Sari la conținut

SISTEME AUDIO-INTERCOM-BLUETOOTH-HANDS FREE-Discutii Generale


Axa cu Scame
 Share

Ati fi dispus sa dati 1$ pe o astfel de aplicatie?  

316 membri au votat

  1. 1. Ati da 1$ pe o aplicatie intercom?


Acest sondaj este închis pentru noi voturi


Postări Recomandate

Cumperi de unde vrei tu, am avut in general experiente bune cu Ali dar nu ai niciodata garantii. Livrarea anul asta a durat in medie vreo 80 de zile, am avut mai multe comenzi foarte mici (gen cate un cablu USB) si au venit foarte tarziu, daca te grabesti s-ar putea pe Ebay sa gasesti livrare mai rapida. Mai exista si DealExtreme (dx.com), tot chinezi sadea, pe vremuri am cumparat mult de la ei dar nu au varietatea de pe Ali si nici intotdeauna preturi mai bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Admin

Astazi mi-a sosit Cardo Freecom4+.

Dupa putina munca in care a trebuit sa-l adaptez pe Neotec II dotorita prinderilor sistemului integrat Sena SRL pe care a trebuit sa le ocolesc, am facut o tura de proba.

Difuzoarele alea JBL intr-adevar fac diferenta. Secretul este insa sa fixezi difuzoarele prin incercari succesive cu bucati de material / arici care sa le ridice cat mai aproape de urechi, in asa fel incat nici sa nu te jeneze, ci sa stea cat mai lipite.

Astfel bassul se aude intr-adevar foarte bine, iar volumul este arhisuficient, chiar daca merg cu dopuri de urechi Alpine.

Nu am apucat sa ma joc cu alte comenzi, urmeaza.

 

IMG_20200909_230258.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Admin

Pentru cei care au Cardo Freecom 4+.
Sunt posesori care spun că au pierdut unitatea deoarece au apăsat accidental clema ei de prindere.
Deși aceasta se trage ca să scoți intercomul din suport, eu m-am gândit la o soluție de siguranță împotriva pierderii accidentale.

Evident, se poate adapta orice, atâta timp cât este subțire și nu împiedică rozeta de volum să acționeze. 

IMG_20201003_200015.jpg

IMG_20201003_195930.jpg

IMG_20201003_195904.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-ai legat de cablu, și parcă văd că mufa iese prin simplă tragere și e ca ăla legat de craca pe care o taie... 🤭

Oricum un șnur gen de ochelari ar fi fost mult mai elegant! 

Eu am reparat azi chinezăria, după penultima oprire duminică nu mi-am mai auzit pasagera (având in vedere că am venit foarte vioi ca să prindem votul poate nici n-a fost rău 🙈). Azi am inversat unitățile pe căști și nu mă auzea ea pe mine, radio funcționa, unitatea "mută" funcționa împreună cu telefonul, twilight zone. De fapt intercomul nu era stricat, nu știu prin ce fenomen la unitatea mea volumul căștilor ajunsese 0, iar eu habar n-am avut că volumul radioului se reglează separat de cel al intercomului. 🤦‍♂️

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Luat Cardo Bold de curand. 

Difuzoarele JBL sunt cat casa (aka o moneda de 50 de bani). 

Nu ma jeneaza la ureche (dupa cateva reglaje ale pozitiei) insa la Shoei GT-Air parca as mari slotul gata existent in casca ca sa stea inauntru si nu sa pluteasca deasupra concavitatii prea mici. 

Melteneala insa. Parca nu m-as baga cu smirghel in carcasa casti. Alternativa ar fi insa sa cumpar difuzoare mai mici, car este iar o manevra de Emil Bobu. 

La fel, parca mai degraba as merge pe Sugru sau adezivi de calitate si as scoate clema de plastic. Nu imi place cum sapa pe sub carcasa.

Sugru este ce trebuie - folosit la prinderea GoPro-ului si este ce trebuie.

La prinderi de siguranta cred ca o sa merg pe clemele acelea rotunde + siret de la GoPro. Au o denumire generica, dar imi scapa acum. 

 

La Scorpion e si mai mare complicatia. 

Casca vine cu sloturi de plastic pentru difuzoare, turnate in carcasa de polistiren. Sloturi in care bineinteles ca difuzorul JBL nu incape, fiind prea mare.

Si aici nu prea ai ce sa tai/largesti cu smirghel, cuttere si alte manopere discutabile. 

Colacul cel mai tare peste pupaza este sistemul cvasi inutil de la Scorpion de pompita cu aer si "pungile" extensibile de pe sub cheek pad-uri. 

De parca nu era suficient deranjul cu sloturi prea mici pentru difuzoare prea mari, mai exista si pungile astea fixate de casca, ce iti limiteaza posibilitatile de a experimenta cu locul unde le pozitionezi. 

