Jump to content

Placuta deteriorata iar motocicleta nu este pe numele meu

mkiopl234
 Share

Recommended Posts

Buna seara,ma numesc Andrei din Bucuresti,proaspat detinator de permis Cat. A. Am deschis acest topic in speranta ca ma poate ajuta cineva cu problema pe care o am.

In primul rand, ca orice incepator foarte foarte nerabdator de a avea si el o motocicleta, m-am avantat la una care este inmatriculata in constanta, iar eu nu pot da de proprietar, asa cum nici cel care mi-a vandut-o nu a putut da de el pentru a o inmatricula pe numele celui care are motocicleta.Nici nu stiu daca este teapa, deoarece am luat motoreta (Suzuki GSXF 600 an 1992) la 700 euro si mi se pare super puternica si foarte manevrabila :D . Problema este ca am placuta de inmatriculare foarte deteriorata, in sensul ca daca vine cineva sa traga putin de ea o rupe de la jumatate. Acum urmeaza intrebarea mea : as putea sa fac ceva la placuta aceea gen sa ii fac un cadru si sa incerc sa stea mai calumea si sa nu se ia vreun cap de creta de mine ? Exista si alte posibilitati in sensul sa pot sa schimb placuta de inmatriculare doar cu talonul si cu CIV ? Deoarece atat am la aceasta motocicleta (desigur si rca pe numele celui care este trecut in talon si CIV).

Imi pare rau daca a mai fost problema aceasta si eu deschid alt topic.

Va doresc o seara buna tuturor !

practic da,poti face dintr-o tabla de aluminiu un dreptunghi exact la fel ca si placuta de imatriculare ,pe care poti prinde nr tau pe dreptunghi cu ajutorul unor "pocnituri de 3mm'' finut cat sa nu sara prea mult in evident... sau daca ai ceva ''pile '' sa iti poti face o alta placuta

Asta nu dovedeste absolut nimic, dar e cu totul alta poveste.

Daca nu esti proprietarul si daca nu ai procura de la proprietar nu poti obtine alta placuta de inmatriculare. Asa ca singura varianta corecta pe termen lung e sa dai de el, daca exista si nu e doar un mit precum Alba ca Zapada. Oricum daca nu o inmatriculezi pe numele tau in 30 de zile de la cumparare platesti si amenda.

Edited by AdrianB1

Asta nu dovedeste absolut nimic, dar e cu totul alta poveste.

Daca nu esti proprietarul si daca nu ai procura de la proprietar nu poti obtine alta placuta de inmatriculare. Asa ca singura varianta corecta pe termen lung e sa dai de el, daca exista si nu e doar un mit precum Alba ca Zapada. Oricum daca nu o inmatriculezi pe numele tau in 30 de zile de la cumparare platesti si amenda.

Pai sa zicem ca ma opreste domnu cap de creta. Nu as putea sa ii spun ca e motocicleta unui prieten ? (si apropo pe talon nu am scris nimic)

Nu ti face probleme prietene ca nu este pe numele tau atata timp cat are rca si itp valabil totul este ok, in legatur cu nr de inmatriculare vezi ca este in titan aproape ce centrul medical un magazin care confectioneaza nr de inmatriculare auto-moto sunt aproape ca cele originale,eu am facut acum vre o 2ani la ei si a fost ok ! mai intreaba si tu prin zona in caz ca nu gasesti magazinul(este vizavi de parc) bafta!

:peace:

Buna seara,ma numesc Andrei din Bucuresti,proaspat detinator de permis Cat. A. Am deschis acest topic in speranta ca ma poate ajuta cineva cu problema pe care o am.

