Sari la conținut

Camere HD pe Moto - Totul Despre


John Paul
 Share

Postări Recomandate

Salut. Eu am luat o asa camera, astazi mi-a sosit. Varianta originala are un colant cu serie pe el, se poate verifica pe siteul lor daca este produsul original. Zilele astea o voi proba si voi revenii cu impresii. Spt viitorare o bag deja la o tura. Am de gand sa o prind si de paravantul din fata, sa am contact vizual cu ea sa imi dau seama daca filmeaza sau nu. Pe casca este mai greu sa o vizulizezi

post-89476-0-89630300-1433535654_thumb.jpg

post-89476-0-32283200-1433535687_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am luat o camera Sony As30 si problema e ca nu imi dau seama cum sa o montez pe casca.Prinderea dreapta nu merge iar ceaialalta imi pare ca s ar potrivi doar in partea de sus.Cum ati reusit sa prindeti de lateralul casti

» Post actualizat in 04 Jun 2015 20:06

Am uitat sa precizez ,casca e un Shoei Xr 1100

Multumesc

Vezi ca poate nu ai toate tiganiile de prinderi in pachetul cu camera,unele sunt optionale, pe lateral se pot pune majoritatea camerelor, eu nu pot sa o montez sus ca am aerisire acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@luk77 - Vezi c-o pagina in urma, postul 2062. Aia e o varianta.

Sau, iti cumperi side mountul de la Sony, care-i mai ieftin decat varianta de mai sus.


» Post actualizat in 06 Jun 2015 09:18

@cozmino - prețul p-afară pare a fi în uk vreo 19 lire... ne adunăm la o comandă? la noi încă nu a apărut prin liste...

Eu ma bag dar de unde luam ? La sony uk nu mai au stoc. Pe ebay, cel mai ieftin am gasit in Italia la 23 de lire plus transport (3 lire).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Primul sfat legat de camera. Cumparati card care suporta filmare FullHD, clasa 10. Eu am incercat cu un card de 2 gb, o pocnitoare care este buna doar la poze, care pe filmare fullhd se bloca. Urmeaza sa o testez, dar nu inainte de a-mi face un sistem de siguranta in caz ca pica de pe casca. Un fir de nylon de pescuit. Il leg de camera si de cureau de sub barbie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am toate prinderile ,e varianta As30 VW ,doar ca prinderea curbata pt ca are adezivul ala foarte subtire nu reusesc sa gasesc un loc pe casca in lateral unde sa potriveasca.

Poate daca iau un dubluadeziv mai gros o sa mearga

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A incercat/vazut/testat cineva camerele de la iOn? Am gasit la un pret foarte bun iOn AIR Pro3 (1000 ron) si ma bate un gand, dar macar un review mi-ar fi util...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu Un AirPro 2 primit cadou anul trecut (la un TV cumparat). Am testat-o la niste filmari statice, trecere de la soare la umbra, filmare in conditii mai slabe de luminozitate (birou), etc. Calitatea filmarii nu se compara cu GoPro-ul 3 Silver pe care il am, asa ca sta de atunci in cutia frumoasa de metal.

Daca vrei sa ai conectivitate wifi trebuie sa ii atasezi pod-ul insa nu mai este waterproof atunci. Ca sa umbli in setarile camerei trebuie conectata la PC sau telefon (nu sunt sigur de telefon), in rest are un singur buton sub capacul etans care comuta HD sau FHD. Nu am inteles cum sa procedez daca vreau un time-lapse sau sa-i modific FOV-ul fara acces la PC, pe munte.

 

2-ul nu are nici functie de loop, sa inregistreze un timp presetat si apoi sa stearga inregistrarea cu una noua, asta ca sa fie utila pentru camera auto (fara sa ai grija verificarii timpului de inregistrare si stergerii filmelor anterioare). Verifica daca functia este prezenta la modelul 3.

Avantajul e ca a venit cu destule accesorii, iar ventuza si tripodul le folosesc cu success la GoPro ;)

Accesoriile nu sunt totusi de prea mare calitate, comparativ cu GP.

 

Ca tot mi-ai adus aminte de ea, o sa o caut prin casa si sa incerc sa o folosesc in masina...

 

 

LE: mi se pare si destul de grea (sau cel putin asta e senzatia) , avand carcasa metalica iar obiectivul nu mi se pare prea bine protejat, fiind bulbucat in afara ramei lui.

