Jump to content

amenda viteza-fac contestatie?

Recommended Posts

Exact cum spui tu, eu merg cu cat consider eu ca e sub limita sigurantei mele. Sunt zone de "localitate" de km. intregi fara nicio constructie si nici tipenie de om. La fel cum sunt zone extraurbane in care e periculos sa mergi cu mai mult de 50 la ora din diverse motive. Asa ca eu nu ma uit niciodata la vitezometru, ci la drum.

Dupa mine mai periculoase sunt turmele de vaci care se intorc singure acasa la apus decat io care merg cu 80 pe limitare de 50. Si n-am auzit de vreun idiot de taran amendat (macar) ca ii merge vaca pe mijlocu europeanului...

• Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Exact cum spui tu, eu merg cu cat consider eu ca e sub limita sigurantei mele. Sunt zone de "localitate" de km. intregi fara nicio constructie si nici tipenie de om. La fel cum sunt zone extraurbane in care e periculos sa mergi cu mai mult de 50 la ora din diverse motive. Asa ca eu nu ma uit niciodata la vitezometru, ci la drum.

Dupa mine mai periculoase sunt turmele de vaci care se intorc singure acasa la apus decat io care merg cu 80 pe limitare de 50. Si n-am auzit de vreun idiot de taran amendat (macar) ca ii merge vaca pe mijlocu europeanului...

asta e tara in care traim, trebuie sa te pazesti singur. deja facem off.

parerea mi-am exprimat-o, asa ca ma opresc aici.

ok, am dat-o-n bara cu exemplul, dar ideea ramane.

cat despre mers cu 50.. mergi si tu cu 60, ca asta e viteza "acceptata". deja 84..e cam sus, nu numai dpdv al legii, cat si dpdv al sigurantei tale. nu intru in detalii ca n-are rost.

Poti sa mergi si cu 300 atata timp cat nu incerci sa o dai cotita cand te prinde politia este pe barba ta ,gresesc platesc pana la urma este doar o amarata de amenda si cateva puncte ,ex cate poti lua intr-un an ,eu merg si cu masina si cu motoru si iau maxim doua amenzi dar niciodata nu am facut urat am platit ambele au fost cu masina si ma refer pe undeva la 100.000 km pe an

In prezent sunt doua situatii clare in care veti castiga in instanta :

= fie cazul expus mai sus in care nu se poate identifica numarul (partea cu alte indicii este irelevanta)

= fie in fotografie mai apare vreun vehicul, indiferent de directia de mers.

Apoi :

= semnatura nu are relevanta (semnifica faptul ca ai luat la cunostinta de cele scrise in procesul verbal) decat in cazul in care vei completa cu manuta ta ca nu ai obiectiuni. In acest din urma caz 9 din 10 judecatori te vor arde.

= in acest moment toate radarele din tara sunt verificate metrologic la fiecare 1 an si - mai nou - se mentioneaza si pe ce auto se instaleaza ca urmare a unor motive de contestatie care au fost folosite cu succes si pot masura viteza si stationar si din mers si din ambele sensuri.

Recomandare :

= a se semna intotdeauna procesul verbal cu mentiunea : "Am obiectiuni fata de situatia de fapt pe care le voi prezenta in instanta"

= a se plati amenda in 24 ore pentru orice eventualitate. plata amenzii nu inseamna ca vei recunoaste vina

= nu depasi 15 zile ca sa depui contestatia la judecatoria din raza localitatii unde te-a oprit agentul.

....

Intrebarea mea era : pe fondul lipsei pozei cu numarul De inmatriculare , pot sa fac contestatie?

Raspunsul l-am primit, si le multumesc celor carora s-au deranjat sa imi impartaseasca parerile/experientele lor!

se poate contesta orice proces verbal. da in cazul tau fapta e recunoscuta. in pv scrie ca ai mers pe o portiune de drum cu x km/h cu motocicleta inmatriculata cu nrxxxxx, inregistrat cu aparatul radar xxxxxx. tu ai semnat deci esti de acord si ai recunoscut, ce sa contestezi? ca nu ai fost tu? dar sa o luam pe partea cealalalta....nu ne asumam o amenda cand stim ca in unele situatii nici nu ar trebui sa mai avem permis 3 luni ? deci raspunsul este, poti face contestatie, va dura, poate vei castiga poate nu, dar castigi experienta

se poate contesta orice proces verbal. da in cazul tau fapta e recunoscuta. in pv scrie ca ai mers pe o portiune de drum cu x km/h cu motocicleta inmatriculata cu nrxxxxx, inregistrat cu aparatul radar xxxxxx. tu ai semnat deci esti de acord si ai recunoscut, ce sa contestezi? ca nu ai fost tu? dar sa o luam pe partea cealalalta....nu ne asumam o amenda cand stim ca in unele situatii nici nu ar trebui sa mai avem permis 3 luni ? deci raspunsul este, poti face contestatie, va dura, poate vei castiga poate nu, dar castigi experienta

nu am recunoscut nimic...

am luat la cunostinta este altceva - uite-te pe orice fel de proces verbal...

e dreptul meu , dupa cum ai spus sa fac contestatie...

