Sari la conținut

Accident mortal morarilor-sos pantelimon


Razvan1
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 230
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mai încet în oraÂş si în localități fraților. Am un prieten de o luna în spital, după accident frontal, cu 30 de fracturi. Doare infernal, costa, recuperarea e lungă si niciodată completă.

Dumnezeu sa-l ierte pe băiat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da...... am citit topicul de la prima pagina, e nasol e tragic.

Daca scapa prietena si nu e rau avariata o iau eu, o tura doua, daca in accident a fost un R6, poate ma induma cineva spre epava, am nevoie de ambreiaj si cateva piese care nu se strica la impact.

Ce sa-i faci tata, in motociclism e selectia naturala, raman doar cei mai buni, odihneasca-se in pace si beliti ochii daca v-au trecut fiori pe spate daca nu, bagati mana in gaz ca cei de la stiri au nevoie de materiale noi senzationale.

Asfalt uscat!

Editat de carpanosul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rose: RIP petru motociclist.

 

 

NB: De tot gunoiul asta scris aiurea aici, de pareri personale exprimate mai mult sau mai putin pertinent, sunt de vina moderatorii. Ar trebui sa cenzureze orice altceva ce nu e legat de accidentul in cauza. Parerile personale se scriu la rubrica de "discutii generale"; sfaturile si inidcatiile se scriu la "incepatori" sau la "sfaturi".

Nu obisnuiesc sa scriu ceva la accidente, in general citesc fara sa ma implic, dar mi s-a umplut paharul.

Incetati gunoiul asta de discutie. Incetati-l la toate accidentele. Nu isi au rostul, nu aici!

 

Off topic, evident.

Fara postul asta eram pierdut.headscratch.gif

 

 

Gata s-au gasit vinovatii si solutia: moderatorii si cenzura posturilor.

Nu-ti convine nu citi, e alegerea ta; dar lasa-ne cu :"Nu isi au rostul, nu aici!"; imi spui tu mie ce sa scriu,ce sa nu scriu......geeezzzzzbaldy.gif

Fa-ti tu un forum privat si stai acolo de vorba despre ce vrei numai tu!

Noroc bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rose: RIP petru motociclist.

 

 

NB: De tot gunoiul asta scris aiurea aici, de pareri personale exprimate mai mult sau mai putin pertinent, sunt de vina moderatorii. Ar trebui sa cenzureze orice altceva ce nu e legat de accidentul in cauza. Parerile personale se scriu la rubrica de "discutii generale"; sfaturile si inidcatiile se scriu la "incepatori" sau la "sfaturi".

Nu obisnuiesc sa scriu ceva la accidente, in general citesc fara sa ma implic, dar mi s-a umplut paharul.

Incetati gunoiul asta de discutie. Incetati-l la toate accidentele. Nu isi au rostul, nu aici!

 

 

:agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti zic eu esti prost si frustrat si daca vrei ne putem intalni sa ne arati si noua cat de bun esti la o franare de urgenta un lucru banal ca vad ca la taste esti zeu

 

 

Aparent, daca pot sa insir mai mult de doua propozitii pe acest forum fara sa ma repet, sa injur sau sa fac greseli gramaticale sunt ''zeu al tastarurii'' si ''prost'' si ''frustrat'' ... asta venind de la cineva care are 600+ postari si de la cineva care are 1600+ postari ... bai, baieti, eu, in fiecare dintre cele 38 de posturi ale mele, cand am avut ceva de spus, l-am spus cum trebuie, in restul timpului nu-mi permit sa o ard dubios pe forum sau pe la diferitele locuri de intalnire spargand seminte ... imi pare bine ca sti sa franezi de urgenta pe circuit cu BMW-ul tau .. mi-ar place sa te vad facand asta pe drumurile pe care m-am bagat eu decand am A-ul ... din respect pentru cel care nu mai este printre noi eu inchei aici discutia.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cat de bun esti la o franare de urgenta un lucru banal

 

Probabil nici Valentino Rossi sau Colin Edwards nu prea se aveau cu franarea de urgenta de l-au calcat pe Marco Simoncelli.

 

De la o anumita viteza esti doar pasager.

Editat de TM06UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat de baiat, ca era tanar si mai avea multe de facut....dumnezeau sa-l odihneasca!

