Sari la conținut

SISTEME AUDIO-INTERCOM-BLUETOOTH-HANDS FREE-Discutii Generale


Axa cu Scame
 Share

Ati fi dispus sa dati 1$ pe o astfel de aplicatie?  

316 membri au votat

  1. 1. Ati da 1$ pe o aplicatie intercom?


Acest sondaj este închis pentru noi voturi


Postări Recomandate

Mie mi-au ajuns in 3 saptamani un set de 2 bucati. Se aude super atata pe telefon cat si pe intercom. In oras am incercat pana la 80 si pasagerul se plangea ca incepea sa nu ma mai auda. Urmeaza sa ii mut microfonul undeva unde sa nu intre atata vant si sa ii montez si protectia de vant pe casca sub barbie ca sa nu mai intre vant si atunci va voi putea spune exact cum se comporta. Deocamdata sunt foarte multumit avand in vedere pretul de 320lei care i-am dat pe cele 2 bucati. Un sistem cardo compus din doua bucati ajunge la 300si ceva de euro daca gasesti la oferta.

 

Petru cei care au deja sistemul intercom chinezesc cu radio, inainte de montaj radio se auzea bine, dupa ce l-am montat in casca si am bagat firele prin calota castii nu se mai aud posturile radio clar, ci cu un fel de bâzâit. Ce as putea face pentru a imbunatatii receptionarea buna a posturilor radio?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acesta. Promotion! LCD screen + FM Radio!!! 2PCS TCOM-SC 1000M BT Bluetooth Motorcycle Helmet Intercom Interphone Headset for Motocycle

http://s.aliexpress.com/NJRVryIZ

(from AliExpress Android)

 

Functie intercom cu pana la 3 rideri(asa zice dar nu stiu, poate mai multi) intercom cu pasager, telefon, gps, muzica, si Radio.

Editat de Adrian Pintea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acest weekend am iesit putin cu motorul si voi face un review referitor acestui produs http://s.aliexpress.com/NJRVryIZ

 

Intercomul este ok dpdv al pretului si a calitatii. (360lei 2 bucati). Telefonul se aude bine pana la 120-130km/h, radio-ul binisor dar s-ar putea imbunatati deoarece eu stau in Cluj si fregventa de 87.8 daca bine tine minte (Radio ZU) nu o prinde. Prinde doar posturi de radio mai puternice. S-ar putea imbunatati adaugand ceva cablu in plus pe langa cablurile de la casti. Din cate stiu eu acest radio integrat foloseste firele. Castilor ca si amtena pentru undele radio. Daca stie cineva care are intercom cum as putea imbunatati receptia radio le-as fii recunoscator. Pe partea de intercom, pana la 80-90 pasagerul ma aude bine dar dupa aceea nu ma mai aude deloc (posibil repozitionarea castilor in casca sa fie solutia sau sa incerc sa duc la un electrician sa ii mareasca volumul daca se poate) mi-a spus ca aude cumva sus cand vorbesc la viteze miciasa ca vom vedea. Repozitionearea microfonului meu posibil sa fie inca o problema ca nu ma aude dar per total este un produs care il recomand. Revin cu detalii dupa ce repozitionez totul si mai facem un drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Nu stiu daca are rost sa te muncesti sa imbunatatesti partea de radio, atata timp cat poti avea muzica pe tlf via blutut. Vezi pozitionarea castilor in interior. Eu am patit asa la pasager, cand avea o casca normala, fara locas pentru casti. Acum i-am schimbat casca, cu ceva dedicat pentru comunicatie, si aude brici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine nu investeste din prima in ceva bun, plateste dublu :10:

Spune-ne de ce beneficiezi tu in plus? De brand? Mai bine ma lipsesc, asta este snobism.

Eu cu pocnitoarele mele am al 2 sezon, o sa fie si al treilea, s.a.m.d. Cand da coltul, iau altele, si asa au de mancat si chinezii o lingura de orez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine investeste fara sa se informeze risca sa se arda la bani. Ce nu or sa priceapa vreodata astia cu mentalitatea de "dau un ban da stau in fata" e ca statul in fata la un spectacol de (cuvant urat) nu e o chestie buna.

