Sari la conținut

Camere HD pe Moto - Totul Despre


John Paul
 Share

Postări Recomandate

Parerea mea ca nu se compara ca si calitate de filmare cu GoPro.

M-am uitat la filmarea ta in 1080p pe fullscreen pe un monitor de 24" si totul este pixelat.

Iar tot la filmarea cu 1080p si ecran normal se vad "valurile" respective pe asfalt.

 

Sunt de parere ca nu este camera mai bun calitativ pentru sport, motoare, masini, etc decat GoPro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Parerea mea ca nu se compara ca si calitate de filmare cu GoPro.

M-am uitat la filmarea ta in 1080p pe fullscreen pe un monitor de 24" si totul este pixelat.

Iar tot la filmarea cu 1080p si ecran normal se vad "valurile" respective pe asfalt.

 

Sunt de parere ca nu este camera mai bun calitativ pentru sport, motoare, masini, etc decat GoPro

 

eu de mult caut una giroscopica cum folosesc cei in curse :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea ca nu se compara ca si calitate de filmare cu GoPro.

M-am uitat la filmarea ta in 1080p pe fullscreen pe un monitor de 24" si totul este pixelat.

Iar tot la filmarea cu 1080p si ecran normal se vad "valurile" respective pe asfalt.

 

Sunt de parere ca nu este camera mai bun calitativ pentru sport, motoare, masini, etc decat GoPro

 

A pierdut foarte mult calitativ la upload. "Valurile" de pe asfalt nu sunt prezente în fiÂşierul original, iar imaginea nu este pixelată de loc.

La rezoluție mare Âşi la vibrații apare o modificare minimă a dimensiunilor nu a culorilor (ca la un efect video).

Am editat fiÂşierul original Âşi am pierdut din calitate Âşi la editare. O să fac niÂşte fiÂşiere mici (3-4 minute) pe care o să le încarc direct, să vedem cum iese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU MAI COMPARATI IMAGINILE FILMATE PE O PISTA

CU CELE DE PE STRADA

 

CAM CARE E DIF LA CALITATEA ASFALTULUI????

 

CAMERA GIROSCOPICA MONTATA PE MOTOR FILMEAZA NUMAI LINIA PARCURSA DE MOTOR

 

O CAMERA MONTATA PE CASCA E CEA MAI BUNA

 

MAI VEZI SI PE UNDE AI FOST (CADRU MAI LARG, POSIBILITATEA DE A FILAM SI STG/DR)

 

ASA, CE DRACU FILMEZI CAT DE MULT TE APLECI TU PE CURBELE PLINE DE NISIP SI GROPI?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dude eu nu am comparat nimica. Ce comparatie ai vazut tu?

Spuneam ca-mi place cum merge respectivul pilot de motor. Superb chiar.

Pai daca intrebi are-i diferenta la asfalt inseamna ca nu te-ai uitat la amanfoua videoclipurile.

De ex unul ce am filmat eu cu gopro si respectiva camera.

Fiecare is cumpara ce-i place si cum ii permite bugetul. Eu nu am zis sa-si cumpere careva musai gopro.

Poate am fost si subiectiv pt ca detin camera dar oricum sunt super multumit de ea si nu cred ca puteam sa iau ceva mai bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dude eu nu am comparat nimica. Ce comparatie ai vazut tu?

Spuneam ca-mi place cum merge respectivul pilot de motor. Superb chiar.

Pai daca intrebi are-i diferenta la asfalt inseamna ca nu te-ai uitat la amanfoua videoclipurile.

De ex unul ce am filmat eu cu gopro si respectiva camera.

Fiecare is cumpara ce-i place si cum ii permite bugetul. Eu nu am zis sa-si cumpere careva musai gopro.

Poate am fost si subiectiv pt ca detin camera dar oricum sunt super multumit de ea si nu cred ca puteam sa iau ceva mai bun

 

COMPARATIILE IN GENERAL NU DE LA CINEVA ANUME

 

MIE SINCER IMI PLACE FILMARE CU CAMERA PE CASCA

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

COMPARATIILE IN GENERAL NU DE LA CINEVA ANUME

 

MIE SINCER IMI PLACE FILMARE CU CAMERA PE CASCA

 

 

eu mi-am cumparat camera special pt a o folosi pe circuit..studiez mai bine greselile care le fac plus ca nici nu iti da voie cu ea pe casca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca iti foloseste sa pui pe cineva si de pe margine sa te filmeze

 

de pe margine te poate filma pe o curba eventual

de ex. in filmarea de mai jos am pus camera pe motorul tovarasului..pot studia si stilul lui de mers in acelasi timp :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator CristiBoroi
Eu si cativa prieteni de-ai mei ne-am luat cate un
.

