Sari la conținut

Cotroceni - Statuie Leu


Cesar
 Share

Postări Recomandate

Motociclistul este bine, acuza ceva dureri de umar si picior, a fost transportat la spital pentru investigatii dar pana la venirea salvarii a stat pe picioarele lui, tusea dar posibil sa fi fost racit, nu stiu daca are legatura cu accidentul. Echipat full, combinezon... motocicleta este un suzuki de 750.

Dinamica accidentului a fost in felul urmator: statea oprit la semafor, venea din spre razoare , astepta verde pentru stanga. In momentul in care s-a pus verde a plecat , din spusele martorilor normal, nu a plecat tare. Un pusti cu un citroen C3, numere de GR, venea de la apaca, intra pe rosu in intersectie, masina care era paralela cu motociclistul apuca sa franeze, el sare de pe motor iar motorul se infige in usa dreapta fata a masinii.

Baiatul a fost transportat la spitalul universitar, putin probabil sa fie oprit peste noapte. O a doua victima era tatal soferului dar cred ca mai mult in stare de soc decat cu leziuni vizibile, a fost transportat si el la acelasi spital.

Motorul praf, tandari, varza. Cred ca se mai poate alege de pe el roata spate si bascula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi am trecut pe acolo in jurul acelei ore, era ceva politie in intersectie, cred ca ne-a luat si radarul inainte de Basarab, dar nu am vazut nimic. Acum inteleg de ce era politie in intersectie, ca doar semafoarele mergeau corect.

 

O gramada accidente..

 

Ceva poze?

Editat de SiD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motociclistul este bine. Acum 10 minute a iesit din univesitar pe picioare. Soferul a spus ca a trecut pe rosu sa-l duca pe taica-su la urgente la universitar pentru ca se simtea rau. Nu au mai ajuns, pe taica-su si pe motorist i-au luat salvarea. mobra dauna totala, cadru indoit si tot tacamul. Alcoolemie 0.0 la amandoi. mobristul nu acuza decat dueri musculare. I-au facut astia toate testele. Maine conservarul la Udriste pentru declaratii. Or sa se duca la asigurari(Carpatica) sa vada cum o sa faca cu mobra, ca de reparat pauza. Mobristul isi rezerva dreptul de a depune plangere in cele 60 de zile. In caz ca-si recupereaza pagubele, nu depune nimic. O sa incerc sa pun niste poze, sa vad daca ma descurc.

 

poze: post-68421-0-41578700-1349573819_thumb.jpg post-68421-0-49517700-1349573825_thumb.jpg post-68421-0-67883100-1349573831_thumb.jpg post-68421-0-11263900-1349573839_thumb.jpg post-68421-0-78208000-1349573851_thumb.jpg post-68421-0-07870500-1349573866_thumb.jpg

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca a trecut pe rosu, daca ne nimeream in momentul ala isi lua bataie sora cu moartea. Tampitii naibi. Se grabea...

Si bine ca ai mentionat carpatica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai o urgenta, adica un om bolnav, e oarecum scuzabil sa treci pe rosu, ca doar nu stai relaxat 3-5 minute singur la semafor pana se face verde cand moare unul din familie langa tine, dar nu asa. Opresti, te uiti si daca nu vine nimeni treci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu l-am dus pe taica-miu in criza biliara la spital si imi venea sa musc fiecare rosu. si o criza biliara nu e nimic similar cu se simtea rau si l-am dus la spital. e cu batut din picioare si oftat din adancul sufletului.

 

nasol ca s-a dus cu totu mobra, la ce viteza a aruncat-o in masina si cu cat timp inainte a sarit de pe ea? btw, super reactie sa sari de pe mobra!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scrie la regulament ca in cazul unor urgente medicale poti trece pe culoarea rosie a semaforului cu avariile puse si faza lunga dar e pe raspunderea ta si tre sa te asiguri. acum daca pustiu de la volan s-o fi panicat nu e nimic de condamnat in treaba asta, e foarte greu sa faci pe salvarea si sa conduci in conditiile susnumite. bine ca au scapat amandoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai o urgenta, adica un om bolnav, e oarecum scuzabil sa treci pe rosu, treci.