 

Scurt pe doi: 

* Merita un sistem de comunicatie? Cea mai faina chestie cumparata pentru moto in ultimii multi ani. Schimba radical viata. Nu am cuvinte sa o recomand, desi la inceput am ezitat mult, crezand ca o sa fie un moft.

* As da banii pe marci scumpe? Aici am dubii serioase ca am facut bine din prima. Daca ar fi sa fiu in aceeasi situatie cred ca m-as fi descurcat onorabil si cu ce zicea @taong_mapagbiro(sper ca nu gresesc) ca foloseste cand iese cu juniorul - Freecon sau similar era numele (corectati-ma daca gresesc). 

Noise cancelling-ul de la Cardo este onorabil, dar sub asteptarile mele la viteze peste 100 km/h. 

Poate trebuie sa pun blana aia de matza peste microfon in loc de burete. Nu stiu 🙄.

Flocosenia aia imi mai lipsea din partea din fata a castii, la 1 cm de gura 😊

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 11 ore, _Raul_ a spus:

Nu ma jeneaza la ureche (dupa cateva reglaje ale pozitiei) insa la Shoei GT-Air parca as mari slotul gata existent in casca ca sa stea inauntru si nu sa pluteasca deasupra concavitatii prea mici. 

Melteneala insa. Parca nu m-as baga cu smirghel in carcasa casti. Alternativa ar fi insa sa cumpar difuzoare mai mici, car este iar o manevra de Emil Bobu. 

La fel, parca mai degraba as merge pe Sugru sau adezivi de calitate si as scoate clema de plastic. Nu imi place cum sapa pe sub carcasa.

Vei pierde mult din calitatea sunetului schimbând difuzoarele JBL cu altele. 

Iar atâta timp cât nu te deranjează la urechi și se aud bine nu văd de ce nu le-ai lăsa acolo așa cum vin. 

Referitor la clema de prindere, nu-mi dau seama ce anume sapă. 

Eu am folosit clema originală și pe punctele interioare de contact ale ei am pus dubluadeziv 3M, stă sudată. 

Dacă o lipești și va trebui să o dai jos vreodată pe motiv de schimbare a căștii sau probleme cu suportul unității ce faci? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Nu înțeleg ce vrei să întrebi, doar intuiesc și încerc să-ți răspund în consecință. Dacă nu le nimeresc, te rog să reformulezi:

- diferența dintre JBL și difuzoarele normale de la același brand sau altele este mare. Sunetul este mai amplu, mai ales joasele, care contează. 

Am avut și intercom AutoCom și Sena Srl și nu se compară. 

- Te referi dacă am schimbat difuzoare la intercom? Nu, nu am avut de ce să o fac.

Mă gândesc că este logic ca la ceva care costă 35 euro, orice upgrade merita și se simte diferența din plin. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

jlb nu a fost niciodata un etalon in ceea ce priveste audio de calitate, la casele mai mari. Sunt bune in categoria-cosumatori de masa. Evident, e vorba si de costuri-cat e dispus clientul sa plateasca pe difuzoare.  Nu comparam cu ciuceng.....

Cum ar fi sa ai intercom cu niste casti  AUDIO-TECHNICA, ori  Sennheiser :))

Bine, nu se justifica, oricum nu poate fi vorba de fidelitate audio in mers, pe moto.

@l.u.v, de unde ti-ai luat intercomul, ceva reduceri de toama?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Are sens discuția, pentru că suntem pe topic. 

Posibil să fie alternative mai bune, dar din punctul meu de vedere o cască nu este un spațiu pentru audiofili și nu are sens să cauți altceva. 

Pentru mine sunt suficiente difuzoarele astea, plus faptul că bateria lui ține destul de mult peste 12 ore fără să îl încarc. 

Mai ales că eu merg și cu dopuri în urechi, prin urmare cu volum mărit, care consumă și el. 

 

 

 

@Adrian M., am luat single pack de la asfaltuscat.ro

https://www.asfalt-uscat.ro/sisteme-de-comunicatie-moto/sistem-comunicatie-cardo-freecom-4-plus.html

 

Cel mai bun preț de pe piață, mai ieftin cu vreo 40 ron, este la colegul @Minu

De unde l-aș fi luat, omul este un tip drăguț și foarte amabil, numai că eu am vrut să plătesc cu cardul în rate și la el nu puteam decât cash. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, l.u.v a spus:

 

Dap, cam asta spuneam si eu, o casca moto nu i loc de auditie. Important e sa ai volum + bas, cea mai mare problema e cu joasele.

M-am uitat la un moment dat la intercomuri , exista altceva mai rasarit in materie de difuzoare, in afara de varianta cu jbl? Eu nu am gasit..

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Nu am văzut nici eu. 

