Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

Oare de ce topicurile de genul asta inevitabil ajung fie un concurs de genul "a mea e mai mare" fie o masturbare in cerc?

sa vezi cand incepem sa ne pisam....tot in cerc....

 

Pana una alta, superioritatea 1200GS se manifesta mai mult prin lipsa concurentei din partea japonezilor pe segmentul de enduro-touring.

tu mai citesti ce scrie pe aici...

HONDA YAMAHA APRILIA TRIUMF ...........CONCUREAZA SI COPIAZA ...DOAR DOAR DE.OR CAPATA SI EI O FELIE DIN PLACINTA GS/GSA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

era o gluma, asa i , honda nu are acum concurent pt noul GS, ,

ma rog , nici nu in trebuie :)

respecte

 

 

Depinde cum o iei. Unii au facut topic cu Crossrunner si l-au pus la Enduro Touring si adventure. Daca e sau nu concurent cu GS-ul de 1200 ..... greu de spus fiecare cu parerea lui.

Eu sustin ca ultima Honda adventure s-a fabricat in 2007, e parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Precum pe tot parcursul acestui forum unii impatimiti de ce au sub fund comenteaza la un nivel de intelegere mediocru, in mare parte, ceea ce a fost top in vanzari si tehnologie(asa invechita cum spun unii, care nu au nici abs pe mobrele lor, evident pentru ca nu au nevoie)pana in 2010-2011. La acea data s-au trezit din decada si au mai aparut cativa pretendenti la clasa. Iete BMW in 2013 le mai da un deceniu de somn....nu cred sa mai fie vre-una care sa se pretinda mai buna si mai tare decat noul 1200gs/a, la aceasta clasa, pret de cativa anisori buni....asa ca mai bine faceti voi rost de bani sa va luati unul, ca sa nu mai comentati pe forum inca 5-6 ani suprematia evidenta a bmw-ului de 1200.

Editat de xtrblack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La acea data s-au trezit din decada si au mai aparut cativa pretendenti la clasa. Iete BMW in 2013 le mai da un deceniu de somn....nu cred sa mai fie vre-una care sa se pretinda mai buna si mai tare decat noul 1200gs/a, la aceasta clasa, pret de cativa anisori buni....

 

Trebuie sa te contrazic... GS-ul LC are concurent direct acum pe KTM Adventure, asta nu se poate contesta.

 

In rest, sunt de acord cu tine... restul concurentei (per ansamblu, fara a intra in amanunte) s-a raportat la GS-ul dohc (pana in 2012), eventual unii au bagat cativa cai in plus, si aia vizibili in final mai mult sau mai putin doar pe hartie, dar cam atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

tu mai citesti ce scrie pe aici...

HONDA YAMAHA APRILIA TRIUMF ...........CONCUREAZA SI COPIAZA ...DOAR DOAR DE.OR CAPATA SI EI O FELIE DIN PLACINTA GS/GSA

 

Apropo de citit ce scrie, eu am zis japoneze. "Triumf" si Aprilia nu sunt japoneze. :wacko: .

Dintr-un motiv care mie imi scapa, Honda si Yamaha nu au mai scos nimic pe segmentul asta de la Supertenere / Africana, iar Suzuki si Kawasaki nu se remarcau nici pe vremea aia. Abia acum vreo 2 ani a aparut xt 1200z, dar mie unu mi se pare prea stradal. Nu stiu daca e lipsa de viziune, lipsa de interes sau lipsa de ce-o fi, dar japonezii au ignorat complet segmentul asta.

 

@xrtblack,

Decat sa pui placa cu "banii mei minte nu are", mai bine explica-ne punctual cum au revolutionat inovatiile BMW sportul cu motor, intr-un domeniu ales de tine. Ca ABS-ul, controlul tractiunii, modul RAIN si alte alea te ajuta pe tine sa dormi in timp ce mergi cu mobra, aia e altceva.

Editat de mihaio07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ianachim pe tine nu te informat nimei ca doar BMW-ul copiaza concurenta fac si ei ceva copie ieftina gen chinezarie si calitate indoielnica dupa Onda si altii . Nu vezi ca copiaza tot de la propulsor( motor boxer) pana la axul cardanic, suspensii mai ales ca vezi la fiecare colt. Acuma design si aerodinamica lasa dracului ca pt BMw bate atfel vantul si de aceea ar fi tebuit sa faca un design mai altfel decat japonezii.



