Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

Paul, vis-a-vis de inaltatoarele Rox pe care le pomenesti mai jos, ai gasit cumva un furnizor in Europa pentru ele?

Ca eu am cautat si n-am gasit decat site-ul lor din State (cu transport scump si livrare ce dureaza) si un site din UK unde ajunge toata distractia la cca 100 lire (pentru varianta 1R-P2PP).

 

Merci.

 

Salut,

......

1. imi trebuie inaltatoare de ghidon ca nu imi place pozitia - am de ales intre 2 variante - aia de la SW-Motech care le duce si spre in spate dar si varianta de la Rox (5.8mm) care mi se pare mai potrivita pentru ca sunt mai lungi si poate fi asezata in toate pozitiile - sper sa permita comenzile si conductele.

.....

 

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut Bogdan,

 

Eu am luat din TM de la Paul Moto/paulmoto.ro - sunt aduse de la partseurope.eu, sunt in catalogul de street. Catalogul pare stufos dar se poate face "search".

(iti recomand sa te uiti tu in catalog si sa ii dai un telefon pentru pret).

... Vad ca esti din TM deci nu are rost sa zic ca ti le trimit eu.

 

numai bine,

paul

 

Paul, vis-a-vis de inaltatoarele Rox pe care le pomenesti mai jos, ai gasit cumva un furnizor in Europa pentru ele?

Ca eu am cautat si n-am gasit decat site-ul lor din State (cu transport scump si livrare ce dureaza) si un site din UK unde ajunge toata distractia la cca 100 lire (pentru varianta 1R-P2PP).

 

Merci.

Editat de ivanp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam mult de info. Stiam de cataloagele de la partseurope.eu, numai ca nu mi-a dat prin cap sa le caut pe acolo :)

daca nu iti raspunde paul in prima faza - nu te supara pe el ca o face din cauza ca e aglomerat dar insista ca o sa zica pana la urma pret. daca nu - du-te si stai pe capul lui ca atunci sigur se rezolva. de venit vin piesele foarte repede ... cam 2-3 zile.

 

Azi facut timp si instalat suportii laterali si pentru topcase (Givi) - totul gandit la mm si toate prinderile vin la fix, foarte fain si finisarile/sudurile. parca mai demult erau mai neglijenti.

Prin urmare - suportii OEM si sidecase-urile BMW Vario (in stare foarte buna) sunt disponibile la vanzare - se mai elibereaza si spatiu in garaj.

 

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

d

Azi facut timp si instalat suportii laterali si pentru topcase (Givi) - totul gandit la mm si toate prinderile vin la fix, foarte fain si finisarile/sudurile. parca mai demult erau mai neglijenti.

Prin urmare - suportii OEM si sidecase-urile BMW Vario (in stare foarte buna) sunt disponibile la vanzare - se mai elibereaza si spatiu in garaj.

 

numai bine,

paul

AI PM !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Comandat proiectoarele cu led OEM - nu pentru ca lumineaza cel mai bine dintre cele de pe piata (brand sau noname) ci pentru ca se integreaza cel mai bine cu suportii OEM si linia motocicletei in general.

Va tin la curent cu comentariile - pozitive si negative.

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

comandat proiectoarele cu led OEM - nu pentru ca lumineaza cel mai bine dintre cele de pe piata (brand sau noname) ci pentru ca se integreaza cel mai bine cu suportii OEM si linia motocicletei in general.

Salut.

De unde ai comandat proiectoarele? Daca vrei, pune un link.

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Serban,

De la paulmoto.ro. Daca doresti preturi pot sa caut pe componentele kitului - cred ca le mai am pe undeva.

 

numai bine,

paul


» Post actualizat in 01 Apr 2016 12:04

hai ca le-am gasit:

2 x 63 17 7 723 139 - 2 x 50lei
1 x 71 60 7 715 831 - 1 x 245lei
1 x 71 60 7 715 832 - 1 x 245lei
2 x 63 17 8 532 147 - 2 x 485lei
1 x 63 17 7 709 686 - 1 x 620lei
stima
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comandat proiectoarele cu led OEM - nu pentru ca lumineaza cel mai bine dintre cele de pe piata (brand sau noname) ci pentru ca se integreaza cel mai bine cu suportii OEM si linia motocicletei in general.

