Sari la conținut

Incepator pe GSXR 1000


karate-kid
 Share

Postări Recomandate

Scuterul are 42 cp este pe injectie

 

Asta ar trebui sa-ti spuna multe. Al meu are 98 si e doar o diferenta de 100cc intre ele. Desigur, aici intra si alte variabile cum ar fi numarul de cilindri, numarul de valve, numarul de ture, trage jos, trage sus, etc.

 

Eu zic ca mai intai sa-ti stabilesti criteriile de selectie bazate pe scopul intrebuintarii motoretei. Nu intru in discutia despre bani ca poti sa-ti iei 250, 500, 600, 1000 cam din orice an post 2000 intretinuta si in mintile ei la un pret bun. Gasesti. Ocupa-te sa cauti motoreta potrivita pentru cineva care nu a mai mers deloc. Cunostintele despre manevrare si trafic castigate cu scuterul vor fi un bonus care te vor tine departe de pericolele ce ameninta un incepator care nu beneficiaza de ele.

 

Incearca sa-ti apropii motociclisti care te pot invata sa mergi corect si sa ai grija de tine. Un miar SS e cheia catre anturajul gresit. Primele mii de km incearca sa-i faci cu tipe (motocicliste). Merg precaut si iti deschid porti catre alti oameni de la care ai ce invata. Daca intri in anturajul care te forteaza sa alergi dupa ei, renunta. Nu ai ce sa le dovedesti si vei sari pasi importanti din procesul de invatare doar ca sa tii pasul cu ei.

 

Dupa ce-ti iei gixerul ce ai de gand sa faci? In ce fel de cercuri te vei invarti? Cine crezi ca te va accepta ca incepator cu miar? O sa fii calaretul singuratic? Aceeasi parere exprimata in primele pagini ale acestui subiect o vor avea toti cu care te vei vedea chiar daca o vor spune sau nu.

 

Ce schimbare fenomenala de atitudine! De unde pe topicul tau o dadeai sus si tare ca mergi cum vrei, ca faci ce vrei, treci pe rosu, alergi pietoni, dai goarna sa ciupesti semafoare si alte alea, acum dai sfaturi sa mearga incet, sa aibe grija? Te-ai erijat in lup moralist vad..

 

Nu m-am erijat in nimic. Tu ai vazut un clip si ai tras concluzii extra despre cineva necunoscut tie. Ai terminat liceul in 2007 si dai lectii oamenilor cu mai multi ani si mai multa experienta ca tine (nu ma refer la mine aici, nu sari ca ars :) ). Eu zic sa te joci in continuare cu cei de varsta ta si sa nu te mai bagi gratuit in seama. In continuare te prefaci ca-mi faci o vizita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 133
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Primele mii de km incearca sa-i faci cu tipe (motocicliste). da si tu niste date de contact, si eu sunt incepator :grinbandit:

 

Cine crezi ca te va accepta ca incepator cu miar? de acord cu tine aici, mi-e cam aiurea cand am in spate un incepator, mi-e sa nu ma trezesc cu el in carca :makeout:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu zic ca mai intai sa-ti stabilesti criteriile de selectie bazate pe scopul intrebuintarii motoretei. Nu intru in discutia despre bani ca poti sa-ti iei 250, 500, 600, 1000 cam din orice an post 2000 intretinuta si in mintile ei la un pret bun. Gasesti. Ocupa-te sa cauti motoreta potrivita pentru cineva care nu a mai mers deloc.

 

 

lucrul acesta e cel mai important, si eu tot asa am ales mobra actuala in detrimentul altora dar pa mine nu ma intereseaza sa pozez pe ea. vreau sa ma bucur cat mai mult de placerea care imi este oferita de mobra zi de zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot fara acordul lor. Mai gasesti pe la intrunirile moto dar nu cred ca se baga in seama cu incepatorii pe miare :D

 

stie cineva pe cineva care face stickere cu "125cc" ? :grinbandit:

 

la baiatul cu miara e mai simplu, sterge un zero :cheers:

 

sa nu fiu complet pe langa subiect:

 

omul nu pleaca tocmai de la zero, avand inainte scuter de 500 (si nu moto de 500) poate ca omul nu e interesat de adrenalina si chestii, altfel sigur isi lua vreo "vitezana" mai veche in locul scuterului sau ce-o fi ala.