 

Sincer ma ingrozeste atitudinea unora de pe acest forum si ma refer aici la cei care vad vinovatul doar in soferita neatenta. Poate ar trebui sa mai cititi macar o data, chiar daca sunteti "experti" sau asa va credeti unii "manualul motociclistului" - unde este evidentiat foarte bine un paragraf " SPEED KILS ".

Ce nu intelegeti majoritatea, e ca doar 2 roti va despart de asfalt. Linia dintre viata si moarte e foarte sibtire cand suntem pe motoare, lasati fratilor gazul mai moale prin oras, lasati liniutele, nu incercati sa mai impresionati domnisoarele de 17 ani cu puterea pe care voi credeti ca o controlati...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

WTF??? Mi se plimba o ganganie pe sub ecran :yikes: :yikes: . Stiti semnatura aia cu gandacul? e ceva asemanator, doar ca e mai mica si umbla peste tot, nu doar la semnatura unuia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am zis ca trec in fiecare zi pe pantelimon si e clar ca la cat e de denivelat nu poti merge tare iar de foarte multe ori sa intamplat sa imi intoarca unu in fata nu exista culpa comuna in acest caz . Aia nu sa asigurat nu a avordat prioritate . De unde stiti ca poate aia nu ia intors fix la 5 metri in fata .

Cat despre franare credema ca am si eu destula experienta pe strada nu doar pe circuit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am zis ca trec in fiecare zi pe pantelimon si e clar ca la cat e de denivelat nu poti merge tare iar de foarte multe ori sa intamplat sa imi intoarca unu in fata nu exista culpa comuna in acest caz . Aia nu sa asigurat nu a avordat prioritate . De unde stiti ca poate aia nu ia intors fix la 5 metri in fata .

Cat despre franare credema ca am si eu destula experienta pe strada nu doar pe circuit

 

over, te inteleg ca esti un om ocupat si nu ai avut timp sa parcurgi tot topicul, asa ca imi rup din timpul meu si dau quote la doua mesaje scrise de cineva care a fost acolo, poate te mai luminezi :)

 

experienta zero barat.

 

mobra de o luna sau doua, are 25 de metri de frana + 25 de taras pana la impact daca mai punem si timpul de reactie este destul de clar ca nu i-a intors tocmai in fata.

 

ghinionul lui ca nu se pricepea la frana la fel de bine ca la sprint.

ghinionul lui ca ramas agatat de motoreta.

 

pacat ca nu a avut un prieten sa il duca intr-o parcare sa ii mai arate o frana de urgenta, o manevra de evitare si tot asa.. mici detalii care fac diferenta.

 

dumnezeu sa il ierte!

 

chiar nu vreau sa nasc polemici, sper doar va cineva va intelege cu adevarat cat de important este sa stii sa franezi, nu mai insist cu mersul preventiv.

 

baiatul este din cartier, 28 de ani este din spate de la spital, soferita este vecina cu el.

ca fapt divers pe sensul unde a avut loc accidentul este discontinua, pe contrasens este linie continua.

 

tot pantelimonul este o linie continua asta pentru oamenii care au impresia ca este vre-un DN1, toata lumea intoarce pe linia continua altfel trebuie sa mergi kilometri pana o poti face in litera legii.

 

nu stiu cat de tare a mers, l-am auzit cum a plecat de la semafor 1-2 spre rosu si impactul.

a murit pe loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am zis ca trec in fiecare zi pe pantelimon si e clar ca la cat e de denivelat nu poti merge tare iar de foarte multe ori sa(s-a) intamplat sa imi intoarca unu in fata nu exista culpa comuna in acest caz . Aia nu sa(s-a) asigurat nu a avordat prioritate . De unde stiti ca poate aia nu ia(i-a) intors fix la 5 metri in fata .

Cat despre franare credema(crede-ma) ca am si eu destula experienta pe strada nu doar pe circuit

 

scuze de off topic, dar rau te deranjeaza cratima, nu? baldy.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am zis ca trec in fiecare zi pe pantelimon si e clar ca la cat e de denivelat nu poti merge tare iar de foarte multe ori sa intamplat sa imi intoarca unu in fata nu exista culpa comuna in acest caz . Aia nu sa asigurat nu a avordat prioritate . De unde stiti ca poate aia nu ia intors fix la 5 metri in fata .

