Sari la conținut

Motociclisti pasionati de lectura


zîmbesc
 Share

Postări Recomandate

Nu sunt un mare cititor iar pasiunea pentru lectura am cam dat-o uitarii dupa momentul `89 dar imi face placere sa citesc si cand nimeresc o carte buna (SF, suspans, in general chestii mai usoare) imi revine obiceiul de a nu o mai lasa din mana pana o termin (cartea domle, slabiti-ma de comentarii puerile).

Drept urmare sper ca la acest topic sa contribuiti cu cate un titlu din ceea ce ati citit, recomandari, ca sa zic asa.

Ultimele trei romane pe care le-am citit si din punctul meu de vedere au fost foarte captivante sunt:

 

1. Divergent - Veronica Roth (urmeaza sa gasesc si Insurgent al aceleiasi autoare)

 

2. Furnicile - Bernard Werber (am trilogia dar nu am mai gasit timp sa citesc)

 

3. Un simplu geniu - David Baldacci (cel mai probabil voi mai comanda vreo cateva titluri de-ale lui - la noi in tara prin editura Rao)

Editat de Batranu`
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu sunt un mare cititor iar pasiunea pentru lectura am cam dat-o uitarii dupa momentul `89 dar imi face placere sa citesc si cand nimeresc o carte buna (SF, suspans, in general chestii mai usoare) imi revine obiceiul de a nu o mai lasa din mana pana o termin (cartea domle, slabiti-ma de comentarii puerile).

Drept urmare sper ca la acest topic sa contribuiti cu cate un titlu din ceea ce ati citit, recomandari, ca sa zic asa.

Ultimele trei romane pe care le-am citit si din punctul meu de vedere au fost foarte captivante sunt:

 

1. Divergent - Veronica Roth (urmeaza sa gasesc si Insurgent al aceleiasi autoare)

 

2. Furnicile - Bernard Werber (am trilogia dar nu am mai gasit timp sa citesc)

 

3. Un simplu geniu - David Baldacci (cel mai probabil voi mai comanda vreo cateva titluri de-ale lui - la noi in tara prin editura Rao)

 

gasesti Davild Baldacci in librarii, nu trebuie comandat (evident, n-am luat in calcul faptul ca asa-ti procuri de obicei cartile :P)

eu citesc destul de mult, si in general tot din hei-rup-uri, adica nu o las pana nu o termin si am epuizat pana acum John Grisham, cateva volume de la Rodica Ojog Brasoveanu, tot ce-a iesit pana acum de la Dan Brown, cateva de la James Patterson, si altele care nu imi vin in minte acum. In ultimii 6 ani cred ca am bagat vreo 100-120 de volume. Am un job relativ stresant, si-mi plac astea usurele, care se citesc rapid si ma deconecteaza de la rutina zilnica.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

/index.php?/topic/543625-carti/page__hl__beletristica

 

/index.php?/topic/423503-mai-si-citim/page__p__2097388__hl__beletristica__fromsearch__1#entry2097388

 

Ma chinui cu "Urzeala tronurilor" dar intre timp am mai citit "50 de vicii ale dlui Grey" (carte pentru femei):laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ultima vreme am dat-o rau pe SF (seria Dune - Frank Herbert, seria Fundatia - Asimov), insa de obicei citesc romane, ceva filozofie sau carti de stiinta (nu neaparat tratate, pot fi si de popularizare) - Brian Greene - Universul Elegant (de ex.), Jurnalul Fericirii - N. Steinhart, Jurnalul Filozofic - C. Noica, Taras Bulba - Gogol. Imi aleg cartile dupa recomandarea oamenilor despre care stiu ca citesc mult si au pareri avizate sau dupa critici, citesc destul de febril (bag de seama ca nu sunt singurul :D) si daca mai am si ocazia sa discut cartea cu o alta persoana care a citit-o, cu atat mai bine. Vorba lui Virgil Iantu, "Puneti mana pe carte, ca nu urzica" :)

Editat de Grip
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citesc si eu destul de mult, ce-i drept acum am mai rarit-o pentru ca mi s-a stricat readerul. Prefer literatura straina gen Bukowsky, Palahniuk, Huxley si desigur autorii rusi; aia intotdeauna reusesc sa o scrie bine.

Am dat si peste o retea sociala a cititorilor. Momentan are cam 10 milioane de utilizatori si iti sugereaza ei carti in functie de ce ai citit pana acum. GoodReads se numeste site-ul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bass, iti multumesc pentru interes, dar fii amabil si arunca si niste titluri de carti, poate pe cineva intereseaza (pe mine cu siguranta). Asa, sa-mi nominalizezi scriitori nu ma ajuta cu nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

john saul..stephen king...rodica ojog brasoveanu...in ultimul timp am reluat vlad musatescu...ma destinde enorm

 

Da, intr-adevar, Vlad Musatescu este bun... Mie mi-a placut "Extravagantul Conan Doi" si De-a Baba Oarba"...

