Sari la conținut

SISTEME AUDIO-INTERCOM-BLUETOOTH-HANDS FREE-Discutii Generale


Axa cu Scame
 Share

Ati fi dispus sa dati 1$ pe o astfel de aplicatie?  

316 membri au votat

  1. 1. Ati da 1$ pe o aplicatie intercom?


Acest sondaj este închis pentru noi voturi


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

On 11.10.2019 at 12:37, Djenavar said:

Nu vreau sa le scufund in apa (vad ca mufa de incarcare)este sus posibilitatea sa intre apa este mai mare , nu vreau sa leconectez la mai multe aparate, nu vreau sa se auda la viteze >140 km/h, vreau doar sa ma auda bine interlocutorul la telefon nu intercom si muzica sa se auda decent pana la 100 km/h

Ploaie am prins cu Sena SMH-5. Stii furtuna aia de acum 2 ani cand unii mureau in Timisoara? Ei bine, eu eram in tura pe la Valea Draganului. Inca se mai vad cicatricile in zona. Ne-a plouat ca la carte. Si nu a intrat picur de apa in intercom. Da, era sa ne zdrobeasca copacii la cadere, are urme de zgarieturi pe el dupa 4 sau 5 ani, dar merge. Adica in tot acest timp, nu l-am menajat de ploaie si praf. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut. As vrea sa aflu parerea voastra in legatura cu o chestiune. Detin un intercom chinezesc cu nume generic V6, foarte bun si foarte ieftin, pe care il folosesc de vreo 3 ani fara nicio problema. Se incarca in doua ore si ma tine vreo 12 in utilizare nonstop. Transfera semnalul audio de la GPS, de la telefon (media audio) si de la aplicatiile de navigatie, mai putin de la Waze. Pe acelasi traseu folosit cu Igo, googlemaps, IOS maps, maps.me, comenzile vocale se aud perfect si in timp real, pe cand la Waze incepe comanda vocala "... in doua sute de metri..." si gata, se pierde semnalul audio. Inutil sa va spun ca am selectat iesirea prin bluetooth din Waze, deci nu este o problema de setare. Pe difuzorul telefonului se aude perfect, dar cand comut pe intercom apare aceasta problema. Mentionez ca nu a facut dintotdeauna asa. Suspectez bug de aplicatie waze si ma bate gandul sa o reinstalez. A mai aparut aceasta eroare si la altcineva? Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Pt cei interesati de un sistem bun Scala Duo, mi se pare f ok pretul

https://www.fc-moto.de/en/Cardo-Scala-Rider-Freecom-2-Duo-Box

 

Ma batea si pe mine gandul sa imi schimb actualul Interphone cu astea, dar mi-e urat sa trag iar toate firele alea :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, Cap0ne a spus:

Pt cei interesati de un sistem bun Scala Duo, mi se pare f ok pretul

https://www.fc-moto.de/en/Cardo-Scala-Rider-Freecom-2-Duo-Box

 

Ma batea si pe mine gandul sa imi schimb actualul Interphone cu astea, dar mi-e urat sa trag iar toate firele alea :))

Super tare. Multumesc de heads up . Asteptam de ceva timp o oferta la duo pack. Pe louis inca este 300 euro fara transport.

Mai exact unde ai citit ca au casti? Ca ma tot uit si vad doar:

2 x Cardo main unit

2 x Clamp mount with cable and hybrid microphone

2 x adhesive pads

USB cable

including mounting material

Daca nu are casti mai dai 140 lire asa ca nu-i cine stie ce oferta :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, Cap0ne said:

Au casti

Am vazut ieri oferta si ma tenteaza si pe mine. De ceva vreme incerc sa ma decid intre Sena si Cardo, dar tind spre Cardo care imi par mult peste. 

