Sari la conținut

Accident mortal morarilor-sos pantelimon


Razvan1
 Share

Postări Recomandate

Si eu merg aproape zilnic pe Pantelimon si e haos.

Ies masini de prin spatele blocurilor din toate directiile, pietoni pe trecere, pietoni aiurea, multe dube oprite aiurea pentru aprovizionare, multe masini de prin comunele limitrofe - masini puternice luate pe banii de pe pamanturi cu soferi nesimtiti.

E jale pana aprope de Titan unde circulatia devine ceva mai civilizata.

Acum doi ani un prieten a ajuns in spital tot prin apropiere. Fix pe Morarilor a intors unul peste trei benzi si linie continua. Prietenul meu avea un cros de 125 asa ca sa excludem viteza. Deci fara viteza nu prea se moare asa usor. A scapat cu doua tije.

 

Cum vad eu accidentul. Destepta de la volan a vazut ca vine motociclistul dar cu durere in cour a mers mai departe gandind - lasa ca incetineste si ma lasa sa trec. Fara sa isi dea seama ca motociclistul avea o viteza care nu ii permitea sa o lase sa treaca.

Nu prea avea cum sa nu il vada motociclistul fiind la maxim 100 de metri.

La viteza pe care o avea motociclistului i-au trebuit cam 50 de metri sa reactioneze si apoi frana si altele 25+25 de metri.

Daca motociclistul locuia in zona probabil ca se baza pe cunoasterea traseului. Probabil iesise la o tura de cartier.

Din statistici reiese ca majoritatea accidentelor se intampla aproape de casa. Probabil aici a fost ceva asemanator.

 

Cert este ca s-a produs dintr-o suma de greseli atat din aprtea soferitei cat si din partea motociclistului.

Mai ales daca motociclistul avea pasager ar fi trebuit sa circule mai ponderat. Distanta de franare este semnificativ mai mare cad exista si pasager.

Din cate am inteles pasagerul ar fi sarit de pe motor. Probabil acest lucru l-a dezechilibrat pe pilot. Poate ca ar fi reusit sa ramana pe roti si sa incetinesca suficient incat sa evite tragedia. Nu stiu exact daca asa a fost dar este un bun moment sa invatam toti sa ne instruim pasagerii sa nu faca cascadorii indiferent de situatie.

 

Eu merg mult cu pasager dar sunt doua situatii. Prima in care am o deplasare cu o treaba si atunci merg potolit si pasagerul sta calm in spate. A doua cand exista o situatie de genul - hai sa vezi cum e pe motor. In aceasta situatie informez pasagerul ca vom merge foarte tare, ca ne vom inclina mult si nu va avea o senzatie prea placuta si ca trebuie sa se tina bine fiindca unele manevre vor fi periculoase.

In mai putine cuvinte: Nu va surprindeti pasagerul cu manevre la care nu sunt pregatiti sa faca fata.

 

CEl mai des merg cu sotia si avem un cod. Cand vede ca ma inclin pe rezervor devine si ea atenta la drum. In rest mai mult admira peisajul.

 

Poate nu invatam pe forum sa mergem cu motorul dar tot ne inprospatam niste informatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 230
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

tarana usoara motoristului

 

in aproximativ aceeasi zona (intersectia in T de la lidl costin georgian), era sa il vad aseara pe un motopolitist spulberat de un taximetrist care i-a taiat fata pe rosu. motopolitistul avea si girofare si sirena in functiune. aviz celor cu "loud pipes bla-bla".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca a facut bine pasagerul ca a sarit (daca asa s-a intamplat). Prin urmare acum traieste, altfel cu siguranta murea si ea (vezi cazul Corbeanca/Bilancia).

