Sari la conținut

SISTEME AUDIO-INTERCOM-BLUETOOTH-HANDS FREE-Discutii Generale


Axa cu Scame
 Share

Ati fi dispus sa dati 1$ pe o astfel de aplicatie?  

316 membri au votat

  1. 1. Ati da 1$ pe o aplicatie intercom?


Acest sondaj este închis pentru noi voturi


Postări Recomandate

Salut

in ultimii 2 ani am folosit diverse modele de bluetooth pentru casca fara a fi exceptional de multumit de un model anume. Anul trecut am schimbat 2 chinezarii care au costat aprox 35Euro si aveau ca optiuni sunet stereo, chip 3.0, bateria avea autonomie de 7-10zile cu folosire aprox 1h/zi, radio FM, redare muzica de pe tel si sunet ok la convorbiri chiar si la 100km/h. Problema este ca au "murit" brusc iar castile interioare erau putin deranjante ca si marime (le simteam prin captuseala castii.

Am vazut de curand 2 modele interesante care nu au nici o compenenta exterioara castii (modulul BT este integrat in una din casti) iar review-urile par ok desi chip-ul este versiune 2.1

Este vorba despre SHAD BC03

http://www.shad.es/en/shad-usa/products/shad-rider/bluetooth-intercom/hands-free-kit-bc03/c79r137/

respectiv CABERG Just Speak S

http://www.caberg.it/en/just-speak-bluetooth/

 

a folosit cineva unul din modelele astea si a fost multumit sau poate sa isi impartaseasca experienta?

stiti si alte model de bluetooth cu functie de raspuns vocal si care sa nu necesite componente exterioare castii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tinand cont ca ai spus ca "fostele" te deranjau pt ca le simteai prin captuseala castii, pe astea sunt destul de sigur ca le vei simti si mai si :D

Dar in rest, daca nu te deranjeaza autonomia ceva mai mica, faptul ca nu le poti incarca in mers si posibil si calitatea semanlului/range-ul ceva mai reduse, cred ca sunt ok ca o solutie compacta (el putin cele de la Caberg, de shad nu stiu nimic), fara cabluri and stuff.

Vezi doar sa ai cum sa le montezi in casca ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Depinde foarte mult de cum se trimit datele de la GPS si cat de destept e bluetooth-ul de pe casca.

 

Daca casca bluetooth e single point:

  • Daca GPS-ul tau se recomanda drep HSP/HFP device, atunci poti conecta pe el + un player A2DP la aceeasi casca. Sa faci asta, conectezi intai GPS-ul si apoi player-ul. Daca player-ul e un telefon, poti alege ce profile sa se conecteze dupa pairing.
  • Daca GPS-ul se da drept device A2DP, nu cred ca poti conecta alt player. Alt telefon da (HFP/HSP), dar alt device A2DP nu.

Daca casca BT e multipoint (suporta mai multe conexiuni de acelasi fel in acelasi timp) atunci lucrurile sunt pretty self explainatory. Or sa mearga ambele, dar cand ia prioritate unul, nu-l auzi pe celalalt.

 

Legenda:

A2DP - profil bluetooth care permite transferul de semnal stereo (muzica de exemplu, indicatii de la Waze etc)

HFP/HSP - profile care permit transfer de semnal mono (apeluri pe mobil, indicatii de incoming call etc).

pairing - procedura prin care 2 dispozitive bluetooh isi dau mana, schimba chei private si se pun de acord cine si cand sa vorbeasca si pe ce frecvente. Pairingul se intampla dupa ce ai descoperit dispozitivul la care vrei sa te conectezi cu telefonul, de exemplu, si dai click pe el. Dupa pairing urmeaza conectarea, la sfarsitul caruia poti de exemplu sa primesti un apel pe casca bluetooth, sau sa asculti muzica.

Salut!

Nu am cunostintele necesare pentru a alege un sistem intercom pentru mine si partenera mea sasa ca te rog sa-mi oferi daca se poate ceva informatii.