Dar nu cred ca au casti pentru ca ei zic asa:

Contents:

2 x Cardo main unit

2 x Clamp mount with cable and hybrid microphone

2 x adhesive pads

USB cable

including mounting material

 

Iar Freecom 2 este doar Driver-to-Passenger Intercom, pe cand Freecom 2+ este Bike-to-bike Intercom with 500 m range etc. Zic asta pentru ca eu nu am stiu de diferenta asta dintre cele doua modele, poate ajuta pe cineva. Bineinteles, fiecare stie cum va folosi intercomul:)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

După o investigație mai amănunțită se pare că ar fi si alte neajunsuri pe lângă cel cunoscut(sau nu) de comunicare doar rider/pasager: nu poti avea intercom on si indicatii gps in acelasi timp, intercom si ascultat muzica(inclusiv radio) nu merge....una peste alta freecom 2 face o singură operațiune odată si comutarea pe alta se face doar manual apăsând butoanele( in mers cu mănușa 🤣🤣🤣). Se pare ca prețul scăzut își spune cuvântul.

Poate are cineva freecom 2 si ne lămurește.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Sabin_gabriel a spus:

După o investigație mai amănunțită se pare că ar fi si alte neajunsuri pe lângă cel cunoscut(sau nu) de comunicare doar rider/pasager: nu poti avea intercom on si indicatii gps in acelasi timp, intercom si ascultat muzica(inclusiv radio) nu merge....una peste alta freecom 2 face o singură operațiune odată si comutarea pe alta se face doar manual apăsând butoanele( in mers cu mănușa 🤣🤣🤣). Se pare ca prețul scăzut își spune cuvântul.

Poate are cineva freecom 2 si ne lămurește.

Pai cum naiba, freekom 1 face si 2 nu face- teoretic nu este mai avansat? Cel putin la mine freekom 1 asculti muzica, intra gps.ul peste, vorbesti intra gps.l sau este legat doar strict de intercom(comunicarea cu alt aparat)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am citit freecom 1 nu este mai "fraier" decat freecom 2. 1 2 4 sunt doar indicative pentru comunicativitatea cu alți utilizatori de freecom din grup. Adică 1 esti doar tu, 2 rider pasager, 4 tu si inca 3 rideri.

Si legat ultima ta intrebare . M-am uitat și eu că românul la review -uri. Si tot ce am inteles este ca trebuie sa comutezi intre operațiuni manual. Motiv pt care am întrebat aici daca mănâncă lumea rahat turcesc sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Gasiti in link tabelul comparativ cu produsele Scala Rider: https://www.revzilla.com/assets/0001/9680/cardo-COMPARISON-CHART-all-products-pdf.pdf

 

Sau urmati testul si vi se recomanda ce sa achizitionati: https://www.cardosystems.com/products/

 

 

Editat de yamahana
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

O idee unde as putea repara un Midland BTX2FM ? Se pare ca a intrat apa in el, desi nu a fost desfacut niciodata. 

Problema este ca nu se mai incarca. L-am desfacut in week-end si am vazut ca a luat apa fix in zona in care se conecteaza acumulator si ochiometric nu arata prea bine zona respectiva. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare incredibil cum un produs "profesional" avand un pret pe masura, poate sa ia apa fara a fi umblat in el.
Eu am mers mii de km prin Turcia cu o chinezarie de 300 lei setul si n-am avut nici o problema:

1.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 14.11.2019 la 18:43, Sabin_gabriel a spus:

Din ce am citit freecom 1 nu este mai "fraier" decat freecom 2. 1 2 4 sunt doar indicative pentru comunicativitatea cu alți utilizatori de freecom din grup. Adică 1 esti doar tu, 2 rider pasager, 4 tu si inca 3 rideri.

Si legat ultima ta intrebare . M-am uitat și eu că românul la review -uri. Si tot ce am inteles este ca trebuie sa comutezi intre operațiuni manual. Motiv pt care am întrebat aici daca mănâncă lumea rahat turcesc sau nu.

Ai inteles gresit . Nu trebuie sa comuti tu nimic cu degetelul minune .Acum depinde si de varianta de BT pe care o are integrata .( acelasi device il gasesti cu mai multe variante de BT )

La banii astia , cum sustine si colegul Kosh ....merita cu vf si indesat .