Intreb si eu asa...poate sunt si acreditati nu numai "cunoscatori", daca semnezi PV si scri cu manuta ta ca nu ai obiectiuni, cum poti contesta mai tarziu?...ca ti-ai adus aminte ca ai avea ceva de obiectat. Pai ori ai atunci si mentionezi asta,(ex. Nu am circulat cu viteza de 84km/h cum se specifica in prezentul PV), ori nu mai ai si iti recunosti fapta pe care o si regreti in acelasi timp!

Pe mine m-au prins, cu masina, am semnat, am platit, mi-am recunoscut fapta si basta! Ce atata agitatie....

Edited by KOS36

Pe mine m-au prins, cu masina, am semnat, am platit, mi-am recunoscut fapta si basta! Ce atata agitatie....

sper ca ti-ai dat seama ca vorbeam de o motocicleta

ca te-a prins pe tine cu masina si ai fost corect, e irelevant...cel putin in cazul de fata

am si masina si imi recunosc greselile de fiecare data cand ma opreste politia (si nu s-a intamplat decat de vreo 3-4 ori in multi ani de soferie)

am luat amenda, am platit-o si cu asta basta...

repet,nu ma milogesc sau tiganesc...

in cazul de fata nu imi vede numarul...nu imi vede nici banii

pana la urma e unul din avantajele de a avea motocicleta...pe care il exploatam cu totii...parerea mea

In loc sa te plingi ca ai luat o amenda pe buna dreptate ar trebui sa te intrebi ce faceai daca iti iesea in fata vreo caruta asa dintre cele 2-3 case imprastiate prin satul ala,asta nu e atitudine de motociclist,e atitudine de infractor care incearca sa scape nepedepsit de o fapta facuta cu intentie,mai rau e ca te sfatuiesc unii cum sa scapi de ea desi e clar ca esti vinovat 100%.Cu atitudinea asta in curind vei ajunge subiect de discutii pe la rubrica aia trista de rip-uri daca nu iti bagi mintile in cap.Aici ar trebui sa primesti sfaturi privitoare la cum se circula regulamentar nu cum se fenteaza legea ,stiu ca te doare in poponeata de ce iti spun dar gindeste-te ce te va durea cind tot asa trecind cu 100 printr-un sat va iesi in fata ta vreun copil si nu vei mai avea timp sa il eviti...

sper ca ti-ai dat seama ca vorbeam de o motocicleta

ca te-a prins pe tine cu masina si ai fost corect, e irelevant...cel putin in cazul de fata

am si masina si imi recunosc greselile de fiecare data cand ma opreste politia (si nu s-a intamplat decat de vreo 3-4 ori in multi ani de soferie)

am luat amenda, am platit-o si cu asta basta...

repet,nu ma milogesc sau tiganesc...

in cazul de fata nu imi vede numarul...nu imi vede nici banii

pana la urma e unul din avantajele de a avea motocicleta...pe care il exploatam cu totii...parerea mea

Da, mi-am dat seama ca vorbeai de moto, dar ideea era, cum am subliniat in postul precedent, de ce nu ai scris pe PV ca ai obiectii? din moment ce vrei sa contesti fapta.

Si indiferent de auto/moto PV constata fapta nu mijlocul de deplasare.

oricum, bafta!

Edited by KOS36

asta nu e atitudine de motociclist,e atitudine de infractor

Omul avea 84 km/h la intrarea in Piatra Neamt. Deci venea din afara localitatii si intra in localitate cu 84 km/h. Sunt putin bulversat .... asta la 84 km / ora e infractor ? Esti sigur?

Omul avea 84 km/h la intrarea in Piatra Neamt. Deci venea din afara localitatii si intra in localitate cu 84 km/h. Sunt putin bulversat .... asta la 84 km / ora e infractor ? Esti sigur?