 

Dupa parerea mea ai facut alegerea buna; inteleg ca ai moto incepand cu 2008? Eu n-am ce le reprosa... poate doar pretul dar daca vezi alternativele sau compromisurile facute pt ceva mai ieftin, e complicat.

 

Daca insa iti pasa de integrarea in linia motocicletei, de ce vinzi cutiile vario?? Ca sunt singurele care se integreaza decent (in afara de cele metalice de Adv). Majoritatea celorlalte, din cauza distantei la toba, arata fix ca un popou. Tu ce ai ales? (nu mai zic de avantajul unei singure chei, a motocicletei)

 

p.s. voi cand tot folositi p-aici "suporti" va referiti la pluralul lui "suport"? Ca ala corect ar fi "suporturi" :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea ai facut alegerea buna; inteleg ca ai moto incepand cu 2008? Eu n-am ce le reprosa... poate doar pretul dar daca vezi alternativele sau compromisurile facute pt ceva mai ieftin, e complicat.

 

Daca insa iti pasa de integrarea in linia motocicletei, de ce vinzi cutiile vario?? Ca sunt singurele care se integreaza decent (in afara de cele metalice de Adv). Majoritatea celorlalte, din cauza distantei la toba, arata fix ca un popou. Tu ce ai ales? (nu mai zic de avantajul unei singure chei, a motocicletei)

 

p.s. voi cand tot folositi p-aici "suporti" va referiti la pluralul lui "suport"? Ca ala corect ar fi "suporturi" :D

Salut,

La cutii am o problema cu volumul lor si acesta este motivul pentru care le vand in primul rand. In al doilea rand imi place foarte mult capacul "de vizitare" de la Givi E41 - extrem de practic - apa, aparat foto si alte maruntisuri la care ai access instant chiar fara sa te dai jos de pe mobra. Nu ma deranjeaza sa mai car o cheie de givi.

La cutiile Vario imi place foarte mult hectarul de plan drept ce ramane daca elimini saua pasagerului si suportul de topcase.

 

PS - da, eu folosesc "suporti" ca plural la suport si te rog sa ma scuzi ca in continuare o sa folosesc la fel din aceeasi obisnuinta.

 

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca tot s-a incalzit afara, maine, duminica, 3 aprilie, iesim pe drumurile asfaltate si mai putin asfaltate ale tarii. Daca mai este vreun doritor de plimbare si gratar pe malul Telejenelului, ne vedem la 10.00 la Casa Presei, la statuie.

Traseul este Bucuresti-Valenii de Munte- inainte de Cheia dreapta, pe forestier pana la Vama Buzaului - Zizin - Sacele- intoarcere pe Valea Doftanei.

Intrucat nu stiu daca s-a topit de tot zapada pe Pasul Predelus si pe zona de forestier care ocoleste Muntele Rosu, ar fi indicate cauciucuri cu veleitati off-road.

Nu este un traseu pentru raschetat scaritele de asfalt, ci doar de pus la treaba G-ul din denumirea bavarezelor.

Sper ca mai sunt posesori de GS/ADV dornici de innoroiala.

Pana acum sunt doua BMW (1200 GS, Funduro) si un Suzuki Freewind.

 

https://www.google.r...1m0!1m0!1m0!3e0


» Post actualizat in 02 Apr 2016 19:42

Hai, frate, v-ati luat toti motoate de mii de euro si nu stiti sa le folositi?

Ce rost are sa dai sute de euro pe diverse protectii daca tu mergi cu motorul numai pe sosea? Pentru ce iti trebuie? La ce folosesc proiectoarele daca nu mergi in padure, noaptea, ci numai pe soasea? Cand se lasa sera, ai deja rezervarea la hotel, langa autostrada.

La ce iti trebuie GS cand ai la indemana RT?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:))

mda - se vor rezolva - peste vre-o 2 modele de aci inainte. Evident nici tu nu o sa renunti la achizitie din cauza celei de mai sus - o sa il iei si o sa tii de dos mai strans cand iti mai amintesti de problema prezentata.

sunt curios de punctul de vedere oficial BMW asupra problemei - o sa urmaresc problema.

