Sari la conținut

Accident moto Pantera


servant.1980
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 975
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am inteles asta si nu s-a suparat nimeni. Dar ce nu inteleg la voi astia cu gicsere si mai ales astia cu k-uri, este de ce nu vreti sa ne impartasiti si noua astora mai mici din experienta voastra, ca sa ajungem si noi mari si experimentati ca voi.

Zi-ne ce-ai fi facut tu cu gicserul in situatia acestui accident. Cum ai fi fentat taxiul, cum ai fi trecut rapid ca sa intri in peco, etc. Asta vreau sa aud.

Jinlunul oricum e mai bun decit nimic si de multe ori e mai bun chiar si decit k-urile alea.

 

Am 1.75 si 80 de kile....daca ai mai putin mergi la sala si baga foraje, daca ai mai mult ...mergi la sala si slabeste. Daca vrei un GSXR, cauta unul care sa iti placa, te intelegi vanzatorul la bani si e al tau. La fel si cu Hayabusa. Daca vrei sa nu mori pe ea e simplu: Nu te lua dupa altii la propriu si la figurat. Nu ai nimic de demonstrat nimanui, iar in cazul in care vei avea un accident cu siguranta majoritatea alora care te salutau or sa sara in sus de bucurie ca au inca un subiect de polemica in care sa explice altora pe net cat de prost esti ca motociclist in comparatie cu ei. E destul de simplu.

 

Nu fac parte din categoria alora care fac studii care sa determine cat de nemernic si de nenorocit era motociclistul, accidentat sau mort. Notiunea de accident exclude din start premeditarea si presupune din start ca cel putin o parte implicata a gresit. Eu ca sa evit accidentul asta, ca sa evit taxiul ala din Timisoara, eram acasa in Bucuresti si m-am trezit la 12, adica dupa ce avusese deja loc....vezi? experienta m-a salvat.

 

PS...mi-a placut aia cu experienta se masoara in vechimea pe forum si numarul de postari :))))

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am 1.75 si 80 de kile....daca ai mai putin mergi la sala si baga foraje, daca ai mai mult ...mergi la sala si slabeste. Daca vrei un GSXR, cauta unul care sa iti placa, te intelegi vanzatorul la bani si e al tau. La fel si cu Hayabusa. Daca vrei sa nu mori pe ea e simplu: Nu te lua dupa altii la propriu si la figurat. Nu ai nimic de demonstrat nimanui, iar in cazul in care vei avea un accident cu siguranta majoritatea alora care te salutau or sa sara in sus de bucurie ca au inca un subiect de polemica in care sa explice altora pe net cat de prost esti ca motociclist in comparatie cu ei. E destul de simplu.

 

Eu ca sa evit accidentul asta, ca sa evit taxiul ala din Timisoara, eram acasa in Bucuresti si m-am trezit la 12, adica dupa ce avusese deja loc....vezi? experienta m-a salvat.

Pai eu am 1,62 m. si 88 de kile. :( Ce e de facut? La sala merg, in special la sala de lectura. E bine pt. evolutia mea ca motociclist tru, viitor posesor de gicser k-x?

Multumesc pt. sfaturile pertinente legate de achizitionarea unei motociclete potrivite. De oameni ca tine avem nevoie pe forum aici, nu doar de mistocari care nu spun nimic constructiv. :cheers:

 

Pai si eu evit cu Jinlunul mai bine ca tine accidente in felul asta. Atunci de ce zici ca n-as avea voie sa postez intr-un toplic in care e vorba despre moto ss? :unsure:

Editat de SSSS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu l-am pus eu sa treaca Jinlun acolo daca el e de fapt Max Biaggi deghizat. Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar daca unu isi scrie pe frunte cu markerul "sunt un dobitoc" eu sunt genul ala atipic de persoana care la o judecata sumara o sa-i ia de bun mesajul. Iti mai zic o treaba...e foarte greu sa imi dati tu sau el mucu intr-o competitie la care eu nu particip. Merg cu motorul din pasiune, cand vreau, cum vreau si cu cine vreau. Nu mi-am luat motor ca sa ma imprietenesc cu toti motociclistii, nici sa casa fiu mai rapid decat toti inconstientii si nici ca sa ma bat in numarul de km cu baietii care livreaza pizza. In alta ordine de idei posesia unui vehicol cu doua roti, si un numar foarte mare de km pe el in mod sigur nu te fac mai inteligent, lucru care se vede foarte usor pe forum unde multi useri care desi nu au multe de spus aduc argumente de genu sa taca aia care au mai putini km ca mine sau ma rog de cat zic pe forum ca am. Daca numarul mare de km s-ar regasi in calitatea unora de piloti atunci la Moto Gp ar castiga numai aia care au lucrat la pizza delivery, la Formula 1 numai fosti taximetristi iar premiul Nobel ar fi catigat tot de taximetristi pentru aportul la dezvoltatea stiintei, in urma studiilor facute in milioanele de km pe care ii au. Fraza " Tocmai pentru ca nu va cunosc pe niciunul dintre voi am spus ca sunteti bolovani" o pun totusi pe seama obooselii.

