Sari la conținut

SISTEME AUDIO-INTERCOM-BLUETOOTH-HANDS FREE-Discutii Generale


Axa cu Scame
 Share

Ati fi dispus sa dati 1$ pe o astfel de aplicatie?  

316 membri au votat

  1. 1. Ati da 1$ pe o aplicatie intercom?


Acest sondaj este închis pentru noi voturi


Postări Recomandate

E, dilema asta o am eu. Am Neotec II și nu știu dacă să mă duc spre SLR sau Cardo. Am auzit, doar auzit, ca cică daca pui sistemul SLR devine mai gălăgioasa casca, ba nu se împerechează cum trebuie...În schimb integrarea cu casca mi se pare foarte faină!

Plus ca pasagera nu are Shoei...Dar Sena cu Cardo ar trebui sa meargă, nu? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Observ ca SLR-ul de la Sena se lauda cu dual Bluetooth chip, chip care in sfarsit reda muzica in timp ce faci altceva (vorbesti de ex). Cu acelasi lucru se lauda si Midland-ul la gama cu S in coada. Gen BTX2 PRO S, care este considerabil mai ieftin decat Sena SLR, respectiv Cardo Freecom 4+, plus ca Midland-ul il cunosc de-o viata, este fiabil. Asa ca ma duc spre aceasta varianta cu dual core, daca nu, sistemul fara S in coada (adica fara 2 chipuri bluetooth), care este iarasi ani lumina mai ieftin decat restul din gama. Tindeam catre freecom 4+, dar dupa review-urile pertinente ale nemtilor, mi s-a taiat, plus ca la 350 eur nu-l gasesti nicaieri in romania (setul de 2 buc), iar din germania va fi mai greu cu garantia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 14 ore, iulianserban a spus:

Am auzit, doar auzit, ca cică daca pui sistemul SLR devine mai gălăgioasa casca, ba nu se împerechează cum trebuie...În schimb integrarea cu casca mi se pare foarte faină!

Cum poate sa devina mai galagioasa daca integrarea din proiectare este perfecta? In ce sens sa devina galagioasa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, Tornada a spus:

Mi-am luat un Gt Air 2 din Italia, i-am rugat să îmi pună și sistemul audio dedicat de la Sena. 

La ce să mă aștept?

la 300-400 de euro in plus😃

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, l.u.v said:

Cum poate sa devina mai galagioasa daca integrarea din proiectare este perfecta? In ce sens sa devina galagioasa?

Un amic și-a luat GT Air 2 și zicea ca atunci când a scos bureți (ca sa pui difuzoarele) casca nu mai e asa silențioasă. Nu m-a interesat asa tare modelul respectiv, dar mă gândesc că este varianta mai sportiva/race oriented a Neotec-ului. De aici trag concluzia asta, sper sa nu fie o regulă, ca ma gândesc și eu la SLR. 
Cine are poate confirma sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, iulianserban a spus:

Un amic și-a luat GT Air 2 și zicea ca atunci când a scos bureți (ca sa pui difuzoarele) casca nu mai e asa silențioasă. Nu m-a interesat asa tare modelul respectiv, dar mă gândesc că este varianta mai sportiva/race oriented a Neotec-ului. De aici trag concluzia asta, sper sa nu fie o regulă, ca ma gândesc și eu la SLR. 
Cine are poate confirma sau nu.

Confirm.Este ma zgomotoasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Djenavar a spus:

la 300-400 de euro in plus😃

 

Nope, prețul la sistemul dedicat Sena era 270 euro, dar împreună cu casca și plata cash am obținut o reducere. Gen casca era 629 euro, iar pe ambele am plătit 740e. Nu știu dacă a fost vreo afacere, dar cred că e ok.

 

Am avut un Gt Air simplu tot cu sistem dedicat care a fost ok, nu excelent din punct de vedere al calității sunetului, dar măcar ergonomic....De fapt o folosesc și acum, dar bateria ține destul de puțin. Am înțeles că pot fi înlocuite, dar nu m-am interesat prea mult.

 

Că tot se vorbește despre cât de gălăgioasă e, Gt Air (fără 2) e destul de ventilată, deci și destul de gălăgioasă, cu sau fără bureții ăia de la sistemul de comunicație. Le-am încercat și cu, dar și fără.

 

Gt Air 2 nu am încercat încă....

Editat de Tornada
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foloseste cineva dispozitive de la Interphone? Vad ca sunt la reducere 3 modele pe FC-Moto, Shape, Edge si Link . Tot la reducere sunt si pe e-mag, Shape e 266 lei, Edge e 419 si Link e 377 lei.  Toate sunt IP67, iar la Shape si Edge mufa de incarcare se poate ascunde in casca (e pe fir, face corp comun cu  kit-ul audio care nu e datasabil). Am tot citit pe net si par OK. Foloseste cineva, sunt ceva pareri legate de fiabilitate, calitatea sunetului, durata bateriei? Ma intereseaza in special pentru comunicare cu pasagera, muzica si instructiuni de navigare de la telefon. 