 

conditia principala e sa fii calm si sa tii la viata ta(multi sunt asa in viata de zi cu zi, dar pe moto...se transforma, deci naspa). partea proasta e ca trebuie sa fii fin cu comenzile, mai ales cu acceleratia.

 

 

noroc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Incearca sa-ti apropii motociclisti care te pot invata sa mergi corect si sa ai grija de tine. Un miar SS e cheia catre anturajul gresit. Primele mii de km incearca sa-i faci cu tipe (motocicliste). Merg precaut si iti deschid porti catre alti oameni de la care ai ce invata. Daca intri in anturajul care te forteaza sa alergi dupa ei, renunta. Nu ai ce sa le dovedesti si vei sari pasi importanti din procesul de invatare doar ca sa tii pasul cu ei.

 

Dupa ce-ti iei gixerul ce ai de gand sa faci? In ce fel de cercuri te vei invarti? Cine crezi ca te va accepta ca incepator cu miar? O sa fii calaretul singuratic?

 

Cata intelepciune! Fiecare isi ia ce-i place lui si merge cum vrea, scopul nu e sa te accepte cineva sau sa mergi cu cineva, ca scopul motocicletei nu e socializarea. Si oricum e o prostie, ca n-o sa-i zica nimeni "pleaca ba cu vitezana ta de aici ca nu te incadrezi in standardele noastre".

 

Karate kid, cel mai bine e sa simti tu singur cum merge motocicleta. Cauti anunturi cu motociclete care iti plac, te duci cu banul in buzunar si ii spui omului ca vrei s-o probezi ca nu ai mai mers si nu stii daca e ce-ti trebuie. Ii lasi banii garantie ca o aduci inapoi intreaga si dai o tura sa vezi daca iti place. Eu asa am facut. N-are de ce sa nu ti-o dea daca te duci cu banul in buzunar. In felul asta stii ce cumperi si daca e ceea ce vrei. Parerea mea e sa probezi mai intai 600 ca e mai mult decat suficient.

Editat de cristidb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MUltumesc tuturor pt sfaturile bune , m -am gandit si razgandit zilele astea , am sa fac in felul urmator . am sa imi iau GSXR 1000 si am sa merg cu el in varianta C (600 cc) cel putin un sezon doua ...pana mai acumulez ceva experienta. M ati ajuta daca mi ati recomanda un loc unde pot lua ceva lectii de pilotat SS .. Nu sunt inconstient , stiu la ce ma inham , si sunt mult mai mult decat de-acord sa incep asa cum trebuie .(poligon jaloane , opturi .. etc ) si apoi sa ies cu moto in trafic ..N-am dece sa ma grabesc , sa ma aventurez printre masini cu 200 la ora , nici nu am s o fac .. am 500 cc si e ok ,..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MUltumesc tuturor pt sfaturile bune , m -am gandit si razgandit zilele astea , am sa fac in felul urmator . am sa imi iau GSXR 1000 si am sa merg cu el in varianta C (600 cc) cel putin un sezon doua ...pana mai acumulez ceva experienta. M ati ajuta daca mi ati recomanda un loc unde pot lua ceva lectii de pilotat SS .. Nu sunt inconstient , stiu la ce ma inham , si sunt mult mai mult decat de-acord sa incep asa cum trebuie .(poligon jaloane , opturi .. etc ) si apoi sa ies cu moto in trafic ..N-am dece sa ma grabesc , sa ma aventurez printre masini cu 200 la ora , nici nu am s o fac .. am 500 cc si e ok ,..

 

 

Succes...asfalt curat si ai grija sa nu bagi mana tare in gaz..si sa anticipezi toate sitautiile chiar si atunci cand ai prioritate :) :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...si "cat baga frate?" :eek:

 

R : frate , baga 50 km/h in oras , 90 km/h in afara si 130 km/h pe autostrada

Ma mir ce fata vor face aia daca le zici asa.

ON-topic: de curand am carnetul cat. A si am calarit putin un cb 500 , muuult prea "stresat" motorul pentru mine.