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 14.11.2019 la 13:06, Sabin_gabriel a spus:

Tocmai am sunat la Fc moto si mi-a spun tanti la telefon ca in pachet sunt incluse si castile. Am sunat la nr acesta 004924054950050

Am deschis azi cutia, a venit de 2 luni dar mi.a fost lene sa o deschid, cutia contine toate cele necesare inclusiv castile😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citeam acum review-urile de pe Louis pt Cardo Freecom 4+, ca cica "dai un ban da stai in fata"... Vezi sa nu: (traducerea este realizata cu google translate din germana, deci de-acolo greselile)

 

- "Louis a trimis Freecom 4+ la Cardo, am primit un dispozitiv nou înapoi (numai căștile fără cel din jur). Totul a fost configurat și asociat din nou, dar problemele rămân aceleași."

 

- "Setul Duo de la Cardo a fost schimbat de două ori și resetat de nenumărate ori la setările din fabrică și l-a reprogramat nu a ținut interfonul cu pasagerul meu și nici cu sistemul de navigație ...... apăsați butonul manual în timp ce conduceți ....

Ultima conversație telefonică cu linia telefonică Cardo a decurs apoi, astfel încât angajatul Cardo mi-a spus că este probabil din cauza motocicletei mele ... (atât de ridicol .... dragi oameni Cardo .... este un BMW 1300 unde ulterior nimic nu a fost schimbat, cu excepția TomTom Rider 550 !!!!

Din fericire, am putut să returnez sistemul după 5 luni și mi-am cumpărat un Sena 20S EVO și dragi fani Louis că lucrul funcționează de la cel mai bun interfon, sistem de navigație, telefon și radio ... și am setat totul o dată ..... sunt soooooooo incantat ca imi place sa las asta aici !!!!

P.S. Motocicleta este, desigur, încă 1300 BMW"

 

- "Am încercat totul în vacanțele motocicletei pentru ca combinațiile de căști, satnav și smartphone-uri să funcționeze. Nici o combinație nu a funcționat satisfăcător. Desigur, serviciul Cardo nu poate înțelege aceste probleme. Nu a fost decât sfatul de a conecta DOAR căștile și iPhone-ul la Nav5, adică nicio conexiune directă a căștilor și a telefonului mobil (fără conexiune triunghiulară), dar acest lucru vă privește de opțiunea de a utiliza aplicația pe iPhone sau cărți audio, podcast-uri sau Internet - ascultați radioul și multe altele. În ciuda abordărilor și a sunetului bun al boxelor JBL, totul este foarte enervant. Numeroasele ore pe care am încercat să-l fac să funcționeze au fost o pierdere de timp. Mai ales în cea mai frumoasă perioadă a anului - vacanța cu motocicleta - partea mi-a stricat starea de spirit.
Am readus dispozitivul în magazinul Louis astăzi. Primele teste au fost efectuate acolo și este suspectat un modul BT defect. Să vedem cum merge acum."

 

- "DAR: am avut acest sistem mai ales din cauza difuzorului. Difuzoarele JBL au fost anunțate ca fiind de înaltă calitate.
Aceasta nu este realitatea! Volumul este absolut prea mic !!!
De la aproximativ 80 km / h devine dificil de înțeles instrucțiunile de navigație, iar basele sunt subterane; doar se zgârie !! Pentru a obține totul la jumătate, trebuie să ridicați volumul; din fericire bateria este foarte buna !!!
Chiar ma asteptam la mai mult de la JBL !!!!!!!
De aceea am primit un alt sistem (N ....) cu experiența autostrăzii - potrivire și sunet foarte bun !!!"

 

-"Am cumpărat 3 bucăți, rezultat, resturi absolute. De curând am avut o fisură în căști doar atunci când comunic cu alții, chiar dacă conduc direct în spatele meu. Partea preia comenzi doar din când în când, chiar dacă vorbesc clar. Prietena mea vorbește cu mine, înțelege zero. Indiferent cum o setați, doar eu pot da comenzi. Dar cum spuneam, aud doar o crăpătură la Interkom. Nu mulțumesc, niciodată."

 

-"Bună ziua, Am pierdut unitatea în ciuda atașamentului corect.
Întrucât nu am putut dovedi nicio greșeală, deoarece unitatea de vorbire a căzut în timp ce conduceam, rămân pe avarie.
Serviciul pentru clienți Louis a răspuns că unitatea nu a fost probabil prinsă în mod corespunzător și a refuzat înlocuirea bunătății.
Daune 150 €!
Conform cercetărilor pe internet, pierderea nu este un caz izolat, dar probabil se întâmplă mai des.
Concluzia mea, rămâi departe!"