Editat de Razvan G
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte mulțumesc, e exact genul de informație care face mai ușoară decizia. Mă atrage forma, mai aerodinamică decât la cele pătrate (tip GP) și mai discretă si lipsa unei carcase care să o facă WP. La care se adaugă și prețul mai mic, respectiv pierderea în caz de dai cu ea de pământ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Subscriu si eu pentru Xiaomi Yi. Mi-a ajuns acum 2 zile si e Bestiala cu B mare. E primul produs chinezesc care ma impresioneaza. Am avut si SJ si e o mizerie, mai mai c-am dat-o de pomana, nu aveam pic de tragere de inima sa filmez cu ea din cauza imaginii infecte. Am fost intr-un timp foarte dezamagit de camerele astea mai ieftine care incearca sa copieze GoPro, cat si de cele Drift etc... care sunt jumatate cat gopro-ul si cam tot de banii aia filmeaza, adica de 2x mai prost.

Pana cand acum vreo luna si ceva cand a fost prezentata pe site-urile dedicate video-dslr (a se citi ca acolo singurele camere care au meritat atentie au fost minim gopro black, baietii fiind pasionati cu imaginea), si mi-a sarit in ochi.

 

Are senzor Sony 16mpx (nu ma dar in vant dupa mpx multi, insa un senzor mare are mai multe avantaje). Datorita senzorului are un dynamic-range foarte bun. Cu ea expusa intr-o zi insorita, ai detalii si pe cer si la umbra sub masini. Cu SJ-ul daca era soare afara, toate masinile erau negre, iar daca expunea pentru masini mai ala umbra, jumatatea de sus a ecranului era explodata in alb.


Iarasi, daca o expui brusc de la lumina (ex intorci capul sa te asiguri etc) nu iti palpaie imaginea, sta 1-2-3 sec pana iti face tranzitia smooth, tocmai ca sa nu para ca ai filmat cu un stroboscop. Asta pentru ca sunt destule camere de actiune care in fac tranzitia brusc, iar in 95% din cazuri nu ai nevoie de tranzitie brusca deoarece punctul f luminos nu prea sta in cadrul tau mai mult de 1 sec. Cand treci pe langa un stalp luminat e stresant sa iti faca imaginea negru-alb-negru.
Culorile sunt f ok redate. Nu are tenta albastruie ca SJ-ul sau ca unele Sony AS.


In concluzie mie mi se pare ca au dat lovitura cu camera asta, imaginea fiind comparabila cu Gopro 3+ Black. Filmeaza maxim 1080/60 ... dar la 85$ cat am dat pe ea, n-am nevoie de 4k :D

 

Atasez un video 1080 de sambata, cu mentiunea ca, dupa cum probabil stiti, Youtube strica grav din calitate la compresie :
https://www.youtube.com/watch?v=uVHsZGlSFHE

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am scris de vreo doua ori de Xiaomi dar nimeni nu m-a ascultat :( E la pret foarte bun si e peste orice chinezarie. Am de la ei casti cu un bass superb, powerbank de 10400 si urmeaza telefon. Camera nu-mi trebuie ca am gopro 3+ black dar daca era aparuta camera lor o luam fara nici un regret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Ciprian-Yamaha : de pe ebay. Dar vad ca e plin si Aliexpressul. Caseul e 15$ (poate a mai scazut in ultimul timp) si merge prins la prinderile Gopro fara problema. Eu mi-am luat doar camera + case, ca am o sacosa de prinderi ramase :))

@xebi: eu o sa-mi mai iau una. TI-am zis, pe cat de mizerabil era SJ-ul de mi-era lehamite sa filmez cu el, pe asta as lua-o cu mine peste tot :D E prima chinezarie 'Apple-like' pe care pun mana calitativ. Bravo lor. or sa rupa norma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

@xebi: eu o sa-mi mai iau una. TI-am zis, pe cat de mizerabil era SJ-ul de mi-era lehamite sa filmez cu el, pe asta as lua-o cu mine peste tot :D E prima chinezarie 'Apple-like' pe care pun mana calitativ. Bravo lor. or sa rupa norma.

SJ-ul cine stie cum l-ai nimerit, eu am varianta cu sunplus si-mi place, are o mica tenta albastruie dar nu ce am vazut la novatek.

Asta care ai luat-o, merci, e echipata cu ambarella+sony.

La SJ-ul meu stabilizarea se manifesta prin deformarea intregului cadru ca si cum s-ar oglindi imaginea intr-o apa care unduie usor.