Cred ca se referea doar la "atitudine", nu la fapta in sine; si apoi nu discutam cuvinte(cred :mellow: ), ci idei,fapte si solutii. :peace:

In loc sa te plingi ca ai luat o amenda pe buna dreptate ar trebui sa te intrebi ce faceai daca iti iesea in fata vreo caruta asa dintre cele 2-3 case imprastiate prin satul ala,asta nu e atitudine de motociclist,e atitudine de infractor care incearca sa scape nepedepsit de o fapta facuta cu intentie,mai rau e ca te sfatuiesc unii cum sa scapi de ea desi e clar ca esti vinovat 100%.Cu atitudinea asta in curind vei ajunge subiect de discutii pe la rubrica aia trista de rip-uri daca nu iti bagi mintile in cap.Aici ar trebui sa primesti sfaturi privitoare la cum se circula regulamentar nu cum se fenteaza legea ,stiu ca te doare in poponeata de ce iti spun dar gindeste-te ce te va durea cind tot asa trecind cu 100 printr-un sat va iesi in fata ta vreun copil si nu vei mai avea timp sa il eviti...

1. era exact la intrarea in Piatra Neamt

2. "infractorul" de care pomenesti nu a facut-o cu intentie...a tras de gaz ca drumul era libeeeeerrrrrr - cine cunoaste zona poate sa confirme - 4 benzi si nu sunt carute ca n-au de unde iesi , basca ca eram singur pe strada ;daca eu sunt infractor la 84km/h inseamna ca tu la peste 100 km/h in localitate esti criminal...si aaaaa da , tu circuli numai cu 60 in localitate...normal...

3.suta nu o depasesc decat foarte rar...poate doar in depasiri...

tu ai semnat deci esti de acord si ai recunoscut, ce sa contestezi? ca

Ba, o mai ardeti mult aiurea cu treaba asta cu semnatura si cu recunoscutul? Cititi dreaqu ce scrie la rubrica aia de semnat: "Contravenient / Am luat la cunostinta"... Adica e dovada gaborului ca tu ai fost informat de cele pe care el le-a constatat, nu ca esti si de acord cu ele... Pricepeti odata!

= a se plati amenda in 24 ore pentru orice eventualitate. plata amenzii nu inseamna ca vei recunoaste vina

A NU se plati amenda, daca chiar ai de gand sa faci contestatie.

ps. nu uitati dupa ce faceti manevra asta sa cereti respect in trafic! :crack:

:cheers:

Niciodata n-am cerut nimic. Doar am incercat sa fac in asa fel incat sa mi se dea ce vreau. daca am reusit sau nu, e treaba mea, nu ma plang.

Hai las-o-n sangue, tu esti d-ala de da cu "like" la texte de genul "Viteza ucide"...

Ba, o mai ardeti mult aiurea cu treaba asta cu semnatura si cu recunoscutul? Cititi dreaqu ce scrie la rubrica aia de semnat: "Contravenient / Am luat la cunostinta"... Adica e dovada gaborului ca tu ai fost informat de cele pe care el le-a constatat, nu ca esti si de acord cu ele... Pricepeti odata!

Pai da.... a luat la cunostinta ....si....la rubrica obiectii omul a scris ca NU ARE, citez: "i-am spus ca nu(ma grabeam tare si n-am mai vrut sa ma tiganesc)"

Ca atare "Contravenient / Am luat la cunostinta si nu am obiectii" (deci isi recunoste fapta!)

:peace:

Hai sa va povestesc ceva: acu putin timp un prieten si-a luat un cal in freza. UN CAL la 70 la ora (deci legal, ba chiar mai avea marja vreo 10 km/h pana sa intre sub incidenta vreunei amenzi radar) IN ROMANESTI Ph. Adica pe DN1 inainte de ploiesti. Ziua! Calul a tasnit dintre doua case direct in mobrist. Omu abia daca si-a dat seama ce se intampla.

Si-atunci ce o tot ardeti cu viteza legala sau nu?! E vreo diferenta daca a luat calu' la 70 sau la 81 km/h?! Si daca mergea cu 40 la ora tot aia se intampla, practic calul a intrat in el, nu i-a iesit la cativa metri in fata, ca sa argumentezi ca o viteza mai mica i-ar fi permis sa evite sau sa franeze. Deci ce facem?

Unei alte prietene, acu vreo doi ani, i-a cazut un copac de pe marginea drumului fix in fata. Asta in Azuga!!! Avea vreo 50-60 la ora.

Un alt prieten a cazut pe un DN la viteza mult sub maxima legala din cauza unei scurgeri proaspete si masive de ulei de la un autovehicul care totcmai trecuse pe acolo.

