Sari la conținut

Motociclisti pasionati de lectura


zîmbesc
 Share

Postări Recomandate

”Pe aripile vântului”-Margaret Mitchell este cartea pe care am citit-o pe nerăsuflate

”Adam și Eva”-L. Rebreanu ,cartea mea preferată

”Maestrul și Margareta”-M. Bulgakov

”Castelul”-Kafka

”Așa grăit-a Zarathustra”-F. Nietzsche

Tot ce înseamnă Paulo Coelho,Carlos Castaneda,Cezar Petrescu,Emil Zola și alți!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 1 year later...

Reinvii un subiect vechi pentru o rugaminte cu "bataie lunga"

 

Caut o carte publicata (si) la noi , titlul aproximativ este "Primele trei luni" si are pe coperta o poza cu multe plicuri mari si mici.

 

Nu este pentru mine ci pentru cineva foarte drag mie care a vazut un metrou cartea la cineva insa din cauza aglomeratiei nu a apucat sa vada toate detaliile.

 

Google din pacate nu mi-a dat nici o sansa, ma gandesc ca poate stie/a auzit cineva de asta si-mi da mai multe detalii de unde o pot cumpara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 years later...

Cred ca m-am tampit dar na, cand te mananca te scarpini.

In tinerete , a se citi pana in liceu, eram mare cititor...fisa de la biblioteca judeteana era plina, la un moment dat au inceput doamnele de acolo sa ma puna sa povestesc despre ce e cartea, ca prea  aveam rulaj mare......apoi m-am calmat.

Acum la batranete a dat copilaria in mine iarasi si incet incet parca as mai citi ceva....ca sa nu fac febra intelectuala am luat-o usor, pas cu pas.

Ce sa mai, vorba lunga moarte sigura....am citit Omul din castelul inalt si mi s-a parut ok....am citit Razboiul batranilor+Brigazile fantoma+Ultima colonie+Povestea lui Zoe si mi s-au parut ok, pe gustul meu (povestea lui Zoe mai putin)...ce imi mai recomandati din acelasi gen?

Seria Fundatia lui Asimov, nu m-am lipit de vrea carte...pur si simplu cand aud de ea ma ia cutremurici pe spate, cel mai probabil pt ca , din cate am observat, sunt muuulte cartile din serie si doar cand ma gandesc la ele ma ia cu plictiseala......seria Dune la fel imi provoaca un sentiment de respingere...nu ma intelegeti gresit, nu am citit un rand din ele, pot sa fie excelente, asta e senzatia mea la prima vedere, ca sunt muuuuuuuuuuuuuuult prea multe .

Infanteria stelara- daca nu vedeam filmul poate ma atragea, dar asociez cartea cu filmul si in loc sa imi fac eu singur imaginea mea in creier filmul face hop si el apare in creierasul meu, si se duce totul pe apa sambetei.

Seria aia cu Ender (Jocul lui Ender si care or mai fi)...am vazut filmul si in pana mea, e deja vu la ce am scris mai sus la Infanteria Stelara.

Portocala mecanica idem mai sus...plus imi provoaca asa o stare de vechi, cand ma gandesc cum era filmul.

Odiseea spatiala- idem mai sus.

Vreau ceva nu prea greu, fara multe psihologii si trairi interioare si  creionari de personalitati , sa nu imi trebuiasca o tabla ca sa tin firul naratiunii :) 

Am tot citit topuri 5-10-100 carti sf.....unele titiluri parca ma fac sa le resping din start fara sa am habar, nu am chiar asa mare rabdare sa iau fiecare titlu in parte , sa citesc recenzie.

 

Asa ca aveti mila si ajutati un biet om la nevoie.

Apropo, as prefera sa le pot gasi in format electronic, sa le citesc de pe un kindle...nu mai vreau sa trec prin pataniile gasirii seriei Razboiul batranilor....e bun si format pdf, le transform eu in ce trebuie pt kindle.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dune e ok,dar cum sa isi dea cineva seama ce iti trebuie tie exact..

Draguta si 'Regii nisipurilor' si alte povestiri,de George rr martin

Cel mai bine citeste un almanah Anticipatia gen anii 1984/1985 si vei descoperi ce autori ti se potrivesc

Nu e ca la stiri sa iti dai seama doar din titlu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dune recomand si eu. Tin minte ca nu puteam sa o las din mana.

Din ce am citit in ultima vreme recomand 1Q84 de Haruki Murakami, o fictiune interesanta care te introduce si in universul japonez.

Cele recomandate se gasesc si in format electronic. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, marauder a spus:

Vreau ceva nu prea greu, fara multe psihologii si trairi interioare si  creionari de personalitati , sa nu imi trebuiasca o tabla ca sa tin firul naratiunii :) 
 

 

Încearcă „Peregrinările lui Tuf” de George R.R. Martin.

 

Cât despre cărți în format .mobi sau .epub există un site grozav de unde le poți lua gratuit, singura condiție să-ți face cont, dar nu știu dacă e bine să postez link-ul aici, nu aș vrea să le creez neplăceri așa că ți-l voi trimite prin PM.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...