 

Legat de prioritizarea functiilor, vad ca la Interphone e . 1. Apel, 2 Intercom 3. A2DP (telefon cu muzica, aplicatii navigare, etc) 4. FM radio. Deci daca vorbesc cu pasagerul, un apel imi intrerupe discutia, dar instructiunile de la aplicatia de navigare de pe telefon nu o vor face ( si in consecinta le voi pierde daca discut aprins cu pasagera). Asa e la toate? 

 

Tot la Interphone  zice sa GPS-urile dedicate care au profilul HSP pentru bluetooth vor intrerupe intercom-ul - se comporta ca un apel. Se poate cumva forta telefonul  sa folosesaca profilul HSP tot timpul - cu o aplicatie de gen AudioBT: BT audio GPS/SMS/Text . Astfel si intructiunile de la aplicatia de navigare vor intrerupe intercom-ul. A facut cineva trebusara asta sau bat campii?

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut numai dispozitive de la Cardo, imperecheate cu GPS-uri Garmin si telefoane cu Android. De-a lungul anilor, tot timpul au existat chestii care nu erau in regula, cand iti era lumea mai draga trebuia sa se blocheze sau sa se desperecheze ceva.

Anul trecut am luat Freecom 2+, set pilot + pasager. Conectare telefon S10+ cu Android 9 in GPS Navigator 6 la casca cu Frrecom 2+. N-a mers bine, nu intru in amanunte, asa ca am mers cu GPS in casca si separat telefon in casca. Asa a fost treaba in regula, insa am pierdut functia de identificare a apelantului, deoarece telefonul nu mai mergea prin GPS.

Intre timp, Android-ul a ajuns la varianta 10 si GPS-ul a mai primit cateva actualizari. Am facut azi o tura de 200 km si mi-am dat seama ca ceva s-a schimbat. Ca urmare, am conectat telefonul in GPS si GPS-ul la casca. Pentru prima data dupa atatia ani (din 2009 ma  joc cu sistemele astea), pot spune ca merge totul corect: dimming la muzica atunci cand navigatia vorbeste, functionare perfecta a telefonului, respectarea prioritatilor surselor. Mai ramane de vazut ce o fi cu pasagera, azi s-a declarat descurajata de frig. Intuiesc ca va fi in regula, comportamentul intregului sistem e total diferit fata de cel din toamna.

Pentru colegul Razvan de la Cluj: nu stii ca pe forumuri scriu numai cei nemultumiti? Nu zic sa nu studiezi parererile altora, insa nu lua drept litera de lege prostiile scrise de niste necunoscuti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 25.01.2020 la 19:07, _Tex_ a spus:

Pentru colegul Razvan de la Cluj: nu stii ca pe forumuri scriu numai cei nemultumiti? Nu zic sa nu studiezi parererile altora, insa nu lua drept litera de lege prostiile scrise de niste necunoscuti.

 

Ramasesem doar cu un gust amar vis a vis de un intercom din clasa medie-high ca pret (Cardo), la care ma asteptam ca notele/parerile sa fie destul de mari/pozitive, cu alte cuvinte, aia necunoscuti sa nu prea aiba argumente sa comenteze... Pt mine Midland este bun (low spre mediu ca pret), dar este invechit ca si tehnologie, din acel motiv era de asteptat sa sacadeze la initierea conexiunii cu telefonul pt prima oara, sa se intrerupa din senin, sa piarda gps-ul cateodata, motiv pentru care ar trebui resetat, etc. La ce nu ma asteptam este ca un intercom nou ca generatie (Cardo), sa dea rateuri. Poate sunt prea naiv. 

 

Partea proasta este ca nu prea ai ce sa alegi. Sena iese din discutie doar pt motivul ca nu este waterproof.

 

Astfel, dupa studiile facute, intr-un buget de 2000 si ceva de lei pentru 2 bucati la pachet: diferenta intre Cardo Freecom 4+ / Packtalk Bold si Midlandul BTX2 PRO S (cu dual bluetooth) este destul de mica incat sa merite sa investesc din nou in Midland, care are acelasi design acoperit doar de un alt cauciuc, inca de la primele generatii. Difuzoarele JBL de la Cardo sunt un plus, cu toate ca sistemul de prindere poate fi apasat accidental si-l poti pierde, dar vad ulterior cum am sa rezolv problema asta. Am sa merg pe Cardo. 

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 18.01.2020 la 15:43, iulianserban a spus:

Un amic și-a luat GT Air 2 și zicea ca atunci când a scos bureți (ca sa pui difuzoarele) casca nu mai e asa silențioasă.

E oarecum logic. Renunti practic la un strat de "antifonare" , direct in zona urechilor.