Deci ce facem? Mergem cu 10 la ora peste tot ca s-ar putea sa apara un cal care sa intre in noi? Ce relevanta are viteza, legala sau nu, atata timp cat se intampla chestii d-astea asupra carora n-ai niciun control?

Deci eu zic asa: ori ne adaptam viteza la conditiile in care circulam (trafic, starea drumului, chestiile din jurul drumului - case, oameni, animale, plante), nu dupa ce a scris unu' intr-o lege ca e bine; ori stam acasa (v=0 km/h) pentru ca nu se stie ce te loveste.

Cu alte cuvinte, oricum mergem pe barba noastra cand mobrim, deci hai sa gandim cu mintile noastre, nu cu mintile unora care au impresia ca daca respecti o lege esti ferit de pericole.

Pai da.... a luat la cunostinta ....si....la rubrica obiectii omul a scris ca NU ARE, citez: "i-am spus ca nu(ma grabeam tare si n-am mai vrut sa ma tiganesc)"

Ca atare "Contravenient / Am luat la cunostinta si nu am obiectii" (deci isi recunoste fapta!)

:peace:

Tu ai vazut vreun PV vreodarta? Arata-mi si mie unde e rubrica de "obiectii" unde scrii ca ai sau nu!

In PV nu exista nicio rubrica pe care sa o completezi tu, cu exceptia celei de semnatura. Numai gaboru scrie in PV.

Voi confundati rubrica "Alte mentiuni" cu "obiectiile contravenientului". La "Alte mentiuni" scrie tot gaboru', daca e ceva deosebit de scris in legatura cu fapta. N-ai tu nicio treaba cu rubrica aia.

Hai sa va povestesc ceva: acu putin timp un prieten si-a luat un cal in freza. UN CAL la 70 la ora (deci legal, ba chiar mai avea marja vreo 10 km/h pana sa intre sub incidenta vreunei amenzi radar) IN ROMANESTI Ph. Adica pe DN1 inainte de ploiesti. Ziua! Calul a tasnit dintre doua case direct in mobrist. Omu abia daca si-a dat seama ce se intampla.

Si-atunci ce o tot ardeti cu viteza legala sau nu?! E vreo diferenta daca a luat calu' la 70 sau la 81 km/h?! Si daca mergea cu 40 la ora tot aia se intampla, practic calul a intrat in el, nu i-a iesit la cativa metri in fata, ca sa argumentezi ca o viteza mai mica i-ar fi permis sa evite sau sa franeze. Deci ce facem?

Unei alte prietene, acu vreo doi ani, i-a cazut un copac de pe marginea drumului fix in fata. Asta in Azuga!!! Avea vreo 50-60 la ora.

Un alt prieten a cazut pe un DN la viteza mult sub maxima legala din cauza unei scurgeri proaspete si masive de ulei de la un autovehicul care totcmai trecuse pe acolo.

Deci ce facem? Mergem cu 10 la ora peste tot ca s-ar putea sa apara un cal care sa intre in noi? Ce relevanta are viteza, legala sau nu, atata timp cat se intampla chestii d-astea asupra carora n-ai niciun control?

Deci eu zic asa: ori ne adaptam viteza la conditiile in care circulam (trafic, starea drumului, chestiile din jurul drumului - case, oameni, animale, plante), nu dupa ce a scris unu' intr-o lege ca e bine; ori stam acasa (v=0 km/h) pentru ca nu se stie ce te loveste.

Cu alte cuvinte, oricum mergem pe barba noastra cand mobrim, deci hai sa gandim cu mintile noastre, nu cu mintile unora care au impresia ca daca respecti o lege esti ferit de pericole.

Tu ai vazut vreun PV vreodarta? Arata-mi si mie unde e rubrica de "obiectii" unde scrii ca ai sau nu!

In PV nu exista nicio rubrica pe care sa o completezi tu, cu exceptia celei de semnatura. Numai gaboru scrie in PV.

Voi confundati rubrica "Alte mentiuni" cu "obiectiile contravenientului". La "Alte mentiuni" scrie tot gaboru', daca e ceva deosebit de scris in legatura cu fapta. N-ai tu nicio treaba cu rubrica aia.

hai ca am obosit cu tine

mentiuni, obiectii, plm.....citeste postul initial si......ce mai vrei tu! dificili oameni.

