Sari la conținut

Devetashka peshtera, Lovech, Bulgaria


iulius59
 Share

Postări Recomandate

Propun pt. weekend-ul 13-14 oct. traseul acesta < http://goo.gl/maps/cfkJf > aprox 500km foarte relaxant pt. doua zile, avand ca obiectiv vizitarea pesterii " Devetashka " ; eu voi incerca sa fac acest traseu indiferent de cati participanti se vor anunta , sper insa ca aceia ce vor merge, sa doreasca cu adevarat sa VADA locuri noi , nu doar sa " manance km" ; ok vrem si sa simtim mersul pe doua roti , dar hai sa avem O TINTA !

Apelez la spiritul organizatoric al lui Beatrice, daca este interesata, mai ales ca am dedus dintr-un post al ei ca poate rezolva cu cazarea....! Help, Beatrice & Alex ! Atentie , cei ce veti dori sa mergeti pe acest traseu sa aveti in vedere o plimbare pe propriile picioare de aprox. 3-4 km, deci atentie la echipament...

Editat de iulius59
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uof... Baietii s-au hotarat deja ca vor sa manance midii si sa mergem la Dalboka... Cu toate astea, este interesant si traseul tau si chiar vreau sa il fac in urmatorul weekend cu vreme buna.

 

Hai si tu cu noi de data asta, si data urmatoare facem traseul tau. :)

Nici noi nu vrem numai sa se invarta roata si atat, de aceea incercam sa gasim un traseu mai interesant. Sper sa si reusim. :P

 

Daca totusi ramai la decizia ta, pot rezolva cu cazarea, macar iti pot trimite contactul de la moto-camp-ul de langa Veliko.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne-am gandit si la asta, dar e prea mult pentru un weekend.

Lumea mai are si treburi p-acasa. :P

 

Mai ales ca nici vremea nu-ti permite sa mai faci multi km/zi pentru se intuneca mai repede, se incalzeste mai tarziu, iar frigu' vine mai repede...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne-am gandit si la asta, dar e prea mult pentru un weekend.

Lumea mai are si treburi p-acasa. :P

 

Mai ales ca nici vremea nu-ti permite sa mai faci multi km/zi pentru se intuneca mai repede, se incalzeste mai tarziu, iar frigu' vine mai repede...

 

pai d-aia incercam sa sugerez 2 grupuri, in felul asta veti fi mai multi la scoici.

pentru mine 300km e putin pe zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uof... Baietii s-au hotarat deja ca vor sa manance midii si sa mergem la Dalboka... Cu toate astea, este interesant si traseul tau si chiar vreau sa il fac in urmatorul weekend cu vreme buna.

 

Hai si tu cu noi de data asta, si data urmatoare facem traseul tau. smile.gif

Nici noi nu vrem numai sa se invarta roata si atat, de aceea incercam sa gasim un traseu mai interesant. Sper sa si reusim. tongue.gif

 

Daca totusi ramai la decizia ta, pot rezolva cu cazarea, macar iti pot trimite contactul de la moto-camp-ul de langa Veliko.

 

Buna ziua!

Vreau sa fiu corect inteles; nu am vrut sa supar pe nimeni si nu e nici-o problema daca mergeti la Dalboka, eu va urez distractie maxima, consider ca totdeauna este buna existenta unel alternative pentru cei carora nu li se potriveste acea varianta.

Motivul pentru care nu vreau sa merg acolo, este alegerea traseului cu includerea autostrazii - urasc sa intepenesc pe motor asteptand sa se termine "linia dreapta" , eventual sa mai suport si-un vant lateral, acum ca s-a mai si racit vremea.

In plus, anterior deciziei acestui traseu tu Beatrice vorbeai ceva de Velico cu cazare la "o pensiune moto in Idilevo" si sincer ma gandeam ca ve-ti dori un traseu mai scurt si am gasit ocazia sa propun si vizitarea pesterii Devetashka, unica in felul ei - puteti vedea cateva imagini si pe net - eu sper ca se va gasi cineva caruia sa i se potriveasca traseul propus de mine si sa ne insotim la drum.

Multumesc pt. oferta cu contactul la cazare, daca voi avea nevoie te sun.

Din ce vad si eu, prognoza nu este favorabila in momentul asta, insa mai sper ca vremea sa tina cu noi, indiferent unde alegem sa ne plimbam.