Cat despre franare credema ca am si eu destula experienta pe strada nu doar pe circuit

 

Poate chiar avea viteza mica si a fost totul prea din scurt, poate s-a speriat, poate a prins ulei sau o denivelare sub roata, Dumnezeu stie. Problema este ca a murit cu dreptatea in mana si nimeni nu-l poate aduce innapoi. E trist rau de tot dar, trebuie sa constientizam ca in Romania, prioritatea sau culoarea verde nu-ti ofera imunitate ci doar o falsa impresie de siguranta.

 

Eu, decand mi-am luat B-ul, acum 9 ani si pana in prezent,(impreuna cu 2 ani de A) am tot batut Pantelimonul si stiu si eu in ce stare este. Deobicei incerc sa-l evit cat de mult pot tocmai din aceasta cauza. Sper ca nu am jicnit pe nimeni prin posturile mele iar discutia legata de viteza a avut un caracter mai general pentru ca, dupa cum ziceam, in cazul de fata nu stiu detalii si nici nu am fost la fata locului ca sa vad exact cum s-a intamplat. Am citit doar undeva, mai pe la inceput, cum ca baiatul ar fi fost in treapta a doua cu motorul destul de turat ceea ce inseamna totusi o viteza considerabila pentru un R6.

Sper ca nu gresesc in fata nimanui cand folosesc astfel de topicuri pentru a atrage atentia asupra pericolului de a merge cu viteza pe drumurile publice. Ideea este ca fiecaruia dintre noi, la un moment dat ''soarta'' ii va taia calea iar alegerea sa se rezuma doar la viteza cu care va intra in ''ea''. Nu sunt in masura sa dau lectii de viata sau de pilotaj nimanui, cu atat mai putin sa critic pe cineva pentru felul in care isi traieste viata. Din cand in cand ma trezesc aruncand cate un sfat prietenesc unui amic mai ''neinitiat'' care, poate la un moment dat ii va salva viata.

 

Respect!

 

P.S. ... amuzant ca aduci in discutie, chiar ieri pe Pache, in fata la PRO-TV mi-a intors o cucoana in fata la 5 metri de pe contrasens ca sa bage in parcare (probabil s-a gandit ca semnalul ii confera automat prioritate) ... Aveam vre-o 50 km/h si pasager in spate dar am reusit sa franez cat sa o evit si ea sa apuce sa intre unde avea treaba (cred ca nici nu m-a observat) ... apoi mi-am vazut de drum ... razand! ... clar am inceput sa innebunesc.:moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers::ok:

Iar ajungem la discutiile astea... Vina e impartita:

1. Daca aia nu intorcea, accidentul nu se producea.

2. Daca omul mergea mai incet, accidentul nu se producea.

 

Discutiile astea au mereu acelasi tipar, istoria se repeta si nimeni nu invata nimic:

 

Un motociclist se loveste de un automobilist. Unul mergea mult prea tare, altul a intors aiurea. Unul nu intelege ca pe strada oricine poate intoarce oriunde, ca o linie continua nu e un zid continuu, altul nu pricepe ca pe strazi circula rachete si ca manevrele se efectueaza incet, cu multa atentie sau deloc, in locuri nepermise, pentru ca pot lua o viata de om cu ceea ce - cred ei - e o contraventie banala, o greseala minora, pe care TOTI O FAC. Se ciocnesc doua realitati diferite, pe care un catraliard de marsuri de constientizare sau reclame la televizor nu le vor alinia niciodata.

 

Un baiat ne zice p-aici "baaa, motociclisti de tastatura, habar n-aveti cum se merge!" Poate. Eu poate franez mai greu, poate n-am pus genunchiul jos niciodata, poate am gumele nusticum, franele proaste, motorul vechi sau mai stiu eu ce. Dar, pe langa astea, am intre urechi cateva idei simple, care ma aduc acasa la persoanele dragi:

 

1. Nu te duce unde nu vezi TOT.

2. Mai incet unde nu poti anticipa TOT.

3. Presupune intotdeauna ceea ce este mai rau.

4. Nimeni nu te vede, nimeni nu te aude, nimeni nu te respecta. Tot ce vine peste ideea asta e un bonus placut, dar nu ma bazez pe nimeni altcineva decat mine.