Edited by KOS36

A, si sa va dau un pont celor care vreti sa scapati de amenzi (nu se pun fecioarele virgine care vor sa dea bani la stat pentru ca ei sunt cetateni model, deci sa n-aud d-astea...): mai nou gaborii sunt OBLIGATI sa aiba la ei chitantier pentru a putea incasa pe loc amenzile. Si multi n-au. Ca nu le da sefu'. Si asta e un motiv de a-l reclama pe gabor! Si daca faceti asta, el va fi anchetat de aia ai lor de la "interne" si va da cu subsemnatu' si el si seful lui. Si, chiar daca bineinteles ca pana la urma nu va fi nimeni sanctionat, niciunuia din ei nu le convine sa treaca aia de la "interne" pe la ei. Chiar daca "internele" nu sunt cum vedeti voi prin filmele americane, spaima politistilor. Cert e ca pentru ei e de evitat tambalaul.

Asa ca, primul lucru cand va spune gaboru ca v-a oprit pentru cutare si cutare si va va da amenda, INAINTE SA SE APUCE DE SCRIS PV, ii comunicati foarte raspicat ca e OK, dar ca veti dori sa platiti amenda LA EL, PE LOC! Daca n-are chitantier o sa incerce sa va explice ca nu se poate, ca aia, ca ailalta. daca se intampla asta, in peste 50% din cazuri, v-ati scos, o sa scapati de amenda. pentru ca o sa-i explicati ca stiti care e procedura si care sunt reglementarile interne pe care le au in legatura cu incasarea pe loc a amenzii si ca, daca nu v-o incaseaza, o sa faceti reclamatie pe tema asta. Si cum el si sefu' lui n-au chef de balamuc. O sa va lase in pace. Eventual puteti cghiar sa-i sugerati sa va dea un avertisment. Nu de alta, dar pe el s-ar putea sa nu-l duca capu'...

Bineinteles ca nu e sigur ca politistu' nu va fi un adevarat profesionist si nu va respecta procedura si legea indiferent de consecintele pe care le va suporta. dar merita sa incercati, mai ales ca n-aveti nimic de pierdut.

Cele de mai sus (despre treburile lor interne) le stiu din sursa sigura, deci nu ma luati cu vrajeli.

hai ca am obosit cu tine

mentiuni, obiectii, plm.....citeste postul initial si......ce mai vrei tu! dificili oameni.

Normal, e obositor sa gandesti prea mult cu capul tau. Mai relaxant e sa mergi cu cat iti spun altii sa mergi sigata.

Si, deci, nu poti sa-mi explici unde e rubrica aia in care tre' sa scrii daca ai sau nu obiectii... Atunci...bine!

Daca ai fi obiectat ca nu erai tu, puteai face contestatie.

Man, obiectiile le exprimi cand te duci sa faci contestatia. Ca de-aia te duci, ca sa spui ca nu e cum a scris gaboru, in cazul asta ca ala nu erai tu pentru ca nu poate fi identificat autovehiculul.

Man, obiectiile le exprimi cand te duci sa faci contestatia. Ca de-aia te duci, ca sa spui ca nu e cum a scris gaboru, in cazul asta ca ala nu erai tu pentru ca nu poate fi identificat autovehiculul.

Ai semnat un proces verbal in care scrie ca NU ai obiectiuni. Ti-ai refuzat deja dreptul la contestatie.

Normal, e obositor sa gandesti prea mult cu capul tau. Mai relaxant e sa mergi cu cat iti spun altii sa mergi sigata.

Si, deci, nu poti sa-mi explici unde e rubrica aia in care tre' sa scrii daca ai sau nu obiectii... Atunci...bine!

S-ar putea sa am vacanta cat ai tu scoala(imi dau seama dupa ultimul post) asa ca d-aia obosesc cu oameni ca tine, care interpreteaza orice cuvant dupa vor ei.

Multa bafta si asfalt uscat.

Ai semnat un proces verbal in care scrie ca NU ai obiectiuni. Ti-ai refuzat deja dreptul la contestatie.

:peace: Exact ceea ce explicam si eu, dar.....

daca mai trebuie adaugat....

http://www.euroavoca...FARA_OBIECTIUNI

....In aparare petenta a depus factura fiscala nr. 9735872 din 04.10.2006 pentru a face dovada ca in ziua urmatoare controlului s-a efectuat revizia aparatului tahograf insa cum din aceasta facturarezulta doar ca masina era dotata cu aparat tahograf dar nu si ca la data controlului acesta functiona ,plangerea a fost respinsa, cu atat mai mult cu cat contravenientul a semnat procesul verbal fara a face obiectiuni. ( sau mentiuni pe intelesul altora)

Edited by KOS36