Chiar daca statea lipita si nu il dezechilibra, nu cred ca putea opri sau evita

 

O seara buna si Doamne ajuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Over, te agiti degeaba!!! Si eu am stat in Pantelimon atatia ani, stiu cum se circula, si tocmai pentru ca stiu cum e traficul si asfaltul pe acolo NU RUP P1ZDA-n ea de motocicleta. Tocmai pentru ca si baiatul nostru era din zona trebuia sa stie ca acolo se circula aiurea, se intoarce intr-o veselie, se iese de pe stradute fara prioritate, se vanzeaza locurile de parcare si pietonii se arunca pe treceri ca-n piscina... tocmai din cauzele astea nu omori motorul intre semafoare!!! Sunt atatea zone in Bucuresti, unde daca vrei, ii dai pana iti iese pe nas. Dar nu pe un bulevard precum Pantelimonul (sau Oltenitei, sau alte o gramda de artere). Daca tot ai de gand sa mergi tare, fa-o cu cap, in zone unde riscul sa-ti intoarca cineva-n fata sau sa-ti iasa de pe o straduta este minim!!! Nu ati invatat ca daca voi n-aveti grija de piele voastra, n-are nimieni?!?!?

 

OK, sa zicem ca baiatul mergea legal sau un pic peste limita... aia i-a intors din scurt si n-a mai avut ce face. Atunci accidentul intra la "shit happends" si aia e... la fel ca si in cazul lui Tibi de pe podul Otopeni. Dar cand si tu contribui semnificativ si-ti fortezi norocul cu buna stiinta, atunci, din pacate, ghinioanele de genul se cam tin de tine.

 

Despre morti, numai de bine, nu doreste nimeni raul cuiva, dar pana la urma, pe langa trandafirasi si RIP, macar cine are ochi sa citeasca sa inteleaga ceva din toate necazurile astea! Nu conteaza ca a avut R6 - daca era pe CB500 ajungea la fel de repede la 130-140, in cazul de fata conteaza sa nu-ti fortezi norocul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tarana usoara motoristului

 

in aproximativ aceeasi zona (intersectia in T de la lidl costin georgian), era sa il vad aseara pe un motopolitist spulberat de un taximetrist care i-a taiat fata pe rosu. motopolitistul avea si girofare si sirena in functiune. aviz celor cu "loud pipes bla-bla".

 

Apropo de loud pipes: am mers cca 4ani pe un GSXR600 cu finala stock. De foarte multe ori s-a intamplat sa nu fiu vazut, auzit, etcetera. De cand ma dau cu GSRul, finale zgomotoase, se simte diferenta de la cer la pamant. Recomand finale cat mai zgomotoase, mers preventiv si respect ptr. ceilalti participanti. Over are dreptate in ceea ce priveste starea drumului din Pantelimon, dar refuz sa cred ca cel in cauza a circulat in limita bunului simt. Cred ca mi-au taiat fata zeci, poate chiar sute de soferi/soferite ... am avut noroc, dar vorba aceea (norocul mai tine si de tine, nu?)

 

Pacat de familia si prietenii lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de toate tin sa va salut pe voi cei cu motoare, apoi pe tastaturisti,carcotasi si jigodii.

Prima jigodie si singura din acest intreg thread e dobitocul care vrea ambreiajul de la motor si prietena persoanei decedate. Baiatule,ti-as sugera sa iti bagi mintile in cap si sa-ti vezi de-ale tale si sa numai fi atat de prost,inuman si imoral sau poti obtine de ce nu un bilet de internare la sectia de ortopedie pentru o lunga perioada de timp.

 

1. Motociclistul era singur / motor ( fara pasager ) insotit de inca un prieten in spate la o distanta de 25-40 metrii.

2. La ora respectiva Sos. Pantelimon era relativ libera ( tiganca aia spurcata si-aici sunt rasist ) s-a facut ca opreste " atentie " a oprit probabil pentru a se uita si a intors direct

3. Sunetele motoarelor si luminile acestora nu au fost vazute ? Deci femeia aia nu sa uitat deloc si a intors direct!

4. Franare 25m + 25m de "titirez" invartire cu motorul cazut peste el, din simpla psihologie as spune ca nu a crezut ca se va izbi si tot spera in ceva , a gresit ca nu a dat drumul motorului insa in acele momente cine .... mea mai rationeaza , calculeaza.