Doresc sa-mi montez pe motor (HD Rocker C) un adaptor bluethooth pentru a reda in boxele deja instalate pe gidon (au amplificator incorporat si semnalul intra print-un print-un jack stereo) muzica de pe telefonul pe care il tin in geanta sau saculet.As dori sa stiu daca pot monta si un sistem intercom ,de preferabil sa fie compatibil cu alte sisteme de la firme diferite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Are cineva Cardo Scala Q1?

 

Am cumparat acum 2 zile un Teamset (pereche), iar cand folosesc modul intercom (pasager - pilot), se aude un fosnait pe fundal (ca un sunet permanent de "paraziti"). Cand nu mai vorbim pe intercom nu se mai aude nimic.

 

Cu toate ca am testat setul doar in casa, e normal sa se aude zgomot de fond?

 

 

Orice raspuns e apreciat - inclusiv de la cei care aveti alte sisteme cu intercom.

 

Multam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@PIT De ce nu folosesti direct un suport de ghidon cu o gaura pentru fir? In felul asta vezi telefonul(daca mergi pe GPS) si nu dai multi bani. Daca pui adaptor bluetooth, trebuie sa te asiguri ca- protejezi cu ceva de ploaie si praf, altfel n-o sa aiba viata lunga. De asemenea daca pui unul nedestinat moto, trebuie sa te asiguri ca-l poti da usor jos pentru reincarcare.

 

Sistemele dedicate moto se monteaza de obicei pe casca, dar nu te poate opri nimeni sa prinzi unul pe ghidon si sa-i scoti din iesirea pentru casti fir direct in boxele tale, doar ca mie personal mi se pare un pic peste mana.

 

Partea cu conectarea e mai tricky. De obicei producatorii limiteaza sistemele doar la marca lor pentru a se asigura ca vand mai mult. Asta nu tine de bluetooth, cat de producator. Compatibilitatea cu alte sisteme e de verificat pe site-ul producatorului. Si chiar daca-s compatibile, nu inseamna ca o sa ai aceeasi calitate a convorbirii intre sisteme de la doi producatori diferiti.

Editat de bigFatAss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@PIT De ce nu folosesti direct un suport de ghidon cu o gaura pentru fir? In felul asta vezi telefonul(daca mergi pe GPS) si nu dai multi bani. Daca pui adaptor bluetooth, trebuie sa te asiguri ca- protejezi cu ceva de ploaie si praf, altfel n-o sa aiba viata lunga. De asemenea daca pui unul nedestinat moto, trebuie sa te asiguri ca-l poti da usor jos pentru reincarcare.

 

Sistemele dedicate moto se monteaza de obicei pe casca, dar nu te poate opri nimeni sa prinzi unul pe ghidon si sa-i scoti din iesirea pentru casti fir direct in boxele tale, doar ca mie personal mi se pare un pic peste mana.

 

Partea cu conectarea e mai tricky. De obicei producatorii limiteaza sistemele doar la marca lor pentru a se asigura ca vand mai mult. Asta nu tine de bluetooth, cat de producator. Compatibilitatea cu alte sisteme e de verificat pe site-ul producatorului. Si chiar daca-s compatibile, nu inseamna ca o sa ai aceeasi calitate a convorbirii intre sisteme de la doi producatori diferiti.

» Post actualizat in 11 Mar 2017 19:42

Multumesc pentru sfat,am cumparat un bluethooth cu alimentare la 5 v, am conectat un circuit de stabilizare de la 12 la 5 v(am demontat un alimentator de telefon de masina) m- au costat doar 110 ron toate componentele .Problema apare la jackul de alimentare ,la trepidatii apare un fasait suparator ,trebuie sa decapsulez carcasa bluethoothului(este cuciucata) si sa lipesc firele de alimentare direct pe placa.Sper sa mearga

Editat de PIT45
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Are cineva Cardo Scala Q1?

 

Salut ! Am eu unul luat recent, single unit. Citeam pe net ca e recomandat un update de soft daca ai probleme cu sunetul. Pentru asta trebuie sa te inregistrezi pe Cardo Community (http://cardosystems.com/cardo-community/) si de acolo verifici daca are ultimul firmware.

