Sari la conținut

Camere HD pe Moto - Totul Despre


John Paul
 Share

Postări Recomandate

Eu recomand o camera MiniDV. Unul mai ieftin (intre 550-700 roni) Are multe avantaje. Are acumulator reincarcabil care tine 1.5 ore. Pui o caseta MiniDV care il poti cumpara pt. 9 roni si poti inregistra 90 de minute. Bineinteles se poate cumpara mai multe casete si un acumulator extra. Calitatea e foarte buna. Ai nevoie de un cablu Firewire (14 roni) si il poti conecta la calculator. Eventual daca calculatorul e mai vechi atunci va fi nevoie de un adaptor Firewire (50 roni) la care primesti si cablu. Singurul dezavantaj este, ca fiindca inregistreaza pe caseta, dupa un timp e posibil sa fie murdar capetul de citire, dar si ala il poti rezolva cu o caseta de curatare (70 roni).

Atat despre camera.

Prinderea depinde de idei mecanice. Orice camera are un loc dedesupt unde poti insuruba ceva ce il prinzi de motor sau casca etc.

mh3.jpg

Mie imi place mai mult ideea sa-l prinzi pe casca. Dar daca vrei sa-l prinzi pe motor atunci ar fi ideal sa fie pus sub camera ceva guma sau orice ce ajuta la eliminarea vibratiilor. Si cu sunet, vant o sa fie probleme. Eventual vibratiile se poate scoate ulterior folosind un filter, dar asta bineinteles scade calitatea, adica mai bine zis taie marginele imaginii. Dar asta e, macar poti face filmulet cu calitate cat de cat oke.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Avantajul unei camere DV este calitatea imaginii, dar comparativ cu un VholdR:

 

- e mare si grea -> nu o poti folosi la enduro pentru ca risti sa se agate in ceva (si tu odata cu ea)

- are piese in miscare -> se vor strica

- nu e foarte rezistenta la intemperii

 

Un VholdR este mai scump, insa e special facut pentru asa ceva, deci eu zic ca merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu unul filmez acum cu asa ceva

 

 

cel mai mare avantaj la camera asta este ca poti vizulaiza in timp real ceea ce filmezi

 

si mai are o telecomanda pe radio pe care o pui pe ghidon langa manson si apesi f repede stop sau rec

 

dupa ce ai filmat poti vizualiza si sterge ceea ce nu a iesit ok

 

dar si costa 650 euro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat-o de la B&H; VholdR + card microSD de 2GB + baterie de rezerva + trimitere au costat $445 (USD). La primire am mai platit la vama inca 160 RON TVA (asta pentru ca am fost necinstit si am declarat-o ca aparat foto; daca o declaram camera video plateam si taxe vamale).

 

Merci fain pentru INFO.... :moto:

 

Cred daca ma hotarasc, pe asta o sa o cumpar.Ce nu inteleg este cum de la 330 USD (cat e pretul pe site) ai platit 445USD?! :D Cardul microSD nu e inclus in pret?Din ce vad eu acolo, cardul ar fi inclus...e adevarat ca nu precizeaza ce capacitate are cel inclus....

 

Per total, te-a cam dus la 10 bulioane...nu? :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred daca ma hotarasc, pe asta o sa o cumpar.Ce nu inteleg este cum de la 330 USD (cat e pretul pe site) ai platit 445USD?! :moto: Cardul microSD nu e inclus in pret?

 

VholdR-ul se livreaza fara card, deci trebuie sa-ti cumperi tu unul.

 

VholdR + card de 2 GB = $360

baterie de rezerva = $30 (e compatibila cu ceva Nokia, din cate am inteles, deci e posibil sa gasesti si pe la noi)

trimitere = $55 (sunt si mai ieftine, dar asta a venit intr-o saptamana)

 

 

P.S. La enduro VholdR-ul are un avantaj mare in faptul ca nu are cabluri (care se pot agata usor prin padure). Dezavantajul, bineinteles, consta in faptul ca neavand ecran, nu stii ce ai inregistrat (sau nu) decat dupa ce descarci pe computer.

Editat de someone_else
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

VholdR-ul se livreaza fara card, deci trebuie sa-ti cumperi tu unul.