 

vehicul :baldy: :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu am 1,62 m. si 88 de kile. :( Ce e de facut? La sala merg, in special la sala de lectura. E bine pt. evolutia mea ca motociclist tru, viitor posesor de gicser k-x?

Multumesc pt. sfaturile pertinente legate de achizitionarea unei motociclete potrivite. De oameni ca tine avem nevoie pe forum aici, nu doar de mistocari care nu spun nimic constructiv. :cheers:

 

Pai si eu evit cu Jinlunul mai bine ca tine accidente in felul asta. Atunci de ce zici ca n-as avea voie sa postez intr-un toplic in care e vorba despre moto ss? :unsure:

 

 

 

 

Nu am zis ca nu ai voie sa postezi...oricine are voie sa spuna ce vrea.....lucru care e si foarte vizibil aici. Tu i-ai reprosat cuiva ca nu e in masura sa isi dea cu parerea pentru ca nu are motor, iar eu ti-am zis ca daca pui problema la modul asta nici scooterul tau nu e cine stie ce motor. Sper ca s-a inteles mesaju. Eu ti-am dat cel mai bun sfat in achizitionarea unei motociclete. Ia-ti ce vrei....cam orice ti-ai lua de la 70 de cai in sus e suficient ca sa iti rupa gatul daca ai de gand sa ii folosesti pe toti in permanenta, si orice motor indiferent de putere nu merge tare de unul singur. Mi se pare o tampenie treaba aia sentimentala cu motorul bun la suflet care iarta. Nici un motor nu iarta doar ca inconstienta si prostia tind sa creasca o data cu numarul de cc sau de cai. Fi constient de nivelul tau in permanenta si nu te arunca mai mult decat iti permit abilitatile si decat este nevoie. Poti sa fi as pe serpentine si circuit, ca realitatea de pe sosele are suficiente surprize si pentru aia avansati....Vezi accidentul de pe DN1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu intelg, de ce trebuie sa-l convingi tu sa-si ia altceva mai bun decat Jinlun? Daca el e fericit pe scuter care e problema? Nu are tot doua roti si motor?

Eu cred ca e la fel de indreptatit sa discute despre accidente ca oricare motociclist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu intelg, de ce trebuie sa-l convingi tu sa-si ia altceva mai bun decat Jinlun? Daca el e fericit pe scuter care e problema? Nu are tot doua roti si motor?

Eu cred ca e la fel de indreptatit sa discute despre accidente ca oricare motociclist.

Nici eu nu inteleg de ce intelegi tu ca eu vreu sa il conving sa isi ia altceva. Am inteles de la el ca ar vrea sa isi ia ceva mai mare in viitorul apropiat...daca nu vrea atunci sa nu isi ia, si daca isi ia si nu tine cont de sfatul meu iarasi, e treaba lui. Daca recitesti ce am scris ai sa vezi ca si eu am zis acelasi lucru....oricine poate sa zica ce vrea. ...totusi am scris in romana, asa ca nu inteleg de unde atatea dileme dintr-un text destul de clar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am zis ca nu ai voie sa postezi...oricine are voie sa spuna ce vrea.....lucru care e si foarte vizibil aici. Tu i-ai reprosat cuiva ca nu e in masura sa isi dea cu parerea pentru ca nu are motor, iar eu ti-am zis ca daca pui problema la modul asta nici scooterul tau nu e cine stie ce motor. Sper ca s-a inteles mesaju. Eu ti-am dat cel mai bun sfat in achizitionarea unei motociclete. Ia-ti ce vrei....cam orice ti-ai lua de la 70 de cai in sus e suficient ca sa iti rupa gatul daca ai de gand sa ii folosesti pe toti in permanenta, si orice motor indiferent de putere nu merge tare de unul singur. Mi se pare o tampenie treaba aia sentimentala cu motorul bun la suflet care iarta. Nici un motor nu iarta doar ca inconstienta si prostia tind sa creasca o data cu numarul de cc sau de cai. Fi constient de nivelul tau in permanenta si nu te arunca mai mult decat iti permit abilitatile si decat este nevoie. Poti sa fi as pe serpentine si circuit, ca realitatea de pe sosele are suficiente surprize si pentru aia avansati....Vezi accidentul de pe DN1.

Ai citeva inadvertente in sirul postarilor:

- unde si cui am REPROSAT eu ca "nu e in masura sa isi dea cu parerea pentru ca nu are motor"?????

mi se pare aiurea sa iti dai aere de superioritate in fata unuia fara motor, cu experienta ta pe scooter pe un subiect legat de motociclete ss.
- unde mi-am dat eu aere de superioritate si unde am discutat despre experienta mea pe scooter?

- ai zis ca nu am ce cauta sa-mi dau cu parerea pe un topic despre motoare ss eu avind scuter, deci nu am voie sa postez, cum zici acu ca nu ai spus ca nu am voie?