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Asa cum am promis revin cu impresii despre SJCAM 4000, produsul original, cel cu holograma pe el si cheia de verificare. Neavand cu ce compara, doar cu alte videoclipuri de pe youtube, care si acelea sufera o deformare a calitatii in momentul in care le postezi, eu sunt multumit de ceea ce poate aceasta camera. Filmarea bruta este muulltt mai de calitate decat ceea ce se vede pe youtube. La cei 370 lei cat costa camera eu spun ca este foarte buna imaginea. Daca cineva vrea imaginea bruta o pot trimite la cerere, pentru a vedea exact calitatea filmarii camerei. vizualizati pe youtube la rezolutia de 1080, care si asa este destul de proasta.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kalator: Exact asa filma si a mea, dupa parerea mea: mizerabil(si al meu original SJcam cu foaie cu stampila etc). Are cel putin 2 stops mai putin dynamic range decat Xiaomi din cauza senzorului prost.

Inca un detaliu care trebuie mentionat la SJ-uri e ca imaginea e oversharpened din soft. E abraziv de sharp.. si se vede ca e software-sharp nu senzor-sharp aka au manarit-o chinezii din procesor ca sa para ca filmeaza bine si ca are detaliu si ca vezi dom'le... ia uitati rezolutie! ... pacat ca o imagine proasta daca o omori cu sharp din soft nu vei obtine o imagine mai detaliata.. ci doar una mai abraziva.
Nu ridic in slavi Xiaomi... ci am ochiul rasfatat la imagine ok. Daca as fi putut mi-as fi legat canon 5dmk2-ul de casca :)) din pacate nu se poate, asa ca dupa experienta cu SJ voiam sa nu-mi iau altceva decat gopro4 Black.. .pana cand am dat de camera asta. Avand in vedere ca te costa la fel ca un SJ ... din start i-a cam dat K.O.

uite ce vreau sa spun:

da-i de la minutul 15:40 pana la 16:50. Si bare in mind ca Xiaomi e ca imagine peste gopro entry asta de-l compara nenea asta cu SJ-ul. Sorry dar... Sj e praf dupa parerea mea, cel putin acum cand pot sa ai o imagine de 5 ori mai buna la acelasi pret
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Asa cum am promis revin cu impresii despre SJCAM 4000, produsul original, cel cu holograma pe el si cheia de verificare. Neavand cu ce compara, doar cu alte videoclipuri de pe youtube, care si acelea sufera o deformare a calitatii in momentul in care le postezi, eu sunt multumit de ceea ce poate aceasta camera. Filmarea bruta este muulltt mai de calitate decat ceea ce se vede pe youtube. La cei 370 lei cat costa camera eu spun ca este foarte buna imaginea. Daca cineva vrea imaginea bruta o pot trimite la cerere, pentru a vedea exact calitatea filmarii camerei. vizualizati pe youtube la rezolutia de 1080, care si asa este destul de proasta.

Sincer nu-mi place deloc, pe partea insorita nu se vede nimic plus tenta aia de albastru care ete aproape vernil, naspa.

» Post actualizat in 08 Jun 2015 13:12

Kalator: Exact asa filma si a mea, dupa parerea mea: mizerabil(si al meu original SJcam cu foaie cu stampila etc).

Acum inteleg de ce ai "aruncat-o"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari, detin un SJCAM 4000, cumparat de pe http://www.sjcam.ro , deci este camera originala.
M-am uitat la videoclipul de sus, si mi-am dat seama care este problema. Este vorba de modul de filmare. (zi, noapte, innorat etc).
Pentru a va da seama ce s-a intamplat puteti sa va uitati aici :
Cand am avut prima data pe mana acest SJ4000 si am filmat pe timp de zi, si am scos pe calculator, am fost dezamagita pt ca se vedea intunecat, dar dupa ce am cautat pe internet si am gasit ce sa fac la setari, pot sa spun ca sunt foarte multumita!
Cheia SJCAM-ului sunt setarile, jucati-va cu setarile!

» Post actualizat in 09 Jun 2015 10:48

La filmulet ma refer la minutul 6. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Voi cum reusiti sa inregistrati fara vant?

 

Am un GoPro3+ Black, i-am atasat un microfon extern dar problema e ca inregistrez foarte mult vant...mai ales la viteze de peste 50 Km/h.

Sa fie din microfon problema? Intradevar e un microfon ieftin...voi ce folositi?

 

ms/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Voi cum reusiti sa inregistrati fara vant?

 

Am un GoPro3+ Black, i-am atasat un microfon extern dar problema e ca inregistrez foarte mult vant...mai ales la viteze de peste 50 Km/h.

Sa fie din microfon problema? Intradevar e un microfon ieftin...voi ce folositi?

 

ms/

Salut. De ce nu prelucrezi filmul? Scoti sunetul si pui coloana sonora. Nu cred ca se poate elimina vajaitul vantului in totalitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...