 

VholdR + card de 2 GB = $360

baterie de rezerva = $30 (e compatibila cu ceva Nokia, din cate am inteles, deci e posibil sa gasesti si pe la noi)

trimitere = $55 (sunt si mai ieftine, dar asta a venit intr-o saptamana)

 

Acum mi-e clar...Ramane sa ma hotarasc cand oi avea malaiul disponibil.

 

Inca o intrebare:unde ai fixat-o?pe casca?Sistemul de prindere e separat sau vine cu tot cu camera? :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci!O sa vedem....

 

Vad ca ar fi niste modele mai cautate/laudate:ATC-3000 si Vholdr....

 

Ceva pareri despre astea?

 

Poti sa-ti iei orice camera profesionala sau semiprofesionala. Aici nu e vorba de rezolutie, ci de dispozitivele de prindere care sunt special omologate pentru moto. Calitatea imaginii o setezi avand in vedere conditiile de filmare. Dispozitivele le gasesti la reprezentantele care se respecta sau la magazinele de accesorii audio-video care se respecta. In principiu, sunt trei dispozitive omologate pentru prinderea camerei de motocicleta. Pentru bord, ghidon si scarita pasagerului. In functie de ce vrei sa surprinzi. E adevarat ca daca ai putina imaginatie si indemanare, poti sa montezi camera si in alte locuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa-ti iei orice camera profesionala sau semiprofesionala. Aici nu e vorba de rezolutie, ci de dispozitivele de prindere care sunt special omologate pentru moto. Calitatea imaginii o setezi avand in vedere conditiile de filmare. Dispozitivele le gasesti la reprezentantele care se respecta sau la magazinele de accesorii audio-video care se respecta. In principiu, sunt trei dispozitive omologate pentru prinderea camerei de motocicleta. Pentru bord, ghidon si scarita pasagerului. In functie de ce vrei sa surprinzi. E adevarat ca daca ai putina imaginatie si indemanare, poti sa montezi camera si in alte locuri.

 

Am observat ca unele modele de camere video vin deja cu tot kit-ul de prindere.Unele se pot atasa chiar si la casca.Totusi nu cred ca e cea mai buna optiune(dpdv al sigurantei motociclistului)...desi rezultatul e mult mai atragator dpdv al dinamicii....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am observat ca unele modele de camere video vin deja cu tot kit-ul de prindere.Unele se pot atasa chiar si la casca.Totusi nu cred ca e cea mai buna optiune(dpdv al sigurantei motociclistului)...desi rezultatul e mult mai atragator dpdv al dinamicii....

 

Acum...e adevarat ca nu-ti recomand sa-ti iei un brodcast de 3 kg, pe care sa ti-l atasezi de casca...

Editat de shining
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am probat-o si pe casca si pe motor:

-Pe casca da cele mai bune rezultate,nu simte nicio vibratie,imaginea nu se unduieste,iar sunetul este estompat.In plus e asta capteaza imagini oriunde inclini capul..bord,peisaj,etc.

 

Luigi Vicol

 

Cu ce viteza ai mers maxim cu ea pe casca?Se preteaza ca prinderi si imagini in jur de 200km/h sau +?

10x :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La viteze mari - tank-cam si filmezi prin parbriz, sau o pozitionezi pe furca, etc. Pe casca nu as pune-o la viteze asa mari :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La viteze mari - tank-cam si filmezi prin parbriz, sau o pozitionezi pe furca, etc. Pe casca nu as pune-o la viteze asa mari :moto:

Ideea era ca am parbrizul negru mat, exclus de filmat prin el, iar pe furca nu se vede diversitatea de cadre ca si de pe casca (bord, imprejurimi) :ok:

Editat de Tytus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OffTopic:

Si ce camp vizual mai ai la 200 cand esti pe mobra intins si ai o dunga neagra de la jumatate in jos ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OffTopic:

Si ce camp vizual mai ai la 200 cand esti pe mobra intins si ai o dunga neagra de la jumatate in jos ?

E naked mobra, nu ma "intind" pe ea nici la 200, coroborat cu gabaritul meu de 2.01 rezulta ceva cam hard-core la viteza aia, dar m-am obisnuit, deci camp vizual ar fii :moto:

Editat de Tytus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar ca sa folosesti o camera oisnuita pe care sa o ti in tank bag?

adica un"obiectiv" fixat pe casca iar camera sa stea in valiza sau geac?

pt touring...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca o intrebare:unde ai fixat-o?pe casca?Sistemul de prindere e separat sau vine cu tot cu camera?