 

Ca de exemplu, e de rahat ca nu poti sa vorbesti cu prietenii tai pe mobra. Pentru ca sunetul nu functioneaza asa. Prin urmare iti trebuie un sistem care sa decodeze sunetele scoase de tine, sa le transforme in semnal digital pe care sa-l scuipe apoi in aer si alt dispozitiv sa il intercepteze si sa-l encodeze la loc in semna analog. Cam asta face orice radio din lume din vremea cand s-a inventat radio-ul. Pe motocicleta e incomod sa porti un radio dupa tine si sa tot apesi un buton ca sa comunici, asa ca s-a inventat dracia numita intercom, care functioneaza la fel ca un radio numai ca emite tot timpul full duplex. Si toate intercoamele din lume functioneaza la fel. Indiferent ca sunt facute de chinezi, de marocani sau de americani. Lucrurile care le pot diferentia si se vad in pretul final sunt calitatea constructiei, calitatea semnalului in anumite conditii speciale si eventual "brand-ul". Daca scoti din ecuatie calitatea constructiei (majoritatea intercomurilor chinezesti sunt copii dupa sisteme deja existente) si brand-ul (cocalareala scumpa), ramai cu calitatea semnalului in anumite conditii. Daca pe rider nu-l intereseaza sa foloseasca sistemul respectiv in conditii foarte restrictive, atunci nu mai ramane nicio diferenta intre un sistem profesionist de 1000E si un interfon chinezesc de 100E. Bine, ramane diferenta de 900 de euro care pentru unii rideri conteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine investeste fara sa se informeze risca sa se arda la bani. Ce nu or sa priceapa vreodata astia cu mentalitatea de "dau un ban da stau in fata" e ca statul in fata la un spectacol de (cuvant urat) nu e o chestie buna.

 

Ca de exemplu, e de rahat ca nu poti sa vorbesti cu prietenii tai pe mobra. Pentru ca sunetul nu functioneaza asa. Prin urmare iti trebuie un sistem care sa decodeze sunetele scoase de tine, sa le transforme in semnal digital pe care sa-l scuipe apoi in aer si alt dispozitiv sa il intercepteze si sa-l encodeze la loc in semna analog. Cam asta face orice radio din lume din vremea cand s-a inventat radio-ul. Pe motocicleta e incomod sa porti un radio dupa tine si sa tot apesi un buton ca sa comunici, asa ca s-a inventat dracia numita intercom, care functioneaza la fel ca un radio numai ca emite tot timpul full duplex. Si toate intercoamele din lume functioneaza la fel. Indiferent ca sunt facute de chinezi, de marocani sau de americani. Lucrurile care le pot diferentia si se vad in pretul final sunt calitatea constructiei, calitatea semnalului in anumite conditii speciale si eventual "brand-ul". Daca scoti din ecuatie calitatea constructiei (majoritatea intercomurilor chinezesti sunt copii dupa sisteme deja existente) si brand-ul (cocalareala scumpa), ramai cu calitatea semnalului in anumite conditii. Daca pe rider nu-l intereseaza sa foloseasca sistemul respectiv in conditii foarte restrictive, atunci nu mai ramane nicio diferenta intre un sistem profesionist de 1000E si un interfon chinezesc de 100E. Bine, ramane diferenta de 900 de euro care pentru unii rideri conteaza.

