Jump to content

Incepator in Bucuresti :)

Recommended Posts

in poli poti sa te duci linistita. Sunt destui pietoni dar nu cred ca o sa te apuci sa bagi reising pe acolo plus ca a inceput sa se faca frig si nu stiu cati o sa mai iasa la plimbare. Despre caini, de cate ori am trecut pe acolo au fost cuminti. Poligonul este la intrarea in poli de pe bulevardul Iuliu Maniu. Daca nu ma insel este desenat exact ca si poligonul pe care ai dat examen.

Cred ca ai mai putea incerca in parcare la dechatlon, tot asa dupa 22:00 ca e destul de mare si nu sunt bariere sau ceva. Spor si vezi cum iti mangai motoreta sa nu devina naravasa :P

• Replies 468
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Eu te inteleg, nu iesi in trafic pana nu te acomodezi cat de cat cu motorul ala.

Pune un amic sa ti-l duca intr-un poligon ..etc etc.

Bafta ;)

poligoanele mentionate sunt de rahat iar sinteza ta despre ele corecta. iti recomand tot parcarile de super/hiper/maga/gigamarket la ore cand nu sunt multe masini ori deloc. astea sunt cu asfalt bun si destul de curatele. plus ca nu costa nimic! mai ai si varianta sa mergi pe Amkart, nu sa-i dai goarna ci sa te bucuri de un traseu cu ceva viraje nu doar linii drepte prin parcare

Salve .. mi e cand mi e dor de jaloane ma duc in poligonul din militari , nu multi stiu de el( pana acum ) este situat la capatul troleibuzului 62 . Acolo am facut cursuri si cand eram in scoala , spatiul este maricel , astfaltul este bun , ai tot ce iti trebuie , dar trebuie sa ti faci intrarea cu 5- 10 lei la pandar ... in rest totu i ok .. sper sa iti fie de folos . Astfalt uscat si nu te grabi .

https://maps.google....011362&t=h&z=17

E poligon aici, maricel si cu asfalt bun si liber. E aproape daca stai in Militari.

https://maps.google....011362&t=h&z=17

E poligon aici, maricel si cu asfalt bun si liber. E aproape daca stai in Militari.

Cred ca stiu unde este poligonul ala si este intr-adevar foarte aproape de mine.

Stii ceva despre accesibilitate? E voie acolo noaptea?

poligonul ilioara are un spatiu delimitat pt mobre , care e ok , are putin praf dar daca nu vrei sa pui genunchiul pe jos sau sa te ridici cu ea e in siguranta. in parcare eu nu mas risca e mult mai sigur un poligon .

Salve .. mi e cand mi e dor de jaloane ma duc in poligonul din militari , nu multi stiu de el( pana acum ) este situat la capatul troleibuzului 62 . Acolo am facut cursuri si cand eram in scoala , spatiul este maricel , astfaltul este bun , ai tot ce iti trebuie , dar trebuie sa ti faci intrarea cu 5- 10 lei la pandar ... in rest totu i ok .. sper sa iti fie de folos . Astfalt uscat si nu te grabi .

Sper sa faci asta si cand ai sa iti iei miar... .... :crack:

Edited by LadyRider

Parcarea de la Auchan/Decathlon e ok ziua, in timpul saptamanii. Dar cea mai buna de departe e cea de la outlet center de langa Hornbach, pe stanga la iesirea pe autostrada, e pustie aproape si in weekend si e mare. Te plimbi pe alei pe-acolo pana te plictisesti vreo cateva zile si apoi iesi cu moto pe sosea, una mai slab circulata, gen Buc-Giurgiu (asfalt bun, trafic lejer).

Poti incerca in SemaPark. mai exact aici 44.443677, 26.040491( in google maps).

Nu e luminat, insa ziua ar trebui sa fie bine. Poti sa intri fara probleme pe aici 44.443677, 26.040491(tot in google maps :))

E poligonul in care am facut eu scoala, insa anul acesta nu mai este folosit(chirie mare , s-a mutat scoala in Ilioara)

Asfaltul era ok, existau unele zone cu pietris insa si o zona destul de mare libera.

P.S. nu sunt sigur daca intre timp nu a devenit altceva, insa merita incercat.

Edited by Mr.Sam

Cred ca stiu unde este poligonul ala si este intr-adevar foarte aproape de mine.

Stii ceva despre accesibilitate? E voie acolo noaptea?

Nu-i nicio poarta. Anul asta s-a asfaltat si a si desenat cineva un poligon acolo, dar n-am vazut pe nimeni si trec destul de des pe acolo. E drum public, deci te poti duce oricand.

Daca ai carenele noi, motocicleta noua sau pur si simplu este intr-o stare buna, abtine-te de la plimbari 2-3 zile si pune-ti crashpad-uri. Eu m-am zgarcit si am scapat-o ca prostul cand o impingeam in garaj, in prima zi! Am zgariat-o ca la balamuc, chestii indoite, etc.

Plecarile le poti incerca in orice parcare, seara tarziu. O sa te inveti cu ea rapid, ca doar ai reusit sa mergi pe una veche si cazanita si sa iei si permisul pe ea. Te vei descurca si cu una noua:)

Din cate stiu RS250 e in 2 timpi si foarte naravasa in sensul ca nu distribuie puterea liniar. Ai grija si pentru inceput incearva sa mergi sub power valve, adica undeva pana in 7000 ture. Daca treci de astea o sa bruscheze destul de urat(pentru un incepator)

Din cate stiu RS250 e in 2 timpi si foarte naravasa in sensul ca nu distribuie puterea liniar. Ai grija si pentru inceput incearva sa mergi sub power valve, adica undeva pana in 7000 ture. Daca treci de astea o sa bruscheze destul de urat(pentru un incepator)

Are ceva caluti. Stiu pe cineva care era sa o pateasca. A cazut grav cu el. Acum o are la vanzare :)

e noua?

Daca au inceput sa le fabrice din nou si daca normele curente de poluare se pot atinge cu motoare in 2 timpi poate fi noua, dar prea mici sansele. Are vreo 10 ani.

Daca au inceput sa le fabrice din nou. Are vreo 10 ani.

bikez.com arata ca s-a intrerupt productia in 2002. E o bestie...mancatoare de gaz.

Pt acomodare mai bine iesi pe autostrada ca sa te obisnuiesti cu schimbatul vitezelor...te pozitionezi pe banda 1 si experimentezi sau un drum spre giurgiu. Bafta si multi km fara incidente.