Iti recomand un motor de max 250 cc una este scuterul alta este motorul , cu miara te faci shaorma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A si am calarit putin un cb 500 , muuult prea "stresat" motorul pentru mine.

Iti recomand un motor de max 250 cc una este scuterul alta este motorul , cu miara te faci shaorma.

 

daca cb 500 e prea mult pentru tine NU AI CE CAUTA PE 2 ROTI MOTORIZATE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R : frate , baga 50 km/h in oras , 90 km/h in afara si 130 km/h pe autostrada

Ma mir ce fata vor face aia daca le zici asa.

ON-topic: de curand am carnetul cat. A si am calarit putin un cb 500 , muuult prea "stresat" motorul pentru mine.

Iti recomand un motor de max 250 cc una este scuterul alta este motorul , cu miara te faci shaorma.

 

 

Multumesc pt sfat , probabil ca n am sa fac asa , dar multumesc oricum ..:) Asfalt uscat si tie iti doresc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum nu te lasa dus de val chiar daca o sa te acomodezi cu el, cand ai impresia ca ai invatat atunci o sa faci poc. :alcy:

 

Tot prietenul meu , (cel ce m a sfatuit sa mi iau moto 750 sau 1000 mi a spus ca citez '' daca nu cazi niciodata cu motorul nu esti motociclist'' ..) ... ttind sa le dau dreptate celor care mi au spus ca asta nu i prieten adevarat...:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot prietenul meu , (cel ce m a sfatuit sa mi iau moto 750 sau 1000 mi a spus ca citez '' daca nu cazi niciodata cu motorul nu esti motociclist'' ..) ... ttind sa le dau dreptate celor care mi au spus ca asta nu i prieten adevarat... :)

 

Eu as reformula ce-a spus el asa: nu te gandi ca o sa mergi incet si n-o sa cazi. Fii pregatit sa cazi ca si cum ar face parte din plan. Poate asta a vrut sa spuna :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am erijat in nimic. Tu ai vazut un clip si ai tras concluzii extra despre cineva necunoscut tie. Ai terminat liceul in 2007 si dai lectii oamenilor cu mai multi ani si mai multa experienta ca tine (nu ma refer la mine aici, nu sari ca ars smile.gif ). Eu zic sa te joci in continuare cu cei de varsta ta si sa nu te mai bagi gratuit in seama. In continuare te prefaci ca-mi faci o vizita.

 

Nu eu am vazut un clip ci tot forumul asta. Nu doar eu am tras concluzii, ci toata lumea care a vazut filmul. Te-ai luat aiurea acolo cu multi oameni care strigau intr-nu cor ca nu ai treaba cu mersul pe motocicleta, apoi cu a avea bun simt si ati sti locul. Mai mult decat atat, am si demonstrat prin propriul tau filmulet ca esti un fel de "smecher wanna-be" de ti se impleticeste limba in gura cand incerci sa injuri. Mai stii filmuletul cu loganul cu "ia zi ba.. care-i treaba?!" :crack: :crack:

Ei, ador cand vad ca un incepator da sfaturi. Mai ales un incepator ca tine.

 

Tie, personal, pot sa iti dau sfaturi atat de motociclism, automobilism, cat si de viata lejer. Ai multe de invatat.

 

Nu ma prefac, o sa iti fac in continuare. Am fost zilele trecute pe la tine, da' eram cu treaba. Stai linistit.

 

Se anunta vreme buna in weekend, asa ca voi reitera invitatia de plimbare. Poate asa iti mai cad gradele alea :)

Editat de smart2cry
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu eu am vazut un clip ci tot forumul asta. Nu doar eu am tras concluzii, ci toata lumea care a vazut filmul. Te-ai luat aiurea acolo cu multi oameni care strigau intr-nu cor ca nu ai treaba cu mersul pe motocicleta, apoi cu a avea bun simt si ati sti locul. Mai mult decat atat, am si demonstrat prin propriul tau filmulet ca esti un fel de "smecher wanna-be" de ti se impleticeste limba in gura cand incerci sa injuri. Mai stii filmuletul cu loganul cu "ia zi ba.. care-i treaba?!" :crack: :crack:

Ei, ador cand vad ca un incepator da sfaturi. Mai ales un incepator ca tine.

