Sari la conținut

Camere HD pe Moto - Totul Despre


John Paul
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da, asa ma gandeam sa o prind, in lateralul carenei.

Referitor la vibratii ce poti sa imi spui? Am vazut pe youtube, cu cat o prinzi mai in fata motocicletei, cresc si vibratiile. Gopro nu are stabilizator de imagine.

@crazy devil: pe parbriz e perfect cand o sa ma duc ma Secuiesc.

Pune banda adeziva si doar suportu pe sina fara alte coturi si extensii si no sa ai treaba , si eu am prins la fel o camera pe lateral stanga de carena si e ok.

As fi preferat pe cap pentru ca pot sa ma uit in ce directie vreau si sa surprind filmare de multe ori importanta pentru politisti si alte evenimente in schimba daca e fixa pe motor filmeaza fix intro directie , e ok doar pentru traficul din fata.

Drept urmare aia ce am prinso pe carena o las acolo pentru trafic si am una mica de tot timp breloc pentru key, de aia spion care iam atasat inca un acumulator si uite asa e foarte mica prinsa de casca si filmez cu ea 3 ore intruna.

 

Investitia toata a fost de maxim 50 de euro pentru tot , iar in cazu care vreau ceva poze faine sau filmare unde ma opresc , bineteles am un aparat pe masura.

» Post actualizat in 07 Jan 2015 13:48

Am atasat si imaginile cu camerele respective

post-85888-0-90696100-1420638523_thumb.jpg

post-85888-0-19192700-1420638531_thumb.jpg

Editat de matrixx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a placut prinsa pe lateral, cu o talpa curbata. :rolleyes:

 

Da e super , la mine nu se vede deloc motoru doar drumul poate din cauza unghiului pe care poate camera sa inregistreze dar e excelent , conteaza sa avem filmat traficul in caz de probleme .

 

Ce se uitau aia la tine parca erai extraterestru !!! :crack:

Editat de matrixx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu as vrea sa imi iau o camera care poate fi incarcata in timp ce filmeaza, mi-e mai comod sa mearga nonstop decat sa dau drumul din cand in cand. stiti vreuna care sa permita chestia asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea cu acumulator daca le pui cablu vor incarca faza e cu umezeala , eu am facut o adaptare , am desfacut si am tras 2 fire subtiri si rezistente si am izolat cu silicon bine, pe firele alea am pus o mufa ca sa reziste la apa si gata, o alimentez tot timpul , am pus cu card de 32 de gb si nu exagerez dar cel putin 4 ore de filmare le am linistit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea cu acumulator daca le pui cablu vor incarca faza e cu umezeala , eu am facut o adaptare , am desfacut si am tras 2 fire subtiri si rezistente si am izolat cu silicon bine, pe firele alea am pus o mufa ca sa reziste la apa si gata, o alimentez tot timpul , am pus cu card de 32 de gb si nu exagerez dar cel putin 4 ore de filmare le am linistit.

Banuiesc ca acel card de 32 l-ai pus la camera oregon,ca la spy cam nu merge.

Am avut si eu o prostie daia si suporta doar 8.

Sa nu mai zic ca avea o calitate nasoala.

Oricum la cat costa nu am nimic de comentat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca acel card de 32 l-ai pus la camera oregon,ca la spy cam nu merge.

Am avut si eu o prostie daia si suporta doar 8.

Sa nu mai zic ca avea o calitate nasoala.

Oricum la cat costa nu am nimic de comentat

exact ! oricum e buna in trafic ! cand o sa gasesc ceva aerodinamic si de calitate la pret bun poate o sa iau , deocamndata ma ajuta mult ce am.

Aia mica cu 8 gb merge si aia destul cat am nevoie.

Editat de matrixx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si era intinsa ? :crack: eu daca las frana de motor asa bine la turatie mai mare aproape ma da peste cap la tdm 900 , era so buctez pe ploaie si nu aveam nus ce viteza schimbam in jos cand intram intrun peco de pe autobanda.

De aici si faza cu schimbata treptelor in jos si sincronizat foarte rapid cu ambreajul de fiecare data , eu unu nu reusesc , eventual cu riscu de a face o prostie sa pup asfaltul.

 

la asta ma refer cum Stoner schimba foarte rapid sau e altfel conceput motorul :

 

https://www.youtube.com/watch?v=JY9mrKR5SkA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si era intinsa ? :crack: eu daca las frana de motor asa bine la turatie mai mare aproape ma da peste cap la tdm 900 , era so buctez pe ploaie si nu aveam nus ce viteza schimbam in jos cand intram intrun peco de pe autobanda.

