Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

La 15.11.2020 la 22:15, RedRat a spus:

 

Sigur. Uite tipul asta mi-a rezolvat acum 2 ani jentile la GSul vechi, din 2005: https://www.facebook.com/centrowaniekol

 

Dupa centrare a fost nevoie de 5g respectiv 10g pentru echilibrare (un rezultat foarte bun pentru jenti de 15 ani vechime, asa mi s-a spus). Uite aici jentile vechi: https://bit.ly/2UrOWhV

 

Tipul are mult de lucru, vorbeste o engleza decenta (sau google translate), dar ideea e ca face treaba buna.

A trebuit sa ii trimit jentile fara gume pe costul meu (eu locuiesc in Polonia si nu a costat mult) iar manopera a fost... 350 PLN? daca tin bine minte. Asta e vreo 380 RON.

Stiu de Mile, am vrut sa le trimit la el la inceputul anului, insa din pacate nu exista transport terestru din Bucuresti la Belgrad, doar avion, ceea ce face cam imposibila misiunea ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 21 ore, l.u.v a spus:

Totuși, reprezentanța nu centrează roți? 

Nu (eu nu am auzit de nici un caz si cand am intrebat, raspunsul a fost sec, nu!) si o confirmare este si faptul ca la nu stiu cate spite slabite schimba roata (probabil nici la mama lor nu stiu prea multi). In caz ca stiau, ar fi fost muuult mai ieftin sa le centreze. Nu am auzit sa centreze nimeni in Romania, cu mici exceptii in care nu am inca incredere....

Editat de sivi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am sunat aici in PL si mi s-a spus ca nu se ocupa cu asa ceva...

 

Apropo... poate suna aiurea, dar acum 5 minute am realizat ca de fapt LC nu e numai un 'model' de GS, ci are chiar un circuit de lichid... care ajuta cu racirea (duh).

Revelatia asa imi ridica mai multe semne de intrebare. (eu neavand motoare racite cu apa, iar la masini nu mi-am batut capul, ca alea merg si iarna si vara)

E antigel in sistemul ala? Ingheata peste iarna?  Este un interval specific in care se schimba? Exista antigel moto?

Please help? :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 9 ore, RedRat a spus:

E antigel in sistemul ala? Ingheata peste iarna?  Este un interval specific in care se schimba? Exista antigel moto?

Este. Intră 1.75 l. 

Ți-ar prinde bine obiceiul să citești manualul motocicletei, afli noutăți. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, john17 said:

Fixed! 😈

 

Say what? :))

 

1 hour ago, l.u.v said:

Este. Intră 1.75 l. 

Ți-ar prinde bine obiceiul să citești manualul motocicletei, afli noutăți. 

 

Da, e o idee, doar ca in manual este specificat doar sa mai adaugi, daca scade nivelul... si daca ai martor sa duci agregatul la service.

Nu am gasit info referitor la schimb, cantitate, mentenanta peste iarna. De asta intrebam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, RedRat a spus:

Say what?

Că au mai fost cazuri în care s-a umplut cu lichid de răcire câte un cilindru, chiar pe aici a fost relatat un caz al unui coleg care a pățit-o în concediu cu o catedrală d'asta 9, abia făcuse prima revizie, prin Croația parcă. Și nu e singurul... 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, l.u.v said:

Pai singura mentenanță este asta, să verifici nivelul. 

De restul se ocupă reprezentanța. 

 

Ok... dar macar zi-mi te rog, daca ai idee, e acelasi antigel care e si la masina? adica nu ingheata peste iarna?

 

7 minutes ago, john17 said:

Că au mai fost cazuri în care s-a umplut cu lichid de răcire câte un cilindru, chiar pe aici a fost relatat un caz al unui coleg care a pățit-o în concediu cu o catedrală d'asta 9, abia făcuse prima revizie, prin Croația parcă. Și nu e singurul... 

 

Prima data aud de situatia asta. Pare serioasa si sper sa nu mi se intample 😛 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista antigel "moto" :) E acelasi gen de antigel. Si daca este in proportia corecta, nu ai probleme cu inghetul.

 

Iar de intrat in cilindrii, cam la orice motor racit cu apa exista riscul asta in niste conditii. Stai linistit si fa km :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

13 minutes ago, Cap0ne said:

Nu exista antigel "moto" :) E acelasi gen de antigel. Si daca este in proportia corecta, nu ai probleme cu inghetul.

 

Iar de intrat in cilindrii, cam la orice motor racit cu apa exista riscul asta in niste conditii. Stai linistit si fa km :)

 

Mersi :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 hours ago, johnbv said:

RedRat  respecta culoarea antigelului.

 

Mersi de pont. 

 

3 hours ago, john17 said:

Dacă mai găsești vreun pic în circuitul de răcire și n-a ieșit încă tot pe eșapament! :crack:

 

Tu ai o problema :crack::crack::crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Am nevoie, un pic, de ajutorul vostru. M-ar interesa cati bani a mancat motorul pana acum - revizii, reparatii. Poate cineva le-a pastrat. De genul aceasta..si e doar primul an

 

image.thumb.png.4ec224ca8a8328c54c857cb9139b0c8f.png

Ideea e urmatoarea - anul trecut mi-am luat GS stiind din start ca il voi vinde - din 2 motive - fie nu imi va place motociclismul - si minimizez pierderile, fie imi va place si vreau sa imi iau altul mai nou. Sunt pe a doua varianta si acum ma uit la un GS 2017. Motorul imi place foarte mult..dar parca nu as vrea sa fie o galeata fara fund in care sa bag bani. De banii aia ma pot plimba. 

Mi-am facut o "proiectie" pe 5 ani si vreau sa stiu cat de precisa e.

Varianta cealalta e strom 1050 nou, dar ..nu prea imi place. Financiar iese mai bine..dar inima e in alta parte. Comparativ ar arata asa - dar am oaresice dubii daca GS va cere mai mult de 2500 eur reparatii in cei 5 ani. Transmisia finala si farul cu led sunt principalii candidatii la mancat banii. 

 

image.thumb.png.1dcb5ea593e50a472ab99b1385f1713c.png

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...