Sari la conținut

SISTEME AUDIO-INTERCOM-BLUETOOTH-HANDS FREE-Discutii Generale


Axa cu Scame
 Share

Ati fi dispus sa dati 1$ pe o astfel de aplicatie?  

316 membri au votat

  1. 1. Ati da 1$ pe o aplicatie intercom?


Acest sondaj este închis pentru noi voturi


Postări Recomandate

Nu ar trebui sa fie foarte greu de realizat....avand in vedere ca un sistem d-asta costa cam 1,5 milioane, cred ca l-am putea scoate de vreo 10 ori mai ieftin homemade...plus ca ne tinem neuronii ocupati pana trece iarna.

Principiul ?O cutiuta neagra din care sa iasa 2 cabluri (prin jack)=un fel de handsfree-uri de telefon +alimentare....In fiecare casca implantat un microfon si o casca audio si gata - comunici cu pasagerul pe drum,nu trebuie sa mai opresti sa-i spui ceva, nu te mai ia plictiseala cand traversezi Baraganul :lol:

 

Cutiutza neagra - aici inca nu am exact o idee ce ar contine, dar gasim noi o schema nu prea complicata de adaptat...cu realizarea tehnica ma descurc bine,doar am aptitudini de bijutier :P

 

Alimentarea poate fi pe baterie sau direct la motocicleta, printr-o sursa stabilizata la 5-6 v in cazul meu.

 

 

Daca ar fi sa ducem mai departe ideea, ar fi de cercetat cum putem realiza si un sistem radio pentru a putea comunica cu altii pe o raza de cateva sute de metri...

 

Hai, Baiazid, Moshulick,Big,SergiuQ,bed2bone,Darkore,Sarluceanu....care mai erati pe felie cu electronica?Sa-i dam bataie ca acusica e primavara :D :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

o prima idee, banal de simpla:

intercom.gif

 

Stie careva ce fel de transformator trebuie sa fie T1 ala si unde il gasim/ce aparate dezmembram pentru el? :D

 

In rest...cele 2 intrerupatoare le putem elimina, vor exista 2 microfoane si 2 casti audio care sunt conectate in acelasi timp....practic te auzi si pe tine vorbind in casca...RTestul e realizare fizica , ceea ce nu poate pune probleme. Unitatea centrala poate fi orice, de exemplu o cutie de conserve din care ies 3 cabluri :lol:

Cost?Probabil undeva pe sub 100.000 :lol:

 

 

Un proiect mai elaborat am gasit aici:

 

http://www.xprt.net/~rcrowley/intercom/index.htm

 

Doar ca mai trebuie cioplit un pic, eliminate prostiile nefolositoare din el...simplu inseamna eficient :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite aici o schema :

sch.gif

 

 

partea proasta e ca o galena telefonica n-o sa aiba niciodata loc in casca, si microfonul de asemenea.. doar daca ii faci niste gauri :P

Bine ca se poate si cu microfon cu "electret" (se gasesc pe la magazinele de comp electronice), si cu niste casti din alea mai mici ..

Partea proasta e ca pt. astea mai trebuie niste preamplificatoare.. o sa caut eu niscaiva scheme.. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai faza asta nu merge si cu telefoanele mai noi?

Adik un telefon de cacao (de bazar, facut pe vapor) e vreeo 200.000 si marea lor problema e soneria si placuta de formare a nr. Deci cu 400 ai sistemul care e mult mai mic decat alea de pe vechituri, care cantaresc cat un buldozer. Presuspun ca la tel noi e si preamplificarea aia de care vorbeati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bre axane'...in ce tehnium din 69 ai gasit tu schema aia cu transformator :D)

lasa ca dupa stresiune ma apuc si proiectez eu ceva ..de fapt de vreo 3 ani fac chestia asta :P ...

oricum..jucaria asta nu e prea recomandabila.testele au aratat ca cei care vb la tel in timp ce conduc (chiar si cu hands free) au iesit ma prost la capitolul reflexe decat aia ca aveau 0,8 %% alcolemie....vezi revista connect nr 8 2002 pag 96

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MA bucur ca nu ma lasati sa ma dau singur cu capul de pereti aici :P

 

Sergiu, daca ai tu revista aia poate imi trimiti si mie un scan sau un xerox dupa articolul ala....deocamdata sunt in faza de cercetari.

