Sari la conținut

Limitare motocicleta


Sei
 Share

Postări Recomandate

Am inteles ca de pe 19.01.2013 se va introduce categoria A2.

 

A1 de la 16 ani, max 11 kW, 125 cm3.

A2 de la 18 ani, max 35 kW, intre 200 si 1700 cm3. Max 92 cai limitati la 46.

A de la 20 ani (daca ai 2 ani experienta) sau 24 ani.

 

Eu am A1 de la 16 ani, la anu fac 18. Vreau sa imi iau un er6n/f, are 72 de cai, am inteles ca se poate limita. Unde? Cum il limitezi?

 

Daca te opreste polita cum demonstrezi ca este limitat?

 

Watch: http://www.infomoto....-cu-permisul-a2

Editat de Sei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca la 20 de ani ai deja 2-4 ani experienta, poti sa dai direct de categoria A.

Editat de Sei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Transalpul are 60 de cai. Iti trebuie categoria A pe care o iei la 24 de ani.

 

Totusi va rog sa ramanem on topic. Pentru intrebari aveti topicul:

/index.php?/topic/684220-permis-categoria-a-de-la-24-ani/

 

Revin la intrebarea mea:

 

Cum si unde limitez motocicleta pentru categoria A2 ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,eu am A-ul si conduc de la 14 ani motociclete,stiu.Pare prostesc.asa este.Te sfatuiesc cu mare drag sa iei A!nu este greu!Unul pentru mine a fost joaca de copil!Nu te mai complica cu A1 si A2!Dai de A!Apropo,eu cand am dat de carnet(primul fiind de A,binenteles,am executat poligonul cat si sala cu maxim puncte la 18 ani!!)iar dupa aceea imediat B!Poate legisatia s-a schimbat.Eu stiam ca cu categoria A poti merge cu orice fel de motocicleta(mai pe romaneste).Daca gresec,va rog corectati-ma!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,eu am A-ul si conduc de la 14 ani motociclete,stiu.Pare prostesc.asa este.Te sfatuiesc cu mare drag sa iei A!nu este greu!Unul pentru mine a fost joaca de copil!Nu te mai complica cu A1 si A2!Dai de A!Apropo,eu cand am dat de carnet(primul fiind de A,binenteles,am executat poligonul cat si sala cu maxim puncte la 18 ani!!)iar dupa aceea imediat B!Poate legisatia s-a schimbat.Eu stiam ca cu categoria A poti merge cu orice fel de motocicleta(mai pe romaneste).Daca gresec,va rog corectati-ma!!!

 

De curiozitate, tu ai citit primul post ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca e de terci, mi-e clar. Ieri era un politist la unirii si se uita "nemuritor si rece" la un R1 cu pasagera si numar ascuns, asa cum il aveam eu infipt atunci pana in capat.

 

Sei, prieteneste ti-o replic, da-o dreq de limitare, ca ai degeaba legea in mana. Mai vb noi :)

 

Am fost offtopic, stiu eu.

Editat de SiD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si nemtii au astfel de legi,exista kituri de limitare omologate Rar,practic iti limiteaza cata benzina intra in carburator.dar romanul e tot roman...pana nu se gandeste el cum se poate incalca legea nu se lasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi eu nu am primit nici un raspuns concludent...

 

Cum limitez motocicleta pentru categoria A2?

 

SAU, daca nu stiti, poate aveti o cunostinta in politie. Va rog sa intrebati :mellow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma gandesc, ca daca au bagat legea trebuie sa aiba si o solutie pentru limitarea motocicletei nu ?

 

Acel kit, il cumperi si cine ti-l monteaza sau ce se face cu el ? Tu? Iti trebuie o hartie la mana ca ai motocicleta limitata daca te opreste politia... Acea hartie trebuie elibetara de ?

 

Rar la inscriere? Un service autorizat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca si in cazul motocicletelor de 125, exemplu cum a fost a mea CAGIVA MITO 125 ...ea de fabrica are 22kw iar in acte aveam 11kw. Cred ca ar trebui mers la o reprezentanta (YAMAHA,SUZUKI,HONDA etc) ,unde presupun ca ei au dreptu de a iti face dovada limitarii si iti monteaza limitarea dupa care sa mergi la registru auto pentru autentificare unde ei iti trec in carte 35kw.

 

Cam asa merge treaba la cele de 125, vin direct din IT,SPANIA (de la mama lor) cu 11kw in acte .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fapt, ideea este urmatoarea. Ca multe legi facute cu picioarele din Romania, ei au dat legea asta dar fara a avea toata logistica si suportul tehnic din spate. Prin urmare (din cate stiu eu) nu exista niciun service autorizat sau loc unde sa te poti duce sa iti limitezi motocicleta.

 

Eu cred ca o sa fie o lege doar pe hartie, pentru ca nu au timp sa implementeze treaba asta atat de repede. In ceea ce priveste controlul ulterior, daca o sa ai vreo hartie care arata cum ca ar fi limitata, tu o poti delimita a doua zi lejer, cata vreme ai hartia respectiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 years later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...