@xrtblack,

Decat sa pui placa cu "banii mei minte nu are", mai bine explica-ne punctual cum au revolutionat inovatiile BMW sportul cu motor, intr-un domeniu ales de tine. Ca ABS-ul, controlul tractiunii, modul RAIN si alte alea te ajuta pe tine sa dormi in timp ce mergi cu mobra, aia e altceva.

Raspunsul e simplu S1000RR!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea vad relevanta sau scopul discutiilor love/hate bmw sau versus concurenta, dar nah, e urat afara...

 

S-a anuntat pret sau data de disponibilitate pt Adv LC ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha, multam. Deci e o diferenta de vreo 1500 fata de versiunea normala daca nu ma insel. Mai mult decat decent zic eu pt ceea ce ofera in plus ca standard (si pt cine are nevoie de ceea ce ofera in plus).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de citit ce scrie, eu am zis japoneze. "Triumf" si Aprilia nu sunt japoneze. :wacko: .

Dintr-un motiv care mie imi scapa, Honda si Yamaha nu au mai scos nimic pe segmentul asta de la Supertenere / Africana, iar Suzuki si Kawasaki nu se remarcau nici pe vremea aia. Abia acum vreo 2 ani a aparut xt 1200z, dar mie unu mi se pare prea stradal. Nu stiu daca e lipsa de viziune, lipsa de interes sau lipsa de ce-o fi, dar japonezii au ignorat complet segmentul asta.

 

@xrtblack,

Decat sa pui placa cu "banii mei minte nu are", mai bine explica-ne punctual cum au revolutionat inovatiile BMW sportul cu motor, intr-un domeniu ales de tine. Ca ABS-ul, controlul tractiunii, modul RAIN si alte alea te ajuta pe tine sa dormi in timp ce mergi cu mobra, aia e altceva.

ca sa spui ca ti se pare prea stradala yamaha, tre s-o fi testat inainte. si nu e cazul tau. la fel cum nu ai testat nici bmw, dar lansezi tot felul de pareri si supozitii. (poate ne zici si cat ai testat abs-ul si tc-ul)

de asta sunt discutiile astea interminabile pe aici.

e topicul noului gs 1200. daca vrei explicatii si date despre inovatiile bmw, cauta pe google. poate sunt unii care-s interesati de noul model.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa spui ca ti se pare prea stradala yamaha, tre s-o fi testat inainte. si nu e cazul tau. la fel cum nu ai testat nici bmw, dar lansezi tot felul de pareri si supozitii. (poate ne zici si cat ai testat abs-ul si tc-ul)

de asta sunt discutiile astea interminabile pe aici.

e topicul noului gs 1200. daca vrei explicatii si date despre inovatiile bmw, cauta pe google. poate sunt unii care-s interesati de noul model.

 

Ba nu, domnule, nu trebuie. La fel cum nu trebuie sa testez caderea de la etajul 3 ca sa imi dau seama ca doare. Exista specificatii tehnice (garda la sol, greutate, cursa suspensii) si exista review-uri si teste comparative. Restul e bun simt stiintific si interpolare.

Toate astea fiind mult mai informative decat o tura de 10 15 minute cu a 1-a intr-o parcare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ba nu, domnule, nu trebuie. La fel cum nu trebuie sa testez caderea de la etajul 3 ca sa imi dau seama ca doare. Exista specificatii tehnice (garda la sol, greutate, cursa suspensii) si exista review-uri si teste comparative. Restul e bun simt stiintific si interpolare.