In primul rand, ca orice incepator foarte foarte nerabdator de a avea si el o motocicleta, m-am avantat la una care este inmatriculata in constanta, iar eu nu pot da de proprietar, asa cum nici cel care mi-a vandut-o nu a putut da de el pentru a o inmatricula pe numele celui care are motocicleta.Nici nu stiu daca este teapa, deoarece am luat motoreta (Suzuki GSXF 600 an 1992) la 700 euro si mi se pare super puternica si foarte manevrabila :D . Problema este ca am placuta de inmatriculare foarte deteriorata, in sensul ca daca vine cineva sa traga putin de ea o rupe de la jumatate. Acum urmeaza intrebarea mea : as putea sa fac ceva la placuta aceea gen sa ii fac un cadru si sa incerc sa stea mai calumea si sa nu se ia vreun cap de creta de mine ? Exista si alte posibilitati in sensul sa pot sa schimb placuta de inmatriculare doar cu talonul si cu CIV ? Deoarece atat am la aceasta motocicleta (desigur si rca pe numele celui care este trecut in talon si CIV).

Imi pare rau daca a mai fost problema aceasta si eu deschid alt topic.

Va doresc o seara buna tuturor !

Salut.

Vezi ca si pe Calea Mosilor, la intersectie cu BD Carol I, langa fostul cinema Miorita, se fac nr de inmatriculare. Te duci cu talonul si se rezolva.

SUcces!

Inainte sa te bagi tu prea tare in alte chestii, nu mergi mai bine cu seria sasiului pana la politie sa vezi daca ai de a face cu o furaciune? Macar sa poti sta linistit.

Deja am facut asta :D

Ba da, si ai de gand sa faci asta la infinit? Si daca iti ia numarul si talonul cum le mai recuperezi vreodata?

Pai de ce sa mi-l ia din moment ce eu sunt in regula dupa aceea cu motorul ? :P

pe mine m-ai pierdut cu fraza asta...

deci sa spunem ca eu iau motoru de la tine da ? tu imi dai cartea,talonul,rca si pleci si nu mai dau de tine. si eu dau motoru mai departe asa cum mi l-ai dat tu. si vine altu (adica eu in situatia de fata) si te caut . e putin mai clar ?:D

tu ai contractul vanzare-cumparare cu tipul de pe talon?

ai copia lui de pe buletin?

de ce nu faci actele pe numele tau? de ce nu mergi la circa financiara? amenda e o suma modica, pana-n 50 de lei parca

la anu cand trebuie sa-i faci asigurare, ce faci?

tu ai contractul vanzare-cumparare cu tipul de pe talon?

ai copia lui de pe buletin?

de ce nu faci actele pe numele tau? de ce nu mergi la circa financiara? amenda e o suma modica, pana-n 50 de lei parca

la anu cand trebuie sa-i faci asigurare, ce faci?

Da, dar este de mana. Copia lor de buletin nu le am, dar cel care mi-a vandut-o a spus ca daca vreau vreodata sa ma duc sa o inmatriculez si sa imi trebuiasca copia lui a zis ca ma ajuta.

Cel de la care ai luat-o tu nu a trecut-o la finanţe pe el? Sau de la primul proprietar tu de fiscal ai nevoie?

Nu stiu daca a trecut-o. Da, de fiscal am nevoie

Da, dar este de mana. Copia lor de buletin nu le am, dar cel care mi-a vandut-o a spus ca daca vreau vreodata sa ma duc sa o inmatriculez si sa imi trebuiasca copia lui a zis ca ma ajuta.

Nu stiu daca a trecut-o. Da, de fiscal am nevoie

pai si ce daca e de mana?

am revizuit acum actele, nici n-ai nevoie de actele lui.

actul de vanzare cumparare sa fie cu datele lui si ale tale

/index.php?/topic/14197-acte-necesare-la-inmatriculare/page__st__860&do=findComment&comment=3036464

daca nu ai fiscal degeaba mergi. daca a trecut-o al doilea la fiscal atunci nu mai ai nevoie de primul vanzator.

contractul de vanz-cump e ok si daca e de mana

ce inseamna daca ai fiscal? de la primul?

de la vanzator?

itp-ul poti sa-l faci daca ai o copie de buletin al proprietarului din talon sau tr sau fara el nu se poate?
ITP-ul poa sa-l faca orice persoana care se duce cu: agregatul, CIV, certificatul de inmatriculare al agregatului, CI personala.

contractul de vanz-cump e ok si daca e de mana
TOATE contractele de v-c pe care le faceti in tirguri sau pe la diverse chioscuri si fime de copiat acte, sint acte de mana. :) Edited by SSSS