Dar, nu stiu cum sunt buretii la GT2, dar la 1 eu i-am lasat pusi si am prins castile cu arici pe ei. Initial am incercat si eu cu ei scosi, dar castile nu se lipeau de ureche. Cu buretii lasati este perfect. Se simte o f mica presiune la inceput cand pui casca pe cap, dar apoi se obisnuieste urechea.

 

La 19.01.2020 la 15:25, Marius Mihasan a spus:

Foloseste cineva dispozitive de la Interphone? Vad ca sunt la reducere 3 modele pe FC-Moto, Shape, Edge si Link .

Nu stiu sa zic despre modelele noi ceva, dar ca brand eu am fost multumit de ei. Folosesc deja de cativa ani un F4XT si functioneaza perfect, inclusiv bateria care tine de te plictisesti. Singurul minus pt care ma gandesc sa il schimb ar fi faptul ca nu are music sharing si posibilitatea de a primi notificari GPS and stuff in timp ce vorbesti, cum au modelele mai noi.

 

La 18.01.2020 la 19:11, Tornada a spus:

Că tot se vorbește despre cât de gălăgioasă e, Gt Air (fără 2) e destul de ventilată, deci și destul de gălăgioasă,

Pe mobra ta cred ca orice casca e ventilata. Eu simt ca ma sufoc uneori in GT :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut Cardo G9 aproape 6 ani, fara nici un fel de probleme. L-am pensionat anul trecut (de fapt o sa-l folosesc in continuare, pe partea de offroad) si am luat Packtalk Bold pentru ca am vrut functiile noi, in special music sharing (poti sa dai share si la o convorbire telefonica) si difuzoarele jbl care se aud superb. E luat in toamna si n-am facut foarte multi km, dar pana acum n-am avut nici un fel de probleme. Am stat in dubii din cauza sistemului de prindere de la Packtalk, dar pare destul de robust.

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Cap0ne a spus:

Nu stiu sa zic despre modelele noi ceva, dar ca brand eu am fost multumit de ei. Folosesc deja de cativa ani un F4XT si functioneaza perfect, inclusiv bateria care tine de te plictisesti. Singurul minus pt care ma gandesc sa il schimb ar fi faptul ca nu are music sharing si posibilitatea de a primi notificari GPS and stuff in timp ce vorbesti, cum au modelele mai noi.

Multumesc. Am gasit la 1450 lei un set de 2 buc Interphone Avant. Pe hartie facilitatile celor moderne, bluetooth 5.0, 20h de convorbire, intercom si muzica in paralel. Voi incerca marea cu degetul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cardo, din toate review-urile prin care am putut trece, sta foarte prost la capitolul "controlul calitatii". Fire intrerupte, erori de hardware/software, si asta direct din pachet... cum ti-e norocul. Cel mai la indemana ar fi sa-l iei de undeva din tara, ca sa fie mai usor cu returnarea/service-ul. Problema e ca e cu vreo 500 lei mai scump decat de pe Louis, daca adaugam si voucher-ul de 50 eur pe care tocmai l-am primit... Il comand saptamana viitoare si tin degetele incrucisate, in caz de ceva, invat un lucru nou: cum e cu garantiile in germania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare!

 

Eu am avut un set SMH5 si n-am fost multumit de ele, se intrerupeau dupa 3 luni iar dupa nici 1 an s-au intrerupt firele. Service-ul a fost de toata jena.

Ce recomandati pentru Shoei GT Air?

Editat de IceCube
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata, am primit minunea - Interphone Avant. E mare in mana, dar montat pe casca parca nu mai e asa mare. Am testat si pot asculta muzica si vorbi cu pasagerul in acelasi timp, deci voi auzi si navigatorul de pe telefon. De acum sa vina vara ca sa il pot testa mai pe indelete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi adusa si mie curierul Freecomul 4+ (set dublu). Unboxing-ul il fac cand ajung acasa, sunt tare curios cum suna JBL-urile si cum se descurca la comenzile vocale...

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am luat de pe louis, cu voucherul asta pe care-l tot trimit ei in primavara cu 50 eur reducere. 350 eur + 10 eur transport. Tot e cu vreo 500 lei mai ieftin decat din Romania

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 07.02.2020 la 14:46, ®azvan a spus:

L-am luat de pe louis, cu voucherul asta pe care-l tot trimit ei in primavara cu 50 eur reducere. 350 eur + 10 eur transport. Tot e cu vreo 500 lei mai ieftin decat din Romania

Salut, te rog dupa ce-l folosesti o perioada sa lasi aici impresiile despre acest sistem. De ceva vreme si eu citesc tot felul de pareri, dar inca nu sunt hotarat. Eu vreau ceva simplu, sa pot comunica cu inca maxim un rider si eventual sa pot asculta indicatiile gps-ului de pe telefon. Nu vreau muzica sau altceva de genul asta.

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...