 

Am gasit o schema dar trebuie modificata...adik eliminate circuitele de "buzz call",luminite si alte prostii...in principiu trebuie sa am doar preamplificatorul pentru microfon si amplificatorul pentru casca...si un buton de on/off sa nu ma bata nevasta la cap cand ma bag in situatii ce necesita concentrare :D :lol: .

 

CC2.gif

 

Alimentarea direct la sistemul motocicletei trebuie stabilizata cumva....ca mie de ex imi da varfuri de 7,2-7,4 v si la relanti, daca mai am si becuri aprinse, scade spre 6 volti sau daca bateria e descarcata , chiar sub 6v .

 

Smokey, chiar as fi interesat de proiectul ala cu pixul vorbitor :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Pai faza asta nu merge si cu telefoanele mai noi?

Adik un telefon de cacao (de bazar, facut pe vapor)  e vreeo 200.000 si marea lor problema e soneria si placuta de formare a nr. Deci cu 400 ai sistemul care e mult mai mic decat alea de pe vechituri, care cantaresc cat un buldozer. Presuspun ca la tel noi e si preamplificarea aia de care vorbeati."

A fost oricum o gluma cu telefonul mai vechi - doar n-o sa te apuci sa-ti bagi alea in casca :D . Schema de acolo o sa mearga garantat (pt. cine vrea sa experimenteze).

Telefoanele astea noi au microfoane cu "condensator" si nu le poti lega in serie cu castile .. In plus, e prea complicat sa-i elimini ce are in plus (sonerie, tastatura etc. ) mai simplu e sa-ti construiesti un montaj simplu, cativa tranzistori acolo..

Sper sa gasesc o schema (pt. 6V) .. mai nasol e ca acum sunt in sesiune si nu prea am timp.. da' dupa sesiune sigur imi iese ceva..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si la adresa de mai jos gasiti niste scheme complete !!

 

http://kitsrus.com/pdf/k21.pdf

tot acolo ( pe kitsrus.com</a>) se gasesc si scheme pentru emitatoare FM ...

(in miscare nu apare si efectul Doppler ? era ceva cu schimbarea lungimii de unda cand emitatorul || receptorul sunt in miscare ..)

 

spor la treaba ! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti,

 

Eu mi-am luat de la francezi un sistem care se vrea tare simplu si eficient. Nu l-am testat inca, astept vremea buna sa vad cum se aude in mers...

 

E vorba de o chestie care se cheama Tuyaucom - cica inventata de un francez, cu premii pe la concursuri de inventica si alte alea. In principiu e vorba de niste tuburi de cauciuc, prin care se transmite vocea ca acu 100 de ani, fara amplificare, fara interferente, fara nimic.

 

Imaginati-va un tub de cauciuc (cam cat un pai sau un pic mai gros). Intr-unul din capete vorbesti - trebuie sa fii cam la 1-2 cm de el cu gura, altfel cica nu merge - si celalalt capat se introduce in urechea pasagerului, printr-un sistem de agatare gen handsfree-uri. Mai puneti un tub similar pentru comunicatia in sens invers, si asta e "tuyaucom"-ul.

 

Acum cand ma uit la el, nu stiu pe ce am dat 50 de euro. Cred ca mi-a placut ideea foarte tare.

Oricum, cred ca se poate realiza de catre amatori cu mare usurinta. Ce e mai "deosebit" sa zicem ar fi capul microfon, care e un fel de tub mai rigid, din alea pe care le indoi si raman indoite in pozitia aia - pentru pozitionarea langa gura - plus un buretel in capul tubului (arata ca o casca de walkman), probabil sa nu se-auda cu "fashait" de la vant, si in al doilea rand un material care e sub forma de bilute initial si care cica in apa calda se muleaza pe orice forma, si pe urma ramane intarit pe forma aia. Din materialul asta se face un fel de mulaj care inconjoara capul tubului care intra in ureche, in asa fel incat sa se potriveasca perfect pe urechea omului si sa nu mai intre alte zgomote in afara de cele din tub. Astea doua piese - "microfonul" si "casca" trebuie sa existe in doua exemplare - pentru cei doi calatori - si intre cele 2 casti se mufeaza la mic+casca in fiecare parte un tub dublu de vreo 50 de cm.

