Sari la conținut

Motocicleta enduro-adventure si daca se poate si touring


Postări Recomandate

Vizitator _Raul_

ce greutate ai?

daca nu esti prea greu (si prea pretentios) nu ai probleme cu wrr250

acum, ce iti trebuie tie este de fapt un 690 enduro sau hunsqvarna701 (dar sunt alti bani)

si sa stii ca drz400E este foarte de luat in calcul pt ce ai de gind... singurul lucru care nu mi-a placut la ea a fost ca nu avea injectie

 

ei eu am cautat 1 an pe toat forumurile si tot la wrr250 am ajuns ca dual sport

cum am zis mai sunt: 690,701,drz400e, restul sunt povesti ca iei un "exc / wr F" si il faci dualsport

 

100 kg si 1.87m.

Nu vreau motor peste 500. De fapt, maxim 450.

Nu am ce face cu greutatea si puterea lor, fiindca nu vreau pe sosea decat daca sunt fortat - etape de legatura de cativa km.

Motorul o sa il duc cu remorca in zona de scandal. Nu mai vreau sosea, actiune, si apoi transpirat/ud/namolit din nou pe sosea 100 km+.

 

De fapt, da, asta vreau sa aflu:

Dupa parerea voastra, care este cel mai ok motor enduro 4T pentru folosit 50% enduro si 50% dual? Sosea zero.

» Post actualizat in 04 Dec 2016 09:17

Eu nu vad ce avantaj ai avea cu un 4T fata de un 2T la asfalt in categoria mobrelor de competitie (WR, EXC, CRF, etc.). Ambele vibreaza, ambele sunt zgomotoase, etc. Poate doar pt ca 4T e cu 10-15 kg mai greu si esti mai stabil pe sosea. Oricum, daca nu ai de gand sa parasesti drumul forestier, oricat de prost ar fi el, mobrele de 150 kg gen XR, DR, 690, etc. fac gata cu brio.

M-ai dat pe spate. Dintre toate site-urile in care este descris WR-ul, cum naiba l-ai nimerit tocmai p-asta facut cu copy-paste din google translate?

Pai forestierul vreau sa fie pentru mine ce este soseaua pentru adventure. Etapa de legatura. Fara discutii vreau obligatoriu sa ies de pe el. Cum am scris mai sus - 50 dual si 50 enduro.

Traseele de care am scris ca am incercat sa le fac sunt orice, numai forestiere nu (Tarcu, Poiana Rusca, etc)

Vizavi de WR450F - Dual Tours au fost ani de zile furnizorii mei de piese de origine Yamaha. Din cauza asta am intrat din start pe site-ul lor. Nu ma asteptam sa dea gherle, dar, yeap, this is it.

Editat de DeVazut_TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 353
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai forestierul vreau sa fie pentru mine ce este soseaua pentru adventure. Etapa de legatura. Fara discutii vreau obligatoriu sa ies de pe el.

 

Pai pt asta e bun orice motor de hard enduro, de la 125cc la 500cc. Toate vor consuma la fel de mult sau de putin, in functie de cat de bine e reglata carburatia. Si nu vei ajunge la subtilitati in ceea ce priveste greutatea sau puterea daca nu te bagi pe urcari, albii de parauri sau alte tresee hard enduro.

De la Cuntu-Tarcu spre asfalt am coborat si eu. Veneam dinspre saua Iepei. E un drum nasol dar cred ca se poate urca cu un XT.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai atunci ne invartim in jurul cozii... daca o duci cu platforma, andrei are dreptate poti sa iei atunci orice wrr, wrf, exc

hai sa zicem fara 125 in ecuatie ca esti mare

eu zic:

- buget pina in 3000 euro: wr450F / DRZ400E / wr250r / wr250F / hunqvarna FE/TE

- pina in 4000 euro: ktm freeride 350, freeride 250, beta rr300, ktm 300 exc

... eu ma uit acum la un beta xtrainer (din cauza ca se zice ca ajuta scunzii)

e buna perioada sa cumperi, asa ca nu mai cauta, ca nu ai ce sa gasesti in plus, vaneaza doar o mobra buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...