Sari la conținut

Incepator pe GSXR 1000


karate-kid
 Share

Postări Recomandate

io as zice sa iti iei ceva MAXIM de 600!!! am fost si io la inceput si m-am incapatanat si mi-am luat un gsxr 600 si vreau sa zic ca au trecut cateva luni pana m-am obisnuit cu el cat de cat!!! daca il iei de fitze, s-ar putea sa te coste!! tu stii de cel mai bine ce trebuie sa alegi, aici sunt doar niste pareri!! bafta la alegere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 133
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

E cam greu sa te plictisesti de un 600. Acceleratie are destula / viteza maxima are destula / consumul e ok / si nici nu-ti bati joc de un 600 prin oras cum ai face cu un miar. Dar tot ce vrei o sa-ti iei deci multa sanatate, noroc, asfalt uscat si sper ca la anul inca sa mai fii pe aici intreg si sanatos.

 

Salutari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

busa cu butoi de nos in locul pasagerului banana.gif

 

revenind la treburi mai serioase ...nu , poate cu un 600 , sunt foarte multi care au inceput pe 600 si care nu au avut probleme , dar depinde si de rider si de cat de cumpatat e fiecare , pana la urma e alegerea ta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Observ ca parerile sunt impartite , am sa ma abtin sa le raspund celor care nu stiu altceva decet sa catalogheze oameni, am apelat la ajutorul vostru pentru ca am nevoie de niste pareri... pareri de la motociclisti cu EXPERIENTA care imi pot da un sfat util.. .. baliverne .. aud tot timpul... Faptul ca am apelat la voi ma face mai putin istet pt unii ... Eu din contra , gandesc altfel ... Multumesc celor care mi-au scris sincer parerea lor . faceti-o in continuare poate reusesc sa inteleg si eu ceva.

 

APPP ..MI-am schimbat poza (a little clue ) pt cei care sunt nedumeriti .:)

 

Am sa-l citesc . Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Observ ca parerile sunt impartite , am sa ma abtin sa le raspund celor care nu stiu altceva decet sa catalogheze oameni, am apelat la ajutorul vostru pentru ca am nevoie de niste pareri... pareri de la motociclisti cu EXPERIENTA care imi pot da un sfat util.. .. baliverne .. aud tot timpul... Faptul ca am apelat la voi ma face mai putin istet pt unii ... Eu din contra , gandesc altfel ... Multumesc celor care mi-au scris sincer parerea lor . faceti-o in continuare poate reusesc sa inteleg si eu ceva.

 

APPP ..MI-am schimbat poza (a little clue ) pt cei care sunt nedumeriti .:)

 

Am sa-l citesc . Multumesc

 

Incearca sa nu te duelezi pentru topicul care l-ai facut, pt ca daca vei citi pe la sectiunea asta, ai sa vezi ca e "clasic" (urat cuvant).

Sunt multi p-aici care si-au pierdut prieteni sau au citit despre / vazut accidente ale incepatorilor pe motoare puternice.

Altceva, nu compara scuterul cu o bestie.

Cam asta e ideea, ALEGE-TI CEVA CARE TU CONSIDERI NU CA TE VA DUCE ACASA, CI TU IL VEI DUCE ACASA SAU LA DESTINATIE ! Pana la alegere mai suiete-te pe unul, pe altul, vezi cum stai pe el si ai rabdare, ca o fata nu se uita la cilindreea TA :)), pentru ele tot motor se numeste.

La un topic de genul mereu o sa ai >50% baliverne, e topic repetitiv.

 

Bafta;)

 

(sper ca n-am trezit minti critice)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei 1000 ... ia-ti 1000. Tu stii ce e bine pentru tine.

Dar tine minte 2 lucruri:

1. Nu o sa te ierte daca gresesti. Pe mine un 600F m-a cam iertat, daca aveam miar cred ca muscam de cel putin 2 ori din asfalt.

2. Daca incepi sa te dai viteaz prin oras, accelerari bruste, bagat la viteza mare printre masini, depasit viteza legala, o sa mori sau si mai rau o sa ramai cu vreun handicap sever.

