Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

 

Nu am apucat sa fac 40k sa vad factura la service dar stiam ca la 40k se schimba cureaua la alternator.

La mine mai apareau la fiecare 20k si garniturile de la capacele de chiulasa. Cica preventiv... ca sa nu picure cumva dupa ce s-a umblat de doua ori la ele :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ce becuri folositi?

 

Ma gandesc sa le schimb be ale mele cu Osram Night Breaker sau Philips XTreme Vision.

Faza scurta si faza lunga la GS este soclu h7 in ambele cazuri?

 

De altfel... merita schimbat becul stop cu altceva? Pretena mi-a spus ca e destul de greu de observat cand franez.

 

Mersi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mai am o intrebare. Vreau sa fac o excursie de vreo 8-9000 km, revizia ar trebui sa o fac peste aproximativ 4-5000 km, daca sa zicem ca depasesc acesti km, se opreste motorul sau ceva de genul asta daca nu se reseteaza intervalul de service, sau daca, sa zicem, vreau sa imi fac singur schimbul de ulei si filtru, filtru de aer, etc.?Asta pentru ca de multe ori mi-e peste mana sa tot fac 500 km ca sa fac revizia la un bmw autorizat. Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca voi incerca XTreme Vision.

Am vazut ceva review-uri si par mai bune. Pana saptamana viitoare am lasat moto in service. Pana atunci fac rost de becuri si le voi proba :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti careva manualul de servis pentru GS1200 oil cooled si sunteti dispusi sa mi-l dati si mie?

Sau aveti vreun link de unde pot sa il descarc? Nu am gasit decat "owners manual", pentru cel de servis trebuie sa platesc?!

 

Haynes R1200 (toate boxerele) daca te intereseaza... https://drive.google.com/open?id=1AKvyfwG4LeU90OouQe5-WVRngKjr6yy8

» Post actualizat in 02 Jul 2018 13:10

Cred ca voi incerca XTreme Vision.

Am vazut ceva review-uri si par mai bune. Pana saptamana viitoare am lasat moto in service. Pana atunci fac rost de becuri si le voi proba :)

Cauta Xtreme vision Moto, sunt mai rezistente. Am schimbat 2 becuri "auto" pe Dakar si fiecare m-a tinut max. 1 an/ 10K km. Am gasit apoi si "moto", tine ceva mai mult, dar pe motoarele noastre unde stau aprinse mereu nu te astepta la mult mai mult, 15K km maxim. Vezi ca se gasesc Philips si pentru stop, tot "moto", usor mai puternice si cu aprinderea filamentului mai rapida (asta daca ai bec pe stop).

Editat de Razvan G
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca nu am primit niciun raspuns, cel putin pana acum, pe topicul dedicat gs lc, pun intrebarea si aici, este cineva prin zona hunedoara, sibiu, alba care are o unealta de resetat intervalul de service care sa meaga si la gs lc?Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Red rat .ala e zgomot de la corpul clapeta .de obicei face zgomot cel pe dreapta .mai exact are un ax cu niste bucsi metalice care se uzeaza .vezi capacelul ala metalic lucios ? Pune un deget pe el si un deget pe partea opusa .apasa si vezi daca dispare zgomotul. Solutii: 1 schimbat corp clapete , 2 schimbat bucsi( degeaba ca are si axul uzura) 3 il lasi asa ca nu are nimic in afara de zgomot

» Post actualizat in 02 Jul 2018 20:22

» Post actualizat in 02 Jul 2018 20:23

Asta e un kit pe care il face dan cata . Poti incerca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haynes R1200 (toate boxerele) daca te intereseaza... https://drive.google.com/open?id=1AKvyfwG4LeU90OouQe5-WVRngKjr6yy8

» Post actualizat in 02 Jul 2018 13:10

Cauta Xtreme vision Moto, sunt mai rezistente. Am schimbat 2 becuri "auto" pe Dakar si fiecare m-a tinut max. 1 an/ 10K km. Am gasit apoi si "moto", tine ceva mai mult, dar pe motoarele noastre unde stau aprinse mereu nu te astepta la mult mai mult, 15K km maxim. Vezi ca se gasesc Philips si pentru stop, tot "moto", usor mai puternice si cu aprinderea filamentului mai rapida (asta daca ai bec pe stop).