 

Cred ca virgula costurile de realizare loco a unui dispozitiv similar sint minime, plus ca nu exista probleme gen interferente, s-au terminat bateriile etc, sau dat gauri in casca pentru microfon sau casca - un cap de tub indoit nu pune probleme.

 

Site-ul "producatorului" e www.astumania.com , dar gasiti pe google mai multe referinte. (cautati tuyaucom).

Nu le fac reclama, oricum pretul (50 EUR) e mai mult decat exagerat pentru un tub amarat de cauciuc, daca as fi stiut in ce consta n-as fi dat banii astia de nici o culoare. Ideea insa cred ca e buna si merita incercata.

 

Bafta totusi si cu schemele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..mda, dupa ce am studiat problema ...am gasit la 500.000 emitatoare radio ...urmeaza sa vedem la ce distanta functioneaza si daca au functie de activare vocala...

...deci proiectul asta pe care l-am initiat nu mai e viabil...e mai usor sa le iei de-a gata daca te costa numai atat... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bueyy... sunteti primitivi.

EU... licean fiind, ma amuzam construind emitzatoare in FM. Costa cinspe mii de lei un tranzistor un on beceu amarat si cateva piesulici pe langa el. Oscilatorul iese destul de repede, tot ce mai trebuie partea mecanica, cum articulezi microfonul sa iti vina in dreptul vorbitorului, apoi semnalul de pe microfon se pune direct pe baza tranzistorului si iese o bijuterie de modulatzie in frecventza. Si deci asta ti-e emitatzorul. Merge alimentat cu cat vrei tu, preferabil din baterii, ca altfel variaza frecventza cu tensiunea de alimentare. Apoi mai trebuie cumparat un radiou de-ala ieftin din piatza si acordat pe aceeasi frecventza din banda FM ca si emitatorul, o frecventza comuna (reglabila in plaja 88 - 107 MHz) si aleasa incat sa nu fie post de radio pe-acolo, sa bage bruiaje. Emitatorul intr-un tranzistor bate linistit cateva sute de metri in linie dreapta. (Eu bagasem intr-un telefon de-ala obisnuit, fix, alimentat emitatorul chiar din tensiunea de lucru a telefonului si automat modularea pe frecventza se facea prin alimentare si prindeam ce se vorbea la radion-casetofon, pe care inregistram pe o caseta :D ) .

O sa va caut o schema de oscilator de-asta de incredere. Receptorul nu merita sa-l faci, ca are multe piese si muncesti aiurea, cand poti sa-l iei de-a gata. A... si parca am vazut o data la un magazin de electronice chiar si emitzatoare de-a gata, cu tot cu microfon, se numeau "de scena", cum au aia la televizor.

Dar daca merg cu voi in grup, v-am ars, ca eu nu am fisa la bujie de-aia din nichelina bobinata, ci sarma de cablu TV si va bag bruiaj la greu :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..mda, dupa ce am studiat problema ...am gasit la 500.000 emitatoare radio ...urmeaza sa vedem la ce distanta functioneaza si daca au functie de activare vocala...

...deci proiectul asta pe care l-am initiat nu mai e viabil...e mai usor sa le iei de-a gata daca te costa numai atat... :D

Unde ai gasit????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Supralicitez!!!!!!!!400.000 bucata la BRASOV, SIBIU, BACAU si TG. MURES (800.000 perechea) livreaza astia si prin posta, daca ajungi in Brasov le iei pe vazutelea de la sediul firmei :lol:

 

Ce au ei aici:

Webpage

puteti vedea in rubrica noastra de vanzari cu 1,5 milioane ( sorry ca le stric vanzarea dar... :lol: ;) :lol: :P ) .

Deci...cine are drum prin Brasov ??? :D

 

 

 

Update la informatie: Au sediu si in Bucuresti ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am luat si eu Tevion...este beton!