 

Mi-as dori ca din respect pentru familia acestuia care este indurerata , pentru prieteni, pentru comunitati si nu in ultimul rand pentru moralitate sa incetati !

Toti suntem buni,toti suntem super soferi,toti am face daca am fi in situatia respectiva,toti stim reguli de circulatie si niciodata nu ni se poate intampla noua! TOTI,TOTI ! Suntem o apa si un pamant si ne impartasim pasiunile cu bune cu rele,cu anturaje sau nu, suntem la fel da ne prezentam altfel....

Va rog incetati!

 

Cu stima, Tonny PSD-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de toate tin sa va salut pe voi cei cu motoare, apoi pe tastaturisti,carcotasi si jigodii.

Prima jigodie si singura din acest intreg thread e dobitocul care vrea ambreiajul de la motor si prietena persoanei decedate. Baiatule,ti-as sugera sa iti bagi mintile in cap si sa-ti vezi de-ale tale si sa numai fi atat de prost,inuman si imoral sau poti obtine de ce nu un bilet de internare la sectia de ortopedie pentru o lunga perioada de timp.

 

1. Motociclistul era singur / motor ( fara pasager ) insotit de inca un prieten in spate la o distanta de 25-40 metrii.

2. La ora respectiva Sos. Pantelimon era relativ libera ( tiganca aia spurcata si-aici sunt rasist ) s-a facut ca opreste " atentie " a oprit probabil pentru a se uita si a intors direct

3. Sunetele motoarelor si luminile acestora nu au fost vazute ? Deci femeia aia nu sa uitat deloc si a intors direct!

4. Franare 25m + 25m de "titirez" invartire cu motorul cazut peste el, din simpla psihologie as spune ca nu a crezut ca se va izbi si tot spera in ceva , a gresit ca nu a dat drumul motorului insa in acele momente cine .... mea mai rationeaza , calculeaza.

 

Mi-as dori ca din respect pentru familia acestuia care este indurerata , pentru prieteni, pentru comunitati si nu in ultimul rand pentru moralitate sa incetati !

Toti suntem buni,toti suntem super soferi,toti am face daca am fi in situatia respectiva,toti stim reguli de circulatie si niciodata nu ni se poate intampla noua! TOTI,TOTI ! Suntem o apa si un pamant si ne impartasim pasiunile cu bune cu rele,cu anturaje sau nu, suntem la fel da ne prezentam altfel....

Va rog incetati!

 

Cu stima, Tonny PSD-ul.

 

 

 

