Jump to content

Scoala

digital29
 Share

Recommended Posts

Salut.

Eu am facut la Viovas pe Honda CM 125.

Destul de batranica motocicleta, dar pentru poligon nu iti trebuie R. Avantajul la ea este ca vireaza mult mai mult decat CBR-ul de 125 (de exemplu), deci o sa faci opturile mai usor.

Succes.

• 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Nu stiu la altele cum e , dar recomand Viovas motorasul merge grozav, iar instructorul, D-nul Istrate e un profesionist si un om pe cinste!

D-nul Lucian baiat de nota 10 mai ales la glume este primul:)) :)) :))

Si la povesti despre Jawa lui de doi jumate. :))

• 7 months later...

salut. Am fost sa ma interesez cat costa Scoala categoria A totul bine pana aici.

intreb cat costa, imi face oferta de la 600 lei la 700 plus in 100 la instructor imi spune ca pe un ton inpunator ca ar trebui sa fac medicalul ( care ma costa 90 lei ) si psihologicul (45 lei) apoi in spune ca dosarul plus 2 poze tip plus caietul elevului ma mai costa 15 lei (total 950 lei) cu ore nelimitate .... pe un honda hornet.
vi se pare normal sa coste mai mult decat cat B ?

Ce recomandari aveti stiti ceva scoli ?

salut. Am fost sa ma interesez cat costa Scoala categoria A totul bine pana aici.

intreb cat costa, imi face oferta de la 600 lei la 700 plus in 100 la instructor imi spune ca pe un ton inpunator ca ar trebui sa fac medicalul ( care ma costa 90 lei ) si psihologicul (45 lei) apoi in spune ca dosarul plus 2 poze tip plus caietul elevului ma mai costa 15 lei (total 950 lei) cu ore nelimitate .... pe un honda hornet.

B-ul costa undeva la 1200-1300 de lei (per total).

Problema cu scoala pentru categoria A se pune altfel, mai nou. Acum examenul se da si prin oras, nu doar poligon, si din cauza asta au sarit si preturile. Intrebarea e: sint capabili sa te duca pina la final si sa sustii examenul practic, prin oras? Au toate cele necesare (inclusiv comunicatoare)? Foarte putine scoli pot face inca treaba asta si, in cele mai multe cazuri, nici macar politia nu e pregatita pentru noua metoda de examinare.

1. Vorba lui Mihai, cat. B este peste 1000 de lei cu totul inclus, asa ca fapt divers.

2. Ca elev vei face mai multe ore de poligon, acum cu noile norme si motociclete, pentru a putea fi examinat. Deci benzina mai multa, uzura mai multa a mat. didactic, timp mai mult al instructorului.

3. Majoritatea (din cele 2...) scoli ce practica legal cat.A vor instrui elevii pe motocicleta cat. A1, pentru a se acomoda si invata succesiunea de probe din cadrul poligonului, si apoi se trece pe moto cat.A. Deci alta benzina, alta uzura.

4. De la intrarea in vigoare a noii metodologii de examinare pt. cat. A (11.06.2013), si publicarea acesteia in Monitorul Oficial, exista o perioada de 6 luni pana aceasta va capata titlu de obligativitate, tocmai timp in care scolile de soferi sa se pregateasca in sensul asta.

5. Din punctul meu de vedere, din momentul in care se va da examen stradal preturile vor mai creste putin, incluzand ceea ce as numi eu "taxa de picioare", din care instructorii sa poata achizitiona pomelnice si lumanari in caz ca scapa dupa examen cu picioarele intregi.

1. Vorba lui Mihai, cat. B este peste 1000 de lei cu totul inclus, asa ca fapt divers.

2. Ca elev vei face mai multe ore de poligon, acum cu noile norme si motociclete, pentru a putea fi examinat. Deci benzina mai multa, uzura mai multa a mat. didactic, timp mai mult al instructorului.

3. Majoritatea (din cele 2...) scoli ce practica legal cat.A vor instrui elevii pe motocicleta cat. A1, pentru a se acomoda si invata succesiunea de probe din cadrul poligonului, si apoi se trece pe moto cat.A. Deci alta benzina, alta uzura.

4. De la intrarea in vigoare a noii metodologii de examinare pt. cat. A (11.06.2013), si publicarea acesteia in Monitorul Oficial, exista o perioada de 6 luni pana aceasta va capata titlu de obligativitate, tocmai timp in care scolile de soferi sa se pregateasca in sensul asta.