Eu mi-as lua ceva mai de tavaleala la inceput, oricum e posibil sa-l cam faci praf. Primul motor niciodata nu il iei sa fie scump si impecabil (estetic ma refer, tehnic e obligatoriu sa fie). Eu unul am cautat un motor care sincer era putin tavalit, dar mecanic era impecabil. Dupa ce o sa mai invat pe el o sa investesc putin si in estetica si aia e.

Editat de cr1s71
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Observ ca parerile sunt impartite , am sa ma abtin sa le raspund celor care nu stiu altceva decet sa catalogheze oameni, am apelat la ajutorul vostru pentru ca am nevoie de niste pareri... pareri de la motociclisti cu EXPERIENTA care imi pot da un sfat util.. .. baliverne .. aud tot timpul... Faptul ca am apelat la voi ma face mai putin istet pt unii ... Eu din contra , gandesc altfel ... Multumesc celor care mi-au scris sincer parerea lor . faceti-o in continuare poate reusesc sa inteleg si eu ceva.

 

APPP ..MI-am schimbat poza (a little clue ) pt cei care sunt nedumeriti de unde vine nick -ul ..:)

 

Am sa-l citesc . Multumesc

 

amice, pt ce dracu iti trebuie miar?blink.gif ai abea 30 de km pe scuter si gata, vrei sa sari pe un balaur? parerea mea e ca vrei doar sa fii arogant si grandomanbaldy.gif, si sa impresionezi p***ele de la victorieicrackup.gif

36.000 km chiar pe 500 cc .. stiu ca nu se compara un maxiscuter cu 1000 SS , dar ......

 

E cam greu sa te plictisesti de un 600. Acceleratie are destula / viteza maxima are destula / consumul e ok / si nici nu-ti bati joc de un 600 prin oras cum ai face cu un miar. Dar tot ce vrei o sa-ti iei deci multa sanatate, noroc, asfalt uscat si sper ca la anul inca sa mai fii pe aici intreg si sanatos.

 

Salutari

MUltumesc .

 

Cel putin mergi cu el pe modul "C" de putere...daca te poti abtine!

Modul C ?? Poate ma lamuresti si pe mine ..:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

36.000 km chiar pe 500 cc .. stiu ca nu se compara un maxiscuter cu 1000 SS , dar ......

 

Uite eu fix 36k km am pe un hornet de 600, si pot sa zic ca inca nu simt nevoia de "miar".

Dar ca sa o luam altfel, tu de ce vrei anume gsx-r de 1000, iti place modelul, iti place cum arata, ai vreo oferta greu de refuzat?

 

Pentru ca un gsx-r de 600 cred ce deja suficient pentru acceleratii nebanuite dupa un scuter de 500 (are peste dublul puterii).

Eu de exemplu am luat motorul cu ideea de a-l schimba dupa primul sezon dupa ce prind niste experienta, si uite ca sunt la al treilea sezon si nu am de gand sa imi dau "putoarea" de 95 de cai, pentru ca deocamdata imi sunt suficient.

 

Daca ai prieteni cu motoare de 600 si 1000 cel mai bine e sa te dai si cu unele si cu altele si sa vezi daca iti ajung 600cc sau e musai 1000cc, ca vorba aia, daca e musai, apai e musai friday.gif

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Modul C ?? Poate ma lamuresti si pe mine ..:)

 

modelul respectiv are o functie care iti regleaza puterea pe 3 niveluri care, daca nu ma insel, se comporta astfel:

 

modul A - putere maxima

modul B - putere redusa (pana cand tragi tare de gaz, apoi se comporta exact ca si A-ul)

modul C - putere redusa, dar care nu e influentata de cat de tare tragi de gaz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Observ ca parerile sunt impartite , am sa ma abtin sa le raspund celor care nu stiu altceva decet sa catalogheze oameni, am apelat la ajutorul vostru pentru ca am nevoie de niste pareri... pareri de la motociclisti cu EXPERIENTA care imi pot da un sfat util.. .. baliverne .. aud tot timpul... Faptul ca am apelat la voi ma face mai putin istet pt unii ... Eu din contra , gandesc altfel ... Multumesc celor care mi-au scris sincer parerea lor . faceti-o in continuare poate reusesc sa inteleg si eu ceva.