Toate astea fiind mult mai informative decat o tura de 10 15 minute cu a 1-a intr-o parcare.

amandoua sunt femei

amandoua au ... gura

CU CARE FAC EXACT ACELASI LUCRU

 

ACUM DEPINDE DE TINE PE CARE O VREI/POTI AVEA

 

EXACT ASA E SI LA MOTOCICLETE

AMANDOUA AU 2 roti.... si te duc de la A la B

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

amandoua sunt femei

amandoua au ... gura

CU CARE FAC EXACT ACELASI LUCRU

ACUM DEPINDE DE TINE PE CARE O VREI/POTI AVEAEXACT ASA E SI LA MOTOCICLETE

AMANDOUA AU 2 roti.... si te duc de la A la B

Fi mai explicit! In cazul particular BMW te duc de la A..utomobile la B..avaria pana-ti repara stricaciunea.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa e cand te uiti cu gura cascata la facatura aia de Long Way Down....2 BMW si 8 Jeepane burdusite cu tzutzeri si piese de schimb.I-ati vazut pe englezoii aia care au facut turul lumii cu Suzuki DR 350 cumparate second-hand?La documentar ii zicea Mondo...nu mai stiu cum.Si culmea e ca au si reusit turul,cu masinariile alea de 2 lei.Ca va place ca,ca nu,tot japo dau si vor da mult timp ora exacta in motociclism.Apropo!Dece a disparut G 450X? De "bun"ce a fost....

Editat de transilvania72
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Richtig ! Du hast rechts ! Astia cu japoneze se cred Rossi ? BMW acopera sub o singura sigla TOATA gama de motociclete.Si de top. Simplu si la obiect Ma straduiesc din anii '90 cand au aparut primele" cazane" la noi sa deosebesc marcile japoneze care le vad pe strada dar nu prea le ghicesc Vorba aia chinez ,japonez, tot aia. Zic : ce Suzuki....ma apropii... aoleu.... e Kawasaki... si lista continua... Yamaha cu 2 cardane., fara flectare la grupul de la roata, cu cadru din anii' 40 . Ciorba de ulei ce trebuie sa faca fata unor caracteristici complet diferite ca functie si solicitare, bord care nu spune mai nimic.... Motoare fara personalitate. (polizoare): la masini la fel.... : Nissan GTR spune ceva,,, in rest...0 (zero) Oricum nota 10 japonezilor pt perseverenta....

 

Bag de seama ca nu prea le ai cu motoarele daca nu le deosebesti...Inteleg sa apreciezi brandul pe care il pilotezi insa cu scuzele de rigoare, postul tau e un pic partinitor ca sa nu zic aberant si prostesc :))

 

1200 GS a fost si va ramane o scula , buna de altfel, pentru bogatani cu jde de mii de heuro in cont...Cam cum este un Electra Glide printre Cruisere...

 

Sunt multe motoare care fac ce face GS/GSA-ul pentru mult mai putin, mai ales pe piata SH. Da, e o mobra faina insa dupa parerea mea, mult supra evaluata. Da, BMW pune accent pe electronica cat pune Pentagonul pe F-22 Raptor insa si un Africa Twin va merge pe unde merge GS-ul.. poate chiar mai bine in anumite portiuni :)

 

Acestea fiind spuse, cine are de cheltuit si il intereseaza imaginea/feeling-ul/detaliul/esenta germana sa si-l cumpere. CIne vrea un aventura, sa-si ia orice altceva si de restul de bani(daca exista) sa plece in Mongolia :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce mi plac mie baietii astia ..... cu cat mai multi ca ei cu atat mai putini posesori de BMW......

 

sunt curios cam cati dintre cei care isi dau cu parerea au fost la un drivetest cu un BMW.....

 

ps nu trebuie sa ai jdemii' de euro sa faci un drivetest ..... si nu intr o parcare.... cum mai scriu unii pe aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca sunt pe topicul Harley :)) Da Ianachime, e o mobra faina, n-am zis nu. Mi-ar placea sa fiu posesor daca as avea cascavaletul necesar., Insa e o mobra de imagine cu toate ca scopul ei indica altceva. Oricum nu inteleg care-i faza cu imaginea asta.. Dupa parerea mea, toate mobrele Adventure-enduro-touring is urate cu spume... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca sunt pe topicul Harley :)) Da Ianachime, e o mobra faina, n-am zis nu. Mi-ar placea sa fiu posesor daca as avea cascavaletul necesar., Insa e o mobra de imagine cu toate ca scopul ei indica altceva. Oricum nu inteleg care-i faza cu imaginea asta.. Dupa parerea mea, toate mobrele Adventure-enduro-touring is urate cu spume... :P

AI FOST SA FACI TESTDRIVE?????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AI FOST SA FACI TESTDRIVE?????

n-am facut test cu 2013 insa presupun ca tu ai facut. Spune-mi cum da mucul la tot ce inseamna mers pe doua roti...

