urmatorul

Bucuresti-Brasov-Tg Secuiesc-Balvanyos-Lacul Sf Ana - Tusnad - Miercurea Ciuc - Lacul Rosu prin satul Trei Fantani DJ127A-Bicaz-Izvorul Muntelui-Durau pe DJ155F-Borsec-Bilbor-Vatra Dornei pe DJ174-Lacul Colibita prin pasul Tihuta -Josenii Bargaului - Sangeorz bai pe DJ172C-Borsa pe DN17D-Bogdan Voda DJ185+DJ186-Sapanta-Baia Mare pe DJ183-Belis-Valea Ierii-Turda-Sebes-Novaci pe Transalpina-Polovragi-Tg Jiu-Tismana-Baia de Arama-Lupeni pe DN 66 A(Valea Cernei)-Petrosani-Obarsai Lotrului-Voineasa-Cartisoara-Bucuresti pe Transfagarasan. In total ar fi vreu 2500 km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la Voineasa trebuia sa o luam pe DJ105G spre Rau Sadului, dar cei la care am inoptat ne-au spus ca drumul este rupt si nu o sa putem trece.

Nu e chiar asa rupt. Cel putin nu era nici in 2007 nici in 2011 cand am fost eu pe acolo. V-ati fi descurcat. Am vazut de multe ori ca localnicii nu stiu astfel de drumuri. Uneori am incercat si trecut prin locuri prin care ni s-a spus ca nu merge, dar de multe ori am si abandonat in ideea ca or sti si ei ceva. Cei mai de incredere sunt soferii de camioane sau utilaje forestiere si cel mai putin ciobanii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e chiar asa rupt. Cel putin nu era nici in 2007 nici in 2011 cand am fost eu pe acolo. V-ati fi descurcat. Am vazut de multe ori ca localnicii nu stiu astfel de drumuri. Uneori am incercat si trecut prin locuri prin care ni s-a spus ca nu merge, dar de multe ori am si abandonat in ideea ca or sti si ei ceva. Cei mai de incredere sunt soferii de camioane sau utilaje forestiere si cel mai putin ciobanii.

Daca este asa chiar imi pare rau ca nu am luat-o pe acolo.

 

@ianachim. Mai nu m-am saturat de Thassos sau de Grecia in general, am fost plecati anul trecut 22 de zile prin Europa,Lithuania, Letonia si din astea. dar eu nu am mai fost prin tara de vreo 15 ani. Adica doar Valea Prahovei si cel mult cu copiii pe la vreo pensiune in Apuseni sau Moeciu.

Vroiam sa cunosc muntii nostrii.

Pentru la anul planuim o tura mai lunga in Alpi si o sa vreau sa-mi dai niste sfaturi. Daca nu deranjez.

Editat de diarzvn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca este asa chiar imi pare rau ca nu am luat-o pe acolo.

 

@ianachim. Mai nu m-am saturat de Thassos sau de Grecia in general, am fost plecati anul trecut 22 de zile prin Europa,Lithuania, Letonia si din astea. dar eu nu am mai fost prin tara de vreo 15 ani. Adica doar Valea Prahovei si cel mult cu copiii pe la vreo pensiune in Apuseni sau Moeciu.

Vroiam sa cunosc muntii nostrii.

Pentru la anul planuim o tura mai lunga in Alpi si o sa vreau sa-mi dai niste sfaturi. Daca nu deranjez.

 

sal man

 

imi face mare placere sa impartasesc si altora traseele si locurile frumoase prin care motorul m a purtat

ne asezam cu o hartile in fata si povestim pe indelete despre 2013

insa sa stii ca taticul" alpilor este khk.ul

ca si grecul hary care mi a deschis ochii spre grecia asa l consider si pe vlad/khk in ale alpilor

 

daca tu vrei ceva solitar putem schita un traseu in fct de cate zile vrei si prin cate locuri iti doresti sa ajungi

 

frumos sa stii ca iese si cand mergem in turele organizate de khk

gasca super , trasee virajate si fun seara la bere greu de tot

 

ne auzim....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...