ATAT !! BRAVO !! Singura problema pe care o mai am eu este ca pasagerul nu ma mai aude dupa 90 km/h ( sa zicem conditii de autostrada) dar voi solutiona si aspectul acesta. Deocamdata i-am amplificat semnalul radioului adaugand pe langa cablu castilor ( se foloseste de acest cablu pentru semnalul radio) un alt cablu de 1.5mm si functioneaza mult mai bine. Ramane sa amplific volumul si gata, intercom de 50$ care face aceasi xhestie ca unul de 250. :)) si cu diferenta ma duc in vacanta cu iubita :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ATAT !! BRAVO !! Singura problema pe care o mai am eu este ca pasagerul nu ma mai aude dupa 90 km/h ( sa zicem conditii de autostrada) dar voi solutiona si aspectul acesta. Deocamdata i-am amplificat semnalul radioului adaugand pe langa cablu castilor ( se foloseste de acest cablu pentru semnalul radio) un alt cablu de 1.5mm si functioneaza mult mai bine. Ramane sa amplific volumul si gata, intercom de 50$ care face aceasi xhestie ca unul de 250. :)) si cu diferenta ma duc in vacanta cu iubita :))

Stai linistit ca nu ai descoperit apa calda...daca era asa cum crezi tu nu mai existau produse(firme) cu preturi astronomice.Adevarat, unele produse chiar nu isi merita banii ceruti, dar sa crezi ca ai cu 50 de dolari acelasi produs de 300 dar fara sigla, te inseli amarnic. Nu neg, iti faci treaba cu el, poate nu esti atat de pretentios, dar in timp o sa obesrvi diferentele intre produse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru vorbit cu pasagerul/ ascultat muzica/ radio nu trebuie sa te golesti de 1000lei.eu cred ca si 350lei cat am dat eu este destul de mult, dar este mai accesibil decat cele de1000lei. Daca e sa dai bani multi pe un sistem de siguranta gen casca sau altele, da, dau dreptate, dar pt un sistem ca sa vorbesti doar 1000lei e fff mult. Iar pentru muzica bagi 2 casti si gata, sau niste casti cu bluetooth daca te incurca firele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Caut si eu un sistem intercom dual ,dar sa poata fi folosit si pentru comunicare pilot -pasager si pilot -pilot,iar distanta de comunicare intre cele 2 sa fie de minim 500m. Ca si buget,maxim 1000ron armele . Am gasit aici pe forum un intercom F4xt . Ce parere aveti? Multumesc .

Editat de dynoviorel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Well I'm happy!

Am testat weekendul acesta intercomul BT de pe aliexpress. Situatia sta in felul urmator:

- foarte usor de montat, avantaj daca ai deja pregatire in casca pentru intercom, deoarece castile sunt destul de late si daca nu ai scobitura risti sa te deranjeze la urechi

- am mers cu ele aproximativ 3 ore + timpul de joaca cu el la montaj si bateria are inca mult peste jumatate.

- testul principal pentru mine a fost intercomul intre mine si un alt pilot (propria motocicleta). Am ajuns pana la distanta de 300 m unul de altul cand semnalul a cazut, aproximativ 2 statii de tramvai si 3 semafoare intre noi. Este mai mult decat perfect.

- radio, redare muzica si redare apeluri impecabile.

- sunet foarte clar, dar aici mai depinde si de casca si motocicleta. Daca ai o casca silentioasa este un avantaj, daca ai parbriz la moto la fel. Eu am mers pe un naked si casca mea nu e cea mai silentioasa, dar tot a fost bine, abia pe la 100 km/h cu vantul tot in casca si piept am inceput sa nu mai inteleg ce se vorbeste cu mine. Nici vremea nu a fost excelenta, batea vantul oricum foarte tare. M-am mutat pe alt moto cu parbriz si problema a disparut partial, spre satisfacator. Oricum pe cutie scrie ca viteza maxima este de 120 km/h.

- ma bucur ca mi-am cumparat cu display, usureaza munca, poti vedea cata baterie mai ai, poti vedea cand/ce s-a conectat.

 

 

2016-New-Updated-Version-Motorcycle-Moto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,stie cineva de unde pot cumpara 1 buc intercom 6 riders de la noi ???am cumparat de la un baiat din Caransebes acum vreo 3 ani daca are cineva nr lui sau are o bucata de vanzare...ms

post-71013-0-63295600-1462447720_thumb.jpg

Editat de banat rider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...