De aici si faza cu schimbata treptelor in jos si sincronizat foarte rapid cu ambreajul de fiecare data , eu unu nu reusesc , eventual cu riscu de a face o prostie sa pup asfaltul.

 

la asta ma refer cum Stoner schimba foarte rapid sau e altfel conceput motorul :

 

https://www.youtube.com/watch?v=JY9mrKR5SkA

Era destul de buna.

Pai in film eram cu un gsxr de 600.

 

Legat de schimbatul treptelor,e vorba de quick sifter combinat cu alte rahaturi pe care le au aia pe mobre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de info , eram sigur ca e ceva jmecherie . Chiar ma contraziceam cu un prieten ca imi arata el mie la vara ca ce bun e el , zic stai ma in banca ta ca nu sti ce vorbesti , nici eu nu conduc de azi de ieri da ceva jmecherie este la mijloc , acuma stiu. :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se monteaza pe tija schimbatorului si cand sesizeaza o miscare a acesteia,taie scanteia(daca nu ma insel) si astfel motorul nu mai este in "forta" si permite sa schimbi fara ambreiaj.

Oricum ceva prin zona.

Asta vara am asistat la un montaj de genu pe un k6 de 1000 si dupa am dat o tura sa vad ce stie sa faca.Am ramas placut surprins cand am vazut cum merge.

 

Scuze de off.Aici discutam despre camera

 

:offtopic:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cer scuze de off , dar pe urma uitam ideea .

 

Se pare ca pretul la camere scade incetuc , azi vazusem oferta la gopro 3+ silver 199 euro aici in austria , sa nu mai zic ca la ce salarii au astia e fix tranta pentru ei, ce se cunoaste dintr0un salar de 1500 euro o camera de 200 . :-L

 

Eu urmaresc ceva hd cat de cat de calitate waterprof si aerodinamica ca pe urma o adaptez eu cu alimentarea si ce trebuie , bineteles la pret mic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt cei care alimenteaza la OMV si vor camera ieftina exista o promotie cu punctele adunate de la ei.

Am reusit de mi-am luat un Oregon Chameleon la 225 lei (fata de 900 lei pretul umflat de la emag),

Pt moment o montez pe masina si ma joc cu ea de sambata incolo sa vedem daca merita


» Post actualizat in 09 Jan 2015 15:35


http://www.omv.ro/portal/01/ro/omv_ro/Clienti_Persoane_Fizice/Campanii/keep-up-with-the-innovation/products/!ut/p/b1/04_SjzQ0MTQ0MTcwNrPUj9CPykssy0xPLMnMz0vMAfGjzOLNDSxNjIwNjCwtTNwNDRw9DQ2MQkw9Dd2dzIAKIoEKfA0sPdw8Q41CHU2MDLxNvcMcDQ0ggJD-4KJ8fT-P_NxU_dyoHAtHR0VFAF0ZBm0!/dl4/d5/L0lJSklrQSEhL3dMTUFCa0FFak1nIS80SmtHUW9RNFFBISEvWjZfNzA5NDIzMDI5ODRHMTBBSTEwMlQ1STFHQjcvWjdfNzA5NDIzMDI5ODRHMTBBSTEwMlQ1STFHQjMvSG9tZQ!!/

Editat de PepsiMan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cer scuze de off , dar pe urma uitam ideea .

 

Se pare ca pretul la camere scade incetuc , azi vazusem oferta la gopro 3+ silver 199 euro aici in austria , sa nu mai zic ca la ce salarii au astia e fix tranta pentru ei, ce se cunoaste dintr0un salar de 1500 euro o camera de 200 . :-L

 

Eu urmaresc ceva hd cat de cat de calitate waterprof si aerodinamica ca pe urma o adaptez eu cu alimentarea si ce trebuie , bineteles la pret mic.

3+silver este hd2-ul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3+silver este hd2-ul

gopro hero 3 + silver apoi habar n-am care ce cum este , conteaza sa mearga .

» Post actualizat in 09 Jan 2015 15:57

Pt cei care alimenteaza la OMV si vor camera ieftina exista o promotie cu punctele adunate de la ei.