Inainte de achiziție l-am intrebat pe @Minu și el mi-a confirmat că difuzoarele astea JBL fac diferența față de ce este pe piață, de unde am dedus că sunt cele mai bune.

Oricum, mult mai important este reglajul difuzoarelor în cască, unde pierzi incredibil de mult din volum sau calitate dacă nu o faci bine. 

Eu am folosit niște distanțiere din diverse materiale și după multe încercări difuzoarele stau aproape lipite de urechi. 

Șmecheria este să găsești distanța potrivita, să fie aproape lipite de ureche. 

Joasele se amplifică foarte mult dacă difuzoarele sunt lipite de urechi, dar nu poți merge așa pentru că te dor ca dracu ! 

Acum 13 ore, _Raul_ a spus:

Noise cancelling-ul de la Cardo este onorabil, dar sub asteptarile mele la viteze peste 100 km/h. 

La mine funcționează perfect. Am mers și cu mandibula ridicată și interlocutorul mă auzea perfect în telefon. 

Bine, la GTR sunt protejat bine de parbriz și carenajul generos, la un naked probabil se schimbă datele problemei. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 3 ore, taong_mapagbiro a spus:

Fix asta am vrut sa zic ...jbl -urile alea in general sunt departe de ''adevar'' ...o sa ai surprize mari cu alte difuzoare . 

Am schimbat , si nu odata , cu difuzoare de casti ...tre doar sa cauti pe 32 ohmi in general .  

Din ograda sony gasesti alternative mult peste . 

Oricum nu are rost discutia 😁

 

Eu sunt atent. 

La Scorpion nu am alternative.

Poate o sa pun niste poze mai pe seara, ca sa se vada clar diferenta intre logica japoneza (Shoei) si cea chinezeasca (Scorpion).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat cu 120 euro cardo freecom 2+

am montat pe o casca si acum ma uit sa cumpar doar difuzoare, microfon si carcasa lipita pentru o alta casca astfel in cat sa mut doar unitatea de pe o casca pe alta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 14 ore, l.u.v a spus:

Pe Louis, 80 euro. 

 

Mi-a luat-o L. inainte. 

Da, exista sisteme partiale. 

Pentru ce vrei tu sau reparatii. 

Acum 13 ore, john17 a spus:

Mai pt păcălicioși: RON 31.85 | T-COMVB Headset Microphone Mic For FreedConn Helmet Bluetooth Intercom
https://a.aliexpress.com/_mP4giUR

De 80€ iau un cauciuc. 😈

 

Pt toata lumea. 

Un pont beton. 

 

Trebuie sa sar odata si hop-ul asta cu AliExpres, pe cont propriu.

Acum 12-13 ani scriam pe aici tutoriale despre comenzi pe Ebay 😄, acum vreau doar sa merg in magazine si sa le vad cu ochii mei. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

22 hours ago, Adrian M. said:

jlb nu a fost niciodata un etalon in ceea ce priveste audio de calitate, la casele mai mari. Sunt bune in categoria-cosumatori de masa. Evident, e vorba si de costuri-cat e dispus clientul sa plateasca pe difuzoare.  Nu comparam cu ciuceng.....

Cum ar fi sa ai intercom cu niste casti  AUDIO-TECHNICA, ori  Sennheiser :))

Bine, nu se justifica, oricum nu poate fi vorba de fidelitate audio in mers, pe moto.

@l.u.v, de unde ti-ai luat intercomul, ceva reduceri de toama?

 

Exact asta am facut la un smh5. Am cumparat de pe olx niste Senheiser over ear si le-am scoa difurile. Am lipit si am montat. Alta viata. Arai Xd4 permite si difuri mai sanatoase. Doar ca fiind mai puternice, scade durata bateriei. Dar un powerbank rezolva problemele la o tura lunga. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 2 ore, Patrick_M a spus:

Dar un powerbank rezolva problemele la o tura lunga. 

Asta cu condiția ca intercomul să permită încărcarea în mers. 

Sena SRL nu știa, Cardo Freecom 4+ știe. Este și unul din motivele pentru care am optat pentru el, pe lângă capacitatea mare a acumulatorului. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, l.u.v said:

Asta cu condiția ca intercomul să permită încărcarea în mers. 

Sena SRL nu știa, Cardo Freecom 4+ știe. Este și unul din motivele pentru care am optat pentru el, pe lângă capacitatea mare a acumulatorului. 

Corect. Am uitat sa mentionez. Il pun la incarcat cand ma opresc. Doar nu merg 8 ore nonstop. Nici nu am incercat sa vad daca merge in timp ce se incarca. Dar azi incerc. Il am de 5 ani si nu stiu :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

A cumparat cineva dracovenia asta Midland BT Mesh, sunt curios daca "bate" 5km cum afirma Midland , sunt mai mult decat convins ca nu duce 5 km dar daca duce macar  1.2 km este bun  ,    d:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...