 

Eu aud foarte bine dar din testele (facute tot in casa) sunt auzit ff incet .. desi vorbeam direct in microfon.

 

Ah, si inca ceva: nu am reusit sa fac sa mearga VOX. Este activat dar .. nu raspunde la nicio comanda. Telefonul, daca vorbesc direct in el mai face cate ceva (gen open music, etc ..). Dar prin Cardo nimic .. aveti vreo idee ? A folosit cineva ?

Editat de Xandros
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor! Caut și eu un sistem bluetooth ieftin pentru a putea comunica cu pasagera și eventual pentru a putea primi apeluri în mers! Tot căutând am dat peste asta http://m.ebay.co.uk/itm/2x-800M-Interphone-BT-Motorbike-Motorcycle-Helmet-Bluetooth-Intercom-Headset-FM-/201593394977?hash=item2eefe71721%3Ag%3Ak2MAAOSwTA9X2QrE&_trkparms=pageci%253A2fc40b86-0e27-11e7-9c88-74dbd1809a99%257Cparentrq%253Af090e70415a0a605d6dbba3cfffb6f61%257Ciid%253A17.

Știe cineva ceva de ele? Nu îmi permit Sena și nici să iau cate 2-3 seturi pe sezon! Orice părere este binevenită!

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor! Caut și eu un sistem bluetooth ieftin pentru a putea comunica cu pasagera și eventual pentru a putea primi apeluri în mers! Tot căutând am dat peste asta http://m.ebay.co.uk/itm/2x-800M-Interphone-BT-Motorbike-Motorcycle-Helmet-Bluetooth-Intercom-Headset-FM-/201593394977?hash=item2eefe71721%3Ag%3Ak2MAAOSwTA9X2QrE&_trkparms=pageci%253A2fc40b86-0e27-11e7-9c88-74dbd1809a99%257Cparentrq%253Af090e70415a0a605d6dbba3cfffb6f61%257Ciid%253A17.

Știe cineva ceva de ele? Nu îmi permit Sena și nici să iau cate 2-3 seturi pe sezon! Orice părere este binevenită!

 

Numai bine!

Daca ai noroc te tine mai mult de 1 sezon....

 

In principiu problema lor grava este legata de fiabiliate.

Editat de florinelu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor! Caut și eu un sistem bluetooth ieftin pentru a putea comunica cu pasagera și eventual pentru a putea primi apeluri în mers! Tot căutând am dat peste asta http://m.ebay.co.uk/itm/2x-800M-Interphone-BT-Motorbike-Motorcycle-Helmet-Bluetooth-Intercom-Headset-FM-/201593394977?hash=item2eefe71721%3Ag%3Ak2MAAOSwTA9X2QrE&_trkparms=pageci%253A2fc40b86-0e27-11e7-9c88-74dbd1809a99%257Cparentrq%253Af090e70415a0a605d6dbba3cfffb6f61%257Ciid%253A17.

Știe cineva ceva de ele? Nu îmi permit Sena și nici să iau cate 2-3 seturi pe sezon! Orice părere este binevenită!

 

Numai bine!

am asa ceva de 4 ani

waterproof testate si rastestate

tin 9 h in convorbire cu pasagerul/pasagera

se conecteaza repede la telefon cat si cu pasagerul/pasagera

se incarca in cateva ore

le-am testat in linie dreapta (fara obstacole in cale)si duc undeva la vreo 500 m maxim

in afara sezonului le incarc la o luna cum scrie si in carte si nu a scazut deloc autonomia

ca minusuri...difuzoarele sunt o mizerie , eu le-am schimbat cu altele

folosim sistemele astea de fiecare data cand iesim cu motorul si chiar isi fac treaba bine

nu am incercat un scala sau sena ca sa fac o comparatie dar la pretul asta eu zic ca sunt exact ce trebuie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

salutare tuturor,

 

a venit timpul sa imi achizitionez si eu un sistem audio-intercom. Sunt interesat in prezent de un intercom, daca exista, pe care sa il conectez la sistem-ul bluethooth al unei masini. Intrebarea mea este daca a incercat cineva functionalitatea asta si daca da il rog sa imi spuna ce device a folosit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

@mihai: ce vrei tu sa faci nu prea merge asa. Sistemul audio al unei masini cu conexiune bluetooth e un sink. Il poti vedea ca pe o palnie. Intercomul bluetooth de pe motoare e tot un sink. Vrei sa conectezi o palnie la o palnie? La sistemul bluetooth al unei masini poti conecta un telefon de exemplu. Sau alt dispozitiv care e sursa de semnal.