beer.gif Corect , respect . bagree.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa va lamuresc cu o chestie 25 metri de frana se fac lejer de la 70 - 80 la ora iar ca sa mori e suficient un oprire brusca de la 40 -50 la ora ( va dau un model crash test masini 60 km intr-un obiect fix ) Deci 50 metri cumulati nu inseamna mult .Asfaltul pe pantelimon e de cea mai proasta calitate si ofera o aderenta scazuta si celor mai bune cauciucuri dupa piata , daca baiatul avea niste gume mai slabe combinat cu asfalt prost si cu lipsa de experienta e clar ca sa panicat a blocat spatele a mers taras cu el a culcato si sa infipt in masina ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l odihneasca! La cateva minute dupa accident am aparut si eu pe acolo impreuna cu cativa prieteni. Eram iesiti la o plimbare prin orasul nostru "linistit" noaptea. Se pare ca ne inselaseram... ne uitam ingroziti cum se scurge sangele din unul dintre 'ai nostrii'. Groaznica scena! Si apoi dupa ce m-am mai linistit imi trece o intrebare prin cap - daca eram eu acolo inaintea lui!? Ei bine asta a fost norocul meu, pot spune, dar ma gandeam, maine tot la del de norocos voi fi? Asta trebuie sa fie o intrebare la care sa ii cautam raspunsul de fiecare data cand ne urcam pe motoare si alergam ca nebunii in cautare de adrenalina! Acum sunt in craiova, si am venit calare asa cum imi propusesem, cu toate ca am avut un sentiment ciudat la plecare fiind marcat de ce imi vazusera ochii cu o seara in urma... sentimentul l-am stins cu o rugaciune iar teama am alungat-o inchinandu-ma! Dar astia suntem, indoctrinati cu virusul asta incurabil, nu bagam in seama ce patesc altii pentru ca nu ne doare, nu simtim ce simt ei, sau mai rau.... si asta nu e neaparat un lucru rau, decat sa te urci cu frica in oase mai bine te duci sa dormi insa ce patesc ei, pe noi restu (cei norocosi) ar trebui sa ne determine sa fim ceva mai cumpatati! Asfalt uscat voua si odihna in pace celor ce ne privesc acum de sus! RIP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l odihneasca! La cateva minute dupa accident am aparut si eu pe acolo impreuna cu cativa prieteni. Eram iesiti la o plimbare prin orasul nostru "linistit" noaptea. Se pare ca ne inselaseram... ne uitam ingroziti cum se scurge sangele din unul dintre 'ai nostrii'. Groaznica scena! Si apoi dupa ce m-am mai linistit imi trece o intrebare prin cap - daca eram eu acolo inaintea lui!? Ei bine asta a fost norocul meu, pot spune, dar ma gandeam, maine tot la del de norocos voi fi? Asta trebuie sa fie o intrebare la care sa ii cautam raspunsul de fiecare data cand ne urcam pe motoare si alergam ca nebunii in cautare de adrenalina! Acum sunt in craiova, si am venit calare asa cum imi propusesem, cu toate ca am avut un sentiment ciudat la plecare fiind marcat de ce imi vazusera ochii cu o seara in urma... sentimentul l-am stins cu o rugaciune iar teama am alungat-o inchinandu-ma! Dar astia suntem, indoctrinati cu virusul asta incurabil, nu bagam in seama ce patesc altii pentru ca nu ne doare, nu simtim ce simt ei, sau mai rau.... si asta nu e neaparat un lucru rau, decat sa te urci cu frica in oase mai bine te duci sa dormi insa ce patesc ei, pe noi restu (cei norocosi) ar trebui sa ne determine sa fim ceva mai cumpatati! Asfalt uscat voua si odihna in pace celor ce ne privesc acum de sus! RIP

 

Scuze de postarea dubla - am scris de pe tel...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Motociclistul era iubitor de fiare , masini in general dar si-a inclinat balanta si catre motociclete renuntand la patru roti pentru doua. Avea o experienta minimala in sa, mai precis 3,5 luni de cand avea permis de conducere categoria A si tot atat probabil de cand si conducea, pe fond nu exista nimeni care a obtinut permisul de conducere pe care scrie "bonus 5 ani experienta si blat la Sfantu Petru".

 

2. Profesionist sau neprofesionist in astfel de situatii totul tine de noroc si instinctele pe care le folosim involuntar, stiu, unii dadea drumu la motor,altii dupa impact se ridicau se stergeau de praf si nu aveau nimic,altii trageau catre contrasens insa el, cu siguranta speriat indus intr-o stare de soc dupa cazatura cred ca a gandit doar ca nu e adevarat sau ca va sfarsi. Putini au trait acele momente cumplite insa au avut sansa de a trai... invatati odata pentru totdeauna faptul ca 'atunci cand suna ceasul, suna!' si nimeni nu si-ar fi dorit sa se intample asta numai un descreierat.

 

Sunt conducator auto dar mi-as dori din toata inima si o motocicleta, mi-as dori sa o am,sa ii dau un styling incendiar,s-o tin tipla insa doar atat din cauza faptului ca imi este frica, as putea spune ca nu de moarte ci de viata ce o pot avea dupa. Nu am criticat niciodata motociclistii care pe DN1 mi-au taiat fata ba venind fara faruri, ba mergand in maini,coate,genunchi pe sa sau mai stiu ce fel de eschibitii,cum nu i-am criticat nici pe cei care merg cu 100 pe o roata mi-am dorit doar ca ei sa fie bine intotdeauna acasa la ei,langa familiile lor,langa prietenii lor. E usor sa critici si sa arunci cu sageti,noroi " avea viteza " " nu a avut experienta " sau mai stiu ce fel de rautati insa e mai greu sa ai spirit moral si civic sa rationezi ca este pasiunea lui,c-asa simte sa traiasca,ca aia isi doreste sa faca si ca nici el nu si-ar dori sa se intample ceva rau. Nu si-a dorit si nimeni nu-si doreste !

