Sari la conținut

Shell advance ultra 4T


Jerycho
 Share

Postări Recomandate

La benzinariile Lukoil am gasit la un pret exceptional Shell Advance Ultra 4T 10w-40-full sintetic zic ei . Am inteles ca este ulei recomandat/agreat de Ducatti si KTM . A incercat cineva acest ulei ? Daca da, ce parere are despre el ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa n-aiba uleiul la fel de prost ca si benzina...

 

Chestia cu "agreat de X" sau faptul ca scrie in manual "Ducati recomanda Floriol" e doar marketing.

Textul echivalent ar fi "Am primit atatia bani / Am primit o gramada de beneficii pentru a scrie acest lucru".

Editat de mexykanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La benzinariile Lukoil am gasit la un pret exceptional Shell Advance Ultra 4T 10w-40-full sintetic zic ei . Am inteles ca este ulei recomandat/agreat de Ducatti si KTM . A incercat cineva acest ulei ? Daca da, ce parere are despre el ?

Shell Advance Ultra 4T 10w-40-dupa specificatii este un ulei excelent:Indice de vascozitate mare 172,vascozitate la 40C-98,6mm2/s, vascozitate la 100C-15,8mm/s si aprobare JASO MA2 .

Daca vrei, poti sa-l compari de exemplu cu Motul 7100 10w40, indice de vascozitate 151,vascozitate la 40C-90,25 mm2/s, vascozitate la 100C-13,48mm/s aprobare JASO MA,

Pe scurt acest ulei Shell este net superior, cu indice de vascozitate mai mare (adica isi modifica mai putin vascozitate in functie de temperatura) asigurand totodata o ungere mai buna atat la 40C cat si la 100C.

Editat de rob_debruce
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shell Advance Ultra 4T 10w-40-dupa specificatii este un ulei excelent:Indice de vascozitate mare 172,vascozitate la 40C-98,6mm2/s, vascozitate la 100C-15,8mm/s si aprobare JASO MA2 .

Daca vrei, poti sa-l compari de exemplu cu Motul 7100 10w40, indice de vascozitate 151,vascozitate la 40C-90,25 mm2/s, vascozitate la 100C-13,48mm/s aprobare JASO MA,

Pe scurt acest ulei Shell este net superior, cu indice de vascozitate mai mare (adica isi modifica mai putin vascozitate in functie de temperatura) asigurand totodata o ungere mai buna atat la 40C cat si la 100C.

 

chestia e ca e suspect de ieftin... 17lei/l.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate pentru ca nu scrie pe el ''Motul'' ''BelRay''? Si nu e comercializat de toti intermediarii care pun adaos 200%? Stiu oameni care au sv650 si pun Shell Rotella (ulei pt motoare diesel) si au 100.000 km cu motoarele alea si nu au probleme...se cheama marketing si e extrem de agresiv. Cred ca mai bine pui un ulei de tipul si il schimbi la 2500 km decat sa tii un ulei branduit (care e acelasi rahat) si il tii pana face naftalina, 5000-8000 km.

de unde cummpara rotella?? ca stiam ca nu se comercializeaza in ioropa :unsure: rotella e ulei pentru motoare ( nu se specifica mac sau mas) tovarasii de pe eliminator.org pun saracie de aia in mobre, in masini, in tractoare in toate alea. de la ei stiu ca nu se vinde rotella in ioropa

Editat de tiranspider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate pentru ca nu scrie pe el ''Motul'' ''BelRay''? Si nu e comercializat de toti intermediarii care pun adaos 200%? Stiu oameni care au sv650 si pun Shell Rotella (ulei pt motoare diesel) si au 100.000 km cu motoarele alea si nu au probleme...se cheama marketing si e extrem de agresiv. Cred ca mai bine pui un ulei de tipul si il schimbi la 2500 km decat sa tii un ulei branduit (care e acelasi rahat) si il tii pana face naftalina, 5000-8000 km.

 

Daca ati fi avut curiozitatea sa verificati pretul acestui ulei "pe afara" ati fi constatat ca se invarte pe la 10 euro/litru:

 

http://www.opieoils.co.uk/p-69342-shell-advance-ultra-4t-15w-50-performance-4-stroke-fully-synthetic-motorcycle-oil.aspx

http://www.kfm-motorraeder.de/cms/shell-motorrad-oel/art-33287/shell-advance-4t-motoren-oel/shell-advance-ultra-4-15w-50-1liter-motorrad-oel-motorradoel-15w-50-vollsynthetik

 

Ca un om de buna credinta "care sunt", o sa trag concluzia ca rusii care il vand cu 3.7 euro/l sprijina motociclismul din Romania :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rob debruce multumesc de informatii .. cred ca trebuie sa mai invat sa folosesc google -ul ca am cautat asemenea inf. si nu am gasit .

Lipton .. motivatia pretului scazut este , zic eu , lichidarea de stoc a uleiului cu ambalaj vechi . De curand au schimbat ambalajul la uleiurile shell si banuiesc ca se chinuie sa scape de vechile produse .

 

 

Deci dupa 4 zile si aprox 200 km parcuri pot spune ca motorul este mai silentios decat precedentul ulei ( Repsol semisint 10w-40 care cei drept avea aprox 5000 de km si a fost un ulei bun pt motorul meu ), de tras trage bine , nu se vede ca ar papa din ulei ( oricum nici din Repsol nu imi papa .. la 5000 de km nu am suplimentat uleiul niciodata ) dar diferenta vizibila pt mine este la modul cum cupleaza ambreiajul ... mai fin , mai silentios , si fara a trage prea mult levierul ambreiajului .

Pt moment consider ca 17 lei pt 1 l din uleiul asta a fost pomana curata .

 

 

Heh .. am gasit si eu specificatiile uleiului .. incepe sa inghete de la -36 de grade .. lucru bun .

Editat de jerycho
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am luat si eu cateva bidoane, ca la cat de repede imi consuma uleiul Dominatorul meu, nu cred ca e vre-o problema cu marca Shell.

 

Se gaseste la benzinariile LuK, dar nu la cele cu franciza LuK.

 

Am gasit "misterul" de ce e asa ieftin:

post-15231-0-21087100-1349371810_thumb.jpg

 

Deci e ulei vechi, din 2009, poate asta explica pretul redus.

Conform etichetei e valabil 5 ani:

post-15231-0-02091600-1349371790_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E synthetic technology. Adica nu full sintetic grupa 4 sau 5 ci e hidrocracat din zeama de dinozaur, e un grupa 3 toata ziua. Oricum, la pretul asta e pomana, parca as lua si eu 4 litri sa mai spal motorul cu el vreo 2000km si sa ramana cu ulei relativ curat pana in primavara. :)

Editat de strumfuadi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...