Am reusit de mi-am luat un Oregon Chameleon la 225 lei (fata de 900 lei pretul umflat de la emag),

Pt moment o montez pe masina si ma joc cu ea de sambata incolo sa vedem daca merita

» Post actualizat in 09 Jan 2015 15:35

http://www.omv.ro/portal/01/ro/omv_ro/Clienti_Persoane_Fizice/Campanii/keep-up-with-the-innovation/products/!ut/p/b1/04_SjzQ0MTQ0MTcwNrPUj9CPykssy0xPLMnMz0vMAfGjzOLNDSxNjIwNjCwtTNwNDRw9DQ2MQkw9Dd2dzIAKIoEKfA0sPdw8Q41CHU2MDLxNvcMcDQ0ggJD-4KJ8fT-P_NxU_dyoHAtHR0VFAF0ZBm0!/dl4/d5/L0lJSklrQSEhL3dMTUFCa0FFak1nIS80SmtHUW9RNFFBISEvWjZfNzA5NDIzMDI5ODRHMTBBSTEwMlQ1STFHQjcvWjdfNzA5NDIzMDI5ODRHMTBBSTEwMlQ1STFHQjMvSG9tZQ!!/

Sa sti ca nu e rea , am si eu una de slaba calitate ma servesc de ea foarte bine in trafic dar chiar o sa ma gandesc la una de asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se monteaza pe tija schimbatorului si cand sesizeaza o miscare a acesteia,taie scanteia(daca nu ma insel) si astfel motorul nu mai este in "forta" si permite sa schimbi fara ambreiaj.

Oricum ceva prin zona.

Asta vara am asistat la un montaj de genu pe un k6 de 1000 si dupa am dat o tura sa vad ce stie sa faca.Am ramas placut surprins cand am vazut cum merge.

Senzorul da taie sau ii da impuls in calculator. acolo, el taie injectia si/sau scanteia. Eu am pe 998 si ii taie doar injectia. intr-adevar, e o placere sa schimbi cu QS, dar daca nu esti stpan pe tine, te mananca talpa si o sa te crezi la Moto GP. peste 200km/h in localitate, nici nu-ti dai seama cand ii atingi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Intentionez sa imi cumpar o camera dar nu stiu ce sa aleg intre cele

3

-Drift 170 hd -second hand am gasit la aprox 300 ,multe accesorui

-SJ4000 -vreo 400 lei noua ,multe accesorii si prinderi plus garantie

-GoPro varianta low buger -vreo 600 lei ,fara acesorii dar cu garantie 5 ani

Eu tind spre Drift fiind varianta mai ieftina ,ecranul ,prinderile dar faptul ca e sh si nu are garantie e un mare minus

M ar ajuta cateva pareri referitoare la :raport calitate-pret ,calitatea imaginii -sunetului ,rezistenta, calitatea accesoriilor

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O camera care sa fie cat mai aerodinamica , unghi de vizualizare mare , waterproof , si printre cel mai important lucru sa tina cat mai mult acumulatorul.

Si eu ma gandesc la un drift , am gopro dar bateria si aerodinamica e dezastru .

Editat de matrixx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti spun parerea mea despre GoPro2, pe care am luat-o de pe acest forum second cu 700 de lei, dar intr-o stare exceptionala fara defecte cu accesorii in cutie, pachetul outdoor. Filmez cu ea de 2 ani. Raport calitate-pret bun, filmeaza excelent are o gramada de optiuni. Calitatea imaginii la filmare 100% cred ca le intrece pe toate, la foto 60%, daca e soare si cer albastru atunci foto 90%. Sunet ok, rezistenta foarte bun, l-am scapat de 2 ori cu casca cu tot, nu a patit aproape nimic, am filmat si sub apa in concedii, calitate accesorii - in afara faptului ca am rupt piciorul la suportul principal (care il mai folosesc ca se tine tare) - e foarte buna. Camera o montez pe casca dar si pe motor. Bateria tine 1 ora jumate, deobicei filmez aiurea si cand ajung in locuri ce merita sa fie filmate deja e descarcata, mai ales in vreme mai rece (intentionez sa mai cumpar o baterie). Singura chestie contra pentru mine e prelucrarea filmelor, se pot crea filme exceptionale, dar pentru asta mi-ar trebui un PC adevarat, laptopul de munca cu 2 ghz dualcore si 1gb ram cam greu se descurca, mai ales ca fisierele pe care le produce neprelucrate ocupa spatiu imens.

Un accesoriu excelent pentru moto e un wifi backpack cu telecomanda. Cred ca 3 -ul editia black e si mai si...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...