Are si VOX, functie de activare vocala pe trei nivele. Merge adaptat orice hands-free de telefon cu jack adaptat. Vreau sa-l vad si in mers, poate il bruiaza motorul sau altceva. Bataie: 1,5 km in oras, 3 km afara (minim).

Le-am luat din BV, magazin XData.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo de Tuyaucom, nu merge sa folosesti doua pahare de pepsi de la mcdonalds, legate intre ele cu o sfoara?  :(

Legate cu elastic,beh!!!!Ca distanta intre motoare se schimba pe drum si risca sa se impiedice calu-n sfoara :)

Eu inca nu am gasit in Buc, pana am ajuns eu la magazin le dadusera pe toate :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit o varianta. Sunt in IDM, pe la Basarab si cred ca in orice piatza niste aparate radio FM super mici si usoare si fiabile si mai ales DIGITALE si mai ales si mai ales costa 100 de mii - au doar un buton de volum si inca doua butoane digitale care comanda cautarea urmatorului post FM. Deci sunt ideale pentru ce ne trebuie. Merg la baterii AAA ( o leaca mai mici ca R6). Deci asta ar fi receptorul. Un emitzator in FM se face foarte repede. Mai pun o data schema. Varianta de montaj : Se fixeaza emitzatorul si radioul undeva pe motor. Emitzatorul emite pe 90 de MHz sa zice, radioul este acordat tot pe 90MHz. Emitatorul ei receptorul partajeaza antena, care nu este o antenta explicita, firul care ar trebui sa vina la antena se leaga la mufa pentru casti - firul pentru casti joaca si rol de antena - castile - se folosesc casti de-alea care intra in ureche - 30 de mii. O casca se foloseste pe post de casca - se baga in ureche, iar cealalta e pe post de microfon !!! - merge la emitzator. In orice caz, mufa intra fix intr-un jack mama de pe "partea fixa". Singura problema ar fi fixarea microfonului intr-o pozitzie convenabila, sa nu zboare cand pui sau scotzi casca.

O solutzie mai decenta ar fi cumpararea unui "hands-free" pentru GSM-uri, dar nu stiu cat costa. In orice caz, ar rezulta un sistem puternic paralel, toata lumea fixata pe aceeasi frecventza.

A... si alta idee - poate stie vreun electronist mai batran ca mine cum se poate face un emitzator care sa emita pe o banda cat mai larga de frecventza - sa acopere toata plaja 88-107. In felul asta, ar fi o reala placere sa bagam spaima in "conservari" - cum ar fi sa-i taca "O-zon"-u din radio si sa se auda "Autoturismul cu numarul xxxxx e rugat sa traga pe dreapta pentru trecerea coloanei oficiale" :()))))))

Deocamdata am luat radio-ul, am majoritatea pieselor pentru emitzator, sper sa reusesc sa-l injghebez si sa vad cat bate. Dar eu zic ca bate lejer cateva sute de metri. Eu am facut un emitzator cu un tranzistor si batea cel putzin in tot apartamentul - prin peretzi, oricum. Schema asta are 3 tranzistori, deci clar e mai tare. A... iar consumul intregului sistem e foarte mic, nu se justifica trasul firului de la sistemul electric al motocicletei. Plus ca in felul asta potzi sa tzii "mobilu" atasat permanent , nu esti legat de motor. Super tare chestia asta, la biker-party, sa-ti regasesti cortu :)))))

Aista-i adresa cu emitatorul :

www.moshulikkk.home.ro/emitator2.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buey, daca gasesti solutia sa faci unul pe frecventa de lucru a aparatelor din clasa pmr 446 (frecvente 446,xx mhz impartite pe canale )ar fi si legal , si util in a comunica cu altii care au un astfel de aparat,indiferent de firma .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Oameni buni nu va chinuiti sistemul de la freecomm 200 e super,8 kanale,headset,merge la distanta de 5 km se poate folosi pe doua motociglete,cuplare automata deci cind incepi sa vorbesti nu mai trebuie sa apesi butoane se cupleaza automat stiu pe cineva cine le aduce la timisoara cu 60 de euro setul continind ce se vede in poze plus 8 bateri reincarcabile,

post-10-1080469621_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...