Sari la conținut

fuga de la locul faptei


cubiq
 Share

Postări Recomandate

tocmai ce mi-a povestit un prieten cum l-a busit unu in fund(masina-masina) si a plecat mai departe, ca asta accidentatu nu era sigur daca l-a lovit ca a fost smucitura minuscula. cand a tras pe dreapta l-a vazut pe ala ca trece incet si nu se opreste asa ca s-a dus dupa el. s-au luat la cearta, ala a zis ca nu l-a lovit, omu ii arata numaru indoit si vopseaua lui pe el.. ala a plecat, tovarasu s-a dus la politie. cam dupa o luna l-au sunat sa-i dea copia de rca si i-au zis ca da, ala a ramas fara permis si a platit amenda. nu merita niciunu lasat sa scape. s-o misca politia incet dar se misca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Învățătură de minte: nu vă bazați pe sprijinul poliției, pe asigurare sau pe bonomia celorlalți. De pericol nu vă păzeÂşte nimeni mai bine decât voi înÂşivă!

Ai dreptate in ceea ce priveste politia. Prin 2009 si eu am fost lovit in spate la semafor de o masina. Consecintele au fost codita strambata si numarul sifonat. Avand telefonul la indemana i-am facut o poza dobitocului incadrand si numarul masinii. Am tras motorul pe margine iar dobitocul s-a urcat in masina si a plecat. Cum au spus multi in postarile anterioare am zis ca nu trebuie sa-l las pe nenorocit si am declarat la politie (am desenat intersectia, le-am aratat poza cu dobitocul si numarul masinii). Socul unei lovituri din spate nu e foarte placut. Politistii mi-au lasat o impresie foarte proasta prin limbajul verbal si nonverbal, cat despre a ma informa ulterior nici vorba. Concluzia e ca in secunda 2 trebuia sa ramana fara oglinda. Ce ne-am face fara politia romana !!?? Bafta cu politia romana! Sper sa reusesti dar sa nu ai mari asteptari.

Editat de lostheaven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde peste ce politisti dai, sunt oameni si oameni la fel cum sunt motociclisti normali si shawormarii de la 3 dimineatea cu tobe pe care stantat mare "NOT FOR STREET USE", carora le place cum functioneaza limitatorul de turatii, la fel cum sunt si taximetristi muhisti si altii care iti fac loc sa treci.

In orice caz merita incercat cu plangere. Faptul ca exista si politisti incompetenti nu trebuie sa descurajeze spiritul civic.

Deocamdata eu am avut norocul doar de politisti profesionisti care isi fac treaba, sper sa am norocul asta n continuare (bine, sper sa nu mai am treaba cu ei, dar asta nu aleg eu). Nu generalizati.

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de politisti. Depinde si de oamenii implicati. Am avut 2 mici incidente - masina vs masina in care ne-am frecat un pic odata in parcare si odata la stop. Ideea este ca am coborat amandoi din masina, ne-am uitat, am vazut ca sunt zgarieturi minore si am intrebat: D-le, ce facem? O lasam asa, mergem la pulis, facem amiabila?... intr-unul din cazuri am lasat-o asa, ca nu merita deranjul iar in alt caz i-am dat omului 50 ron ca sa isi ia alt suport de nr si pt deranj. Nu am avut alte complicatii ulterioare.

 

Pe de alta parte, daca vezi ca omul nu e de inteles si ca e cu gura mare sau nesimtit dupa ce a comis-o, atunci merita frecat. Si eu de fiecare data cand am auzit de la diversi de accidente usoare neraportate la timp, am auzit si de permis suspendat. Asa ca, cu mici exceptii, sistemul functioneaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

arde-l pe meltean! este usor de dat de el daca masina este luata in leasing si veste buna, sigur are asigurare valabila. violatorii de babe si doboratorii de mobre nu merita iertare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu in seama

Eu zic ca nu ar tr sa judecam asa dur situatia mai ales pt ca nu se stie daca soferul a fugit sau doar nu si-a dat seama se poate intampla oricui.

Mereu se face o crima dint-o greseala pe care o putem face cu totii in haosul in care traim.