 

APPP ..MI-am schimbat poza (a little clue ) pt cei care sunt nedumeriti .:)

 

Am sa-l citesc . Multumesc

 

TU ai analizat bine la ce folosesti motorul?

 

 

Iti propun sa faci o lista la ce vrei sa folosesti motorul, cum vrei sa il folosesti, dupa ce e clar ce e in lista iti propun sa cauti motorul care iti satisface cele mai multe nevoi/dorinte.

 

daca din lista un SS e ce vrei ia-l.

 

nu stiu ce varsta ai dar daca esti copt la minte nu o sa ai probleme cu nici un fel de motor orice capacitati ar avea, la inceput pana te obisnuiesti cu motorul e cel mai greu.

 

Tine minte ca:

 

Motociclist nu e ala de zboara cu 300, motociclist e ala de vine de fiecare data acasa teafar!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

36.000 km chiar pe 500 cc .. stiu ca nu se compara un maxiscuter cu 1000 SS , dar ......

 

 

 

si impresia ta acuma e ca, esti prea evoluat sa treci de la maxiscuter de 500 cc la SS de 600 cc....

 

spor la cumparat frate...am impresia ca ne racim gura degeaba!!!

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Observ ca parerile sunt impartite , am sa ma abtin sa le raspund celor care nu stiu altceva decet sa catalogheze oameni, am apelat la ajutorul vostru pentru ca am nevoie de niste pareri... pareri de la motociclisti cu EXPERIENTA care imi pot da un sfat util.. .. baliverne .. aud tot timpul... Faptul ca am apelat la voi ma face mai putin istet pt unii ... Eu din contra , gandesc altfel ... Multumesc celor care mi-au scris sincer parerea lor . faceti-o in continuare poate reusesc sa inteleg si eu ceva.

 

APPP ..MI-am schimbat poza (a little clue ) pt cei care sunt nedumeriti .:)

 

Am sa-l citesc . Multumesc

 

Cea mai mare prostie k ai intrebat aici...mie mi-au dat cu rip din prima....si uite ca traiesc :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai mare prostie k ai intrebat aici...mie mi-au dat cu rip din prima....si uite ca traiesc :banana:

Mihaela ...ca tine nu e multa lume.

 

Tu ai scaun la cap ... gandesti ... esti rationala.

 

Dar nu toti sunt asa ...

Editat de BQGDDAN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai mare prostie k ai intrebat aici...mie mi-au dat cu rip din prima....si uite ca traiesc :banana:

 

Eu am cautat topicul tau, insa nu l-am gasit. Poate n-am sapat destul. Spor..

 

ON: Alege-ti ceva frumos, galagios, pe care sa-l plimbi TU. Aznoapte daca eram baiat destept, faceam o gramada bani la arcul de triumf cu miresele, nu mai scapam de ele. 3-4, le-am uitat numarul, astept pozele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MI am propus sa imi iau motorul acesta din mai multe motive : nu dispun de fonduri sa -l schimb o data la un an , consider ca este un motor care , daca esti cumpatat te poate mult timp , imi place f mult modelul , ..

Daca ma decid sa-l achizitionez probabil ca am sa-l folosesc mare majoritate in afara orasului ,( pt oras mai am maxiscuterul ) cu care ma inteleg grozav , ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MI am propus sa imi iau motorul acesta din mai multe motive : nu dispun de fonduri sa -l schimb o data la un an , consider ca este un motor care , daca esti cumpatat te poate mult timp , imi place f mult modelul , ..

Daca ma decid sa-l achizitionez probabil ca am sa-l folosesc mare majoritate in afara orasului ,( pt oras mai am maxiscuterul ) cu care ma inteleg grozav , ...

 

Atunci nu iti inteleg intrebarea...

 

Sti ce vrei, sti la ce il folosesti GO FOR IT!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...