 

 

 

 

 

Nici eu nu inteleg de ce intelegi tu ca eu vreu sa il conving sa isi ia altceva. Am inteles de la el ca ar vrea sa isi ia ceva mai mare in viitorul apropiat...daca nu vrea atunci sa nu isi ia, si daca isi ia si nu tine cont de sfatul meu iarasi, e treaba lui. Daca recitesti ce am scris ai sa vezi ca si eu am zis acelasi lucru....oricine poate sa zica ce vrea. ...totusi am scris in romana, asa ca nu inteleg de unde atatea dileme dintr-un text destul de clar.
Pai nu e clar pt. ca te contrazici singur in ce spui.

N-am zis nicaieri ca in viitorul apropiat. Am zis doar ca in viitorul apropiat sper sa reusesc sa-mi iau carnet, pt. ca acu n-am si sa scapt de scuterul asta de 250 cu care merg cu acte de 50.

Am mai zis ca vreau sa ajung si eu mare ca voi astia cu gicsere de astea pe care le scrieti cu k la profil ca mi se pare foarte cul cum scrieti voi k-239830, K-x, K-k, etc, samd, brb, wtf, plm, brd, bcr.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SSSS-ule, iar te joci cu mintea oamenilor?

parca si fazanul ala de acum cateva secole era mai challenging :)

 

hai sa-ti traiasca scuterul. tot nu ti-ai luat permis? :D

Editat de a_deea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E asa de trista caterinca asta, mai ales pe topicu' asta.......

 

Iar SSSS o da in laba moralizatoare cu trollingu' asta de clasa a II-a.......

 

V-ati tampit toti la cap......

 

Eu daca as fi in locu' la fata asta (Pantera).....n-ar exista cuvinte sa descrie fatza mea scarbita de tot ce se scrie aici......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu daca as fi in locu' la fata asta (Pantera).....n-ar exista cuvinte sa descrie fatza mea scarbita de tot ce se scrie aici......
Pai nu mai scrie, ca sa nu-i mai faci scirba fetei.

 

 

 

 

 

SSSS-ule, iar te joci cu mintea oamenilor?

parca si fazanul ala de acum cateva secole era mai challenging :)

 

hai sa-ti traiasca scuterul. tot nu ti-ai luat permis? :D

Mi-am luat permis, dar au tinut niste unii sa mi-l ia inapoi de vreo 3 ori in decurs de 15 luni. :D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu inteleg de ce intelegi tu ca eu vreu sa il conving sa isi ia altceva. Am inteles de la el ca ar vrea sa isi ia ceva mai mare in viitorul apropiat...daca nu vrea atunci sa nu isi ia, si daca isi ia si nu tine cont de sfatul meu iarasi, e treaba lui. Daca recitesti ce am scris ai sa vezi ca si eu am zis acelasi lucru....oricine poate sa zica ce vrea. ...totusi am scris in romana, asa ca nu inteleg de unde atatea dileme dintr-un text destul de clar.

Eu cred ca e foarte bine cum gandeste, motociclistii adevarati asa fac ca sa ajunga experimentati dupa ani si ani. Asa am facut si eu.

Incepi cu scuter, il folosesti pana te inveti cu comenzile cu greutatile traficului, apoi iti iei o motocicleta de 250 sau 500, te dai cu ea pana o stapanesti cum trebuie, pana iti ramane mica (cum se spune) apoi treci la ceva mai mare. Tot procesul asta poate dura cativa ani, chiar si 5-6 ani daca vrei sa fii un motociclist desavarsit. Eu zic ca SSSS e pe calea cea buna si nu are rost sa-l criticam aici. :cheers:

 

Un om care are scuter cativa ani si apoi merge pe o motocicleta mica poate sa aiba de pana la 11,5 ori mai multa experienta si mintea formata pentru mersul pe doua roti decat cineva care a inceput direct pe motocicleta mare, mai ales motocicleta sport. Nu mai zic cat conteaza experienta anterioara de mers pe bicicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un om care are scuter cativa ani si apoi merge pe o motocicleta mica poate sa aiba de pana la 11,5 ori mai multa experienta

as zice chiar 11,7 in functie de zona pe care o frecventeaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un om care are scuter cativa ani si apoi merge pe o motocicleta mica poate sa aiba de pana la 11,5 ori mai multa experienta si mintea formata pentru mersul pe doua roti decat cineva care a inceput direct pe motocicleta mare, mai ales motocicleta sport. Nu mai zic cat conteaza experienta anterioara de mers pe bicicleta.

Plus ca SSSS e inca tanar si are timp sa invete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai tu esti "in locu' la o fata"... Mereu...

 

Sunt in locul lui ma-ta, ai dreptate :)

 

manca-mi-ai pu.la ,ungur imputit ce esti:)

 

Sunt acasa. Nu mai tin minte nimic din accident.

Am sa citesc topicul cap coada apoi mai vedem.

 

Sanatate si in locul tau n-as pierde vremea cu topicul :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...