In situatia de fata iei atelajul te duci la politie declari accidentul (vezi sa te incadrezi in cele 48 de ore ca daca nu si tu te algi cu permisul suspendat iar daca mai decalezi vezi cum minti ca daca vine omul cu vreo proba ca el era la cosit la 400 km distanta atunci ai pus-o) politia iti intocmeste un dosar il identifica pe cel reclamat de tine dupa care ii face chemare (in 99% din cazuri dupa acele 48 de ore) ii verifica masina si daca prezinta urme de lovitura similare cu cele pe care le-ai descris tu il incalta: amenda plus permis suspendat. Aceeasi situatie in cazul in care vreun bivol nu vrea sa faca amiabila. Dupa aceea politia te cheama sa iti dea asigurarea lui. Din astfel de dosare nu pre ai cum sa scapi nici cu mita nici cu pile.

 

Off:

Cei cu "sa chemam televiziunea", "chiaburii cu Q5" , "moarte celor care au", saracu mergea regulamentar cu 300Km/h pe dn1 si un tampit i-a intors in fata eu le-asi da un sfat prietenesc sa iasa la mitingur daca tot au chef de urlat si rasturnat sisteme corupte sau sa se duca sa faca cat mai multi km si sa mai lase tastatura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai las-o ca macane - sa dai o mobra pe jos si sa nu-ti dai seama?!?! tu esti autorul ori ruda cu el? Hai sa zicem ca nu ai auzit/simtit cand ai "atins" mobra, dar cand a cazut utilajul pe asfalt se aude foarte bine, ca doar nu a cazut o trotineta pe pajiste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)).................

 

Off

Nu eu doar am o problema cu persoanele de pe acest forum care se victimizeaza intr-un hal fara de hal. Nu ma refer aici sub nici o forma la cel pagubit care saracul a cerut un sfat sa isi rezolve problema ci la cei care intocmesc dosare penale si se baga in seama ca nocrovu-n smantana. Toata lumea are ceva cu ei. Dupa cate vezi am dat si rezolvarea deoarece are o rezolvare problema lui si nu este cea cu televiziunea nicidecum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai las-o ca macane - sa dai o mobra pe jos si sa nu-ti dai seama?!?! tu esti autorul ori ruda cu el? Hai sa zicem ca nu ai auzit/simtit cand ai "atins" mobra, dar cand a cazut utilajul pe asfalt se aude foarte bine, ca doar nu a cazut o trotineta pe pajiste.

 

^^i-o fi pus perna sub...trimitea mobra la somn defapt.

 

tine-ne la curent cu evenimentele...rabdare si bafta maxima !

Editat de ->Bullet<-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai las-o ca macane - sa dai o mobra pe jos si sa nu-ti dai seama?!?! tu esti autorul ori ruda cu el? Hai sa zicem ca nu ai auzit/simtit cand ai "atins" mobra, dar cand a cazut utilajul pe asfalt se aude foarte bine, ca doar nu a cazut o trotineta pe pajiste.

 

Se poate, am vazut eu in Italia cum o baba a dat cu spatele cu masina si a trantit o motocicleta fara sa-si dea seama. Noroc ca imediat au sarit vreo cativa si au oprit-o pe baba, care vroia sa plece. La noi nu cred ca s-ar fi intamplat asta (cu opritul).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

politia a dat de ala cu masina... si ce sa vezi... nu recunoaste.

 

am dat si eu de el pe alte cai si am fost sa ii vad masina. sta in cartierul cu magazinul si are o zgarietura pe bara din spate usor lateral dreapta. am facut si cateva poze. acum asteptam inregistrarea de la mega image...

poate martora a vazut prost nr... dar culoarea si marimea se potrivesc. barbat e. sta in zona si are o zgarietura pe bara... prea multe coincidente. singurul dubiu e catipul de la mega zice ca erz un q5 si e tiguan...

 

va tin la curent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

politia a dat de ala cu masina... si ce sa vezi... nu recunoaste.

 

am dat si eu de el pe alte cai si am fost sa ii vad masina. sta in cartierul cu magazinul si are o zgarietura pe bara din spate usor lateral dreapta. am facut si cateva poze. acum asteptam inregistrarea de la mega image...

poate martora a vazut prost nr... dar culoarea si marimea se potrivesc. barbat e. sta in zona si are o zgarietura pe bara... prea multe coincidente. singurul dubiu e catipul de la mega zice ca erz un q5 si e tiguan...

 

va tin la curent.

 

 

Q5 si Tiguan sunt destul de similare pentru ca cineva care n-are treaba cu masinile (eu de exemplu), sau cineva de la distanta, sa le confunde.

 

Te rog tine-ne la curent, sper sa vad nesimtirea pedepsita, macar un pic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...