 

3. Orele 23:30, 2 motoare turate sau neturate fac o galagie destul de mare. Lumina stradata este destul de scazuta din cauza copacilor si imi este foarte greu ca nu poti vedea 2 xenoane de motocicleta cu lupe venind din dreapta ta atunci cand intorci cum imi este la fel de greu sa cred ca doar in cazul in care nu esti surd "si nu ai avea dreptul de a conduce" sa nu auzi ! Da colegi de asfalt,de desene si suferinte,dragostea noastra de a conduce e nemarginita indiferent de ce conducem dar atunci cand o facem sa o facem totusi respectand reguli foarte simple. " La schimbarea directie de mers te asiguri in toate directiile in prealabil si in timpul manevrei ".

 

Acel baiat probabil s-a speriat, a franat , a incercat,s-a zbatut insa nu a reusit si pentru faptul ca a avut 'ghinionul de nesansa' a platit cu viata. Oripilant sau nu cea care a intors masina este vecina celui de'al 2-lea motociclist care este in stare de soc si ii transmit puterea de a merge mai departe de data aceasta fara motor pentru ca il vom duce in garaj si-acolo va ramane foarte multa vreme.

 

Va doresc multa sanatate,putere de intelegere in trafic si artificii si zgomot atunci cand suntem in spatii amenajate fara persoane feminine de etnie roma in zona,drumuri bune....

cu stima, Tonny PSD-ul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu riscul de a parea cinic, din punctul meu de vedere aceste topicuri nu sunt puse aici ca ii compatimim pe cei decedati (ca altfel s-ar numi bocitoare.ro) ci CA SA INVATAM CEVA DIN ACESTE ACCIDENTE. DIn pacate, repet ce am spus si in posturile anterioare, este clar ca a avut mult peste viteza legala...In cazul acesta cum pot sa il compatimesc? Cand a bagat mana in gaz nu s-a gandit la familie/prietena/amici??? De ce nu le-a luat in calcul sfaturile? Mie de fiecare data cand ies imi spun si sotia si mama...ai grija, sa nu mergi tare, ca te astept acasa... Din cauza asta m-am enervat (si aseara si acum), citind topicurile de genul vai de el...nu a avut noroc..etc etc...Incep sa imi aduc aminte de ce nu am mai avut activitate pe forum...Maturizati-va oameni, terminati cu prostiile care ar trebui facute pe circuit pe drumurile publice...Amkcart-ul e aproape, autostrazile (cate sunt) sunt libere noaptea....Ganditi-va la cei dragi care va asteapta acasa, la cat de moale este perna si cat de cald este cu persoana iubita langa voi si nu o sa regretati....

Analizand retrospectiv "comunitatea" sau cum s-o numi ea, acum ceva ani, cand trebuia sa muncesti sa iti iei un motor si nu sa il primesti la 18 ani, toata lumea parca era mai matura...Acum parca s-a umplut de "generatia McDonalds" care nu vad decat uilii pe Magheru ca sa moara fetili, viteza, ierunu, iersase si asa mai departe. Sincer, de asemenea persoane daca e sa ne paraseasca nu imi va parea rau...ca poate la un momentdat copilul meu va putea trece fara grija pe zebra sau se va plimba pe trotuar linistit fara sa vina un Ghost rider sa dea peste el....Dimpotriva, am un prieten care ofera servicii complete si acorda si reduceri pentru ei...

Incredibil...comunitate, maturizeaza-te si nu mai promova / incuraja toti misfits-ii.

 

Avea o experienta minimala in sa, mai precis 3,5 luni de cand avea permis de conducere categoria A si tot atat probabil de cand si conducea.

