Sari la conținut

Camere HD pe Moto - Totul Despre


John Paul
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pt cei ce detin camerele Sj4000.

Cum folositi de obicei camera fara sa va enervati ? :)

1. Pe casca nu-mi place, deoarece la fiecare 70-80 minute trebuie sa opresc sa schimb bateria.

2. Pe motor cu alimentare continuu vibreaza f tare.

3. In masina se preteaza f bine.

Am 4 baterii, dar imi este incomod sa dau camera mereu jos de pe casca ( demonteaza/deschide, scoate camera, schimba baterie, pui la loc etc)

 

Ms :)

Editat de TrekOut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Eu folosesc camera pe casca fara probleme, iar bateria ma tine ~120 de minute filmand 1080 30 fps, timp in care umple un card de 16GB, ceea ce am acum in camera.

 

Pe viitor ma gandeam ca o conectez cu un cablu USB mai lung de la o baterie externa, dar cred ca va fi incomod. Cel mai safe cred ca este sa schimbi bateria si cardul la aproximativ 2 ore.

 

P.S. cand scoti bateria camera isi pierde setarile, asa ca nu uita sa le refaci :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,nu stiu daca e locul potrivit unde sa intreb,am un o camera gopro 3+ black edition,problema e ca filmarile imi ies cam galagioase,adica vajeie foarte mult,am avut modelul anterior fara + si era mult mai silentioasa,carcasa in care este bagata casca nu e cea cu orificii,am verificat bine si nu are nici o perforatie carcasa,ma poate ajuta cineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pe viitor ma gandeam ca o conectez cu un cablu USB mai lung de la o baterie externa, dar cred ca va fi incomod. Cel mai safe cred ca este sa schimbi bateria si cardul la aproximativ 2 ore.

Nu merge! Am incercat eu. Nici macar oprita nu o incarca.

Rezultate pozitive am obtinut cu ea conectata la instalatia electrica a motorului. Daca nu ai alimentare, un electrician (chiar si auto) te rezolva imediat si iti pune o priza de bricheta auto. Atata ca prin acel cablu esti legat de agregat si trebuie atentie cand cobori/urci.

Editat de bonygy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EKEN H9... 1080p/60 fps ; 720p/60/120 fps. si costa ~70 dolari (200 lei)

http://www.aliexpress.com/item/Original-Eken-H9-Ultra-HD-4K-Video-170-degrees-Wide-Angle-Sports-Camera-2-inch-Screen/32415163897.html si multe alte site-uri...cautati pe google.

 

E cineva care are camera asta?

M-am uitat la filmari pe youtube dar parca ar prinde bine si niste pareri directe.

La pretul asta mi se pare ok.

O sa mai astept pana la black friday poate prind ceva la "super oferta" pe emag, dar nu prea vad ce... ce mi-ati mai recomanda, la 300-500 lei? Stiu ca vreau cam multe... dar sa filmeze bine, inclusiv noaptea, sa fie decent sunetul, sa aiba si macar 2 prinderi (pt casca si pt ghidon) bune, sa tina si bateria, sa functioneze fara probleme...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

720 la 30 fps.

 

Mai avea si sj 5000w la 300 ron

Da, ce banuiam din cauza pretului, nu este chiar SJ400 generic fie ea cu novatek sau sunplus, nu trage FHD la pretul asta de pe ebay iei una corecta plus wifi.

» Post actualizat in 21 Oct 2015 21:49

E cineva care are camera asta?

M-am uitat la filmari pe youtube dar parca ar prinde bine si niste pareri directe.

La pretul asta mi se pare ok.

O sa mai astept pana la black friday poate prind ceva la "super oferta" pe emag, dar nu prea vad ce... ce mi-ati mai recomanda, la 300-500 lei? Stiu ca vreau cam multe... dar sa filmeze bine, inclusiv noaptea, sa fie decent sunetul, sa aiba si macar 2 prinderi (pt casca si pt ghidon) bune, sa tina si bateria, sa functioneze fara probleme...

Este versiunea cu DSP Sunplus la camerele cu DSP Ambarella are senzor de 4M fata de Xiaomi YI care are senzor Sony de 16M pe youtube gasesti o gramada de comparatii Eken H9 vs Xiaomi YI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca Xiaomi e mai buna? Intelesesem invers

Xiaomi e mai buna si ca imagine si ca senzor si ca procesor :) Daca te uiti la EKEN frame-urile sunt interlaced, zici ca "bazaie" asa imaginea cand o misti.

 

Eu am Xiaomi de la sfarsitul lui Martie de cand a aparut si este absolut superba camera, folosita zilnic, n-a schitat nimic, foarte fiabila. Am folosit-o si cu firmware manarit la 2,5K /30mbit bitrate si imaginile se vad lacrima pe orice monitor/tv le-ai privi. Atat ca se scurge bateria in 45min fara de 1,5h cat tine normal o baterie pe 1080p sau 2k cu bitrate normal. Pana la urma am ajuns s-o folosesc la varianta 2K standard din soft (cred ca are bitrate undeva la 18-20mbit) pentru ca altfel aveam fisierele foarte mari, si oricum nu fac pixel peeping 400% in imagine cu lupa ca sa am nevoie de 2,5K/30mbit. E bine ca poate (am folosit-o vreo luna la bitrate maxim) :P

 

Overall sunt foarte multumit de ea. In continuare consider ca in pretul ei bate tot pana la gopro3+black. Cei mai buni 90$ + 14$ carcasa investiti.

Editat de LimpTA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chinezii pun 5000W si pe casetofoane cat un breloc. Mie ochiometric mi se pare ca e ceva la encodingul EKENului. Stiu ca reencodeaza YT_ul dar, mi se pare ca bazaie imaginea cand sunt miscari. Si nu e in niciun caz ca tremuratul ala de panoramare pe care il faci cand ai 24P. O sa ma mai uit. N-am studiat foarte bine problema, dar par cumva impletite frameurile.


**au putut foarte bine sa ia denumirea de 1080P ca atare si s-o lipeasca pe abtibilde peste tot.
Ca la iphoneuri.... pe carcase de iphone 3 scriau "for iphone 3G"... pe carcase de iphone4 scriau "for iphone 4g"...... iar iphone 4 nu duce 4G :D

Editat de LimpTA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Geo_ZGA :
Am urcat pe transfer doua filmulete brute, deci fara Youtube si reencoding, cu ce filmeaza Xiaomi. Ambele sunt pe nor, imi pare rau ca nu am mai gasit si pe soare. In clipurile de mai jos rezolutia e 2K cu bitrate standard de 18-20mbit. (la concluzia asta am ajuns eu ca e cel mai bine din punct de vedere baterie/spatiu pe disk)
Daca nu esti multumit asa, exista si firmware cu bitrate de 35mbit unde imagiea e mult mai lacrima. Din pacate n-am sa-ti dau nicio mostra pentru ca le-am sters pe toate

*scuzati partea de centru-sus a ecranului, aveam o mare amprenta pe lentila si se vede un pic incetosat.


http://we.tl/o3oyTC4r8z

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...