5. Nu ai prioritate niciodata, culoarea verde e orientativa, linia continua e doar o idee. "Codul rutier" e o conventie si respectarea ei e ARBITRARA nu O LEGE A NATURII.

6. Cwaie umflate, oase rupte, capete sparte, tendoane intinse, hematoame bogate. (Proverb chinezesc)

7. Fix cand crezi ca esti nemuritor, mai ai cateva secunde pana la derularea filmului.

8. Mergi mai incet si ajungi mai devreme.

9. Niciodata nu e doar vina altuia.

10. Exista bun simt si respect in trafic si functioneaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am zis ca trec in fiecare zi pe pantelimon si e clar ca la cat e de denivelat nu poti merge tare iar de foarte multe ori sa intamplat sa imi intoarca unu in fata nu exista culpa comuna in acest caz . Aia nu sa asigurat nu a avordat prioritate . De unde stiti ca poate aia nu ia intors fix la 5 metri in fata .

Cat despre franare credema ca am si eu destula experienta pe strada nu doar pe circuit

 

 

 

Nu mai incerca...si eu stau tot aici..am fost primul la acest accident..puteam sa postez direct dar am preferat sa stau sa vad ce se intampla...ei nu inteleg ca pantelimonul asta e poate cel mai nenorocit dintre strazi :) mai ales dupa Delfinului si pana la capat . Dumnezeu sa il ierte..comentariile nu mai au nici un rost..baietii nu au pic de respect oricat de prost sofer ar fi fost acest motociclist...respect macar pt ca este om..sau a fost.. !angryfire.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da vad asta incercam sa punctez si eu e vorba de respect. Acum ca am vazut posturile nu neg ca nu are dreptate lipsa de experienta duce la asa ceva daca ma gandesc bine baiatul avea un motor r6 alabstru cu colorit galben si el era slabut si vopsit blond la par . Daca e asa cu cateva ore inainte era fara casca pe sosea pe acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri a iesit un bot de masina dintr-o straduta laterala. M-am uitat in ochii aluia si am incetinit preventiv desi ala se uita la mine si as fi putut crede ca imi da prioritate. Boul s-a bagat in 10m in fata mea. Frana, claxon luuuung. Avarii puse de ala. Nervi din partea mea. Putea sa se lase cu accident, dar nu s-a lasat. Voi toti ati avut parte de asa ceva si stiti ca doar lipsa vitezei plus anticiparea v-au scos din belea.

Mergeti ca si cand nu ati avea prioritate, ca si cand nimeni nu v-ar vedea pe strada. Nu va lasati sanatatea sau viata in mana "Legii" si a "Regulamentului" caci nici o lege nu va da inapoi o viata pierduta sau un picior amputat.

 

Tot ieri, intre arc si televiziune. Eu pe banda doi, iar in fata mea la vreo 3 masini distanta un automobil. Pe banda unu un motociclist cu pitipoanca in spate. Pe banda trei "intre mine si automobilul din fata mea", un taxi. Idiotul si imbecilul de motociclist taie toat benzile de la dreapta la stanga si se baga in fata taxiului, fara semnal, la vreo un metru, UN METRU fata de acesta obligandu-l pe ala sa franeze. Daca il lovea toti de pe aici ati fi injurat taximetristii.

Concluzia e ca sunt o caruta de ratarzi atat pe motoare cat si pe autoturisme iar diferenta intre a supravietui si a nu o face tine doar de judecata. De cap.

Orasul asta e asa cum e, aglomerat, plin de frustrati, de obositi, de neatenti. Stiti cu totii cum se circula si procedati in consecinta altfel va vedem pe-aici. Si nu comentand...

Editat de gabriell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragilor,nu am avut rabdare sa citesc tot ce ati scris si nici nervi care sa suporte contrele domniilor voastre. Aveti dreptate toti, mai mult sau mai putin...Indiferent de ce crede fiecare, in momentul in care intorci vehiculul, te asiguri... Daca lucrurile sunt triste acum, sunt pentru ca o idioata a intors fara sa o faca. Dincolo de asta, fara a vreau sa par lipsit de politete fata de femeile din trafic, daca s-ar face o statistica, veti observa ca in majoritatea accidentelor mortale, conducatorul auto era o femeie. Dumnezeu sa il odihneasca si sa ii dea dobitoacei minte, ca, pe viitor sa nu mai sofeze daca nu este in stare. Respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...