Partea neplacuta e ca daca trepideaza cat de putin, se vede "in valuri".

Oricum, pt o camera de <100 lei, e suficient.

Mi-am cumparat si eu una insa cred ca e imposibil de filmat cu ea prinsa pe motor din cauza sensibilitatii la trepidatii. Am prins-o cu ventuza deasupra farurilor pentru ca avand parbriz de touring usor fumuriu, nu pot sa filmez prin el de pe rezervor.

Cred ca tot pe casca e cel mai bine, desi ma deranjeaza miscarile capului. Voi ati incercat si alte metode de prindere?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ca exista un magazin online gopro romania, dar stie cineva daca pot gasi mai multe accesorii la vreun magazin, sa le vad fizic si sa vad ce prinderi mai pot lua pentru o camera HD HERO 960 ? La SMAEB era o firma care vindea gopro dar nu i-am retinut numele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gasesti toata gama de camere GoPro Hero si prinderile pt ele la F64 Studio . Si poti merge inclusiv in magazin sa le "pipai" :(

cap0ne, si eu am go pro de ceva vreme. in ultima perioada insa se abureste pe interior. o pun la filmat si cand opresc, e aburita toata.

a mai avut cineva problema asta? am vazut ca ar fi ceva "bureti" care se pun in carcasa si absorb umezeala, dar n-am testat.

 

 

 

 

 

 

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am cumparat si eu una insa cred ca e imposibil de filmat cu ea prinsa pe motor din cauza sensibilitatii la trepidatii. Am prins-o cu ventuza deasupra farurilor pentru ca avand parbriz de touring usor fumuriu, nu pot sa filmez prin el de pe rezervor.

Cred ca tot pe casca e cel mai bine, desi ma deranjeaza miscarile capului. Voi ati incercat si alte metode de prindere?

Nu, ne-am resemnat si noi. Poti scoate ce-i mai "bun" din ea doar prinsa pe casca. Cand o sa am 3-400 Euro de care ma pot descotorosi o sa-mi iau si eu un Hero. :(
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AÂşa cum am promis, iată trei filmulețe scurte, needitate, încărcate direct pe YouTube. Am uitat să vă spun, fiÂşierul original este *.mov

 

 

 

Primul este filmat cu 720p, 60FPS, camera montată pe ghidon, La început mă joc cu zoom-ul. Nu merită prea tare că e zoom digital.

 

 

 

 

 

 

 

Al doilea cu 1080p, 30FPS, tot pe ghidon.

 

 

 

 

 

ÂŞi al treilea cu 1080p camera montată pe cască.

 

 

Editat de Sorin62
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cap0ne, si eu am go pro de ceva vreme. in ultima perioada insa se abureste pe interior. o pun la filmat si cand opresc, e aburita toata.

a mai avut cineva problema asta? am vazut ca ar fi ceva "bureti" care se pun in carcasa si absorb umezeala, dar n-am testat.

Depinde cred de conditiile de umiditate si temperatura. Eu filmez cel mai adesea cu usita aia perforata si n-am avut probleme de genul. Singurele dati cand mi s-a aburit a fost la un salt cu parasuta, cand la un moment dat se observa pe filmare pentru aproximativ 20s o usoara aburire dupa care s-a dezaburit singurica si am mai patit la scufundari cand iesind din apa rece la temperatura aerului care era destul de ridicata, tot asa, se aburea pt cateva secunde.

Nu am testat personal bureteii aia, dar am inteles de la un amic care i-a folosit, tot la scufundari, ca isi fac bine treaba. Oricum, ca solutie temporara in loc de bureteii aia, poti incerca sa introduci in carcasa pe langa camera mici bucati de servetel pt ca ar avea teoretic cam acelasi efect :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde cred de conditiile de umiditate si temperatura. Eu filmez cel mai adesea cu usita aia perforata si n-am avut probleme de genul. Singurele dati cand mi s-a aburit a fost la un salt cu parasuta, cand la un moment dat se observa pe filmare pentru aproximativ 20s o usoara aburire dupa care s-a dezaburit singurica si am mai patit la scufundari cand iesind din apa rece la temperatura aerului care era destul de ridicata, tot asa, se aburea pt cateva secunde.