 

Repet si ce cauta pe R6??? Daca respecta legea...poate ca scapa, nu cre ca limitarea aia a fost pusa degeaba... Daca avea 3 luni pe motor ce cauta sa se dea ca viteazul? In loc sa isi fi indoit numarul, mai bine punea mamaliga acolo...

Tot se vorbeste de respect....dar respectul lui unde a fost? Daca statea potolit si respecta cat de putin legea (atat a omului cat si a bunului simt) acum bea o bere, se bucura de viata, nu era plans pe forumuri!.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Explica si mie din bocitu asta dupa topic si din moartea unui om ce ai putea tu sa inveti ca tare sunt curios cumva nu o sa iti mai iasa vreo masina in fata tie sau cumva o sa mergi mai bine pe motor ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Explica si mie din bocitu asta dupa topic si din moartea unui om ce ai putea tu sa inveti ca tare sunt curios cumva nu o sa iti mai iasa vreo masina in fata tie sau cumva o sa mergi mai bine pe motor ?

 

Un astfel de topic imi aduce aminte sa nu merg cu viteza prin oras, sa nu merg cu motor mai puternic decat ma tin muschii, sa fiu atent la ceilalti participanti la trafic, sa merg mult mai incet noaptea.

 

Mai vrei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Explica si mie din bocitu asta dupa topic si din moartea unui om ce ai putea tu sa inveti ca tare sunt curios cumva nu o sa iti mai iasa vreo masina in fata tie sau cumva o sa mergi mai bine pe motor ?

 

Simplu: daca tu mergi prin oras cu peste 100 ca asa vrea pu1a ta de smecher, sunt sanse sa intalnesti un alt smecher care sa-ti intoarca intr-un loc nepermis, ca asa vrea pu1a lui. Daca pe tine te doare la basca, sa stii ca sunt si altii pe care-i, n-ai sa crezi, ii doare si pe ei la basca!!!

 

Stiu ca de asta avem cu totii motoare, ca ne place viteza si senzatia, dar p1zda ma-sii, cand ai de gand sa dai in ea, fa-o cu cap, safe si cu cat mai putine potential pericole pe langa tine. Daca mergi numai in blana si schimbi pe rosu, nu esti decat un accident pe cale sa se intample! Iar daca adaugam si ingredientul de baza numit INCEPATOR TERIBILIST + MOTOR PUTERNIC, fa tu calculele.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In fiecare zi sunt claxonat de retarzi conservari care se grabesc si au alta viteza legala decat cea stabilita prin lege. Am avut accidente in care au fost implicati conservari si sunt plin de brose, tije si suruburi de deja colegii de serviciu imi spun Robocop. Vina, si da! sunt o exceptie, a apartinut de fiecare data conservarului. Si ce? Eu am ramas cu oasele rupte, iar ei isi rad in barba ca nesimtitii. Da! A mers cu viteza! Si ce? Asta scuza manevra de intoarcera executata de "pasarica cea retarda"? In fiecare zi, si ma repet, conservarii sunt cu mult mai grabiti decat noi. Nu-i sufar pe motociclistii care merg printre masini(chiar daca in alte tari este legal), care tureaza motoarele sau ii dau cocs motorului numai pentru a fi smecher, dar care este diferenta dintre saracul nenorocit care tocmai a murit si "jmecherii" cu masini care forjeaza scula pentru ca este grabit sau intoarce ilegal p[entru ca tocmai si-a adus aminte de ceva. Primul meu accident a fost identic: mi-am fracturat laba piciorului, de a fost nevoie de reconstructie totala(nu mai am decat vreo 3 oase, restul e titan - oare sa fiu fericit?), a intors retardul pe linie dubla continua si m-a lovit in plin. Aveam 10 km/h. Sa ma consider fericit pentru viteza pe care o aveam? Oh, Doamne! Ce bine ca nu aveam 100!(Stau pe b-dul Brancoveanu in sectorul 4 si, in mod frecvent, linia dubla continua care este prezenta pe tot parcursul bulevardului este calcata de catre conservari). Constientizez ca nu este corect sa depasim viteza legala si nu incurajez asa ceva, dar, indiferent de viteza pe care o avem, cred ca sunt alte manevre care sunt cu mult mai periculoase decat viteza. Pana si pe autostrada gasesti oameni care reusesc sa ti-o "traga" si acolo chiar megem cu viteza pentru ca ne permite legea. Deci, cam ce-ar trebui sa facem? In fiecare zi exista cel putin 40-50 de insi in trafic pe care i-as impusca. Si asta pe o distanta de 7 km. Ce ziceti? O fi bine?