5. Din punctul meu de vedere, din momentul in care se va da examen stradal preturile vor mai creste putin, incluzand ceea ce as numi eu "taxa de picioare", din care instructorii sa poata achizitiona pomelnice si lumanari in caz ca scapa dupa examen cu picioarele intregi.

de acord cu ce spune sorin mai sus plus:

-instructorul va trebui sa poarte echipament pe el la strada= daca tine la viata lui

-intercomunicatia examinator- elev+ instructor- elev costa destul de mult+ o casca in care sa poti sa le racordezi= deci bani in plus la taxa de scolarizare

- revizie + eventualele reparatii facute la un 600 cmc vor costa poate dublu decit la cele de 125 care erau pina acum

- sa iesi la strada= ca instructor vorbesc= cu o moto de 600 carpita, care se opreste sau nu are frine/ directie ok e sinucidere curata= deci scolile vor trebui sa aiba motoare bune,intetinute si nu toate cazaturile

e clar ca nr de ore= poligon+ strada va trebui sa fie mare pt ca lumea sa stapineasca foarte bine mersul cu 2 persoane...din experienta mea am vazut cursanti care mergeau ok singuri pe moto..dar fiind cu pasager ..hmm..cam greu...se descurcau..mai ales in trafic aglomerat..si dupa ce au condus ceva vreme de cind isi luasera carnetul.!!

facind un calcul( personal)..cred ca se va apropia de 1500 lei toata scoala..daca se vrea respectarea legislatiei..si desfasurarea activitatii fara probleme...o scoala va trebui sa aiba 2 instructori pt a: unul apt si altul de sacrificiu..care va sta mai mult prin spitale...DOAME FERESTE!!

ORICUM SUCCES TUTUROR!!

• 2 weeks later...

Fiind primul meu post pe acest forum, va salut cu respect :peace:

Hornet au cei de la Tody, acolo te-ai inscris?

Din nefericire, in momentul de fata, nici Viovas si nici Automobilistul nu accepta cursanti pentru cat. A, din motiv ca scolile nu sunt pregatite inca...

Din nefericire, in momentul de fata, nici Viovas si nici Automobilistul nu accepta cursanti pentru cat. A, din motiv ca scolile nu sunt pregatite inca...

Din nefericire asa este, dar din fericire sunt scoli de soferi care sunt pregatite, atat pentru pregatirea elevilor in "tainele" categoriei A, cat si pentru examinarea...urbana aferenta.

Iar pentru cine intreba mai sus de traseu, acesta are ca punct de plecare si sosire poligonul, deci posibilitatile sunt oarecum putine, Calea Chisinaului, Splaiuri Bahlui, Aurel Vlaicu, si terminand cu Tomesti, Bd. Socola, chiar si Tudor Vladimirescu. Stiind chestiile astea, cursantii pot lua traseele la puricat, preferabil pe bicicleta sau cu masina in vederea memorarii, si nu exagerez, a fiecarei gropi, denivelare, gura de canal, indicatoare, intersectii, si tot ce inseamna desfasurarea traficului pe rutele respective.

Bafta.

Sorine, ai idee daca poligonul a ramas acelasi ?

Se auzeau vorbe prin primavara ca cei cu statia de betoane ar fi cumparat terenul pe care era poligonul, dar nu stiu cat de adevarat este.

Astazi am stat de vorba cu dl. Titi Basalic, scoala Titi Bas, si face scolarizare pentru categoria A. Din cate am inteles, dar n-am verificat, pentru A mai face si Tody Family. Viovas nu face.

La Titi Bas scoala costa 800 de lei, la care se mai adauga si restul chetuielilor cu dosarul.

Pentru cine intreba de traseu, luni a avut examen si au mers pana la Tomesti si inapoi. Procedura este urmatoarea, se da poligonul, apoi se iese la traseu. Instructorul sta pe motocicleta in spatele cursantului, iar examinatorul sta intr-o masina, care merge in spatele motocicletei, condusa de un reprezentant al scolii. De metoda de comunicare nu am intrebat.

Pentru cei interesati, urmatoarea serie incepe luni, 22.07.2013, eu ma bag.

Are cineva experienta cu dl. Titi? Din discutia la telefon, mi s-a parut un om cumsecade, dar cum este ca instructor?

PS: Poligonul este acelasi.

PPS: La Tody Family scoala costa 900 lei, se merita 100 de lei in plus fata de 800 cat este la Titi Bas? Instructorul este mai bun?

La Titi Bas scoala se face pe Suzuki SV 650 cc, iar la Tody Family pe Honda Hornet 599 cc.

Edited by George M.

Scoala Auto Criss - https://www.facebook.com/autocris

Categoria "A" 800 lei pe suzuki SV 650, "A1" 550 lei pa yamaha ybr125, "Am" 390 lei suzuki katana 49.

subscriu...am fost la examen luni ... au si motor bun , fara nici o intentie de a face reclama cuiva ... spun ce am vazut