 

P.S.

 

Chiar nu glumesc. Explica-mi te rog avantajele GS-ului 2013. Cum iti influenteaza schimbarea pozitiei cardanului de pe dreapta pe stanga, Cum e cu cei 140 de cai sau cati o avea, Cum e ciclistica, cum e cu noroaiele, Cum e cu rechemarea in service..

 

p.p.s

 

Nu mai tipa! :)

Editat de Nocturnus85
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TIP " pentru ca VORBITI DIN AUZITE.......

ps nu am facut nici un testdrive

cei 217000 km pe sei de BMW imi sunt destui sa inteleg o marca..... restul .....

 

sa nu uit

la reprezentanta BMW am vazut la buyback STROMURI' ...... INVERS NU....

apropo.... mai este REPREZENTANTA suzuki.... IN ROMANIA?????

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TIP " pentru ca VORBITI DIN AUZITE.......

ps nu am facut nici un testdrive

cei 217000 km pe sei de BMW imi sunt destui sa inteleg o marca..... restul .....

 

OK, si ce legatura are asta cu ce am spus eu prima data? Oricum,ai punctat bine. Vorbim de o MARCA. restul e can can.

 

Ca sa facem comparatii pertinente trebuie macar sa vedem ce-i si in curtea vecinilor.. Parerea mea.

 

Seara faina!.:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

18000. km pe yamaha xt 600 .... ajung....

 

si inca ceva mii pe diverse scutere????? asa usor peste 250000 km in total.....

 

mergeti fratilor, mai ales ca NU COSTA NIMIC si faceti un drivetest..... macar vorbiti si voi dupa ce simtiti la drum o motocicleta .... si daca aveti ceva cu MARCA luati niste banda adeziva si acoperiti sigla .... daca va e sa nu va faceti de ras ca pilotati un BMW.... sau sa nu zica lumea ca AVETI JDEMII' de euro in cont cand opriti la semafor....

 

n-am facut test cu 2013

Chiar nu glumesc. Explica-mi te rog avantajele GS-ului 2013. Cum iti influenteaza schimbarea pozitiei cardanului de pe dreapta pe stanga, Cum e cu cei 140 de cai sau cati o avea, Cum e ciclistica, cum e cu noroaiele, Cum e cu rechemarea in service..

 

la faza cu cardanul e o problema ...nu mai pot sa ma pis din mers pe stanga ....

 

insa tu ne poti spune cum ai rezolvat prob asa.....

 

"Posted 04 October 2013 - 01:01 AM

Salut, mai, voi despre ce vorbiti? Eu tocmai mi-am bagat stroama la iernat din motive personale. E model 2005. I-am umplut rezervorul full si am lasat-o intr-un garaj. E cazul sa-mi fac griji? Daca da, explicati-mi si mie ca la babe proaste care-i faza cu pompa.

 

Multam!"

 

GS SI GSA au rezervoarele din PLASTIC.........NU E CAZUL SA NE FACEM GRIJI SAU SA BAGAM CAMERA ENDOSCOPULUI SA VEDEM PETELE DE RUGINA.....

 

DA STIU ....e cu JDEMII de euro in plus decat un STROM........ASTA E.....

 

 

dac te vei uita la topicul vostru de STROM vei observa ca daca si mare atentie daca a scris vreun BMW nu a MACANIT cum faceti voi pe TOPICURILE DE BMW....

 

 

In afara de locul 2 anul trecut in WSBK ce anume a castigat mobra asta in vreo competitie majora? :) experienta?

 

si ontopic: Si-a comandat cineva de la noi noul Adv? Ar fi interesante niste pareri avizate.

NU stiam ca PARERILE AVIZATE..... le au cei care comanda ......

pentru mine DOAR cei ce testeaza/compara .......POT AVEA PARERI AVIZATE......

 

inca unul care scrie ....asa de AFIRMARE......in MOTOCICLISM.RO

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...