Cu deosebit respect si multe regrete pentru decedat, dar si pentru cei care au scris in acest topic si inca mai au curaj sa mearga cu motorul!

RIP! Si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de loud pipes: am mers cca 4ani pe un GSXR600 cu finala stock. De foarte multe ori s-a intamplat sa nu fiu vazut, auzit, etcetera. De cand ma dau cu GSRul, finale zgomotoase, se simte diferenta de la cer la pamant. Recomand finale cat mai zgomotoase, mers preventiv si respect ptr. ceilalti participanti. Over are dreptate in ceea ce priveste starea drumului din Pantelimon, dar refuz sa cred ca cel in cauza a circulat in limita bunului simt. Cred ca mi-au taiat fata zeci, poate chiar sute de soferi/soferite ... am avut noroc, dar vorba aceea (norocul mai tine si de tine, nu?)

 

Pacat de familia si prietenii lui.

 

Subscriu.

 

OFF: Eu am o finala Leo Vince, face galagie incat se uita lumea dupa mine, nu eu dupa ei. Pana cand? Pana cand...baga motorul divort de mine. Era la service un alt incepator cu R6 cu toba stock si l-am intrebat daca il aude / vede lumea; ca si pe scuter normal.

Editat de SiD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

D-zeu sa-l odihneasca in pace.

 

Apoi:

4. Franare 25m + 25m de "titirez" invartire cu motorul cazut peste el, din simpla psihologie as spune ca nu a crezut ca se va izbi si tot spera in ceva , a gresit ca nu a dat drumul motorului insa in acele momente cine .... mea mai rationeaza , calculeaza.

 

Deci franezi 25m (atentie, astia 25m sunt doar aia cat au reiesit la numaratoare, adica urma lasata pe asfalt, franarea poate incepe si cu destui metri dinainte fara sa apara urme vizibile), cazi si te mai duci inca 25m târâş, lovesti masina si mori. Fa te rog un test: porneste pe o strada in lung si fa 50 pasi normali, apoi uita-te in spate sa vezi cat inseamna la ochi. Apoi scrie tu cu mana pe inima ca nu inseamna deloc viteza destul de mare. "Pacalitul singur" asta pe care-l facem cu totii uneori nu e sanatos decat poate in linistea noastra de-acasa.

 

Diferenta dintre forjeala de noapte si franarea la "stilul smuls" vs. mers in limitele proprii (asta inseamna si tare si incet, dupa cum poate si stie fiecare) si o franare eficienta inseamna uneori diferenta dintre viata si moarte. Si e un pret prea mare de platit, cand ai toata viata inainte, cum avea el...

Si e pacat.

 

P.S. Curiozitate: am tot vazut scris despre linia continuua de pe mijlocul bulevardului, insa in pozele postate nu se vede nicaieri (?) E stearsa sau nu e de fapt (nu am drum uzual in Pantelimon, sa vad)

11.jpg

Nu ca ar schimba cu ceva neasigurarea, dar ca idee.

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un astfel de topic imi aduce aminte sa nu merg cu viteza prin oras, sa nu merg cu motor mai puternic decat ma tin muschii, sa fiu atent la ceilalti participanti la trafic, sa merg mult mai incet noaptea.

 

Mai vrei?

 

 

Mai e si reversul medaliei la gandirea asta. Gen...mie nu mi se poate intampla..eu stiu sa strunesc mobra...ii dau goarna doar de data asta ca nu se intampla nimic...eu stiu cum se franeaza..etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...