 

Care sunt cartile copilariei voastre? Si ma refer aici la carti nu la basme sau povesti... As enumera "Ciresarii", Legendele Olimpului si cam tot ce a scris Jules Jerne...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Extravagantul Conan Doi este foarte misto intr-adevar, am sa o caut pentru a o reciti. Dintre cartile copilariei: Toate panzele sus, Ciresarii, Legendele Olimpului si nelipsitul Winnetou. Jules Vernes nu mi-a placut niciodata din cauza zecilor de pagini consecutive fara macar un singur Tab

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care sunt cartile copilariei voastre?

Cel mai mult mi-a placut Invitatie la Vals - Mihail Drumes.

Tot ce-a scris Rodica Ojog-Brasoveanu iarasi, Agatha Christie etc.

 

Ultima carte citita este "Conferinte" - Ovidiu-Dragos Argesanu (pentru cei pasionati de psihologie, karma, divinitate)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu, de la o vreme, recitesc Liviu Rebreanu. "Gorila", o carte excelenta, "Jar" o lectura usora, dupa o zi de munca.

Si am recitit a N-a oara "Morometii", cartea de capatai a natiunii romane, dupa parerea mea.

Spor la citit, dragilor! Dati de "mancare " la creier, ca nu e rau.

Editat de Shepard
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine "Martin Eden" a ramas cartea care mi-a redeschis pofta de citit ... altele foarte bune mi s-au parut Qvo Vadis a lui Henryk Sienkiewicz, Castelul lui Kafka (mi-am dat palme la urma cand am constatat ca nu e terminata :baldy: ) si mai ales Numele trandafirului a lui Eco, desi multa lume mi-a zis ca e plictisitoare. De ceva timp ma chinui cu "Cartea Rosie" a lui C.G.Jung...super tare cartea dar provoaca dureri de cap :scratch:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe langa Changi, tot de James Clavell, Taipan si Nobila Casa - din punctul meu de vedere niste carti de referinta, chiar daca tin de beletristica. Ar mai fi de interes O scurta istorie a timpului - Stephen Hawking, Sectiunea de aur si Zero, o idee periculoasa (autorii ultimelor doua imi scapa acum), Demonul - Lermontov, Kafka - Colonia penitenciara, Metamorfoza...si cam atat imi vine in minte acum.

 

Referitor la ce s-a zis mai devreme, Musatescu e "delicios", ca sa zic asa, Ciresarii si cartile lui J. Verne sunt esentiale pentru orice pustan cu idei nastrusnice si cu o imaginatie bogata. Din punctul meu de vedere, cartile care promoveaza notiuni precum onoare, onestitate, inventivitate, cultura, darzenie si prietenie sunt de capatai pentru copii si adolescenti (si nu numai).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe langa Changi, tot de James Clavell, Taipan si Nobila Casa - din punctul meu de vedere niste carti de referinta, chiar daca tin de beletristica.

Moa..pe sufletul meu!!! ;)

+ Mario Vargas Llosa - "Matusa Julia si condeierul"

+ Suzanne Collins - "Hunger Games"- stiu comercial, dar am vrut sa vad diferenta intre film si carte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

+ Suzanne Collins - "Hunger Games"- stiu comercial, dar am vrut sa vad diferenta intre film si carte

 

Si, cum e? Ideea e interesanta, ba chiar pot zice ca mi-a placut filmul, dar intotdeauna am preferat cartea filmului. De exemplu, am citit in original trilogia Star Wars (IV,V,VI - cele din anii '70), si mi s-a parut foarte faina.

 

P.S. Imi plac si Autoportret intr-o oglinda sparta si Viata pe un peron - O. Paler. Si inca o carte (care a luat premiul pentru volum de debut in 2009 - cred :S) Trickster - Ovidiu Pop. Foarte buna din punctul meu de vedere.

Editat de Grip
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cartea are 3 volume...cred ca mi-a luat vreo 4 zile sa le termin; practic am devorat-o.Deci apuca-te de ea ;)

"Autoportet intr-o oglinda sparta" nu mi-a placut.

"Dinastia Sunderland Beauclaire" de Vintila Corbu mai e faina.

"Urzeala Tronurilor " o am in format pdf...o recomand din suflet!!!

Editat de ana.maria
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cartea are 3 volume...cred ca mi-a luat vreo 4 zile sa le termin; practic am devorat-o.Deci apuca-te de ea ;)

"Autoportet intr-o oglinda sparta" nu mi-a placut.

"Dinastia Sunderland Beauclaire" de Vintila Corbu mai e faina.

"Urzeala Tronurilor " o am in format pdf...o recomand din suflet!!!

 

Zi-mi de unde as putea face rost de Hunger Games...cat despre urzeala tronurilor...poate mai tarziu putin. Am un coleg de birou care si-a cumparat cartile pe masura ce au aparut :D Intr-o pauza de SF, cred ca o sa mai scormonesc prin biblioteca sa vad ce a ramas necitit, stiu sigur ca am ceva Saint Exupery (Citadela parca)...aaa, si sa termin Despre ingeri - Andrei Plesu, o carte care mi-e foarte draga pana acum din ce am citit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...