 

-"Din păcate, ieri, unitatea de control a zburat și următoarea mașină a făcut restul. Deja aveam aproximativ 60 km pe drum și am stat la nav și muzica a funcționat perfect. Ceea ce înseamnă pentru mine că a fost corect.
Magazinul de unde l-am cumpărat mi-a spus că nu pot face nimic pentru că eu l-am instalat singur. Doar paranteza este încă activă !!!! hm
Aici cu siguranță trebuie să refaceți, deoarece un astfel de suport ieftin pentru unitatea de control se înrăutățește și se află la 200 de euro.

În caz contrar, dispozitivul a fost complet în ordine."

 

-"Îmi pare rău că nu mă exprim foarte bine, dar partea instrucțiunilor și a aplicației este un rahat. Stau ore în șir încercând să cânt muzică în fundal într-o conversație interfon, care a fost ușor cu freecom4, nu cu Android, cu atât mai puțin cu iOS. Încerc să conectez mai multe într-o conferință conform instrucțiunilor nici nu funcționează. Bad.
Pentru freecom4 pe care l-am avut de un an, am vrut să schimb telefonul mobil de la Android la ios, dar acesta nu poate fi împerecheat de ios, deoarece nici nu arată perechea din orice motiv."

 

-"Am citit din nou și din nou că unitatea de control se pierde foarte repede. În ciuda faptului că am pus unitatea de control în suport foarte atent, s-a dezlănțuit în timpul călătoriei și a zburat, ceea ce este foarte enervant.
Nu pot spune multe despre dispozitivul în sine, deoarece l-am avut prea scurt. Am observat doar că „s-a agățat” neobișnuit de des, ceea ce nu putea fi reactivat de la tastatură sau control vocal. Asta însemna oprirea și reconectarea."

 

 

 

 

Concluzia: La 400 eur /set intampin mai multe probleme decat aveam cu Midland BTX1. Sena este doar weather-resistant, altfel as lua un S20EVO. Midland nu mai vreau sa cumpar, dar ramane singurul in care am cat de cat incredere.

 

Revin cu intrebarea de anul trecut: Chiar nu exista un intercom, indiferent de pret, care sa aiba conexiune rapida cu tel/gps/alt intercom, fara sa dea rateuri sau sa aiba intreruperi, care sa reziste cateva ore in torentiala si sa nu sara din clema de prindere accidental? Adica un intercom care sa indeplineasca niste standarde de bun simt? Dupa zeci de ore de cautat ajung la concluzia ca tot ce este pe piata la noi (Sena, Midland, Cardo) sunt niste mizerii supraevaluate si atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea ta are un singur raspuns: nu. Motivele sunt multe. Nu exista un interfon in toata lumea asta care sa se pairuie fara probleme cu ORICE telefon si ORICE satnav si ORICE alt interfon pentru ca ar fi imposibil de scump de facut. Exista interfoane care merg bine ani de zile cu anumite telefoane, eu am vreo 3 si toate is V6 de la chinezi. Exista interfoane care merg bine in mesh cu alte interfoane facute de aceeasi firma cu stive compatibile de bluetooth. Ca V6-le mele facute de chinezi. 

Exista interfoane care merg in ploaie torentiala si, daca ai grija de ele si mai refaci pairingul din cand in cand, functioneaza fara intreruperi ani de zile (de exemplu V6-le mele facute de chinezi). Nu sar de pe casca decat daca esti berbec si le rupi clemele dand cu casca de pereti sau pamant, da se repara usor cu banda dublu adeziva 3M.

 

Concluzia mea, daca vrei muzica in mers si cate un telefon/discutie, ia o pereche de V6 de la chinezi si mergi cu ele pana crapa. Daca vrei sf-uri, mai ai de asteptat. 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Droburi de sare sunt peste tot. Nu știu ce ghinioane și cât căutați voi norocul. 

În timpul ăsta eu am sistemul SLR făcut de Sena pentru Neotec II care merge cam 8 ore impecabil. Eu tot timpul pilotez cu muzică și telefon și nu am avut absolut nicio problemă. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...