 

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:))

mda - se vor rezolva - peste vre-o 2 modele de aci inainte. Evident nici tu nu o sa renunti la achizitie din cauza celei de mai sus - o sa il iei si o sa tii de dos mai strans cand iti mai amintesti de problema prezentata.

sunt curios de punctul de vedere oficial BMW asupra problemei - o sa urmaresc problema.

 

numai bine,

paul

paul, tine si de exploatare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

paul, tine si de exploatare...

:) de acord.

insa domnul cu problema de mai sus din cate imi amintesc de pe advrider pe langa ca avea putini km mersese doar strasse.

uzual nici daca pleca fara ulei in grup nu trebuia sa crape.

... dar o sa aflam cauzele.

 

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai, frate, v-ati luat toti motoate de mii de euro si nu stiti sa le folositi?

Ce rost are sa dai sute de euro pe diverse protectii daca tu mergi cu motorul numai pe sosea? Pentru ce iti trebuie? La ce folosesc proiectoarele daca nu mergi in padure, noaptea, ci numai pe soasea? Cand se lasa sera, ai deja rezervarea la hotel, langa autostrada.

La ce iti trebuie GS cand ai la indemana RT?

Madalin,

:) Tu cu cine te certi?

Cred ca e dreptul fiecaruia sa isi accesorizeze mobra sau sa o exploateze cum/cand crede de cuviinta.

Distractie in ieseala de maine (/azi),

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Scary moment on the m8 just outside Glasgow this evening. 70mph, middle lane cruising along and bang!

Terminal final drive failure. Managed to keep control and get to the hard shoulder to avoid being mown down.
Never seen anything like it before. Anyone had this problem?
2013 R1200GSW, 6200 miles, serviced and MOT'd by BMW motorrad East Kilbride on the 10th February 2016.Scary moment on the m8 just outside Glasgow this evening. 70mph, middle lane cruising along and bang!

Terminal final drive failure. Managed to keep control and get to the hard shoulder to avoid being mown down.
Never seen anything like it before. Anyone had this problem?
2013 R1200GSW, 6200 miles, serviced and MOT'd by BMW motorrad East Kilbride on the 10th February 2016."

 

 

si partea buna daca iei moto de noua :

 

"Update - got to say I've had excellent service from Douglas Park BMW Motorrad East Kilbride, Scotland.

They picked up the bike next day, their communication has been excellent throughout and a full investigation is underway as to the cause. I'll update on final conclusion when all is said and done.
Shaft drive is being returned to BMW Germany via their 'PUMA' internal fast track investigation service.
BMW very quickly authorised full replacement of all parts in anyway affected by the incident and provided me with a brand new R1200RS to use whilst my GS is off the road."

Editat de pstefan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si partea buna daca iei moto de noua :

 

"Update - got to say I've had excellent service from Douglas Park BMW Motorrad East Kilbride, Scotland.

They picked up the bike next day, their communication has been excellent throughout and a full investigation is underway as to the cause. I'll update on final conclusion when all is said and done.

Shaft drive is being returned to BMW Germany via their 'PUMA' internal fast track investigation service.

BMW very quickly authorised full replacement of all parts in anyway affected by the incident and provided me with a brand new R1200RS to use whilst my GS is off the road."

bine ca exista si "o parte buna" ... daca reusesti sa o mai vezi.

astept sa posteze nenea concluziile cu ce a gasit BMW la investigatie si mai ales poze cu starea canelurilor dintre pinionul si drive shaft (!?).

dupa forma sparturii pare ca intre cele 2 componente s-a dorit mai mult spatiu de acomodare pentru un obiect strain (un alt "dinte" de acolo?).

probabil aberez dar vedem rezultatul.

 

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit sincronizarea unui modul OBDLink cu motorul,..prin cablu de adaptare,
Apoi am reusit conexiunea bluetooth cu camera GARMIN VIRB XE.

Citeste cativa parametri pe care-i poti pune pe film:

post-27837-0-93866400-1459707039_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...