Nu am testat personal bureteii aia, dar am inteles de la un amic care i-a folosit, tot la scufundari, ca isi fac bine treaba. Oricum, ca solutie temporara in loc de bureteii aia, poti incerca sa introduci in carcasa pe langa camera mici bucati de servetel pt ca ar avea teoretic cam acelasi efect :P

mersi mult de sfat. n-am folosit niciodata usita aia. cred ca ar fi cazu de-acu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, am luat de o luna o camera X170 Drift de pe http://www.actioncamera.ro/

am zis pt inceput ca nu am nevoie de HD ,si m-a bucurat la ea ca merge cu 2baterii AA (cu 4 acumulatoriAA filmez de ma satur)

am filmat drumul de 1Mai spre Vama V. pe NTSC/16:9/expunere=0/MJPG

 

poate nu am setat ok ceva dar oricum calitatea imaginii nu e ce ma asteptam eu

asa ca as vrea sa fac ceva - poate imi ziceti voi dc e ok sau nu

 

as cumpara camera asta http://www.emag.ro/camere_video/camera-video-samsung-hmx-t10bp-full-hd--pHMX-T10BPEDC , e cea mai ieftina HD si as prindeo in suporturile de la DRIFT

acuma ma intreb dc e o idee buna ... rezista oare lentilele ei la mersul pe motor sau le fac tocanita ..... stabilizatorul ei de imagine isi va face treaba sau nu e facut pt vibratiile dp moto ( as montao doar pe casca)

dau o bere pt o parere

:huh:

 

care format e mai bun MJPG sau MP4

poate e vreun posesor de drift cam sa imi dea ceva sfaturi in legatura cu camera din experienta

 

asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, am luat de o luna o camera X170 Drift de pe http://www.actioncamera.ro/

 

poate nu am setat ok ceva dar oricum calitatea imaginii nu e ce ma asteptam eu

asa ca as vrea sa fac ceva - poate imi ziceti voi dc e ok sau nu

 

as cumpara camera asta http://www.emag.ro/c...--pHMX-T10BPEDC , e cea mai ieftina HD si as prindeo in suporturile de la DRIFT

 

Mai bine vinzi driftul, mai pui putin, iti iei un Hero 960 si sti o treaba - ai camera dedicata pt "actiune" si motoretizm, rezista la socuri, ploaie, praf etc, ai sisteme de prindere dupa cum vrea muschiu tau, unghi mare de cuprindere iar calitatea imaginii stii sigur ca e flawless :huh:

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un filmulet si de la mine cu GoPro, asa filmeaza camera fara nici o imbunatatire la 30 fr/sec(l-am taiat un pic si am pus o melodie, in rest nu am umblat la nimic)

 

http://vimeo.com/22355510

 

Apropo stie cineva de ce nu merge cu embed code pe forumul asta, sau nu stiu eu?

 

Mersi!

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutam!

Am prins o ocazie si mi-am tras si io un HD Motorsport Hero, cu o carca de accesorii in plus.

Astazi trecui pe la magazin sa-mi iau o baterie de rezerva, un suport pentru ghidon si un card de memorie, insa vanzatorul m-a pus in incurcatura un pic. Mai precis, m-a avertizat ca respectivul card, desi in clasa 6, s-ar putea sa nu se descurce prea bine la filmari full HD.

Cum stiam ca in manual si specificatii cerintele minimale sunt card minim in clasa 4, iar vitezele de scriere nu depasesc 15 Mbits/secunda la 1080p(un card de clasa 4 are viteza de scriere de 32 Mbits/secunda), ma intreb ce l-a determinat pe respectivul vanzator sa ma avertizeze ca "daca il cumpar, o fac pe riscul meu".

Cardul in speta este asta:

 

http://www.f64.ro/products/description/SDHC_SD_32GB_A_Data_Class_6_MyFlash/index.html

 

Il foloseste careva? A avut cineva probleme cu el? Nu stiu eu sa citesc specificatiile sau nu stie vanzatorul?

Multam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia ziceti-mi si mie ca sa imi iau

GoPro Helmet HERO HD sau Drift HD Stealth ??

 

driftul are telecomanda si un meniu f usor de folosit, + ecran sa poti vizualiza ce ai filmat

 

GoPro are parca calitatea imaginii mai buna, se aude sunetul motorului nu fosnetul vantului, dar are un meniu f ciudat, +poti sa o scufunzi 60m

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...