 

@bass: majoritatea chinezariilor din threadul asta merg decent pe casti open face. Doar ca o sa ai mai mult zgomot pe microfon in mers, deci un volum al vocii tale in casca interlocutorului mult mai mic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare de baraj. Sunt destul de sigur ca nu merge, dar mai bine intreb - folosesc un kit interphone f4xt. Este posibil ca in timp ce discut cu pasagera sa si ascult muzica ? Gen sa fie pe fundal acolo un sonor :)

Sau sa aud gps-ul in acelasi timp cu convorbirea. In mod normal se face switch intre "canale"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea. Trebuie sa ai o aplicatie pe telefon care sa stie sa muxeze semnalele de la cele doua aplicatii (Music si ce folosesti tu pentru GPS). Teoretic, cand o aplicatie streamuie semnal stereo pe A2DP, alte aplicatii pot doar intrerupe streamul ei pentru a-si arunca mesajele. Gen GPS, care tot pe A2DP trimite mesajele si intrerupe muzica. In telefoanele vechi asta era o problema pentru ca fie OS-ul fie aplicatia de muzica nu stia sa isi dea resume si ajungeai sa playezi muzica in difuzoarele telefonului in loc de sistemul de bluetooth cand iti venea un mesaj de la GPS sau te suna cineva. Acum majoritatea aplicatiilor si OS-urilor stiu sa faca resume.

Partea cu ascultat muzica si vorbit cu pasagera e si mai tricky, pentru ca cel mai probabil discutia cu pasagera se face pe semnal radio, care e mono si bluetooth-ul il ruteaza pe profilele de HSP/HFP. Poti asculta muzica acolo doar daca pacalesti dispozitivul tau sa playeze muzica pe un canal mono (incepi o convorbire si dai drumu la muzica pe telefon gen), dar o sa ai muzica cu semnal mono (redata prost) si o sa-l auzi pe interlocutor foarte incet.

Conluzie: eu nu cunosc ceva care sa faca ce vrei tu bine. Sunt rahatisuri de genu "conectezi interfonul la telefonul tau, dai drumu la muzica si pe urma te conectezi la cealalta casca si te rogi sa mearga" care ar putea fi folosite, dar nu prea cred sa mearga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara tuturor,

Sunt in cautarea unui sistem bluetooth si m-am oprit la cele de mai jos. Am citit ceea ce ati scris referitor la ele in paginile anterioare, dar inca nu m-am decis pe care sa-l aleg. Care credeti ca esti mai bun? Precizez ca il voi folosi in mod special pentru a raspunde la apeluri.

http://www.ebay.co.uk/itm/800M-BT-Interphone-Bluetooth-Motorbike-Motorcycle-Helmet-Intercom-Headset-FM-UK-/201792672874?hash=item2efbc7d46a:g:x08AAOSwBw5XQqf2

http://www.ebay.co.uk/itm/1200m-BT-Interphone-Motorcycle-Helmet-Bluetooth-headset-Intercom-V6-for-6-Riders-/201672344680?hash=item2ef49bc468:g:a6sAAOSwWxNYvTkD

Multumesc anticipat,

Andre1

Editat de Andre1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara tuturor,

Sunt in cautarea unui sistem bluetooth si m-am oprit la cele de mai jos. Am citit ceea ce ati scris referitor la ele in paginile anterioare, dar inca nu m-am decis pe care sa-l aleg. Care credeti ca esti mai bun? Precizez ca il voi folosi in mod special pentru a raspunde la apeluri.