Doar daca esti, politie, salvare, pompieri sau coloana oficiala , atunci poti sa treci pe rosu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca semnul de "Drum cu prioritate" sau culoarea verde a semaforului isi vor schimba in legislatie semnificatia pentru motociclisti.

Am ajuns ca la orice intersectie (semaforizata sau nu, in care am prioritate sau nu), sa incetinesc pana la limita in care sa pot opri in caz de ceva. Niciodata nu stii de unde se trezeste vreun zmeu sau greun grabit sa iasa.

In primul rand, bine ca e intreg motociclistul. Fiarele se indreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scrie la regulament ca in cazul unor urgente medicale poti trece pe culoarea rosie a semaforului cu avariile puse si faza lunga dar e pe raspunderea ta si tre sa te asiguri. acum daca pustiu de la volan s-o fi panicat nu e nimic de condamnat in treaba asta, e foarte greu sa faci pe salvarea si sa conduci in conditiile susnumite. bine ca au scapat amandoi.

 

Unde scrie? Ca io n-am gasit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Or sa se duca la asigurari(Carpatica) sa vada cum o sa faca cu mobra, ca de reparat pauza. Mobristul isi rezerva dreptul de a depune plangere in cele 60 de zile. In caz ca-si recupereaza pagubele, nu depune nimic.

 

O sa ia in jur de 28-32 de milioane pe mobra si poate vreo 12-16 pe echipament (depinde de exhipament), si o sa dureze sigur CEL PUTIN doua luni pana o sa ii intre banii. Daca nu cotizeaza si soferul, de la asigurator esti pe pierdere clara, asa ca sa ia direct in calcul varianta sa ii ceara o suma care i se pare corecta, desi soferul poate lejer sa refuze si asta e.

Nervi de otel va doresc cu asiguratorii.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scrie la regulament ca in cazul unor urgente medicale poti trece pe culoarea rosie a semaforului cu avariile puse si faza lunga dar e pe raspunderea ta si tre sa te asiguri. acum daca pustiu de la volan s-o fi panicat nu e nimic de condamnat in treaba asta, e foarte greu sa faci pe salvarea si sa conduci in conditiile susnumite. bine ca au scapat amandoi.

Te rog eu mult sa nu bati campii cu gratie. Nu ai nicaieri derogarea asta, nici la legislatia actuala nici la cea precedenta.

 

Un clip imediat de dupa:

http://www.youtube.com/watch?v=ESIhUfb8e9U

Sursa: trafictube.ro

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scrie la regulament ca in cazul unor urgente medicale poti trece pe culoarea rosie a semaforului cu avariile puse si faza lunga dar e pe raspunderea ta si tre sa te asiguri. acum daca pustiu de la volan s-o fi panicat nu e nimic de condamnat in treaba asta, e foarte greu sa faci pe salvarea si sa conduci in conditiile susnumite. bine ca au scapat amandoi.

 

Acelasi regulament l-a citit si respectivul cu Citroen? :scratch:

 

Multa sanatate motociclistului.

Editat de stely_yoo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@stulewa, singurele urgente medicale cand poti trece pe culoarea rosie sunt: alcoolemie prea mare in sage, substante stupefiante sau halucinogene consumate recent, prostie crasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scrie la regulament ca in cazul unor urgente medicale poti trece pe culoarea rosie a semaforului cu avariile puse si faza lunga dar e pe raspunderea ta si tre sa te asiguri. acum daca pustiu de la volan s-o fi panicat nu e nimic de condamnat in treaba asta, e foarte greu sa faci pe salvarea si sa conduci in conditiile susnumite. bine ca au scapat amandoi.

 

Nu cumva tu ai citit regulamentul de la ambulanta ?! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scrie la regulament ca in cazul unor urgente medicale poti trece pe culoarea rosie a semaforului cu avariile puse si faza lunga dar e pe raspunderea ta si tre sa te asiguri. acum daca pustiu de la volan s-o fi panicat nu e nimic de condamnat in treaba asta, e foarte greu sa faci pe salvarea si sa conduci in conditiile susnumite. bine ca au scapat amandoi.

 

Asta e din variantele gresite de raspunsuri la grile? :scratch:

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...