Bafta tuturor , plimbare placuta si sa ne auzim cu bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca in aceeași zona sunt cascadele Krusunski . Ceva frumos , in localitatea krushuna , e drum din lovech sau invers prin levski si apoi lovech .Ceva frumos, vezi pe net . Se poate lega lejer si cu Veliko.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca in aceeași zona sunt cascadele Krusunski . Ceva frumos , in localitatea krushuna , e drum din lovech sau invers prin levski si apoi lovech .Ceva frumos, vezi pe net . Se poate lega lejer si cu Veliko.

 

Ai dreptate cascadele Krushunski in apropiere de satul Krushuna, sunt considerate cele mai frumoase din Bulgaria si din ce am vazut eu in imaginile de pe net. seamana cu Beusnita de la noi. Ma bate gandul de a face tura asta pe 20-21 oct. avand in vedere ca vremea pe partea de vest de Giurgiu e fara precipitatii (cel putin asa e prognoza acum) insa eu mai am pb. cu job-ul pt sambata 20 oct., asa ca mai astept sa vad daca pot fi disponibil - am gasit si cazare OK spun eu in Lovech,

Traseul ar fi acesta < http://goo.gl/maps/kgQhL >si cu vizitarea satului Arbanasi. Pt. cei interesati, inca odata atentie la echipament, va trebui sa fiti pregatiti si pt. drumetie usoara, si sper ca tura asta sa se faca chiar daca eu nu voi putea merge...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vreau sa plec pe el , dar sunt șanse mari sa o fac cu mașina , cu mai mulți prieteni , dat fiind ca la pestera se merge mult pe jos .. Sambata in jur de 9 voi pleca . Ramanere peste noapte in arbanasi , sunt aproximativ 300 km din buc via lovech . Papa bun , odihna si plimbat duminica, apoi spre casa. Daca mai vine cineva sa ne putem vedea cu plăcere la o zagorka seara .

Daca se schimba si vin cu moto anunt maine seara.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu dupa cum am mai spus , e posibil sa nu pot merge, dar incerc sa ajut si de aceea sustin ca sensul de mers ales de mine ar fi mai potrivit.

In prma zi (sambata se poate face vizitarea satului Arbanasi , apoi Veliko si cu "papa bun" , iar peste noapte la Lovech, o locatie apropiata de pestera si de cascade astfel incat duminica se ajunge rapid in zona lor. De asemenea prognoza arata mai bine pt. duminica, sambata sunt ceva nori. Oricum veti alege , daca nu voi merge cu voi astept drept recompensa niste POZE superbe postate aici. BAFTA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intr-un final merge careva maine in Bulgarica?0760963916

Da, eu ,dar cu mașina de data asta , după cum am zis mai sus. Traseu : ruse-krushuna -devetaki-lovech-Veliko-arbanasi .cazare si plecare duminica. Maine la 9:30 plec de la omv city mall .daca mai vine cineva pe același traseu poate bem o bere in Veliko si va avea si poze in mers bonus :).

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, eu ,dar cu mașina de data asta , după cum am zis mai sus. Traseu : ruse-krushuna -devetaki-lovech-Veliko-arbanasi .cazare si plecare duminica. Maine la 9:30 plec de la omv city mall .daca mai vine cineva pe același traseu poate bem o bere in Veliko si va avea si poze in mers bonus :).

Bafta!

Ms pt oferta dar sti ca sunt stiluri diferite de mers intre moto si masina asa ca nu ne vom putea corela.

Distractie placuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, eu ,dar cu mașina de data asta , după cum am zis mai sus. Traseu : ruse-krushuna -devetaki-lovech-Veliko-arbanasi .cazare si plecare duminica. Maine la 9:30 plec de la omv city mall .daca mai vine cineva pe același traseu poate bem o bere in Veliko si va avea si poze in mers bonus :).

Bafta!

 

Ai tradat moto ..afara cu conservariiiiiii X-(

 

P.S. Drum bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Pestera e aici: http://wikimapia.org/#lat=43.233557&lon=24.8852777&z=15&l=0&m=b

 

Accessul cel mai convenabil pe aici: http://wikimapia.org/#lat=43.2390597&lon=24.884119&z=15&l=0&m=b podul nu cred ca e terminat dar se poate ajunge pana la el.

 

Pe celalat drum de access ( unde e marcat parking-ul) mergi mai mult pe jos si e si diferenta de nivel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...