http://www.ebay.co.uk/itm/800M-BT-Interphone-Bluetooth-Motorbike-Motorcycle-Helmet-Intercom-Headset-FM-UK-/201792672874?hash=item2efbc7d46a:g:x08AAOSwBw5XQqf2

http://www.ebay.co.uk/itm/1200m-BT-Interphone-Motorcycle-Helmet-Bluetooth-headset-Intercom-V6-for-6-Riders-/201672344680?hash=item2ef49bc468:g:a6sAAOSwWxNYvTkD

Multumesc anticipat,

Andre1

Salut. Eu si prietena mea avem montate pe casti primul model afisat de tine doar ca aleu are display si il folosesc de 2 ani de zile. In primul an tinea 9-10 ore si il utilizam sa vb intre noi, radio, si raspuns la telefon. Acum, dupa 2 ani, a inceput sa scada la 7-8 ore dar voi schimba acumulatoarele cat de curand (o operatie foarte usoara). Se aude perfect pana in 110-120 dupa care e mai dificil sa auzi ceva doar daca persoana cealalta vorbeste mai tare. Este waterproof. Pentru banii care am dat pe el sunt extrem de multumit. Diferente intr-e o chinezarie si un sistem profesional gen SENA? Doar marca cred. Nu am incercat sa vad cum se aude sau ce minunatie poate fi avand in vedere ca poate costa de 5 ori pretul unuia chinezesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Eu si prietena mea avem montate pe casti primul model afisat de tine doar ca aleu are display si il folosesc de 2 ani de zile. In primul an tinea 9-10 ore si il utilizam sa vb intre noi, radio, si raspuns la telefon. Acum, dupa 2 ani, a inceput sa scada la 7-8 ore dar voi schimba acumulatoarele cat de curand (o operatie foarte usoara). Se aude perfect pana in 110-120 dupa care e mai dificil sa auzi ceva doar daca persoana cealalta vorbeste mai tare. Este waterproof. Pentru banii care am dat pe el sunt extrem de multumit. Diferente intr-e o chinezarie si un sistem profesional gen SENA? Doar marca cred. Nu am incercat sa vad cum se aude sau ce minunatie poate fi avand in vedere ca poate costa de 5 ori pretul unuia chinezesc.

Salut, multumesc frumos pentru informatii! Initial cautam si eu modelul cu display dar singurele pe care le-am gasit pe ebay sunt cele fara, sau daca am gasit era setul pentru 2 casti. O a doua optiune ar fi aliexpress dar nu as vrea sa astept atat de mult pana imi vine acasa, mai ales ca la ultima comanda de acolo am ramas putin dezamagit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea. [...]

Conluzie: eu nu cunosc ceva care sa faca ce vrei tu bine. Sunt rahatisuri de genu "conectezi interfonul la telefonul tau, dai drumu la muzica si pe urma te conectezi la cealalta casca si te rogi sa mearga" care ar putea fi folosite, dar nu prea cred sa mearga.

Multam. Ma asteptam, dar am zis sa ma asigur :D

 

Diferente intr-e o chinezarie si un sistem profesional gen SENA? Doar marca cred. Nu am incercat sa vad cum se aude sau ce minunatie poate fi avand in vedere ca poate costa de 5 ori pretul unuia chinezesc.

Joke, right ? :)

Doar ca sa dau cateva exemple, lasand la o parte calitatea constructiei in sine care este primul factor. Calitatea sunetului, faptul ca putem discuta fara pb si la peste 180 la ora, ca isi ajusteaza singur volumul a.i. nu trebuie sa urlu eu mai tare sau sa umblu la butoane pe masura ce trag de gaz, durata bateriei (peste 16 ore), ca are comenzi vocale, distanta la care functioneaza etc samd lista poate continua.

Cu siguranta platesti si brandul. Dar platind brandul ai si avantajele aferente acestuia ;)

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord El Capo, da parca 500 de coco pe niste hardware care nu face mai mult de 60 e cam mult... Adica inteleg: brand, features, fiabilitate, garantie, da da-i in rahat, sistemul lor de pricing mergea cand erau doar ei si inca unii pe piata.