 

Am salvat si eu manualele! Mersi!

 

Intre timp am gasit si asta: https://allegro.pl/philips-zarowka-h7-x-treme-vision-moto-100-swiatla-i5527883805.html

Si asta: https://allegro.pl/philips-zarowka-s2-35-35w-vision-moto-30-swiatla-i5671315677.html#thumb/4

Voi comanda saptamana asta :) Marti iau moto din service si le voi monta.

 

O intrebare totusi, ambele (faza scurta + lunga) sunt H7?

Editat de RedRat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am postat intrebarea asta pe threadul de 1150GS dar banuiesc ca pe acolo nu mai prea intra nimeni.., poate aici ma poate ajuta cineva cu un raspuns?


"Buna, stie cineva ce inseamna campanie de service deschisa la BMW pentru R1150GS?


Am luat legatura cu cei de la BMW si mi-au spus ca pentru seria mea de sasiu sunt 2 campanii de service deschise - una este o repozitionare a unui cablaj dar cealalata este de inlocuire a unei componente electronice legate de functionarea catalizatorului . Si cica suny gratis... Poate cineva sa ma lamureasca mai exact despre ce anume e vorba? Multumesc...."


Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da

 

Mersi!

 

 

Am postat intrebarea asta pe threadul de 1150GS dar banuiesc ca pe acolo nu mai prea intra nimeni.., poate aici ma poate ajuta cineva cu un raspuns?

"Buna, stie cineva ce inseamna campanie de service deschisa la BMW pentru R1150GS?

Am luat legatura cu cei de la BMW si mi-au spus ca pentru seria mea de sasiu sunt 2 campanii de service deschise - una este o repozitionare a unui cablaj dar cealalata este de inlocuire a unei componente electronice legate de functionarea catalizatorului . Si cica suny gratis... Poate cineva sa ma lamureasca mai exact despre ce anume e vorba? Multumesc...."

 

Nu stiu detaliile, dar astea sunt cazuri de RECALL.

Adica isi da BMW seama ca a facut ceva nasol la un model anume, si ofera rectificare gratuita.

 

"

A recall occurs when a manufacturer determines that a model (or several models) has a safety-related defect or does not comply with a federal safety standard. When this happens, the maker will alert owners to the problem and usually offer a free repair.

"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hei!

intrebare va rog! ce navigatie folositi? am suportul original montat de fabrica(gs 1200 adventure 2018). merita sa l iau pe cel original sau este si altceva mai ieftin si de ce nu mai bun?

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am suportul original montat de fabrica(gs 1200 adventure 2018). merita sa l iau pe cel original sau este si altceva mai ieftin si de ce nu mai bun?

 

Da, merita :) V sau VI. Controlul foarte simplu din rotita, datele in real time despre mobra, statisticile inregistrate etc. Partea de integrare cu motorul face toti banii imho.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu BMW Navigator V , nou la 1500 lei !

 

Mircea, multumesc pentru oferta.

Da, merita :) V sau VI. Controlul foarte simplu din rotita, datele in real time despre mobra, statisticile inregistrate etc. Partea de integrare cu motorul face toti banii imho.

Am gasit si cumparat nav V cu 1300 lei.

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cateva mii de km , mi-am dat seama ca nu-mi place sunetul usor sportiv(asa-l percep eu) al motorului. Daca este vreun doritor de o toba mai galagioasa sunt dispus la schimb. Al meu este din 2010. Incerc sa pun o poza.

» Post actualizat in 07 Jul 2018 18:59

.

post-156-0-34955800-1530990046_thumb.jpeg

post-156-0-18112800-1530990061_thumb.jpeg

Editat de spd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...