 

Tie, personal, pot sa iti dau sfaturi atat de motociclism, automobilism, cat si de viata lejer. Ai multe de invatat.

 

Nu ma prefac, o sa iti fac in continuare. Am fost zilele trecute pe la tine, da' eram cu treaba. Stai linistit.

 

Se anunta vreme buna in weekend, asa ca voi reitera invitatia de plimbare. Poate asa iti mai cad gradele alea :)

 

Dude, nu-ti uita amicii din gasca. Posibil sa nu inteleg lectiile tale si sa fie nevoie sa-mi explice mai multi cum sta treaba. Poate ca asta iti va da curaj sa ma si saluti cand mai treci pe la mine nu doar sa te prefaci.

 

De iesit n-am cum sa mai ies la o plimbarica pentru ca-s racit. Dar probabil stiai asta deja avand in vedere ca ma cunosti atat de bine.

 

P.S: Vezi ca filmezi ca un poponeata. M-a luat cu dureri de cap filmarea aia justitiara cu unde-i politia. Poate ca ti-a fost frig dar tot m-a ametit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, nu am trecut pe langa tine pana acum, daca as fi trecut te-as fi salutat cu siguranta.

 

Imi pare rau sa aud ca esti racit, iti doresc sa te faci bine repede si sa iesi la plimbare :)

 

Cat despre treaba cu filmarea, asta e.. era frig, batea vantul, etc. Scopul a fost indeplinit, deci, sa te legi de faptul ca imi tremurau mainile de frig.. in fine, numai bine! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MUltumesc tuturor pt sfaturile bune , m -am gandit si razgandit zilele astea , am sa fac in felul urmator . am sa imi iau GSXR 1000 si am sa merg cu el in varianta C (600 cc) cel putin un sezon doua ...pana mai acumulez ceva experienta. M ati ajuta daca mi ati recomanda un loc unde pot lua ceva lectii de pilotat SS .. Nu sunt inconstient , stiu la ce ma inham , si sunt mult mai mult decat de-acord sa incep asa cum trebuie .(poligon jaloane , opturi .. etc ) si apoi sa ies cu moto in trafic ..N-am dece sa ma grabesc , sa ma aventurez printre masini cu 200 la ora , nici nu am s o fac .. am 500 cc si e ok ,..

 

http://www.moto1.ro/ ai pachetul de 350 in care te invata tehnici de pilotaj pe care si eu vreau sa il fac la anul cand voi trece la ss. Tipul a fst instructorul meu si mi s-a parut cel mai implicat dintre toti cei din Ilioara. Da-i un telefon si vezi tu mai departe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...
:) am recitit cu drag toate postarile voastre , iote ca a trecut 3 ani si inca nu m-a trantit gsxr -ul ...am reusit sa strang 15k km cu el in tot acest timp si nu mi a fost deloc greu .. CONCLUZIA ... SE POATE DACA ESTI CUMPATAT ! Sper sa fiu si de acum incolo .. Asfalt uscat tuturor !!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) am recitit cu drag toate postarile voastre , iote ca a trecut 3 ani si inca nu m-a trantit gsxr -ul ...am reusit sa strang 15k km cu el in tot acest timp si nu mi a fost deloc greu .. CONCLUZIA ... SE POATE DACA ESTI CUMPATAT ! Sper sa fiu si de acum incolo .. Asfalt uscat tuturor !!!!

Esti tare... ce sa mai.... , dar cred ca ai uitat sa spui de cate ori te-a suprins si cat noroc a fost de partea ta.

Drumuri bune sa ai in continuare !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Bravo Kid , ma bucur pentru tine.Si ma bucur ca ai revenit sa mai stropesti un pic cu apa rece sperietorile😆. Citeodata cred ca cei mai vehementi chiar isi doresc sa mai vada cite unu pe jos doar ca sa aiba dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) am recitit cu drag toate postarile voastre , iote ca a trecut 3 ani si inca nu m-a trantit gsxr -ul ...am reusit sa strang 15k km cu el in tot acest timp si nu mi a fost deloc greu .. CONCLUZIA ... SE POATE DACA ESTI CUMPATAT ! Sper sa fiu si de acum incolo .. Asfalt uscat tuturor !!!!

FELICITARI!

Asfalt uscat in continuare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...