Acu nu zic ca nu-s dispus sa platesc calitatea, dar ce fac astia se numea inainte abuz de pozitie dominanta si acum se cheama chioreala de corporatie batrana.

Editat de bigFatAss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ,

 

Sant si eu in cautarea unui sistem de comunicare cu pasagerul ,caut ceva care sa se potriveasca pe 2 casti diferite . Sant universale sistemele astea ,adica poti fi montate fara prea mare bataie de cap pe majoritatea castilor ?

Eu m am oprit la acesta, http://www.ebay.co.uk/itm/2017-New-V6-Pro-BT-Interphone-1200M-6-Rider-Motorcycle-Helmet-Bluetooth-Intercom/201862371396?rt=nc&_soffid=5030668109&_soffType=OrderSubTotalOffer&_trksid=p5731.m3795

 

Stima ,

Ovidiu


» Post actualizat in 02 Jun 2017 21:04

Dar acesta, o fi mai de calitate decat acela din primul meu post , http://www.ebay.co.uk/itm/1x-V6-BT-Bluetooth-Motorcycle-Helmet-Interphone-Intercom-Headset-Riders-Black-/262673712967?hash=item3d2892c747:g:kDAAAOSw4shYAKFY&autorefresh=true

 

De potrivit acum am vazut si eu ca se potrivesc pe orice tip de casca !

 

Mersi .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Joke, right ? :)

Pe mine ma enerveaza astia de la Sena.com. Dupa 3 ani de Smh5, la unul din ele(al meu pt ca fac si enduro cu casca cu intercom), s-a dezlipit sudura la firul de pe microfon. Prima data am crezut ca e softul si unitatea, dar am schimbat cu al sotiei si am gasit problema. Le-am scris si ce sa vezi: desi a iesit din garantie, nesimtitii mi-au trimis un microfon nou, desi l-am reparat pe cel defect. Au zis ca nu accepta asa ceva si nu e o problema, pt ca poate fi un defect de productie. Mda, valoarea expeditiei cred ca depaseste valoarea microfonului, dar uite ca unii tin de calitate si renume.

@Capone: nu mai incerca sa convingi oamenii ca unele lucruri trebuie platite mai mult :)

Ps. Jos palaria pt Sena si serviciul clienti.

Ps2. Unitatile le-am luat de pe Amazon, nici macar de la un dealer autorizat.

Editat de Patrick_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Joke, right ? :)

Pe mine ma enerveaza astia de la Sena.com. Dupa 3 ani de Smh5, la unul din ele(al meu pt ca fac si enduro cu casca cu intercom), s-a dezlipit sudura la firul de pe microfon. Prima data am crezut ca e softul si unitatea, dar am schimbat cu al sotiei si am gasit problema. Le-am scris si ce sa vezi: desi a iesit din garantie, nesimtitii mi-au trimis un microfon nou, desi l-am reparat pe cel defect. Au zis ca nu accepta asa ceva si nu e o problema, pt ca poate fi un defect de productie. Mda, valoarea expeditiei cred ca depaseste valoarea microfonului, dar uite ca unii tin de calitate si renume.

@Capone: nu mai incerca sa convingi oamenii ca unele lucruri trebuie platite mai mult :)

Ps. Jos palaria pt Sena si serviciul clienti.

Ps2. Unitatile le-am luat de pe Amazon, nici macar de la un dealer autorizat.

Despre acesta vorbești..?

http://m.ebay.co.uk/itm/SENA-SMH5-MOTORCYCLE-SCOOTER-BLUETOOTH-HELMET-INTERCOM-SINGLE-UNIT-/252931332997?_trkparms=aid%253D222007%2526algo%253DSIC.MBE%2526ao%253D1%2526asc%253D20150519202351%2526meid%253D4515c709902548df954ca8e3137cddcc%2526pid%253D100408%2526rk%253D2%2526rkt%253D25%2526mehot%253Dlo%2526sd%253D331208469228&_trksid=p2056116.c100408.m2460

 

Mersi,

Ovidiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...