 

Eu am montat-o pe casca. Are in pachet un sistem de prindere pe casca (sau orice suprafete plane); e pe baza de adeziv puternic, deci il poti prinde oriunde vrei, dar odata prins nu prea merge mutat.

Editat de someone_else
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OffTopic:

Si ce camp vizual mai ai la 200 cand esti pe mobra intins si ai o dunga neagra de la jumatate in jos ?

 

Pai aici trebuie sa faci niste artificii de montaj. Se presupune ca vrei sa faci o filmare "de viteza". Si atunci tragi mai multe duble. Adica parcurgi acelasi traseu cu camera montata in mai multe pozitii. Ca sa ai incadraturi diferite si efecte diferite. Ai o data filmat drumul, in viteza pe care o dorosti. Apoi poti pozitiona camera ca sa-ti filmeze ce este in lateral. Dar o lasi mai moale cu viteza....ca sa se si vada ceva. Mai poti sa o montezi pe scarita, indreptata catre roata, astfel incat sa-ti "vada" si guma, dar si discul sau spitzele(efectul e colosal, daca te ajuta si lumina de afara). Si apoi rogi un prieten sa te filmeze de pe margine. O data, cum treci in viteza, dar fara sa te urmareasca cu camera, iar a doua oara, efectul clasic...frunze pe asfalt si treci peste ele. Poti sa treci si cu 20 la ora...ca tot iti creeaza impresia de viteza foarte mare. Trebuie sa filmezi toate astea de pe o singura parte, ca sa nu ai saritura peste ax si sa nu le mai poti monta...Apoi e simplu...le descarci intr-un calculator, folosesti un program de editare imagine si...gata!

Pui si o muzichie pe fundal...iese de Zefirelli...

Editat de shining
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am montat-o pe casca. Are in pachet un sistem de prindere pe casca (sau orice suprafete plane); e pe baza de adeziv puternic, deci il poti prinde oriunde vrei, dar odata prins nu prea merge mutat.

 

Mdeah...am vazut la ei pe site....ma gandeam eu ca e cam asa cum zici tu...In cazul asta, strici casca...daca vrei sa scoti sistemul lipit pe casca, ramane urma unde a fost lipit...sau il lasi acolo pe vecie, caz in care nu o poti fixa folosind acelasi sistem in alta parte. :moto:

 

Merci oricum pentru toate info!Din cat am cautat pe net se pare ca e cea mai performanta, dar si cea mai scumpa! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma conteaza ce vrei sa faci cu ea, ce calitate cauti si nu in ultimul rand cati bani vrei sa investesti in "moftul" asta :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma conteaza ce vrei sa faci cu ea, ce calitate cauti si nu in ultimul rand cati bani vrei sa investesti in "moftul" asta :ok:

 

Bine zis!Este un simplu moft!Va fi tratat ca atare! :moto: Sa astepte... :D

Editat de PNL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La momentul asta mama si tatal mini camerelor video : http://www.vio-pov.com/products.php?xid=0c...mp;mem=&gr=

 

Din pacate pretul este pe masura. http://www.advdesigns.net/vicamo.html ( cea mai buna oferta pe care am gasit o)

 

cine vrea sa vada live si sa discute ma poate contacta

filmez de 5 luni cu asa ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mdeah!....Pana la urma m-a mancat si m-am bagat la una d-asta ;)

 

Sper sa nu fie teapa...nici cu bani, nici dpdv al calitatii! :)

 

Va tin la curent pe masura ce am noutati!

 

Concluzia pana in momentul de fata:COSTA ENORM! :D

Editat de PNL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am trecut azi pe la mototech(dealer husaberg) si am vazut la ei o helmet camera

era in jur de 170-180 euro toate taxele incluse

 

site-ul camerei www.goprocamera.com

si ceva exemple: http://www.x-tremevideo.com/Cameras/index....=734&cs=974

 

partea fainuta ca se livreaza si husa subacvatica :D

deci poti sa o folosesti si la altceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine vrea sa vada live si sa discute ma poate contacta

filmez de 5 luni cu asa ceva

 

 

Daca ai posibilitatea, pune niste filmulete necomprimate de youtube sau alte site uri. Varianta raw.

Sunt foarte curios sa vad cum arata filmuletu "original".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...